Autokatsastuksen hinnoissa lähes 50 euron hintaeroja, halvin hintataso Turussa

Vertailun halvin hintataso oli Turussa. Vertailun halvin hintataso oli Turussa. Kuva: Teematuotanto

Auton katsastuksessa voi säästää useita kymmeniä euroja erityisesti kiinnittämällä huomiota ajan varaustapaan, selviää Kuluttajaliiton katsastusasemien hintavertailusta. Suurimmat erot löytyivät määräaikaiskatsastuksen ja päästömittausten paketeista, joissa varaustavasta riippuen hintaeroa oli jopa 47 euroa. Kuluttajaliitto vertaili yli 50 katsastusaseman hintoja 14 kaupungissa.

– Hinnoissa oli vaihtelua paikkakunnittain, mutta myös saman ketjun sisällä, kertoo Kuluttajaliiton pääsihteeri Juha Beurling-Pomoell.

– Yllättävää oli se, kuinka paljon hintaan vaikuttaa varaako ajan netissä, puhelimitse vai ajaako katsastukseen ilman ajanvarausta.

Vertailussa löytyi yli kaksinkertaisia hintaeroja määräaikaiskatsastuksen ja päästömittauksen pakettihinnoista. Vertailun halvin hinta oli 37 euroa nettiajanvarauksella ja kallein 84 euroa ilman ajanvarausta tai puhelinajanvarauksella. Myös pelkän määräaikaiskatsastuksen hinnoista löytyi yli kaksinkertaisia eroja.

– Säästöjä on mahdollista saada tekemällä varaus netissä, vinkkaa Beurling-Pomoell.

Hintavertailussa mukana olleista asemista edullisimmat katsastusasemat olivat kaikki K1 Katsastus -ketjun asemia, joissa monelta asemalta saa määräaikaiskatsastuksen nettivarauksella alle kahdella kympillä. Samoilta asemilta katsastuspaketin päästömittauksineen sai alle 40 eurolla.

Vertailun halvin hintataso oli Turussa. Katsastuspakettien keskimääräiset hinnat olivat myös Seinäjoella ja Kuopiossa lähellä Turun hintatasoa. Hämeenlinnan hintataso oli korkein mukana olleista paikkakunnista. Myös Oulu oli kärkisijoilla. Kallein yksittäinen hinta löytyi Espoosta. Samaan ketjuun kuuluvien katsastusasemien väliltä löytyi huomattaviakin hintaeroja eri puolilla maata.

Markkinajohtaja A-Katsastus kieltäytyi antamasta hintatietojaan. Sen suhteellinen osuus Suomessa tehdyistä katsastuksista oli vuoden 2019 lopussa 21 prosenttia. Yhtiö perusteli ratkaisuaan sillä, että katsastusalan hinnoittelu on vapaasti kilpailtua ja hinnat vaihtelevat paikkakunnittain ja jopa asematasolla.

– Juuri vapaasti hinnoitelluilla aloilla hintavertailun tekeminen on kuluttajan kannalta tärkeää, painottaa pääsihteeri Beurling-Pomoell.

Yhtiön mielestä kilpailevien asemien normaalihintoja olisi mahdotonta vertailla, sillä osa toimijoista esimerkiksi kertoo hinnan ilman viranomaisen valvontamaksua tai tarjoaa ilmaisen jälkitarkastuksen.

– Viranomaismaksu on pakollinen ja sen pitää aina sisältyä kuluttajalle ilmoitettuihin hintoihin, myös netissä, Beurling-Pomoell muistuttaa.

Yhtiöstä todettiin myös, että asiakkaat löytävät asemakohtaiset hinnastot yrityksen nettisivuilta, ja että päivä- ja ajoneuvokohtainen hinta selviää ajanvarausprosessin aikana.

– Kuluttajan tulee päästä vertailemaan hintoja luotettavasti palveluntarjoajien välillä ilman kankeita prosesseja. Toimiiko vertailun mahdollisuus käytännössä, jos hintatiedot ovat monen vaiheen takana, eikä toimijakaan niitä kysyttäessä ilmoita, kysyy Beurling-Pomoell.

Kuluttajaliitto kysyi tietoja katsastusasemien hinnoittelusta kyselylomakkeella. Lomakkeessa pyydettiin ilmoittamaan elokuun normaalit arkipäivien hinnat ilman hintatarjouksia.

Lomakkeessa pyydettiin ilmoittamaan seuraavat hintatiedot: alle 3 500-kiloisen ja alle kymmenen vuotta vanhan bensiinikäyttöisen henkilöauton määräaikaiskatsastus ja päästömittaus erikseen sekä pakettina ilman ajanvarausta, nettiajanvarauksella ja puhelinajanvarauksella. Lisäksi kysyttiin jälkitarkastusmaksun hinta.

