Poistoa Oy vuoden yritys Varsinais-Suomessa

Niina Kesti ja Simo Juurinen. Niina Kesti ja Simo Juurinen. Kuva: VS Yrittäjät

Poistoa Oy on vuoden yritys Varsinais-Suomessa. Myös vuoden yritykset varsinaissuomalaisissa kunnissa on valittu. Vuoden yritykset palkittiin Varsinais-Suomen Yrittäjägaalassa Logomossa lauantaina 8. lokakuuta.

– Palkinnon saaminen tuntuu superhienolta. Haluan kiittää Varsinais-Suomen Yrittäjiä erittäin suuresti ja ymmärrän, että palkinnon olisi ansainnut moni muukin yritys. Valinta oli varmasti vaikea ja siksi olen asiasta erittäin kiitollinen ja onnellinen, vuoden 2022 yritykseksi valitun Poistoa Oy:n yrittäjä Niina Kesti sanoo ja kiittää myös Poistoan asiakkaita ja työntekijöitä.

Turussa sijaitseva Poistoa on Suomen suurin homesiivoukseen erikoistunut yritys. Sen perustivat sisarukset Niina Kesti ja Simo Juurinen vuonna 2013.

Poistoa on kasvanut vajaassa kymmenessä vuodessa yli sata henkilöä työllistäväksi kolmen miljoonan euron liikevaihdon toimijaksi, joka on oman alansa suunnannäyttäjä. Kestin mukaan yrityksen menestyksen salaisuus on asiantuntijuus ja tieteelliseen tutkimukseen nojaaminen.

– Osaamista on kyetty monistamaan ja yritys on pystynyt kehittämään toimintaansa koko ajan muuttuvassa ympäristössä. Vahvuutemme on monimuotoisen asiakasympäristön hallinta nopeasti muuttuvissa tilanteissa. Tänä päivänä kilpailu vaatii jatkuvaa ajan hermolla pysymistä, Kesti kertoo.

Poistoa on tehnyt tutkimusyhteistyötä muun muassa Aalto-yliopiston, Tampereen yliopiston ja Työterveyslaitoksen kanssa. Tutkimusten pohjalta on kehitetty palveluita, joiden ansiosta sisäilmaongelmaiset rakennukset voidaan puhdistaa käyttökelpoisiksi irtaimistoa myöden. Yritys on perustanut tiloihinsa Suomen laajimman puhdistuslinjaston. Sen avulla annetaan uusi elämä sisäilmaongelmakohteissa olleille irtaimistoille. Poistoa on myös ollut luomassa Suomeen homesiivouksiin erikoistuneiden yritysten auktorisointia.

Vuoden yritykset Varsinais-Suomessa valitsee Varsinais-Suomen Yrittäjien vaalivaliokunta. Paikallisyhdistykset tekevät valiokunnalle esitykset palkittavista yrityksistä. Poistoa valittiin vuoden yritykseksi Ruskon ja Vahdon Yrittäjien esityksestä.

Lauantain gaalassa huomioitiin myös vuoden nuori yrittäjä Varsinais-Suomessa. Hän on 34-vuotias lietolainen Golden Shine Oy:n toimitusjohtaja ja yrittäjä Ville Hellgren. Hän sai palkintonsa jo huhtikuussa. Vuoden yksinyrittäjä on Kuppari-Hanna eli Hanna Aro-Heinilä. Hän pyörittää Livonsaaressa täyden palvelun puulämmitteistä saunaa ja perinnehoitolaa.

Vuoden yritykset Varsinais-Suomessa kunnittain on esitelty alla. Yrittäjägaalassa huomioitiin myös pitkän yrittäjäuran tehneitä yrittäjiä Suomen Yrittäjien Timanttiristein.

Varsinais-Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Hakkarainen alleviivaa palkintojen merkitystä.

–  On hienoa nostaa esiin ja palkita monipuolisia, hienoja varsinaissuomalaisia yrityksiä. Haastavat ajat vain jatkuvat, mikä osin lisää yrittäjiltä yrittäjille jaettavan palkinnon arvoa. Onnittelen kaikkia palkittuja lämpimästi, Hakkarainen sanoo.

