Kuvataiteilijat avaavat ateljeidensa ovet Taiteen talolla
Taiteen talolla 11 kuvataiteilijaa avaa ateljeidensa ovet, Konstrundan järjestetään 15. kerran tulevana viikonloppuna 3.–4. syyskuuta. Taiteilijat uskovat, että Taiteen talolla Konstrundanin kävijämäärä on vähintään yhtä hyvä kuin Logomossa ja Barkerilla oli viime vuosina. Taiteen talon avoimissa ovissa keväällä taiteilijoiden työhuoneisiin kävi tutustumassa 3 000 henkeä, joten yleisöllä on kiinnostusta siihen, mitä Rettigin vanhalla tupakkatehtaalla tapahtuu nyt, kun kaupunki on ostanut rakennukset ja osoittanut ne taiteelle.
Elokuun lopussa päättynyt Yllin Kyllin -näyttelyn järjestäminen oli miellyttävä kokemus taiteilijoille, ja kävijätkin löysivät hyvin näyttelyn välillä jopa tungokseen asti.
Mitä taiteilijoiden työhuoneilla on esillä?
– Olen tehnyt taidetta jo pitkään, joten arkistoista löytyy erilaisia teoksia ja eri tekniikoilla toteutettuina, toteaa Tiina Vainio ja muistuttaa, että Taiteen talolta voi nyt viikonloppuna tehdä myös edullisia ostoksia ja saada suoraan taiteilijalta mielenkiintoista taustatietoa teoksen syntyhistoriasta.
Kuvataiteilijoiden työhuoneiden lisäksi Turun Taidegraafikoiden grafiikanpaja on avoinna ja Taru Salonen esittelee siellä työskentelyään.
– Sisäpiha tapahtumapaikkana on upea, Taiteen talo – kaupunkilaisten olohuone on toteutunut, toteaa Sini-Meri Hedberg.
– Usein, kun lähtee illalla kotiin työhuoneelta, on pihalla konsertti tai tapahtuma. On selvää, että tapahtumista tulee ääntä, mutta olemme kaupungissa, emme erämaassa. Kyllä keskustaan jonkin verran ääntä mahtuu. Odotan mielenkiinnolla ja innolla, mitä kaikkea toimintaa ja yhteistyömahdollisuuksia eri taiteenalojen välillä tänne vielä tuleekaan, kun päätökset tilojen jaosta saadaan aikaiseksi, Lena Kuivisto komppaa.
Taiteen talossa pääsee tutustumaan kolmannessa kerroksessa Sini-Meri Hedbergin, Paula Suomisen, Jaana Valtarin ja Tiina Vainion työhuoneisiin sekä neljännessä kerroksessa Kristina Isakssonin, Lena Kuiviston, Minna Maija Lappalaisen, Lotta Lekan, Jone Mutkan ja Reija Palo-ojan työhuoneisiin sekä grafiikanpajaan, jossa Taru Salonen esittelee työskentelyään.
Avoimet ovet järjestetään lauantaina 3. syyskuuta ja sunnuntaina 4. syyskuuta kello 11–17.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















