Veritas kasvatti markkinaosuuttaan YEL-vakuutuksissa

Kupittaalla pääkonttoriaan pitävän Veritaksen vakuutusmaksutulo ylittänee 600 miljoonan euron rajan tänä vuonna.
Kupittaalla pääkonttoriaan pitävän Veritaksen vakuutusmaksutulo ylittänee 600 miljoonan euron rajan tänä vuonna. Kuva: Wellu Hämäläinen

Työeläkeyhtiö Veritaksen sijoitukset tuottivat tammi-syyskuussa 8,3 prosenttia. Sijoitusten hyvä tuotto on vahvistanut Veritaksen vakavaraisuutta vuoden aikana. Vakavaraisuuspääoma on noussut yli miljardiin euroon eli 1,8 kertaiseksi vakavaraisuusrajaan nähden. Vakavaraisuusaste oli syyskuun lopussa 131,1 prosenttia.

Vuosi on sujunut hyvin myös asiakashankinnan näkökulmasta. Veritaksen vakuutusmaksutulo ylittänee 600 miljoonan euron rajan tänä vuonna.

– Markkinaosuutemme on kasvanut erityisesti YEL-vakuutuksissa. Meidän valttimme on asiakaspalvelu ja oma yhteyshenkilö, jonka kaikki asiakkaat saavat yrityksen koosta riippumatta, kertoo Veritaksen vt. toimitusjohtaja Tommy Sandås.

– Asiakastyössä alkuvuosi on ollut todella vahva. Olemme onnistuneet myynnissä ennätyksellisen hyvin, ja myös asiakaspysyvyys on parantunut selvästi. Henkilökohtainen ja aktiivinen palvelutapamme selvästi toimii, ja asiakkaamme arvostavat tutun asiantuntijan osaamista ja tavoitettavuutta, toteaa asiakkuusjohtaja Mika Paananen.

Veritaksen sijoituksista parhaiten tammi-syyskuussa pärjäsivät osakesijoitukset, joiden tuotto oli 17,2 prosenttia. Kiinteistösijoitukset tuottivat 4,1 prosenttia, korkosijoitukset 1,3 prosenttia ja muut sijoitukset 5,9 prosenttia.

– Vuoden kolmas neljännes oli sijoitustuotoissa kaksijakoinen: markkinoiden toipuminen vaihtui kesän lopulla inflaatiohuoliksi ja parhaimmat tuotot kirjattiin hitaammin reagoivista epälikvideistä sijoituksista, sanoo Veritaksen sijoitusjohtaja Kari Vatanen.

Sijoitusmarkkinoilla eletään edelleenkin epävarmoissa tunnelmissa. Talouden elpyminen koronakuopasta jatkuu, mutta energian hintojen nousu ja hankintaketjujen pullonkaulat kasvattavat tarjontapuolen inflaatiota, ja se hermostuttaa sijoittajia.

Vatasen mukaan markkinoilla on nähty inflaatiopelkojen toinen tuleminen. Ensimmäinen koettiin alkuvuonna Yhdysvaltojen massiivisen finanssielvytyksen jälkimainingeissa, kun kysynnän kasvu nosti inflaatio-odotuksia ja pitkiä korkoja.

– Inflaatiopelot ovat kokeneet reinkarnaation hieman erinäköisinä kuin alkuvuonna. Tällä kertaa inflaation taustalla vaikuttavat tuotantoketjujen pullonkaulat. Niiden aiheuttama niukkuus nostaa tavaroiden ja erityisesti energian hintoja.

Energiainflaatio on kiihtynyt maakaasun ja öljyn hinnan muutosten vaikutuksesta ja se on näkynyt myös kohonneena sähkön hintana varsinkin Keski-Euroopassa. Inflaation pysyvämpään kiihtymiseen Vatanen ei kuitenkaan tässä vaiheessa usko.

– Olemme siirtymässä poikkeusoloista takaisin normaalimpaan elämään, mikä väistämättä heijastuu hintoihin. Hankintaketjut ovat kärsineet pandemian ajasta ja niiden palautuminen kestää oman aikansa. Pidempiaikainen inflaation kasvu vaatisi seuraavaksi merkittävämpää palkkainflaation nousua, mutta toistaiseksi epäselvää on se, onko velalla elvytetyillä talouksilla siihen varaa.

Veritaksen tavoitteena on sijoittaa eläkevarat hiilineutraalisti vuoteen 2035 mennessä. Viime vuosien aikana Veritas on panostanut erityisesti kiinteistöjensä hiilijalanjäljen pienentämiseen, sillä kiinteistöjen osalta hiilineutraaliuteen pyritään jo vuoteen 2030 mennessä.