Vuoden 2022 yksinyrittäjä Varsinais-Suomessa: Kuppari-Hanna

Kuppari-Hanna on brändännyt suomalaista sauna- ja perinnehoitokulttuuria jo vuodesta 2004. Yrittäjä tarjoaa Livonsaaressa täyden palvelun puulämmitteisen saunan ja perinnehoitolan. Ainutlaatuiset toimitilat käsin veistetystä hirrestä taideteoksineen vetoavat niin kotimaan kuin kansainvälisiinkin matkailijoihin. Ekologis-eettiset arvot ovat olleet keskiössä jo yrityksen perustamisesta lähtien. Kuppari-Hanna tekee pitkäjänteistä työtä kansanlääkintä- ja saunakulttuurin edistämiseksi ja työ kehittämisen parissa jatkuu. Yrittäjä painottaa, että me itse tässä ajassa muodostamme sen kulttuurin ja ne perinteet, jotka tulevat kantamaan seuraavia sukupolvia. Toiveena on, että suomalaisten tuntema ”saunarauha” ottaisi sijaa muuallakin kuin saunanlauteilla. Palkinnon vastaanotti yrittäjä Hanna Aro-Heinilä.

Vuoden 2022 yritykset kunnittain:

Aura: Vairine Oy

Vairine Oy on perustettu vuonna 2005. Yrityksen toimialana ovat louhinta ja erilaiset erikoisporaustyöt. Yritys toimi aiemmin vuodesta 1980 alkaen nimellä Louhintaliike Ismo Vairinen. Yrityksen menestyksen kulmakivi on ollut muuntautumiskyky erilaisten tilanteiden mukaan.

Kaarina: Kilosport Liikuntapalvelut Oy

Intohimoinen sulkapallon pelaaja Petri Kannisto perusti Kilosportin vuonna 1991 sulkapallon valmennus- ja harjoituskeskukseksi. Kilosportissa on vuosien aikana tehty yli 7 miljoonaa liikuntatapahtumaa. Asiakaskunta ja lajivalikoima ovat laajentuneet. Kilosportin Mailapelikauppa.com on yksi yhtiön kivijaloista.

Kemiönsaari: EETH Ab Oy

Strandhotellet on pieni, kodikas hotelli Taalintehtaalla. Sen historia juontaa juurensa 1850-luvulle. Samassa rakennuksessa on ravintola Strand Kök & Bar, joka on avoinna ympäri vuoden. Yritys tekee myös pieniä ja suuria catering-toimeksiantoja Kemiönsaarella ja sen lähiseudulla.

Koski Tl: Sähköasennus ja -suunnittelu P. Rautiainen Oy

Sähköliike Rautiainen on Sähköasennus ja suunnittelu P. Rautiainen Oy:n alainen yritys, jonka toimitusjohtajana toimii Petri Rautiainen. Liikettä luotsaa Petrin vaimo Katri Rautiainen. Sähköliike Rautiainen päätettiin perustaa vuoden 2020 keväällä, kun kylältä lopetti vastaavanlainen yritys. Yrityksen palveluja on kehitetty: tänä vuonna liiketilaa on laajennettu ja valikoimaan on tuotu sähköliikkeelle ei-niin-tyypillistä tavaraa, kuten kodinsisustustuotteitta. Monipuolinen tarjonta on tärkeää, jotta liikkeen ovi avataan usein ja yritys pystyy kilpailemaan yhä yleistyvien nettikauppojen kanssa.

Laitila: Rakennepalvelu Jurva Rinne Oy

Rakennepalvelu Jurva Rinne tarjoaa puusta tehtyjä ratkaisuja yritysten logistisiin tarpeisiin. Yrityksen toiminta alkoi vuonna 1984 laitilalaisessa autotallissa yhden miehen yrityksenä. Nyt yritys työllistää vakituisesti reilut 15 henkilöä, lisäksi monta ilta-, osa-aika- ja viikonlopputyöntekijää. Yritykselle on ollut tärkeää tarjota paikallisille nuorille mahdollisuus työntekoon. Rakennepalvelu valmistaa tuotteita pääasiassa vientiteollisuudelle, minkä ansiosta yrityksen puupakkauksia liikkuu ympäri maailman.

