Puukauppa kiri loppuvuonna lähes edellisvuoden lukemiin

Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat viime vuonna kolme prosenttia vähemmän puuta edelliseen vuoteen verrattuna. Vuoden alkupuolella puukauppa takkusi muun muassa lakkojen, koronapandemian ja haasteellisten keliolosuhteiden seurauksena, mutta loppuvuodesta puukauppa piristyi. Nuoria metsiä hoidettiin edellisvuotta enemmän. Kehityssuunta on hyvä, sillä nuorten metsien hoito varmistaa tulevaisuuden kasvun ja hiilensidonnan.

Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat vuonna 2020 yksityismetsistä 29,6 miljoonaa kuutiota puuta, mikä oli kolme prosenttia vähemmän kuin edellisenä vuonna. Alkuvuoden lakot leikkasivat metsäteollisuuden tuotantoa, mikä heijastui puukauppaan. Korona vaikutti eri tavalla metsäteollisuuden eri tuoteryhmiin. Pandemiasta huolimatta puukauppa piristyi jo alkukesästä, ja loppuvuodesta viikoittaiset ostomäärät ylittivät edellisvuoden lukemat.

Vuonna 2020 tukkipuuta ostettiin yhteensä 12,7 miljoonaa kuutiota, mikä on seitsemän prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Kuitupuun ostomäärä, 15,7 miljoonaa kuutiota, jäi kymmenen prosenttia edellisvuotta pienemmäksi.

Koko vuoden 2020 keskimääräinen tukkien kantohinta laski 2–3 prosenttia edellisvuodesta. Kuitupuun kantohinnat pysyivät lähes edellisvuoden tasolla.

Hankintakauppoina puuta ostettiin yhteensä 3,1 miljoonaa kuutiota eli kymmenen prosenttia kaikista kaupoista. Hankintakauppojen osuus kaikista puukaupoista laski kolme prosenttiyksikköä. Lähes neljä viidesosaa hankintakauppojen ostoista oli kuitupuuta. Hankintakaupoissa metsänomistaja toimittaa puut kuljetusreitin varrelle.

Metsäteollisuus ja koko metsäsektori ovat Suomen talouden tukijalka. On tärkeää pitää metsien kasvukunnosta huolta, jotta suomalainen metsäteollisuus, metsien hakkuumahdollisuudet ja hiilivarastot kehittyvät myönteisesti myös jatkossa.

Panostamalla metsien hoitoon pidetään metsät elinvoimaisina ja luodaan perusta yhä paremmalle kasvulle läpi koko kiertoajan. Nuorten metsien hoito piristyi vuonna 2020, ja saman kehityksen toivoisi jatkuvan kuluvana vuonna. Nuoren metsän hoito auttaa puustoa järeytymään, ja samalla metsästä saadaan pienpuuta energiantuotantoon. Aktiivisella ja oikeaan aikaan toteutetulla metsänhoidolla varmistetaan, että puupohjaiselle biotaloudelle on saatavilla raaka-ainetta häiriöttömästi ja metsänomistajalle puukauppatuloja myös pitkällä aikavälillä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Näyttely etsii jumalattaria neula, lanka ja sakset aseinaan

Yksityiskohta teoksesta Kilpi.

Merina Vellosen näyttely Aavikkounia on esillä 18.–30. elokuuta Space 81 -galleriassa Stålarminkadulla. Aavikkounia on liminaalinen matka unien, näkyjen ja maagisen työskentelyn läpi – prosessi, jossa monista elementeistä kudottu kokonaisuus alkaa vähitellen hahmottua eletyn kokemuksen tasolla. Tilaa kannattelee Jumalatar, yhteisöllinen teos, joka tarkastelee feminiinisyyden arkkityyppejä muuntavan prosessin kautta.

Pienen saunarakennuksen kattorakenteet syttyivät palamaan Naantalissa

Noin viiden neliömetrin kokoisen saunarakennuksen kattorakenteet syttyivät palamaan kiukaan läpiviennistä Naantalissa Kiimantaantiellä lauantaina illalla. Asukas huomasi palon ja teki alkusammutusta.

Tiesitkö, että poimituista marjoista voi joutua maksamaan verot?