Hintavertailussa on mukana katsastusasemia Espoosta, Helsingistä, Hämeenlinnasta, Joensuusta, Jyväskylästä, Kuopiosta, Lahdesta, Lappeenrannasta, Oulusta, Porista, Seinäjoelta, Tampereelta, Turusta ja Vantaalta.

Kysely lähetettiin 93 asemalle ja saimme hintatiedot 54 asemalta. Joensuun, Lahden ja Lappeenrannan tietoja ei käsitelty paikkakuntakohtaisessa vertailussa, koska hintatietoja oli liian vähän.

Kyselyyn ei otettu mukaan kaikkein pienimpiä katsastusasemia, joissa henkilökunnaksi on ilmoitettu enintään yksi henkilö. Pienimmillä mukana olleilla katsastusasemilla on 2–4 työntekijää.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lääkettä pitäisi suojella

Kevään aikana on ollut ilo katsella, kun muuttolinnut saapuvat. Venäjän tundralle ja Siperiaan matkaavien tundrahanhiparvien kimeä kaakatus pysäyttää myös miettimään millaisten vaarojen läpi nämäkin linnut matkaavat.

Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi

Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi. Hemmilä on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja aloittaa kansanedustajana maanantaina 11. toukokuuta.

Aurora-mitali kulttuuritoimittaja Irmeli Haapaselle

Irmeli Haapanen.

Varsinais-Suomen liitto myönsi vuoden 2026 Aurora-mitalin kulttuuritoimittaja Irmeli Haapaselle tunnustuksena merkittävästä henkilökohtaisesta elämäntyöstä Varsinais-Suomen taide- ja kulttuurikentän hyväksi. Mitali luovutettiin Varsinais-Suomen liiton Eurooppa-päivän vastaanotolla.

Jeremias Salonen Vuoden Tarjoilija -kisan finaalissa

Jeremias Salonen.

Ravintola-alan Suomen mestaruuskilpailujen finalistit julkistettiin torstai-iltana Viking Glorylla käytyjen semifinaalien päätteeksi. Kuusi kokkia ja kuusi tarjoilijaa selvittivät tiensä lokakuun finaaleihin kilpailemaan Vuoden Kokki ja Vuoden Tarjoilija -voitoista.

Bergqvist: Tahattomasti lapsettomien pitäisi saada enemmän julkisesti rahoitettuja IVF-hoitoja

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja, Sandra Bergqvist haluaa nostaa esiin tahattoman lapsettomuuden teeman, joka jää usein äitienpäiväviikonlopun varjoon. Suomessa arviolta noin 300 000 ihmistä kärsii tahattomasta lapsettomuudesta. Jotta useampi saisi apua eikä jäisi yksin, Bergqvist haluaa nähdä enemmän julkisesti rahoitettuja IVF-hoitoja, palveluseteleitä yksityiseen hedelmöityshoitoon sekä lisää psykososiaalista tukea ja yhdenvertaista hedelmöityshoitoa koko Suomessa.

Bob Marleyn legendaarinen taustayhtye The Wailers saapuu Logomon Terassikesän avajaisillan tähdeksi

Olavi Uusivirta täydentää Logomon terassikesän keikkasettiä.

Turku on ensi kesänä yksi Suomen vetovoimaisimmista kesäkaupungeista, kun lukuisten festivaalien lisäksi Logomon Terassikesä lyö pöytään valmiin keikkakattauksen, joka on kansainvälisiä tähtiä pullollaan.

Päällystystöitä ensi viikolla Maskussa ja Raisiossa

Viikolla 20 päällystystöitä ja päällystystä valmistelevia töitä tehdään Maskussa, Raisiossa, Salossa ja Kemiönsaarella. Osa töistä ajoittuu öiseen aikaan.

Työturvallisuuskilpailun voitto YIT:n Raision Kertunlinnan työmaalle

Riikka Levola, Juha Haltia, Sakari Aalto, Julia Gljakova sekä Taija Ritola.

Talonrakennusalan työmaiden välinen kilpailu viime vuoden turvallisimmasta työmaasta on ratkennut. Viime vuonna kilpailtiin valtakunnallisesti ja Varsinais-Suomen työmaiden paremmuusjärjestys ratkesi valtakunnallisen kilpailun yhteydessä.

Telakkarannan louhintatyömaan räjähdyksestä nostetut syytteet nurin

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on hylännyt kaikki syytteet Turun Telakkarannan louhintatyömaalla vuonna 2021 sattunutta räjähdystä koskeneessa asiassa. Käräjäoikeus antoi ratkaisunsa 8. toukokuuta. Kyse oli tilanteesta, jossa kaivinkoneen läheisyydessä tapahtui räjähdys louhintatyömaalla Turun Aurajokirannassa toukokuussa 2021. Räjähdyksessä kaivinkoneen kuljettaja sai lieviä kuulo-oireita.

