Veritas houkutteli ennätysmäärän uusia asiakkaita vuoden toisella neljänneksellä

Veritas Eläkevakuutuksen osakesijoitusten tuotto oli alkuvuonna 15,4 prosenttia. Veritas Eläkevakuutuksen osakesijoitusten tuotto oli alkuvuonna 15,4 prosenttia. Kuva: Riitta Salmi

Veritas Eläkevakuutuksen sijoitukset tuottivat vuoden ensimmäisellä puoliskolla 7,3 prosenttia ja vakavaraisuus vahvistui 131,5 prosenttiin. Veritaksen vakavaraisuuspääoma nousi ensimmäistä kertaa yli miljardin euron.

– Vuoden toinen neljännes oli asiakashankinnan näkökulmasta meille ennätyksellisen hyvä. Se osoittaa konkreettisesti, että Veritaksen panostusta yrittäjäasiakkaisiin ja henkilökohtaiseen palveluun arvostetaan, Veritaksen vt. toimitusjohtaja Tommy Sandås sanoo.

Sandåsin mukaan alkuvuosi oli vielä monelle asiakasyritykselle synkkä, mutta kevään aikana positiivinen vire on alkanut vallata alaa.

– Vuoden toisella neljänneksellä asiakasyritysten palkkasummat ovat kääntyneet selvään kasvuun ja vakuutettujen määrä on noussut, Sandås sanoo.

Myös sijoitusmarkkinoilla vuoden toinen neljännes on näyttänyt valoisalta. Veritaksen sijoitukset tuottivat huhti–kesäkuussa 3,9 prosenttia ja koko alkuvuoden aikana 7,3 prosenttia. Parhaiten tammi–kesäkuussa pärjäsivät osakesijoitukset, joiden tuotto oli 15,4 prosenttia. Kiinteistösijoitukset tuottivat 2,8 prosenttia, korkosijoitukset 0,9 prosenttia ja muut sijoitukset 5,9 prosenttia.

– Talouden elvytyksen jatkuminen on taannut sijoituksille hyvän tuoton. Alkuvuoden tuottokisassa ovat pärjänneet ne sijoittajat, jotka ovat uskaltaneet ja halunneet kantaa eniten osakeriskiä. Muidenkin omaisuuslajien tuotot ovat olleet positiivisia, mutta niiden mittakaava on jäänyt osakkeisiin nähden piskuiseksi, Veritaksen sijoitusjohtaja Kari Vatanen analysoi.

Sijoitusten vahva tuotto vahvisti Veritaksen vakavaraisuutta ja vakavaraisuuspääoma ylitti ensi kerran miljardin euron rajan.

– Vaikka meillä on alla hyvin vakava pandemian aiheuttama kriisi, sijoitusten toteutunut tuotto kymmeneltä viime vuodelta on todella korkea. Veritaksen sijoitusten kymmenen vuoden reaalituotto nousi 5,0 prosenttiin, ja on hyvin vaikea uskoa samankaltaisen menon jatkuvan vielä seuraavatkin kymmenen vuotta, Vatanen kertoo.

Suomen taloudessa ja työmarkkinoilla tilanne näyttää nyt valoisalta, mutta talouden kehitys on edelleen epävarmaa.

– Osakemarkkinoilla elvyttävän rahapolitiikan tukema palautuminen pandemiasta jatkuu. Yritysten vahva tuloskasvu tukee osakemarkkinaa tällä hetkellä, mutta riskinä ovat sekä nousevat kuluttajahinnat että pandemian pitkittyminen. Markkinajuhlien tunnelma voi kääntyä nopeastikin, mikäli keskuspankit uhkaavat lopettaa musiikin soittamisen, Vatanen sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Majakkarannan kasvillisuutta uusitaan

Majakkarannan alueella uusitaan kasvillisuutta loppukesän ja syksyn aikana. Veneveistämönrannasta, Spinaakkerista ja Klyyvarista poistetaan vanhaa kasvillisuutta ja lisätään samalla kukkivia kasveja.

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.

Valtaosa nuorista hyväksyy joustavat maksutavat isoissa hankinnoissa

Lähes puolet suomalaisnuorista pitää hyväksyttävänä kodin kalusteiden ja teknologiahankintojen ostamisen erilaisten joustavien maksutapojen avulla, kertoo Nordean selvitys.

Täyttä asiaa: Turussa on liian vähän julkisia vessoja

Turussa on julkisia vessoja liian vähän. Muun muassa Kauppakeskus Hansassa ei ole kuin kahviloiden ja Stockmannin vessat. Ruissalossa ja jokirannassa ei myöskään ole vessoja, mikä on kävelyllä oleville ajoittain ongelma.

Aliisa Soini otti omiin nimiinsä 100 metrin perhosuinnin Suomen ennätyksen

Aliisa Soini.