Lieto: Anttila&Anttila trading Oy

Anttila&Anttila trading Oy on lietolainen perheyritys, joka pitää kolmea K-markettiaan asiakkaille avoinna 365 päivää vuodessa, aamuvarhaisesta iltamyöhään. Toiminnan keskiössä on laadukas, nopea ja helppo asiointikokemus ja kaikkea tekemistä ohjaavat vastuullisuus ja aito välittäminen niin asiakkaista kuin ympäristöstäkin. Kaupoilla vallitsee lämminhenkinen kyläkauppafiilis ja asiakkaita palvelee ammattitaitoinen ja sitoutunut henkilökunta. Tavoitteena on kasvattaa ja kehittää toimintaa jatkossakin alati kiristyvässä kilpailutilanteessa.

Loimaa: Metallipaja Välimäki Oy

Aki Välimäki aloitti metallialan alihankintatyöt isänsä jalanjäljissä vuonna 2014. Vuonna 2018 perustettiin autonvuokrauspalveluja yksityisille, yrityksille ja artisteille tarjoava aputoiminimi Middlehill Cruisers. Sen toiminta on laajentunut yhdeksän pienemmän ja kahdeksan keikkabussin kolonnaksi. Vuonna 2021 kokonaisuus täydentyi yritysostolla, kun Metallipaja Välimäki Oy osti Akin ensimmäisen työpaikan, teollisuuden kunnossapitoalalla toimineen Loimaan Kunnossapitopalvelun täydentämään metallialan toimintoja.

Marttila: T:mi Rapea Jyrki Ylenius

T:mi Rapea Jyrki Ylenius on yhden miehen yritys, joka on perustettu vuonna 2001. Sen toimialana ovat pienet rakennustyöt, maatalouden lomitukset ja tuotantorakennusten painepesut. Jyrki Aleniuksen asiakkuudet ovat olleet pitkäaikaisia ja asiakkaat tyytyväisiä työn jälkeen jo 20 vuotta.

Masku: Turun Trailertukku Oy

Yritys aloitti kärryjen myymisen noin kymmenen vuotta sitten Transporterin hytistä Raision tienvarressa ilman kiinteää toimipaikkaa. Silloin liikevaihto oli noin 120 000 euroa, tänä vuonna se tulee olemaan noin 8 miljoonaa euroa. Yritys on kasvanut, jos ei vielä Pohjoismaiden suurimmaksi, niin ainakin Suomen suurimmaksi perävaunukaupaksi. Markkinoiden laajimpaan valikoimaan on kelpuutettu vain parhaat merkit. Kärryjen laadun lisäksi yrityksen vahvuus on timanttisessa asiakaspalvelussa ja asiantuntemuksessa. Myynnin lisäksi satsataan kehitystyöhön, uusien mallien luomiseen sekä markkinointiin.

Mynämäki: Liikenne T. Heino Ky

Mynämäkeläisen kuljetusalan yrityksen Liikenne T. Heino Ky:n juuret ovat 1940-luvulla, jolloin sodanajan autojoukoista kotiutunut Vieno Heino aloitti tavaraliikenteen käytetyllä häkäpönttö-Volvolla. Heinon pojista nuorempi astui ratin taakse 70-luvun alussa ja vanhempikin tuli mukaan 80-luvun lopulla. Sen jälkeen veljekset Tuomo ja Juhani Heino ovat harjoittaneet liikennettä 2–3 kuorma-autolla sekä pakettiautolla. Yleisimmin Liikenne T. Heinon autoissa on lastina pakkauskoneita tai kaukolämpöputkia, usein myös rautakauppa-alan tuotteita. Pisimmät yritysten kanssa solmitut asiakassuhteet ovat kestäneet jo yli 40 vuotta.

