Mustatumakkeella oletettua tärkeämpi rooli Parkinsonin tautia sairastavien masennuksessa

Laura Saari. Laura Saari. Kuva: Turun yliopisto

Aivojen sisäosien mustatumakkeen solujen vähentyminen on keskeinen syy Parkinsonin tautia sairastavien masennukselle. Laura Saari selvitti Turun yliopistoon tekemässään väitöstutkimuksessa mustatumakkeen solumäärien yhteyttä aivojen kuvantamistutkimuksiin ja Parkinsonin tautia sairastavien henkilöiden oireisiin.

Mustatumakkeen, eli substantia nigran, on jo aiemmin tiedetty liittyvän Parkinsonin taudin keskeisiin lihasoireisiin, kuten lihasjäykkyyteen, liikkeiden hitauteen ja vapinaan. Laura Saari osoitti tuoreessa väitöstutkimuksessaan, että mustatumake säätelee tärkeällä tavalla myös Parkinson-potilaiden mielialaoireita.

– Mustatumakkeen dopamiinia tuottavia soluja oli selvästi vähemmän masennuksesta kärsivillä potilailla verrattuna potilaisiin, joilla masennusta ei ollut. Ero ei selittynyt esimerkiksi taudin kestolla, lääkityksellä eikä lihasoireiden vaikeusasteella. Tutkimukseni tulos valaisee masennuksen mekanismeja ja luo mahdollisuuksia uusille hoitotutkimuksille, Saari kertoo.

Väitöstutkimus perustuu Turun yliopistollisessa keskussairaalassa 2002–2016 välillä tehtyihin 73:n parkinsonismia sairastaneen potilaan kuvantamistutkimuksiin, kuoleman jälkeisiin neuropatologisiin tutkimuksiin ja potilastietojärjestelmistä kerättyihin tietoihin.

Saari osoitti tutkimuksessaan myös, että dopamiinitoimintaa mittaava aivojen isotooppikuvaus yksifotoniemissiotomografialla eli SPECTillä ei ennusta mustatumakkeen dopamiinia tuottavien hermosolujen määrää.

– Tieto on tärkeä huomioida tulevaisuudessa hoitotutkimuksien kuvantamisseurantaa suunniteltaessa, Saari huomauttaa.

Tutkimuksessaan Saari vertasi kahdeltakymmeneltä potilaalta elinaikana tehtyjen dopamiinikuvantamisten tuloksia kuoleman jälkeen keskiaivoissa nähtäviin solumääriin.

– Dopamiinikuvantaminen näyttää siis heijastavan ennemmin jäljellä olevien dopamiinia tuottavien hermosolujen toimintaa kuin niiden määrää, Saari sanoo.

Dopamiinikuvantamista isotooppimenetelmällä käytetään monissa maissa Parkinsonin taudin diagnostiikan apuvälineenä. Saaren tutkimustulokset auttavat ymmärtämään kuvaustulosten yksilöllistä vaihtelua ja yhteyttä potilaiden oireisiin.

– Parkinsonin taudin synnyssä on vielä selventämättömiä asioita. Sairauden tutkiminen on tärkeää, jotta opitaan ymmärtämään sen perusmekanismeja ja löydetään mahdollisia lääkehoitokohteita. Erityisesti Parkinsonin taudin esivaiheeseen ajoittuville tutkimuksille olisi tarvetta, Saari toteaa.

LL Laura Saari esittää väitöskirjansa Clinicopathological Characteristics of Nigral Neuron Density in Lewy Body Spectrum Diseases julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 2. syyskuuta kello 12 (Tyks, T-sairaala, Johan Haartman -luentosali, Hämeentie 11, Turku). Väitöstä voi seurata myös etänä.

Vastaväittäjänä on professori Anne Koivisto (Helsingin yliopisto) ja kustoksena professori Valtteri Kaasinen (Turun yliopisto). Tilaisuus on suomenkielinen. Väitöksen alana on kliiniset neurotieteet.

Väitöskirja on julkaistu sähköisenä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suun sairaudet lisäävät aivovaltimopullistumien puhkeamisen riskiä

Hampaan kiinnityskudossairaudet, kuten vaikea ientulehdus ja parodontiitti, näyttäisivät lisäävän aivovaltimon pullistuman eli aneurysman muodostumisen ja puhkeamisen riskiä, osoittaa tuore väitöstutkimus 13 vuoden seuranta-aineistosta. Suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkäri Joona Hallikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12. joulukuuta.

Turun musiikkijuhlien Oopperajoulun solisti vaihtuu

Stella Tähtinen.

Turun musiikkijuhlien (TMJ) Oopperajoulua vietetään sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18 Turun konserttitalolla. Konsertin ohjelma koostuu tunnetuista ooppera-aarioista sekä merkittävimmistä joululauluista ympäri Eurooppaa. Taiteilijakokoonpano muuttuu, kun Iris Candelarian tilalle tulee turkulaislähtöinen sopraano Stella Tähtinen .

