Otteluanalyysi: Inter tunaroi voiton
Sen piti olla voitto-ottelu ja siltä se pitkään näyttikin. HIFK kuitenkin nousi rankkarimaalilla tasoihin ja kun Inter tunaroi oman rangaistuspotkunsa niin lopputulos oli 2–2. Se oli selvä pettymys.
Interin kauden alku jalkapalloilun Veikkausliigassa on ollut vuoristorataa. Oikein hyviä pelejä ja hyviä tuloksia mutta myös heikkoja pelejä. Saldona kolme voittoa, tasapeli ja neljä tappiota. Nyt tulos oli heikko, sillä vastassa oli sarjajumbo, jolla ei vieläkään ole yhtään voittoa. Kaksi viimeisintä peliä ovat kuitenkin päättyneet jo tasapeliin.
Inter on maalivaarallinen mutta puolustus vuotaa liikaa. Ongelmia tuottavat erityisesti erikoistilanteet.
Inter–HIFK 2–2 (1–1).
Maalit: 3. Eero Markkanen (Sakari Mattila) 0-1, 17. Tommi Jyry 1-1, 47. Jyry 2-1, 80. Mattila 2-2 rp.
Yleisöä: 1 691.
Kentän kunkku: Tommi Jyry, Inter. Kaksi komeaa laukausta, kaksi komeaa maalia. Vikkeläkinttuinen ja energinen keskikenttämies oli nyt myös tehokas. Oiva esitys. Katosi kuitenkin loppua kohti kuvasta kuten koko joukkue.
Illan erikoisuus: Kupittaan jalkapallostadion Blomberginaukion puoleisen päätykatsomon rakennustyöt ovat käynnistyneet. Rakentaminen vienee koko kesäkauden. Siirrettävästä katsomosta aikoinaan puhuttiin mutta maarakennustöistä päätellen siirtämisen tarvittaneen vähintään Teräsmies. Ans kattoo mitä saadaan aikaiseksi. Yleisömäärät ovat nykyään sellaisia että kapasiteettiongelmaa ei tule vaikka katsomo on poissa käytöstä.
Matsin surkeinta: HIFK:n Sergei Eremenko tippasi David Haron noston kädellään riman peli ja esti maalin synnyn. Seurauksena toki oli suora punainen ja kahden ottelun pelikielto mutta kun Benjamin Källman epäonnistui rankkarissaan, torjunta tuotti tasapelin HIFK:lle. Oliko se siis kuitenkin sankariteko? Sääntöjen ja pelin hengen vastainen teko joka tapauksessa.
Tuhlaajapoika: Benjamin Källman, Inter. Rankkari karkeasti yli maalin suoraan päätykatsomon rakennustyömaalle. Nämä täytyy iskeä sisään. Miguel Graun mukaan ”Benny” on rangaistuspotkujen ampuja jatkossakin.
Kuka pääsi helpoimmalla?: Walter Viitalalla ei Interin maalilla ollut erityisesti hommia, mutta pallo oli kaivettava kahdesti maaliverkosta ja kahdesti se kävi myös Interin maalin ylärimassa. Erikoinen peli maalivahdin näkövinkkelistä katsottuna.
Mitä sanottiin?
Miguel Grau, Inter: Alussa emme olleet riittävän keskittyneitä. Päästimme maalin ensimmäisestä erikoistilanteesta. Ensimmäinen puoliaika oli ok. Toisen maalin jälkeen olisi pitänyt pystyä parempaan. Palloa olisi pitänyt liikuttaa nopeammin. Palloa ei saisi menettää niin helposti. Olimme liian kaukana parhaastamme. Kenttäkään ei auttanut meitä mutta se ei ole mikään tekosyy.
Tommi Jyry, Inter: Molemmat olivat erikoistilannemaaleja tänään. Kyllä niitä on paljon käyty läpi mutta saadaan näköjään käydä jatkossakin. Ei vaan voida nukahtaa noin. Kaikki maalit ovat samanarvoisia. Noihin tilanteisiin täytyy jatkossa keskittyä enemmän ja olla parempi niissä. Ei kenttä parhaassa mahdollisessa kunnossa ole mutta parempaan päin. En usko että meidän pelaaminen siitä on kiinni.