Naantali: Tonester Oy – Durat

Tonester Oy tunnetaan paremmin päätuotteensa, Duratin, nimellä. Se on vuonna 1990 perustettu yritys ja kiertotalouden pioneeri, joka on kehittänyt muovikomposiittimateriaalin, jonka valmistuksessa käytetään uusiomuovia. Duratin tuotannosta noin 40 prosenttia menee vientiin. Tuotekehityksessä on koko yrityksen historian ajan korostettu design-näkökulmaa. Yrityksen omistaa kokonaan sen toimiva johto. Duratin Rymättylän tehtaalla työskentelee noin 20 työntekijää.

Nousiainen: Velj. Kitola Oy

Velj. Kitola Oy on vuonna 2008 perustettu perheyritys. Vihannestukkukauppaa käydään jo kolmannessa sukupolvessa. Ruokaperunan kauppakunnostamisen ja pakkaustoiminnan lisäksi yritys toimii täyden palvelun vihannes- ja hedelmätukkuna ja palvelee sekä vähittäis- että tukkukauppaa, mutta myös ammattilaiskeittiöitä. Tuotteiden tuoreus ja laatu sekä toimitusvarmuus taataan ketterällä toimintamallilla, omalla kalustolla, laajalla kumppaniverkostolla ja pienyrityksen joustavuudella. Nykyisin yritys työllistää kaikkiaan noin 40 henkilöä.

Paimio: Vistan Kauppa Oy

Vistan Kauppa Oy perustettiin vuonna 1920 sekatavarakaupaksi Paimion keskustaan. Yritys on perustamisestaan lähtien kuulunut K-ryhmään. 1970-luvulta asti on tehty rautakauppaa K-rautana. Tällä hetkellä yritystä pyörittävät kolmannen polven K-kauppiaat Kalle Sievänen ja Terhi Sievänen Pitkänen. 

Parainen: Rebelle Bakery Oy

Rebelle Bakery Oy on kahden siskoksen vuonna 2016 perustama yritys. Yritys on pyörittänyt Café Hallonbladia Paraisilla jo kuusi vuotta, ja vuosi sitten avattiin Rebelle Café Turkuun. Lounaskahvilatoiminnan lisäksi tehdään tilauskakkuja ja pitopalvelua, ja Paraisilla järjestetään erilaisia tapahtumia kuten salsailtoja kesäisin ja teemabrunsseja talvikaudella. Leivonta ja ruoanlaitto ovat yrittäjien intohimo ja uusia reseptejä luodaan ja testataan.

Pöytyä: B.R. Oiler Oy

Yrityksen päätoimialana on siipikarjankasvatus ja koneurakointi – Kariniemen kananpoikia on kasvatettu vuodesta 1990 alkaen. Myös metsäpohjan muokkaus ja metsäteiden perusparannus on kulkenut mukana siitä lähtien. Lisäksi yritys tekee maanrakennustoimintaa Lounais-Suomen alueella. Viime vuonna toimintaa laajennettiin kiviaineksen myyntiin.

Raisio: Tmi Jouni Järvinen

Jouni Järvinen perusti peltiseppäyrityksensä vuonna 1990. Hän on erikoistunut saumakattojen tekoon vanhoja perinteitä kunnioittaen. Yrittäjän etuna on, että hän saa tehtyä lähes kaikki katolla tarvittavat osat omilla koneillaan. Vuosien aikana yritys on tehnyt myös esimerkiksi hallien ulkoseinien pellityksiä. Yritystoiminnan vahvuus ovat hyvät ja pitkäaikaiset asiakassuhteet.

Rusko: Rakennushuolto Aho Oy

Rakennushuolto Aho Oy on vuonna 1959 perustettu ruskolainen jo kolmannessa polvessa toimiva yritys, jonka toimialaan kuuluu pääsääntöisesti muutos- ja korjausrakentaminen. Yrityksen paletissa ovat myös uudisrakentaminen, yritysten turvarakentaminen sekä kassakaappien siirrot ja asennukset. Asiakkaita ovat yritykset ja yhteisöt, kaupungit ja kunnat sekä yksityiset henkilöt. Yritys työllistää noin 15 henkeä. Rakennushuolto Aho Oy tunnetaan luotettavana ja asiakkaiden ongelmia ratkaisevana yrityksenä, jolle laadukas rakentaminen on kunnia-asia.