Black Fridayn kulutus kasvoi, petosten torjunta tehostui

Black Friday sai kuluttajat jälleen aktiivisesti liikkeelle. Visan kokoaman datan mukaan keskimääräinen asiakaskulutus kasvoi yli 17 prosenttia marraskuun keskimääräiseen perjantaihin verrattuna.

Opastettuja kierroksia Konsulinnaan Annan päivänä

Konsulinnassa on paljon upeita yksityiskohtia.

Aboa Vetus tarjoaa Annan päivän kunniaksi 9. joulukuuta opastettuja kierroksia Rettigin palatsin kanssa samalla tontilla sijaitsevaan ja nykyisin toimistona toimivaan Konsulinna-rakennukseen kello 13.00, 15.00 ja 17.00.

YIT käynnistää Taito-kampuksen ja infrahankkeen toteutuksen

YIT ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen toteutussopimukset, jotka käynnistävät Taito-kampuksen ja infrahankkeen rakentamisen. Turun kaupunginvaltuusto hyväksyi hankkeen toteutusvaiheeseen siirtymisen marraskuussa.

Paimio-mitali Aino Tikalle ja Irmelin Isokoskelle

Aino Tikka (vas) ja Irmelin Isokoski saivat tänä vuonna Paimio-mitalit numero 31 ja 32.

Paimio-mitali myönnetään henkilölle, joka on saavuttanut merkittävää menestystä toiminnallaan Paimion ja paimiolaisuuden hyväksi eri elämänalueilla, kuten kulttuurissa, tieteessä, urheilussa, sosiaalitoimessa, talouselämässä tai yhdyskuntatyössä. Paimiolaisen kuvanveistäjä Raili Mikkosen suunnittelema Paimio-mitali jaettiin ensimmäisen kerran vuonna 2003. Tänä vuonna kaupunginhallituksen päätöksellä jaetaan kaksi Paimio-mitalia.

Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan euroon

Loton lauantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti nousee yhdeksään miljoonaan euroon. Jokerista osui lauantaina miljoonan euron täysosuma pienelle paikkakunnalle Kanta-Hämeeseen.

Muistojeni joulu -konsertti kerää tähtiesiintyjiä Raisioon

Janiina Lehtonen.

Raision Kuula on järjestänyt kesätansseja Raision Huvilinnussa jo 1960-luvulta lähtien. Mäntymetsän siimeksessä sijaitsevalla omalla lavalla on tanssittu suosittujen artistien ja tanssiorkestereiden tähdittämissä illoissa perinteisesti vappuaatosta pitkälle syksyyn. Kesään on kuulunut myös karaokeiltoja. Perinteeksi on muodostunut myös seuran järjestämä joulukonsertti. Tänä vuonna konsertoidaan teemanimellä Muistojeni joulu.

Autokuskien tööttäily häiritsee

Tööttäily häiritsee kirjoittajaa.

Autokuskien tööttäily on viime vuosien varrella aina vain lisääntynyt ja lisääntynyt, mikä on paitsi liikennesääntöjen vastaista, myös todella häiritsevää. Tööttäys on luvallista vain hätätilanteessa. Näin opetetaan autokoulussa. Nyt tööttäillään jatkuvasti esimerkiksi liikennevaloissa, mikäli edellä ajava liikenneväline ei lähde liikkeelle sillä silmän räpäyksellä, kun liikennevalo vaihtuu vihreäksi. Tööttäystä saattaa tulla jopa toistakymmentä kertaa peräkkäin yhteen menoon tai tööttäyksen pituus kestää, kunnes edellä oleva ajoneuvo lähtee eteenpäin. Tööttäilyä tulee erityisesti henkilöautoista, mutta myös linja- ja kuorma-autoista.

Kriivarin koulun ja päiväkodin lähimetsien puolustamiselle Paimion ympäristöpalkinto

Paimion ympäristöpalkinnon vastaanottajat Jutta Mutila, Anne-Mari Auer, Sari Välimaa ja Pekka Salmi.

Paimion kaupunki perusti 700-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ympäristöpalkinnon, jonka tavoitteena on edistää ilmasto-, ympäristö- ja luontotekoja sekä tuoda näkyväksi jo tehtyjä paikallisia ympäristötekoja. Palkinnon avulla haluttiin kannustaa positiivisiin ja vaikuttaviin ympäristötekoihin ja nostaa esimerkkejä, joita muut voivat helposti hyödyntää/monistaa omassa toiminnassaan. Samalla palkinto tukee palkittavien myönteisen ympäristöidentiteetin vahvistumista. Ympäristöpalkinto on tunnustus Paimion hyväksi tehdystä työstä, tapahtumasta tai muusta teosta, joka on toteutettu 2020-luvun aikana.

Uudet karttatyökalut tarjoavat tarkkaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kaupunkien pienilmastosta

Miten ilmastonmuutos etenee maakunnittain seuraavien vuosikymmenten aikana? Missä suomalaiskaupungeissa syntyy kuumia lämpösaarekkeita jo nyt? Muun muassa näihin kysymyksiin löytyy tietoa uusista karttatyökaluista, jotka ovat maksutta kaikkien käytettävissä.