Itse poimittujen marjojen pakastaminen katsotaan verotuksessa jalostamiseksi. Marjojen myynnistä saatu tulo ei enää kuulu verovapaan luonnontuotetulon piiriin

Kesän marjastuskausi on parhaimmillaan, ja moni suomalainen hankkiikin lisätuloja myymällä itse poimimiaan marjoja tai palauttamalla kesän aikana kertyneitä pulloja ja tölkkejä. Keskuskauppakamarin mukaan näihin liittyvät verosäännöt eivät kuitenkaan ole kaikilta osin selkeitä.

Etsijät löysivät vainajan maastosta Paraisilla

Paraisilta on viikonlopun etsinnöissä löytynyt vainaja. Lounais-Suomen poliisi selvittää, onko kyseessä aiemmin kadonneeksi ilmoitettu mies, jota on etsitty kuluvalla viikolla Paraisilla.

Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen

Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi kesäkuun 2026 lopussa korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen.

Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi kesäkuun lopussa korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen. Myös koko teknologiateollisuuden uudet tilaukset, tilauskannat ja kysyntä vahvistuivat vuoden toisella neljänneksellä. Geo- ja kauppapoliittisesta epävarmuudesta huolimatta kasvun jatkumiselle on hyvät edellytykset.

Tuli levisi automaalaamon maalausuunista kattorakenteisiin Liedossa

Automaalaamon maalausuunissa syttyi tulipalo lauantaina illalla Muuntoasemantiellä Liedossa. Palo levisi uunista kattorakenteisiin.

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Kupittaankadulla neljäksi viikoksi

Kupittaankadun ja Sepänkadun risteyksessä tehdään kaivuutyötä maanantaista 10. elokuuta kello 7 alkaen noin neljän viikon ajan.

Loton potti nousee viiteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 32/2026 täysosumia. Ensi viikon lauantaina potissa on tarjolla viisi miljoonaa euroa.

Eläinkokeita päivittäin myös Suomessa

Eläimet tuntevat kipua ja ahdistusta sekä aistivat toisten koe-eläinten kipua ja ahdistusta, muistuttaa kirjoittaja.

Oletko tiennyt, että tunnetut lääkeyhtiöt käyttävät koti- ja lemmikkieläimiä koe-eläiminään? Tiesitkö, että Suomen Turussa on tälläkin hetkellä jatkuvassa koe-eläin käytössä beaglejä ja muita koirarotuja sekä muita eläimiä?

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistoja Raisiontiellä

Raisiontiellä tehdään Raisiossa jyrsintä- ja päällystystyötä 10.–12. elokuuta kello 6.30–17 väleillä Soliniuksenkuja–Raisionkaari, Vähä-Piriläntie–Teräskatu ja Tikankatu–Nummerotie. Liikenne ohjataan ajoittain yhdelle ajokaistalle.

Kaarinan kaupunki hakee kaupunginjohtajaa

Kaarinan kaupunki hakee toistaiseksi voimassa olevaan virkasuhteeseen kaupunginjohtajaa. Haku päättyy 2. syyskuuta kello 15. Kaarinan nykyisen kaupunginjohtajan Harri Virran määräaikainen virkasuhde päättyy 31.5.2027.

Turun Taidelainaamolla pop up -myymälä Varvintorilla

Sini-Meri Hedberg.

Turun Taidelainaamo avaa pop up -myymälän Varvintorille kahdeksi viikoksi. Pop up -myymäläkontti palvelee tiistaista sunnuntaihin 12.–23. elokuuta tiiistaista perjantaille kello 12–19, lauantaisin kello 12–17 ja sunnuntaisin kello 12–16

Valitus kulttuurijokilautan poikkeamisluvasta myöhästyi, KHO jätti tutkimatta

Kaupunkiympäristölautakunta myönsi poikkeamisluvan Aurajokeen sijoittuvalle kulttuurijokilautalle sekä lauttaa palveleville huolto-, jäte- ja teknisille tiloille Itäisen Rantakadun katualueelle. Hallinto-oikeus hylkäsi lautakunnan päätöksestä tehdyn valituksen. Valittaja haki edelleen valituslupaa korkeimmalta hallinto-oikeudelta, joka jätti valituslupahakemuksen myöhästyneenä tutkimatta.