Salo: Stailia Design Oy

Salolainen Niina Ahonen on monille tuttu kasvo Kotoisa-tv-ohjelmasta, mistä syystä hänet tunnetaan sisustussuunnittelijana, asuntojen stailaajana ja luennoitsijana. Ahonen perusti asuntojen myyntistailaukseen keskittyneen yrityksen ensimmäisten joukossa Suomessa vuonna 2006. Vuonna 2010 hän perusti lisäksi Sisustusakatemian, joka kouluttaa sisustussuunnittelijoita viidellä eri paikkakunnalla Suomessa sekä verkossa ympäri maailman. Koulutuksista valmistuu vuosittain noin 200 sisustusalan osaajaa.

Sauvo: Hammaslääkäri Kirsi Mikkola

Hammaslääkäri Kirsi Mikkola on itsenäinen, ketjuihin kuulumaton, yksityinen hammaslääkärinvastaanotto Sauvossa. Yritystoiminta on alkanut jo lähes 29 vuotta sitten. Tästä ajasta toiminta on ollut lähes 15 vuoden ajan Sauvossa. Vastaanotolla tarjotaan kattavasti hammaslääkäripalveluja sisältäen erikoishammaslääkäritasoiset juurihoidot ja korjaavan karieshoidon. Vastaanoton vahvuutena ovat pitkäaikaiset potilassuhteet sekä yksilöllinen ja kokonaisvaltainen hammashoito. Vastaanotolla panostetaan erilaisten potilaiden kohtaamiseen ja luottamuksellisen hoitosuhteen luomiseen suurella sydämellä.

Somero: Hava Oy

Hava Oy on Marko Toivasen vuonna 2011 perustama LVI-alan yritys. Vuodesta 2021 lähtien Hava Oy:n yrittäjinä ovat toimineet Toivasen lisäksi Ville Karjalainen ja Tommi Raitisto. Samalla syntyi Hava Oy:n lisäksi HavaModules. Hava Oy on erikoistunut koulujen, päiväkotien ja kauppojen LVI-töihin ja sillä on erittäin vankka kokemus moduulirakenteisten rakennusten LVI-urakoinnista. HavaModules on keskittynyt moduulirakenteisten autopesuhallien rakentamiseen. Pesuhallit rakennetaan yrityksen omissa tuotantotiloissa Salossa täysin valmiiksi, perustukset ja pesukone mukaan lukien. HavaModules on vuoden aikana noussut Suomen johtavaksi pesuhallien toimittajaksi, jonka tärkeimpiä asiakkaita ovat Neste Oyj ja S-Ryhmä.

Taivassalo: Kääriä Service Oy

Kääriä Service Oy on Taivassalossa ja lähikunnissa toimiva erilaisiin rakennuspeltitöihin ja nuohouksiin erikoistunut yritys. Yrityksen palveluihin kuuluvat peltityöt, kuten piipunpellitykset, ikkuna- ja ovilistat sekä räystäspellit. Lisäksi Kääriä Service Oy tarjoaa erilaisia kattoturvatuotteita ja sadevesijärjestelmiä. Toimialaan kuuluu myös kiinteistöhuolto ja muut huoltotyöt. Kääriä Service Oy:n asiakkaisiin kuuluvat niin yksityistaloudet, kesäasukkaat kuin rakennusalan yritykset.

Turku: Epic Autokoulu Oy

Epic Autokoulu Oy on turkulaislähtöinen, valtakunnallinen autokouluketju, joka on tunnettu värikkäistä ja erikoisista kouluajoneuvoista sekä laadukkaasta asiakaspalvelukokemuksesta. Vuonna 2013 perustettu yhtiö työllistää yli 150 henkilöä ja useita alihankkijoita yli 120 toimipisteessä. Yhtiö on panostanut vahvasti digitaaliseen opiskeluun sekä tehokkaaseen simulaatio-oppimiseen. Kuluttajaliiketoiminnan lisäksi yhtiö tuottaa työvoimapoliittisia koulutuksia, ammattikuljettajien alalletulo- ja jatkokoulutuksia sekä on markkinajohtaja taksinkuljettajien ja taksiyrittäjäkoulutuksissa. Lisäksi Epic Autokoulu Oy tuottaa kuljettajakoulutuspalveluita julkiselle sektorille, kuten puolustusvoimille.

