Suomessa tehdään pimeää työtä jopa 1,4 miljardilla eurolla vuodessa

Tuoreiden selvitysten mukaan Suomessa tehdystä pimeästä työstä tulee vuosittain noin 300–480 miljoonan euron vaje verotuloihin ja sosiaalivakuutusmaksuihin. Tulosten perusteella on selvää, että viranomaisyhteistyötä ohjaava kansallinen harmaan talouden strategia ja toimenpideohjelma tarvitsevat jatkoa. Pimeän työn määrää ja siitä aiheutuvia valtion tulonmenetyksiä on arvioitu Suomessa nyt ensimmäisen kerran.

Suomessa tehdään pimeää työtä vuosittain arviolta vähintään 900 miljoonan euron ja jopa 1,4 miljardin euron edestä. Tiedot käyvät ilmi Harmaan talouden selvitysyksikön tuoreista selvityksistä.

– Pimeä työ aiheuttaa mittavia menetyksiä verotuloihin ja sosiaalivakuutusmaksuihin. Kansainvälisessä vertailussa Suomi pärjää melko hyvin, mutta ilmiö on meilläkin merkittävä ja sen torjuntaan pitää kiinnittää huomiota jatkossakin. On hyvä, että meillä on nyt entistä tarkempaa tietoa pimeän työn määrästä, jotta viranomaiset voivat tehokkaasti kohdistaa valvontatoimia oikeisiin paikkoihin, sanoo Harmaan talouden selvitysyksikön johtaja Janne Marttinen.

Pimeän työn ja pimeiden palkkojen suuruutta arvioitiin sekä palkansaajien että yrittäjien keskuudessa. Yrittäjien osuus pimeästä työstä on lähes kolme neljäsosaa ja palkansaajien osuus noin yhden neljäsosan.

Pimeän työn yleisyyttä on aikaisemmin kartoitettu lähinnä kyselytutkimuksilla. Harmaan talouden selvitysyksikön tuoreet selvitykset pohjautuivat muun muassa verotus- ja verotarkastustietoihin sekä Tilastokeskuksen aineistoihin, joiden pohjalta ilmiön laajuutta on arvioitu usealla menetelmällä.

Selvityksen mukaan yrityssektorilla työntekijöille maksetaan pimeitä palkkoja arviolta 240–400 miljoonaa euroa vuodessa. Pimeänä maksetuista palkoista aiheutuu valtiolle vuosittain 130–210 miljoonaan euroa verotulojen ja eläkemaksujen menetyksiä.

Palkansaajille maksettujen pimeiden palkkojen osuus kaikista yrityssektorin maksamista palkoista on alle prosentti.

Tyypillinen pimeää palkkaa maksava työpaikka on rakennus-, ravintola-, kuljetus-, varastointi- tai vähittäiskaupan alan yritys.

Näillä toimialoilla työvoimaa tarvitaan paljon, palkkataso on alhainen ja käteisen käyttö on tavallista.

– Verohallinto valvoo jatkuvasti työvoimavaltaisia aloja, kuten rakennusalaa. Taksiala on juuri ollut erityisseurannassamme, ja seuraavaksi valvomme tehostetusti ravintola-alaa. Verovalvonnan kohteeksi nousee toki tapauksia alalta kuin alalta, sanoo Verohallinnon harmaan talouden torjunnasta vastaava apulaisjohtaja Tarja Valsi.

Selvityksissä arvioitiin, että osakeyhtiöiden osakkaat nostavat yrityksistään vuosittain pimeästi palkkaa noin 430–590 miljoonaa euroa vuodessa. Tästä aiheutuu vuosittain noin 110–150 miljoonan euron verovaje.

Osakeyhtiöiden osakkaiden palkoista arviolta kymmenen prosenttia muodostuu pimeästä työstä.

Osakkaat nostavat tyypillisesti pimeitä palkkoja samoilla aloilla, joissa pimeää palkkaa maksetaan työntekijöille.

– Jos yritys maksaa työntekijöilleen pimeästi palkkoja, on melko todennäköistä, että myös osakas nostaa pimeää palkkaa, Marttinen sanoo.

Toiminimiyrittäjät eli elinkeinonharjoittajat eivät maksa itselleen palkkaa, joten heidän kohdallaan pimeä työ on tyypillisesti sitä, että elinkeinotoiminnan tulos esitetään veroilmoituksessa liian pienenä.