Älä tiskaa lasi- ja metallipakkauksia

Lasinkeräykseen päätyvät pantittomat pullot ja ruokaa sisältäneet purkit. Muovikassi ei kuulu lasinkeräyspisteeseen.

Muovisille jogurttipurkeille ja marinadia sisältäneille aterialaatikoille riittää tyhjiksi kaapiminen. Lasi- ja metallipakkauksia ei tarvitse tiskata, huuhtelu tai pyyhkäisy paperilla riittää. Säilykepurkkiin jäänyt öljy imeytetään biojätteeseen vaikka talouspaperilla, putkistossa se aiheuttaa tukoksia.

Valtakunnallista Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta

Perinteistä Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta. Tänä vuonna teemana on ”Kaikkien turvana kaikissa oloissa”.

Katutyöt sulkevat ajokaistan Pernontiellä ensi viikon alussa

Pernontiellä tehdään 10–12. elokuuta kello 6.30–17 kaivuu-, jyrsintä- ja päällystystyötä Hyrköistentien ja Metallikadun välillä. Yksi ajokaista on ajoittain suljettu liikenteeltä.

Eurojackpotissa jakoon 32,7 miljoonan euron päävoitto

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 32/2026 löytyi täysosuma. Onnekas voittaja kuittaa tililleen noin 32,7 miljoonaa euroa.

Pariisilaista glamouria Turkuun

Viivi ja Milli Opas sekä Kirill Orikov rakastavat muotia ja herkullisia leivoksia, jonka pohjalta Seco toimii.

Kolme nuorta turkulaista toi ranskalaista tunnelmaa Forum Kortteliin

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter tekee urotekoja Konferenssiliigassa mutta Veikkausliigassa ei tule tulosta

Julius Tauriainen oli Interin parhaimmistoa.

Interille tarjottiin mahdollisuutta kuroa umpeen Kuopion Palloseuran etumatkaa jalkapalloilun Veikkausliigassa, sillä KuPS–TPS päättyi, kun Inter–FC Lahti alkoi. KuPS jäi tasapeliin mutta se ei menettänyt viiden pisteen etumatkaansa, sillä Interin ja FC Lahden kamppailu päättyi 0–0.

Matilda Korven huippuponit viimeistelevät Ponifestareilla Metsämäessä

Ekslätts TNT ja Matilda Korpi Mikkelissä heinäkuussa.

Poniraviurheilu on tarjonnut lohjalaiselle Matilda Korvelle , 16, kilpailuelämyksiä, ystäviä ja mahdollisuuden kasvaa monipuoliseksi harrastajaksi. Lauantaina hänen tallinsa ponit kilpailevat Turun Ponifestareilla, jotka toimivat tärkeänä etappina matkalla kohti Killerin Ponikuninkuusraveja.

Tuoko Silja Kosonen viimein mitalin myös aikuisten arvokisoista?

Silja Kosonen on asettanut tavoitteekseen EM-kullan.

Yleisurheilun EM-kisoihin Birminghamiin lähtee Suomesta iskukykyinen joukkue. Perkasimme kiinnostavimpien Turun seudun yksilöurheilijoiden näkymät 10.–16. elokuuta käytäviin kisoihin.

Enni Virjosesta seitsenottelun nuorten maailmanmestari

Enni Virjonen.

Enni Virjonen varmisti aamulla seitsenottelun alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden Eugenessa nuorten MM-kisoissa.

Otteluanalyysi: Interille niukka voitto Vaduzista ja kiinnitys jatkopaikkaan

Eetu Huuhtaselta nähtiin mallikkaita torjuntoja.

Inter otti kiinnityksen jatkopaikkaan jalkapalloilun Konferenssiliigassa lyömällä Kupittaalla liechtenstanilaisen FC Vaduzin 2–1. Dramaattisessa matsissa nähtiin kaksi lisämaaliakin, jotka kuitenkin hylättiin VAR-tarkastuksen jälkeen. Inter näytti menevän ensin 3–1-johtoon mutta maali hylättiin paitsiona. Kohta perään FC Vaduz näytti tasoittavan pelin 2–2:een mutta sekin maali hylättiin paitsiona.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.