Uinnin pitkän radan EM-kisojen neljännen päivän aamujaksolla nähtiin yksi Suomen ennätys, kun Uinti Turun Aliisa Soini perhosteli taululle uudet ennätyslukemat 100 metrin perhosuinnissa.

Kolmasosa opettajista pelkää tekoälyn vaikutuksia oppimiseen

Opettajat käyttävät tekoälyä työssään yli kaksinkertaisesti viime vuoteen verrattuna, osoittaa Kopioston selvitys. Samaan aikaan he suhtautuvat varauksella tekoälyn vaikutuksiin oppimiseen. Koulujen alkaessa kysymys ei enää ole siitä, käytetäänkö tekoälyä opetuksessa, vaan millä säännöillä, millaisella osaamisella ja millaisia aineistoja hyödyntäen sitä käytetään.

Työpäivän ilopilleri vai hiljainen voima?

Työystävänpäivää vietetään nyt toista kertaa.

Millainen on hyvä työystävä, ja miksi sillä on väliä? Elo teetti kyselytutkimuksen 1 500 työelämässä olevalle suomalaiselle, joka paljastaa, että työelämässä kaivataan hyvin erilaisia työystäviä, ja juuri siksi työystävyyttä pitää rakentaa tietoisesti. Työystävänpäivää vietetään nyt toista kertaa, ja mukana on jo 1 200 yritystä vahvistamassa parempaa työelämää.

Turun radio- ja tv-asemalla tehdään huoltotöitä – lyhyet katkokset radio- ja tv-lähetyksiin

Turun radio- ja tv-asemalla tehdään huoltotöitä 18. elokuuta kello 9–16. Huoltotöiden aikana kaikille asemalta lähetettäville radio- ja tv-kanaville aiheutuu lyhyet, noin viiden minuutin, katkokset huoltotöiden alkaessa ja päättyessä työturvallisuuden takaamiseksi. Radiokanavat lähetetään lisäksi alennetulla teholla huoltotöiden aikana, jolloin peittoalueen reunamille voi aiheutua häiriöitä palveluiden vastaanotossa.

Kannattaako pörssisähkösopimuksen hinta kiinnittää talveksi?

Sähkön futuurihinnat näyttävät, että syksyn tullen sähkönhinta lähtee nousuun ja spot-hinnoissa voi olla huomattavaa vaihtelua.

Sähkön hinnan arvioidaan kallistuvan syksyn edetessä. Kannattaako pörssisähkösopimuksella olevan kiinnittää sähkönhinta, ja milloin se on hyvä tehdä? Syksyn lähestyessä kotitalouksissa on hyvä hetki varautua lämmityskauteen ja laittaa kodin energiatehokkuus kuntoon.

Wilman Viestit-osio uudistuu

Wilmalla on yli kaksi miljoonaa käyttäjää, ja sen kautta kulkee yli 300 000 viestiä viikossa. Wilman Viestit-osio uudistuu vaiheittain vuoden aikana. Uusi viestitoiminto säästää kiireisten opettajien aikaa ja vähentää turhaa klikkailua. Kehitystyötä tehdään yhdessä käyttäjien kanssa.

Notre Damen kellonsoittaja kerää 2020-luvun ennätysyleisön

Notre Damen kellonsoittaja on keräämässä yli 37 000 katsojaa.

Samppalinnan Kesäteatterin tuotanto Disney-musikaalista Notre Damen kellonsoittaja on keräämässä 2020-luvun ennätysyleisön, yli 37 000 katsojaa. Kaikki myyntiin avatut lisänäytökset on varattu loppuun. Edellinen vastaava menestys on vuodelta 2016, jolloin Nunnia ja konnia keräsi yli 38 000 katsojaa. Teatterin katsojaluvut ovat nousseet tasaisesti vuodesta 2023 lähtien.

Sää lämpenee viikonloppua kohden, lounaassa saatetaan yltää hellelukemiin

Ilmatieteen laitoksen 13. elokuuta tekemän ennusteen mukaan huomenna perjantaina pilvisyys on runsasta koko maassa, ja maan länsi- ja pohjoisosassa tulee hajanaisia sateita. Iltaa kohden sateet yleistyvät.

Vauvojen yöheräämiset yleisempiä kuin vanhemmat luulevat

Tutkittava imeväisikäinen lapsi, jolle on puettu unta mittaavat NAPPA-unipöksyt.

Älyvaatteella saadaan aiempaa tarkempaa tietoa imeväisikäisten unesta. Unta voidaan mitata unipöksyillä lapsen luonnollisessa ympäristössä eli kotona.

Tekoälyn väärinkäyttö näkyy myös vakuutuspetoksissa

Generatiivinen tekoäly on tuonut mukanaan uusia mahdollisuuksia niin arkeen kuin työelämäänkin. Samalla sen väärinkäytön mahdollisuudet ovat lisääntyneet. Tekoälyn yleistyminen näkyy nyt myös vakuutuspetosepäilyissä. POP Vakuutuksen mukaan korvauskäsittelyssä törmätään aiempaa useammin tilanteisiin, joissa on syytä arvioida, onko tekoälyä käytetty aineistojen muokkaamiseen.