Uusikaupunki: Rakennus Lehtonen Oy

Rakennus Lehtonen Oy on perustettu vuonna 2002. Yrityksen toimenkuvaan kuuluu uudis- ja korjausrakentaminen sekä kokonaisvastuurakentaminen. Rakennus Lehtonen Oy:n asiakkaina ovat kaupungit ja kunnat, taloyhtiöt, paikallinen teollisuus sekä yksityishenkilöt. Työntekijöitä yrityksellä on tällä hetkellä 27. Rakennus Lehtonen hyödyntää säännöllisesti myös kattavaa alihankintaverkostoaan. Työntekijät omaavat laajan osaaminen erilaisista rakennuskohteista. Tämä mahdollistaa yrityksen muuntautumiskykyisyyden ja joustavuuden töiden suhteen.

Vehmaa: Rakennus ja Saumaus Aaltonen Oy

Rakennus ja Saumaus Aaltonen Oy on vuonna 2015 perustettu Varsinais-Suomessa toimiva rakennusalan perheyritys. Yritys on erikoistunut elementtisaumauksiin ja palokatkoihin. Rakennus ja Saumaus Aaltonen Oy:n asiakaskunta koostuu pääasiassa taloyhtiöistä ja uudisrakentamisen puolella toimivista rakennusliikkeistä. Tällä hetkellä yritys työllistää noin 25 henkeä, joista suurin osa on vehmaalaisia nuoria.

Timanttiristien saajat:

Varsinais-Suomen Yrittäjien Yrittäjägaalassa la 8.10. jaettiin paikallisyhdistysten anomusten perusteella Suomen Yrittäjien Timanttiristit seuraaville henkilöille: hallituksen puheenjohtaja Carl-Johan Blomqvist, Powder-Trans Ab Oy (50 vuoden yrittäjyydestä, Kimitoöns Företagare – Kemiönsaaren Yrittäjät), yrittäjä Hannu Haapaniemi, Tietopalvelu Finland Oy (40 vuoden yrittäjyydestä, Kaarinan Yrittäjät), yrittäjä Juhani Heinonen, Juhani-Matkat Ky (40 vuoden yrittäjyydestä, Laitilan–Pyhärannan Yrittäjät), kauppias Ari Soiniitty, Silkkitimpurit Oy (40 vuoden yrittäjyydestä, Turun Yrittäjät).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Muikkusesonki on nyt parhaimmillaan

Muikunmäti on parhaimmillaan ja muikkua on hyvin saatavilla.

Muikku on Suomessa tärkeä ruokakala. Nyt on käynnissä vuoden tärkein sesonki: muikunmäti on parhaimmillaan ja muikkua on hyvin saatavilla.

THL ja KKV: Rahapelaamisen haitat uhkaavat kasvaa uuden rahapelijärjestelmän takia

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) varoittavat vuonna 2027 toteutuvasta rahapelijärjestelmän muutoksesta. Uusi järjestelmä ei kykene suojelemaan pelaajia riittävästi rahapelihaitoilta, ja ilman sääntelyn vahvistamista haitat uhkaavat lisääntyä. Erityisen suuri huoli kohdistuu nuoriin aikuisiin, joilla rahapeliongelmat ja niihin liittyvä velkaantuminen ovat jo nyt yleisempiä kuin muissa ikäryhmissä.

Antibioottien käyttö lapsilla vähentynyt, keskushermostolääkkeet yleistyneet

Lasten antibioottien käyttö väheni koronapandemian aikana eikä ole palannut aiemmalle tasolleen, paljastaa tutkimus. Samaan aikaan keskushermostoon vaikuttavien lääkkeiden käyttö on kasvanut voimakkaasti erityisesti nuorilla.

