Kilpailua metallin ammattilaisista – Vahtolainen VAK Oy kouluttaa itse työntekijänsä
Varsinais-Suomessa pitkään vallinnut työvoimapula vaivaa myös VAK Oy:tä, joka valmistaa muun muassa lämpötilasäädeltyjä kuormatiloja ja perävaunuja. Turun lähellä, Vahdolla, sijaitsevaan VAK:n tuotantolaitokseen haetaan parhaillaan 20 työntekijää. Toimitusjohtaja Ilpo Korhonen kertoo, että yksi tapa vastata työvoimapulaan on tarjota oppisopimuskoulutusta erityisesti nuorille, mutta myös alanvaihtajille.
– Työllistämme vajaan 300 henkilöä tuotannon puolella. Koronasta huolimatta olemme tehneet kasvua ja tilauskantamme on nyt ennätystasolla. Myös vienti on kasvussa, ja tarkoitus on nostaa se 30 prosenttiin tänä vuonna. Kasvun johdosta meillä on polttava tarve 20 uudelle työntekijälle, ja avoimia työpaikkoja on heti tarjolla. Uskomme kyllä saavamme heidät kokoon hyvissä ajoin, Korhonen kertoo.
Korhosen mukaan valmistava metalliala työllistää todella hyvin, ja kilpailu työntekijöistä on kovaa. Lisäksi esimerkiksi raskaan kaluston huollon puolelta ei valmistu riittävästi uusia osaajia työvoiman tarpeeseen suhteutettuna, joten alan yritykset on pakotettu itse kouluttamaan osaajia.
– Meillä on tarjolla työtehtäviä, jotka vaativat ammatillista osaamista. Viime vuoden puolivälissä tajusimme, että meidän on pakko alkaa panostaa työntekijöiden kouluttamiseen omasta takaa.
Jos yritys ei löydä riittävästi ammatillisen koulutuksen omaavia tekijöitä, niin oppisopimuskoulutus tarjoaa mahdollisuuden alalle mielivän työntekijän sekä yrityksen tarpeisiin.
– Me tarjoamme siitä syystä yhtenä vaihtoehtona oppisopimuskoulutusta alalla esimerkiksi raskaan kaluston huollossa, kylmäkoneasentajana tai jopa levyseppähitsaajana. Toki emme voi pelkästään siihen panostaa, koska oppisopimuskoulutus vaatii myös yritykseltä tietynlaisia järjestelyjä, jotta saadaan tuotantoprosessi toimimaan, Korhonen toteaa.
Työnhaussa Korhosen mukaan tärkeintä on työntekijän oma motivaatio ja kiinnostus alaa kohtaan.
– Kaikki meidän avoimet työpaikat eivät vaadi kuitenkaan mitään erityisosaamista tai ammatillista tutkintoa, mutta meillä annetaan jokaiselle työntekijälle joka tapauksessa alussa peruskoulutus työtehtäviin. Perinteisten työpaikkailmoitusten lisäksi meille voi laittaa tulemaan myös ihan avointa hakemusta.
Korhonen kertoo, että heillä on paljon työntekijöitä Turusta, eikä auto ole este työpaikan saamiselle.
– Julkisilla pääsee hyvin meille asti aamu- ja päiväaikaan. Teemme kuitenkin vuorotyötä, joten iltavuorolaisille olemme järjestäneet omasta takaa kyydin takaisin kotiinpaluuta ajatellen.
Marianne Rovio



