Sinilevätilanne jälleen tavanomaista rauhallisempi, Kärmäläisissä Naantalissa runsaasti sinilevää

Vihdin Enäjärven sinilevätilanne kesä- ja elokuussa. Vasemmalla kesäkuun levätön tilanne ja oikealla elokuun runsas sinileväesiintymä. Sisältää muokattua Copernicus Sentinel-2 -dataa.

Sinilevähavaintojen määrä on vähentynyt viime viikosta, ja sinilevätilanne on sekä sisävesillä että rannikkoalueilla ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi. Myös avomerialueiden sinilevätilanne vaikuttaa rauhalliselta. Paikoin sinilevää esiintyy kuitenkin runsaasti.

Wärtsilä toimittaa voimalaitoksia Vaasasta Ukrainaan

Suomi tukee sodan runteleman Ukrainan energiasektorin jälleenrakennusta noin 28,5 miljoonalla eurolla kehitysyhteistyövaroista. Ukraina rahoittaa hankkeen loppuosan itse, ja voimalaitosteknologian kokonaisarvo on 46,5 miljoonaa euroa.

Dekkaristi Pirkko Arhippa testamenttasi 800 000 euroa Kirjailijaliitolle

Pirkko Arhippa.

Kirjailija ja dekkaristi Pirkko Arhippa teki Kirjailijaliitolle merkittävän testamenttilahjoituksen, jolla tuetaan uransa alussa olevia naisdekkaristeja. Testamentatun omaisuuden arvo on 800 000 euroa.

Selvitys: Velkamäärät ja kulutusluottojen osuus vaihtelevat suuresti maakunnittain

Selvitys paljastaa suuria eroja suomalaisten velkamäärissä ja siinä, mistä velat eri maakunnissa koostuvat. Tilastokeskuksen vuoden 2025 tietojen perusteella velkaa oli enimmillään 71 961 euroa asuntokuntaa kohden Ahvenanmaalla, kun Kainuussa määrä jäi 27 214 euroon.

Näköislehti

Urheilu

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.

Suomi taistelee amerikkalaisen jalkapallon naisten Euroopan mestaruudesta

Useita Trojansin naisia on mukana EM-taistossa.

Suomen naisten amerikkalaisen jalkapallon maajoukkue pelaa 22. elokuuta Vantaalla Euroopan mestaruudesta Saksaa vastaan. Turku Trojansin pelaajista Euroopan mestaruutta tavoittelevaan ryhmään on valittu Tia Jansen , Milla Korhonen , Kirsti Nirhamo , Edona Haddad , Ninni Mäkinen , Kaisla Honkaniemi , Hilma Kuitunen ja Oona Tuomi .

Aliisa Soini otti omiin nimiinsä 100 metrin perhosuinnin Suomen ennätyksen

Aliisa Soini.

Uinnin pitkän radan EM-kisojen neljännen päivän aamujaksolla nähtiin yksi Suomen ennätys, kun Uinti Turun Aliisa Soini perhosteli taululle uudet ennätyslukemat 100 metrin perhosuinnissa.

Inter on askeleen päässä Kööpenhaminasta

Inter on pelannut historiansa parhaita Euro-pelejä Konferenssiliigan karsinnoissa.

Inter matkustaa torstaina Liechtensteiniin FC Vaduzin vieraaksi Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen toiseen osaotteluun. Inter pääsee kääpiövaltioon hyvistä lähtökohdista, sillä se voitti Kupittaalla ensimmäisen osaottelun 2-1. Ottelun voittomaalin pääsi iskemään vieraiden puolustusvirheestä Prosper Ahiabu . Vieraiden puolustuksella ei muutenkaan ollut viime viikolla paras iltansa, sillä Interin ensimmäinen maali merkittiin omaksi maaliksi.

Silja Kosonen heitti EM-kultaa

Silja Kosonen.

Naisten moukarinheiton EM-finaali päättyi Birminghamissa iloisiin suomalaistunnelmiin, kun Silja Kosonen pääsi juhlimaan uransa ensimmäistä Euroopan mestaruutta.

Turku Touring Pyöräily kokoaa yli 700 kuntopyöräilijää Turun seudulle

Turku Touring Pyöräily poljetaan 16. elokuuta.

Turku Touring Pyöräily on kuntopyöräilytapahtuma, joka kokoaa vuosittain yhteen yli 700 pyöräilyn harrastajaa. Tapahtuman lähtö- ja maalipaikkana on 16. elokuuta Turun tuomiokirkko, josta osallistujat suuntaavat kohti itäisen Varsinais-Suomen kauniita maisemia ja monipuolisia pyöräilyreittejä.