Asukkaat tarvitsevat hyvät ohjeet palovaroittimista taloyhtiöiltä

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiöiden vastuulle.

Vastuu palovaroittimien toimintakunnosta siirtyy vuodenvaihteessa taloyhtiöille. Se tarkoittaa, että rakennuksen omistajalla on velvollisuus huolehtia, että asunnoissa on riittävä määrä toimivia palovaroittimia. Huoneiston asukkaan tehtävänä on ilmoittaa omistajalle viipymättä palovaroittimissa havaitsemistaan vioista. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntija kannustaa taloyhtiöitä antamaan selkeät ohjeet asukkaille.

EU:n metsäkatoasetuksen soveltamisen lykkäämisestä ja yksinkertaistamisesta alustava sopu

EU:n kolmikantaneuvotteluissa saavutettiin 4. joulukuuta alustava sopu metsäkatoasetuksen muutosehdotuksista. Keskeisiin sisältömuutoksiin kuuluisi asetuksen soveltamisen lykkääminen vuodella sekä tiettyjen toimijoiden ja alkutuotannon velvoitteiden keventäminen. Muutokset tulee vielä vahvistaa Euroopan unionin neuvostossa ja Euroopan parlamentissa ennen vuodenvaihdetta. Kansallinen täytäntöönpano yhteensovitetaan muutoksiin.

Työelämäauditointi yritysten ja opiskelijoiden välillä alkaa Varsinais-Suomessa

Työelämäauditointi koostuu neljästä oppilaitoksen valitsemasta teemasta, joista yksi on työllistymisen ja osaamisen kehittäminen. Kuvassa yritysauditoijat ja oppilaitoksen edustajat Turun ammattikorkeakoulusta (Petri Rainio, Turun yksikönjohtaja, Bravida Finland Oy, Harri Salminen, Verkostotekniikka-yksikön johtaja, Turku Energia, Patrik Ginström, aluepäällikkö, Saipu Oy Turku, Teemu Lähde, sähkösuunnittelun tiimipäällikkö, Afry, Petri Rantapaju, toimitusjohtaja, Cervius, Satu Lindén, osaamisasiat, asiantuntija, Turun kauppakamari, Jussi Hurri, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Ilkka Jyväs, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Anne Norström, sektorin johtaja, Turun ammattikorkeakoulu, Osmo Huhtala, koulutus- ja tutkimuspäällikkö, Turun ammattikorkeakoulu, Ville Lavonen, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu ja Liisa Porento, kehittämispäällikkö, Pohjois-Karjalan kauppakamari.

Turun kauppakamari järjestää seudun ensimmäisen työelämäauditoinnin yhteistyössä Pohjois-Karjalan kauppakamarin kanssa. Ensimmäisenä Hyväksytysti työelämäauditoitu -arvioinnin kohteena on Turun ammattikorkeakoulun sähkö- ja automaatiotekniikan koulutus.

Vesiensuojelun tehostamisohjelma edisti valuma-aluelähtöistä ja maa- ja metsätalouden luonnonmukaista vesienhallintaa

Ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousministeriö ja ELY-keskukset ovat tukeneet valuma-aluelähtöisen vesienhallinnan toteutusta, kehittämistä ja valtavirtaistamista eri puolella Suomea. Vesiensuojelun tehostamisohjelmasta myönnettiin vuosina 2019–23 avustuksia yhteensä 49 maa- ja metsätalouden vesienhallinnan hankkeelle.

Naantali järjestää kaikille avoimen matkailuillan

Kaikille avoin matkailuilta järjestetään kaupungintalolla.

Naantalin kaupunki järjestää keskiviikkona 10. joulukuuta kello 17–18.30 naantalilaisille suunnatun matkailuillan kaupungintalon valtuustosalissa (Käsityöläiskatu 2).

Uusi kuntoutus harvinaissairautta sairastaville lapsille ja heidän perheilleen

Kela ottaa ensi vuoden aikana käyttöön uuden kuntoutusmuodon, joka on suunnattu harvinaissairautta sairastaville alle 16-vuotiaille lapsille ja heidän perheilleen.

Ranskalainen kauneus ja suomalainen joulu

Turun konservatorion kamarikuoro joulukonsertissa 2024 Sigyn-salissa.

Turun konservatorion kuorot konsertoivat uudessa Hirvensalon kirkossa maanantaina 8. joulukuuta kello 19 Keskellä liljain ja ruusujen – Entre les roses et les lys -otsikolla. Turun konservatorion kuoroperheestä kuullaan tämän vuoden joulukonsertissa uuden pop/jazz-kuoro Rytmiksen sekä vahvaa turkulaista a cappella -perinnettä ylläpitävän kamarikuoron esityksiä.

Urheilu

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.

Aliisa Soini tarjoili Suomen ennätyksiä EM-altaassa

Aliisa Soini.

Uinnin lyhyen radan EM-kilpailut starttasivat tiistaina Puolan Lublinissa. Suomen suuresta 24 hengen joukkueesta ensimmäisenä päivänä altaassa nähtiin peräti 20.