Mixu Paatelainen, HIFK: Täytyy kiittää pelaajia taistelusta. Pidettiin peliajatuksesta kiinni. Tosi pettynyt Interin molempiin maaleihin. Ne olivat meidän mokia eikä Interin hyvyyttä. Tosin molemmat olivat hienoja viimeistelyjä. Tilanteet lähtivät meidän töppäilystä. Hyvällä tsägällä olisi voitu ottaa kolme pinnaa. Inter on hyvä joukkue, pitää palloa hyvin. Kenttä oli aika haasteellinen. Olen tyytyväinen siihen ilmeeseen, jota pelaajat osoittivat. Sergei sai kahden pelin pelikiellon mutta se tuotti meille tuloksen. Meillä oli onni mukana.
Analyysi: Inter tunaroi pelin, joka olisi pitänyt voittaa. Inter oli parempi ryhmä mutta jostain syystä sen peli hajosi toisella puoliajalla ja HIFK pääsi ensimmäistä kertaa kunnolla peliin mukaan. Seurauksena oli Didis Lutumba-Pitahin röyhkeä ajo rangaistusalueelle. Oikea-aikainen heittäytyminen sai David Haron näyttämään syylliseltä ja Petri Viljanen osoitti epäröimättä pilkkua, josta Sakari Mattila ampui tasoituksen.
Inter sai vielä mahdollisuuden, kun ensin Rodrigo Arciero nosti pallon Petteri Forsellin keskityksestä ylärimaan ja paluupallosta Haro ampui roikkupallon kohti maalia. Sergei Eremenko torjui pallon viimeisenä miehenä kädellään yli maalin. Seurauksena oli tietenkin rangaistuspotku ja punainen kortti. Källman epäonnistui rankkarissaan eikä Inter enää onnistunut hätyyttämään helsinkiläisten maalia.
Inter on päästänyt kahdeksassa pelissä 11 maalia. Se on ongelma. HIFK teki maalinsa erikoistilanteista, vapaapotkusta ja rangaistuspotkusta. Ensimmäinen maali syntyi, kun Mattila lähetti keskikentältä sisäkierteisen pallon luukulle. Roger Bonet kadotti Eero Markkasen, jota hänen piti vartioida. Markkanen puski pallon maaliin. Selvä merkkausvirhe.
Inter otti pelin hallintaansa. Seurasi Tommi Jyryn näytös. HIFK:n maalivahti Beto avasi huonosti ja Jyry katkaisi. Hän eteni ja tööttäsi pallon yläkulmaan. Komea maali mutta se meni Beton piikkiin. Jyry-show jatkui heti tauon jälkeen. Forsell keskitti, pallo kimposi Rick Kettingistä taaksepäin ja paikalla oli jälleen Jyry, joka ampui pallon taas yläkulmaan. Nyt vasurilla.
Sen jälkeen Interille tapahtui jotain. Peli hajosi, ote kirposi. Inter päästi HIFK:n mukaan peliin. Vaaran hetkiä tuotti jo Mosawer Ahadin keskitys, joka osui ylärimaan. Jälkitilanteessa pallo kävi vielä toistamiseen ylärimassa.
Erikoistilanteiden puolustaminen jätti toivomisen varaa mutta hyökkäyspeli kyllä rullaa. Forsell, Jyry ja Aleksi Paananen pyörittivät peliä mallikkaasti. Omissa kolisee kuitenkin liikaa. Tasapaino puuttuu.
HIFK:lle tulos oli maksimaalinen. HIFK taisteli, mutta Inter tunaroi itse voittonsa. Mattila teki maalin ja syötti toisen. Saldo on hyvä puolustajalle.
Kupittaan nurmi näyttää jo paremmalta mutta ei se hyvä ole vieläkään. Olympiakatsomon puoleinen reuna murenee kenkien alla. Lyhytsyöttöpeliä on hankala toteuttaa tällä alustalla.
Inter (4–3–3): Walter Viitala; Jussi Niska (31. Ryan Mahuta), Roger Bonet, Rick Ketting, Rodrigo Arciero; Aleksi Paananen (61. Joonas Lepistö), David Haro, Tommi Jyry; Petteri Forsell, Benjamin Källman, Matias Tamminen (73. Juho Hyvärinen).
HIFK (4–4–2): Beto; Pibe Saez, Jesse Nikki, Sakari Mattila, Macario Hing-Glover; Keaton Isaksson (46. Jusif Ali), Obed Malolo, Sergei Eremenko, Mosawer Ahadi (75. Aatu Kujanpää); Eero Markkanen, Didis Lutumba-Pitah.
Erotuomari: Petri Viljanen.
Varoitukset: Paananen ja Haro, Inter. Malolo, Mixu Paatelainen ja Beto, HIFK.
Ulosajo: 85. Eremenko, HIFK (suora punainen).
Lasse Virtanen
Juttua muokattu 15.5. klo 7.59: Korjattu Interin voittojen määrä.