Kenen Turku -kirja haastaa kaupunkisuunnittelun ja vaatii lisää vihreyttä myös tiiviiseen kaupunkiin

Tuore kirja kokoaa yhteen Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtiopiskelijoiden näkemyksiä siitä, miten kaupunki voisi olla vehreämpi ja elinkelpoisempi paitsi ihmisille myös muille lajeille.

Liedon K-Supermarket Lietoriin suunnitellaan laajennusta

Kesko on ostanut Kiinteistö Oy Liedon Liikekeskuksen koko osakekannan. Liedon keskustassa toimivaa K-Supermarket Lietoria suunnitellaan laajennettavaksi.

Kotitalouksien osake- ja rahastosijoitusten arvo laski kaikkien aikojen huipuista maaliskuussa

Suomalaisilla kotitalouksilla oli maaliskuun lopussa rahastosijoituksia 53,8 miljardia euroa, pörssinoteerattuja osakeomistuksia 59,1 miljardin euron arvosta ja talletuksia 115,9 miljardia euroa.

Maailman meret huhtikuussa poikkeuksellisen lämpimiä

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan maailmanlaajuiset meriveden pintalämpötilat olivat huhtikuussa mittaushistorian toiseksi korkeimmat. El Niño -olojen kehittyminen näkyi erityisesti trooppisen Tyynenmeren nopeasti lämpenevissä merivesissä.

Vuoden lintu tervapääsky tarvitsee apua

Tervapääsky.

BirdLife Suomi on valinnut vuoden linnuksi erittäin uhanalaisen tervapääskyn. Vuoden lintu -hankkeen tavoitteena on kiinnittää huomiota kaikille tutun tervapääskyn vähenemiseen ja sen pesäpaikkojen säilymiseen. Samalla kerätään havaintoja tervapääskystä ja tarkennetaan lajin nykyistä kannanarviota.

Finnkino tuo elokuvien kuukausijäsenyyden Raisioon ja Turkuun

Finnkino juhlistaa 40 vuotista taivaltaan tuomalla Turun ja Raision elokuvateattereihinsa uuden kiinteähintaisen mallin käydä elokuvissa. Uusi Finnkino+-palvelu mahdollistaa elokuvissa käymisen, vaikka joka päivä – yhdellä kuukausimaksulla.

Nobelisti, professori Shimon Sakaguchi vierailee Turun yliopistossa

Professori Shimon Sakaguchi on Turun yliopiston vieraileva professori.

Viime vuonna lääketieteen Nobelilla palkittu professori Shimon Sakaguchi luennoi Turun yliopistossa 12. toukokuuta. Puheessaan hän käsittelee immuunijärjestelmän säätelyä ja sen merkitystä ihmisen terveydelle. Seminaari alkaa kello 12.30 BioCityn Presidentti-auditoriossa (Tykistökatu 6) ja se on avoin kaikille.

Miten Euroopan päätökset vaikuttavat arkeemme?

Euroopan turvallisuus, talous ja demokratia ovat murroksessa – ja muutokset näkyvät suoraan ihmisten arjessa esimerkiksi energian hinnassa, työn muutoksessa ja turvallisuuden tunteessa. Näihin kysymyksiin pureudutaan Turussa yhdeksättä kertaa järjestettävässä Eurooppa-foorumissa 26.–28. elokuuta.

Turun AMK:n kuoro Tukaanien kevätkonsertti Aboa Vetus Ars Novassa

Tukaanit kevätkonsertin kenraaliharjoituksessa.

Turun ammattikorkeakoulun kuoro Tukaanit kutsuu yleisön kevätkonserttiinsa kahvittelun kera tiistaina 12. toukokuuta kello 18 Aboa Vetus Ars Novan ravintola Brunndeliin. Konsertin ohjelma kuljettaa kuulijan keväisestä luonnosta akateemisiin kuoroperinteisiin ja populaarimusiikin helmiin. Turun AMK:n oma tunnuslaulu saa ensimmäisen julkisen esityksensä konsertissa.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Aatos Koivu jatkaa TPS:ssa vuoden sopimuksella

Aatos Koivu.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Aatos Koivun , 19, kanssa. Nuori hyökkääjä on TPS:n oma kasvatti ja on pelannut toistaiseksi koko uransa mustavalkoisissa.

Turun Urheiluliiton Jade Sirviö hakee kolmea SM-kultaa

Jade Sirviö.

Aerobicin SM-kisat kisataan Lempäälän Ideaparkissa 9. toukokuuta. Yhtenä ennakkosuosikkina kisaan lähtee Turun Urheiluliiton 18-vuotias Jade Sirviö . Sirviö on noussut kuluvalla kaudella kohinalla Suomen aerobichuipulle. Ensimmäistä kauttaan yksilösarjassa kisaava Sirviö hakee SM-kisoista yksilösarjan lisäksi Suomen mestaruuksia Turun Urheiluliiton väreissä myös trio- ja joukkuesarjoissa.

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.