Laittomasti maassa oleskelevia työllistäneille työnantajille määrätty seuraamusmaksuja

Maahanmuuttovirasto voi määrätä seuraamusmaksun työnantajalle, joka työllistää laittomasti maassa oleskelevan kolmannen maan kansalaisen. Virasto on kesällä määrännyt seuraamusmaksun kuudelle työnantajalle. Päätökset eivät ole vielä lainvoimaisia.

Aura Sinfonian konsertti Sigyn-salissa juhlistaa musiikin rajojen rikkojia ja uudistajia

Aura Sinfonia.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri Aura Sinfonia konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 7. lokakuuta kello 19. Konsertin ohjelmassa kuullaan Augusta Holmèsin Interlude – La Nuit et l’Amour , Ludwig van Beethovenin ensimmäisen pianokonserton 1. osa sekä Joseph Haydnin Sinfonia nro 93 .

Turun konserttitalo täyttyy loppuvuoden ajaksi reiveistä

Turun konserttitalo on ollut merkittävä osa kaupungin kulttuurielämää jo yli 70 vuoden ajan. Rakennus ei jää tyhjilleen, vaikka Turun filharmoninen orkesteri muuttaa lokakuussa uuteen musiikkitalo Fuugaan. Turun kaupunki on solminut Kivipainon kanssa vuokrasopimuksen Turun konserttitaloon loppuvuodeksi.

Punaisen Ristin Nälkäpäivän lipaskeräys tuotti 640 000 euroa

Nälkäpäivä on Suomen Punaisen Ristin suurin vuosittainen keräys.

Nälkäpäivän lipaskeräys järjestettiin ympäri Suomen tuhansien vapaaehtoisten voimin 24.–26. syyskuuta. Keräys jatkuu edelleen verkossa.

Työeläkemaksuihin ei esitetä muutoksia

Työmarkkinoiden keskusjärjestöt ovat 6. lokakuuta käsitelleet ja hyväksyneet ehdotuksen vuoden 2027 yksityisalojen työeläkevakuutusmaksuksi.

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Lastensuojelu poikkeuksellisen isossa murroksessa

Valtakunnallisilla lastensuojelupäivillä Logomossa 6.–7. lokakuuta etsitään tänä vuonna radikaaleja ratkaisuja lastensuojelun haasteisiin sekä vastavoimia toivottomuudelle.

Hilda Hellström vierailee Astra Art Talk -keskustelusarjassa

Taiteilija Hilda Hellström teoksensa Passage of Time vieressä. Teos saapui Astraan toukokuussa.

Ruotsalainen taiteilija Hilda Hellström saapuu 7. lokakuuta kello 16.30–18 Astran vieraaksi Turkuun osana Astra Art Talk -keskustelusarjaa. Illan aikana hän kertoo taiteellisesta työskentelystään, paikkasidonnaisen Passage of Time -teoksen syntyprosessista sekä siitä, miten geologia, arkeologia ja historia muovaavat hänen taiteellista ilmaisuaan.

Åbo Akademi haluaa lakkauttaa venäjän kielen ja kirjallisuuden koulutuksen

Åbo Akademin hallitus vahvisti muutosneuvottelujen tuloksen ylimääräisessä kokouksessaan 6. lokakuuta. Koulutusuudistuksen valmistelu etenee. Uudistetut laaja-alaiset kandidaattiohjelmat otetaan käyttöön lukuvuodesta 2027–28 alkaen.

Yritysten kilpailukyky koetuksella kuljetuskustannusten nousun vuoksi

Kuljetuskustannusten kasvu uhkaa kilpailukykyä erityisesti vientiteollisuudessa, jossa logistiikkakustannusten osuus liikevaihdosta on tyypillisesti suuri. Kuvassa Turun kauppakamarin jäsenyritysten tilannetta.

Kauppakamarien syyskuussa toteuttamassa talouskyselyssä hieman yli 30 prosenttia kaikista vastaajista arvioi Persianlahden sotatilanteen vuoksi kasvaneiden logistiikkakustannusten heikentäneen merkittävästi yrityksensä kilpailukykyä. Kuljetuskustannusten kasvu uhkaa kilpailukykyä erityisesti vientiteollisuudessa, jossa logistiikkakustannusten osuus liikevaihdosta on tyypillisesti suuri. Varsinaissuomalaisten yritysten tilanne vastaa myös muun maan tilannetta, sillä 36 prosenttia vastanneista ilmoittaa kilpailukyvyn heikentyneen logistiikkakustannusten vuoksi.