– Olemme edellä omia tavoitteitamme. Vuodesta 2018 vuoteen 2020 olemme vähentäneet päästöjä jo 76 prosenttia, Vatanen kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Huijausviestien torjunta tehostuu

Tekstiviestien luotettavuus paranee 4. toukokuuta alkaen, kun viestien lähettäjien tunnistaminen ja lähettäjätunnusten käyttöoikeuden varmistaminen tulee pakolliseksi organisaatioille, jotka lähettävät tekstiviestejä kansalaisille. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin uudistetun määräyksen tavoitteena on estää organisaatioiden nimissä lähetettäviä huijausviestejä. Kuluttajille suunnattujen puhelinliittymien väliseen viestiliikenteeseen uudistus ei vaikuta.

Yleisen asumistuen saajaprofiili muuttui selvästi, kun opiskelijat siirtyivät pois yleisen asumistuen piiristä

Kuvio näyttää yleisen asumistuen, eläkkeensaajan asumistuen, opintotuen asumislisän ja sotilasavustuksen asumisavustuksen saajamäärät 2015-2025.

Yleisen asumistuen saajat ovat nyt pääosin työttömiä ja pienituloisia. Saajien joukossa on edelleen enemmän nuoria aikuisia kuin vanhempiin ikäryhmiin kuuluvia. Tiedot käyvät ilmi Kelan asumistukitilastosta 2025.

Asuntojen vuokrakehitys eriytyy suurissa kaupungeissa – pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi–maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna, kun muualla Suomessa vuokrat nousivat 0,4 prosenttia.

Tiedonpuiston koulun taideteos pystytetään toukokuussa

Tiedonpuiston koulu on Raision ainoa yläkouluna siihen asti, kunnes toinen yhtenäiskoulu valmistuu.

Kuvanveistäjä Kirsi Kaulasen Tiedonpuu -teos pystytetään Tiedonpuiston koulun ulkoseinään 4.–8. toukokuuta. Taiteilija pitää Kirjastotalossa avoimen yleisöesitelmän pystytysviikolla 6. toukokuuta. Varsinainen paljastustilaisuus järjestetään 13. toukokuuta. Tilaisuudet ovat kaikille avoimia.

Asukasbudjetin äänestyskierros käynnistyy – jaossa kolme miljoonaa euroa kaupunkilaisten ehdottamiin hankkeisiin

Asukasbudjetin äänestysvaiheessa turkulaiset pääsevät äänestämään kaupunkilaisten talvella 2025–26 ehdottamista hankkeista ne, jotka toteutetaan. Äänestysvaihe on avoinna toukokuun ajan 1.–31. toukokuuta.

Festivaalikuukausi avaa Fuugan

Fuugan avajaisfestivaaleja vietetään lokakuun lopulta lähtien.

Aurajokirannan uuden maamerkin eli Fuugan valmistumista juhlistetaan kuukauden kestävällä avajaisfestivaalilla. Vilkas tapahtumakuukausi alkaa maanantaina 26. lokakuuta. Se sisältää maksullista ja maksutonta ohjelmaa aina konserteista avajaiskierroksiin.

Itämeri-parlamentaarikot kokoontuvat Turussa

Itämeren parlamentaarikkokonferenssi BSPC:n pysyvä komitea kokoontuu Turussa 3.–5. toukokuuta. Kokouksessa keskustellaan muun muassa Itämeren alueen kokonaisturvallisuudesta ja Saaristomeren ekologisesta tilasta. Komitea vierailee kokouksen yhteydessä Qvidjan tutkimustilalla Paraisilla, jossa he tutustuvat luontoa uudistavaan maanviljelyyn ja metsänhoitoon vesistöjen tilaa silmällä pitäen. Komitea perehtyy Länsi-Suomen merivartioston toimintaan.

Uuden pääkonttorin rakentaminen käynnistää Meyer Turun laajan investointiohjelman

Meyer Turun uusi pääkonttori havainnekuvassa.

Meyer Turulle rakennetaan uusi pääkonttori telakka-alueen välittömään läheisyyteen Blue Industry Parkin alueelle. Noin 40 miljoonan euron hanke on osa yhtiön mittavaa investointiohjelmaa. Rakennustyöt käynnistyvät kesällä 2026 ja toimitilat valmistuvat vuoden 2028 alussa. Kohteen suunnittelee ja rakentaa SRV, sijoittajana toimii kiinteistösijoitusyhtiö Balder. Kaupan lopullinen toteutuminen edellyttää vielä rakennusluvan lainvoimaistumista.

Työkeskusta koskevat yhteistoimintaneuvottelut käynnistyvät

Kaupunginhallitus käynnisti 2. helmikuuta liikkeenluovutuksen valmistelun, jossa Turun kaupungin työkeskuksen toiminnot ja henkilöstö siirretään uuteen yhteiskunnalliseen yritykseen.

Royal Caribbean Group vahvisti kahden jättiristeilijän tilauksen Meyer Turulta

Icon 5 saa seurakseen ainakin Icon 6:n ja Icon 7:n.

Royal Caribbean Group kertoo vahvistaneensa Meyer Turun kanssa kuudennen ja seitsemännen Icon-luokan aluksen tilauksen. Alukset toimitetaan vuosina 2029 ja 2030.