Turun hallinto-oikeus hylkäsi valitukset Maarianrinteen asemakaavapäätöksestä Naantalissa

Turun hallinto-oikeus hylkäsi valitukset Naantalin kaupunginvaltuuston hyväksymästä Maarianrinteen asemakaavan muutoksesta, joka mahdollistaa kolmikerroksisen kylpylähotellin rakentamisen Naantalin Vanhankaupungin tuntumaan Kesti-Maarian palvelutalon paikalle. Hallinto-oikeus katsoi, että valtuuston päätös on lainmukainen.

Jurmon osakaskunta rauhoittaa yli 23 000 hehtaarin merialueen

Yli 23 000 hehtaarin merialue on rauhoitettu kolmeksi vuodeksi osakaskunnan ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen välisellä rauhoitussopimuksella.

Saaristomerellä sijaitsevan Jurmon saaren osakaskunta on päättänyt aloittaa saarta ympäröivän merialueen suojeluprosessin. Baltic Sea Action Group (BSAG) on ollut aloitteentekijä ja toimii merensuojelun asiantuntijana prosessissa. Yli 23 000 hehtaarin merialue on rauhoitettu kolmeksi vuodeksi osakaskunnan ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen välisellä rauhoitussopimuksella.

Flunssakausi sotkee usein syyslomasuunnitelmat

Syyslomat osuvat aikaan, jolloin flunssat, vatsataudit ja muut pöpöt alkavat yleistyä. Keskinäiselle Vakuutusyhtiölle Turvalle sairastumisesta johtuvat matkojen peruuntumiset ovat tuttua arkea. Matkavakuutus auttaa, kun sairastuminen, tapaturma tai muu odottamaton tapahtuma muuttaa suunnitelmia ennen reissua tai sen aikana.

Turun Kirjamessut houkutteli 14 000 kävijää Logomoon

Perjantaina messukävijöissä oli runsaasti koululaisia.

Turun Kirjamessut vetivät väkeä Logomoon. Kirjamessuilla vieraili kolmen päivän aikana lähes 14 000 kävijää. Messut järjestettiin Logomossa 2.–4. lokakuuta.

MobilePayn nimeksi Vipps

Neljässä Pohjoismaassa toimiva sovellus yhtenäistää nimensä ja brändi-ilmeensä. Muutos tehdään seuraavan kolmen kuukauden aikana ja tammikuun 12. päivä MobilePayn nimeksi tulee Vipps. Sovellus ja sen toiminta säilyy ennallaan.

Näköislehti

Urheilu

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Sirkusottelut avasivat ovet isoon kiinnostukseen

Ottelunsa Turun Ice Cage 8 -illassa voittanut Sani Brännfors on eräs lupaavimpia suomalaisia vapaaottelijoita. Hänen tekemisestään on sirkustelu kaukana.

Kamppailu-urheilussa , erityisesti vapaaottelussa, on eletty viime vuodet vahvaa buumia. Kotimaiset promootiot, Ice Cage ja IFN etunenässä, ovat järjestäneet tapahtumiaan jäähalleissa ja pienemmätkin organisaatiot, kuten turkulainen Hamara, on vetänyt tapahtumiinsa hyvin väkeä.

Salon Vilpas pelaa Turussa Mestarien liigaa

Salon Vilpas on hallitseva Suomen mestari

Koripallon Mestarien liigaan selviytynyt Salon Vilpas pelaa kotiottelunsa Kupittaan palloiluhallissa, jossa on suurempi katsojakapasiteetti kuin Salossa. Mestarien liigan lohkovaiheessa Vilpas saa vastaansa AEK BC Ateenan, Falco KC Szombathely Unkarista ja Windrose Giants Antwerpin Belgiasta. Kuuden ottelun lohkovaihe käynnistyy vierasottelulla Ateenassa 7. lokakuuta. Ensimmäinen kotiottelu on marraskuun alussa.

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.