Lakko toteutuu Turun ammattikorkeakoulussa – lakkovahdit paikalla tiistaina

Turun ammattikorkeakoulun historian ensimmäinen lakko toteutuu tiistaina 28. huhtikuuta kampuksen edustalla. Lakkotapahtuma järjestetään kello 11.30–12.30.

Kamarikuoro Auralia järjestää luontoretkikonsertin Kuusiston linnanraunioilla ja Kappelinmäen luontopolulla

Kamarikuoro Auralia järjestää keväisen Kevään kohinaa -luontoretkikonsertin Kuusiston linnanraunioilla ja Kappelinmäen luontopolulla Kaarinassa sunnuntaina 3. toukokuuta kello 14. Tapahtuma yhdistää tuoreella tavalla opastetun luontoretken ja kuorokonsertin. Yleisö ja kuorolaiset patikoivat tapahtumassa yhdessä läpi kauniin luontopolun, jonka varrella lauletaan, seurustellaan ja tutustutaan oppaiden johdolla luontoon. Konsertin huipennuksena kuoro esiintyy keskiaikaisen piispanlinnan raunioilla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa yhteistoimintaneuvottelut

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on 27. huhtikuuta antanut neuvotteluesityksen henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamisesta taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen toiminnan sopeuttamistarve voi edellyttää toimintamenoilla palkatun henkilöstömäärän vähentämistä enintään 33 henkilötyövuodella.

Liikunnallista luontomatkailua ja saaristolaisten liikkumisen edistämistä rahoitetaan yli 1,1 miljoonalla eurolla

Maa- ja metsätalousministeriö on myöntänyt kunnille ja yhdistyksille yli 1,1 miljoonaa euroa liikunnallisen luontomatkailun ja saaristolaisten liikkumisen edistämiseen. Rahoitus tukee hallituksen Suomi liikkeelle -ohjelman tavoitetta lisätä liikkumista eri puolilla Suomea.

Taide, samppanja ja fine dining yhdistyvät Logomossa

Turussa koetaan tänä kesänä uudenlainen fine dining -elämys, kun Champagne Dinner katetaan 16. kesäkuuta immersiivisen taide-elämyksen keskelle Logomoon. Illallinen järjestetään Frameless-elämyksen sisällä näyttelyn aukioloajan ulkopuolella.

Lounais-Suomen poliisi varoittaa taskuvarkaista

Taskuvarkaudet ovat myös Lounais-Suomen poliisilaitoksen alueella yleistyneet. Lounais-Suomen poliisille on alkuvuoden aikana tehty useita ilmoituksia epäillyistä taskuvarkauksista. Tyypillisimmillään ilmoittajalta on anastettu lompakko repusta, taskusta, käsilaukusta tai ostoskärrystä. Taskuvarkauksia on ilmoitettu tehdyksi Turussa, Loimaalla, Porissa ja Salossa.

Aurinkopaneelit asentavan taloyhtiön kannattaa muodostaa energiayhteisö

Sami Jouttijärvi.

Kerrostalon sisäinen energiayhteisö voi tuoda huomattavaa lisäarvoa aurinkovoimalan tuottamalle sähkölle, osoittaa Turun yliopiston tuore tutkimus. Aurinkovoiman nopea yleistyminen Suomessa on tuonut oman energiantuotannon tavallisten kansalaisten ulottuville. Omakotitalojen lisäksi myös kerrostaloissa asuvat voivat hyötyä oman aurinkosähkön tuotannosta.

Impivaaran uimahallin tontille suunnitteilla kylpylä- ja sauna-alue

Kaupunginhallitus myönsi maanantaina Jukupark Oy:lle ja TKU-Rakennus Oy:lle innovaatiokumppanuuteen perustuvan aluevarauksen spa- ja saunamaailman toteuttamiseksi Impivaaran uimahallin ja Jukuparkin väliin.

Näköislehti

Urheilu

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.

Mustafe Muuse haaveilee useammasta matkasta Birminghamin EM-kisoissa

Mustafe Muuse tähtää alkavaan yleisurheilukesään kovin tavoittein.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen talvi on kulkenut tulosten valossa kovaa. Helmikuussa Muuse rikkoi lyhyen ratojen 5 000 metrin Suomen ennätyksen Bostonissa. Tammikuussa Muuse juoksi Valenciassa maantiekympin Suomen ennätyksen. Valenciassa juostu aika rikkoi myös Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.

FBC Turku löysi uuden päävalmentajan tutusta suunnasta

Miesten F-liigasta pudonnut FBC Turku rakentaa uutta alkua. Ensi kaudeksi vaihtuu sarjataso, päävalmentaja, osa joukkueesta ja lisäksi Antti Vääri ei ole joukkueen managerina.

Turkulaisessa salibandyssa liikahti yksi mannerlaatta maaliskuun lopussa, kun FBC Turun historian alusta asti vahvana taustatekijänä ollut Antti Vääri jättävänsä pestinsä FBC Turun managerina.

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.