Selvityksen mukaan toiminimiyrittäjien pimeän työn määrä on vuosittain noin 220–400 miljoonaa euroa, mistä aiheutuu noin 70–120 miljoonan euron verotulojen menetys. Toiminimiyrittäjien elinkeinotoiminnan tuloksista arviolta reilut kymmenen prosenttia on pimeää työtä.

Pimeää työtä ja harmaata taloutta valvotaan Suomessa tehokkaasti viranomaisyhteistyönä. Vuodesta 1996 alkaen yhteistyötä on ohjannut kansallinen harmaan talouden torjunnan ja talousrikollisuuden vastainen strategia sekä toimenpideohjelma.

– Nyt julkaistujen selvitysten perusteella on ilmeistä, että Suomen tulee jatkaa pitkäjänteistä työtä harmaan talouden torjumiseksi. Tarvitsemme jatkossakin viranomaisyhteistyötä ohjaavan strategian ja toimenpideohjelman, jotta pystymme mahdollisimman tiiviissä yhteistyössä torjumaan pimeää työtä ja muita haitallisia ilmiöitä, Valsi sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Osteoporoosin hyvä hoito kannattaa

Kirjoittajat muistuttavat, että hauras luusto murtuu herkästi arjen tilanteissa, kuten kaatumistapaturmissa.

Osteoporoosin hoitosuosituksen mukaan pienentynyt luuntiheys on noin 44 prosentilla 65 vuotta täyttäneistä. Hauras luusto murtuu herkästi arjen tilanteissa, kuten kaatumistapaturmissa. Lisäksi osteoporoottinen murtuma on usein sirpaleinen ja sen paraneminen voi hidastua. Lonkkamurtuman saaneista joka viides kuolee vuoden sisällä murtumasta.

Eloranta: Hallituksen politiikka syventää lasten oppimisen eroja

Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen esitti keskiviikkona (17.12.) huolen lasten perheen taloudellisen tilanteen ja syntymäkunnan kasvavasta vaikutuksesta oppimistuloksiin. Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Elorannan (sd.) mukaan koulutuksen yhdenvertaisuutta tulevat vielä todennäköisesti entisestään heikentämään hallituksen leikkaukset sosiaaliturvaan, mitkä lisäävät lapsiperheköyhyyttä sekä leikkaukset kuntien valtionosuuksiin, joilla kunnat järjestävät koulutusta. Eloranta vaatii välittömiä toimia tilanteen korjaamiseksi, jotta jokainen lapsi saa yhdenvertaiset lähtökohdat elämään ja koulutuksellisesta tasa-arvosta voidaan pitää huolta kaikissa kunnissa.

Elina Fogelholm aloitti työt Veritaksessa

Elina Fogelholm.

Työeläkeyhtiö Veritaksen tuleva toimitusjohtaja Elina Fogelholm on aloittanut työt 9. joulukuuta. Fogelholm siirtyi Veritakseen Danske Bankista, jossa hän työskenteli Suomen yritysasiakkaista vastaavana liiketoimintajohtajana.

Oppilaiden väliset ja alueelliset osaamisen erot kasvussa

Suomessa lasten koulupolkuja määrittävät yhä enemmän esimerkiksi perheiden taloudellinen tilanne ja se, mille paikkakunnalle ja mihin päin Suomea lapsi sattuu syntymään.

Joni Hyytiä Veikkausliigan ainoa turkulaiserotuomari

Joni Hyytiä.

Palloliiton erotuomarivaliokunta on nimennyt Veikkausliigassa, Kansallisessa Liigassa, Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Miesten Kakkosessa toimivat erotuomarit ja erotuomarivalmentajat kaudelle 2026.

Aluevaalien keskimääräiset kampanjakulut laskivat – kokonaisrahoituksesta 39 prosenttia ulkopuolista tukea

Viime huhtikuussa pidettyjen aluevaalien kaikki 5 209 ilmoitusvelvollista ovat tehneet lakisääteisen vaalirahoitusilmoituksen. Keskimääräiset kampanjakulut laskivat vuoden 2022 aluevaaleihin verrattuna.

Turun AMK tuo planetaarisen terveyden osaksi sote-opetusta suomalaisena edelläkävijänä

Tuuli Lahti (oik.) ja planetaarista terveyttä opiskellut Merja Auvo.

Planetaarinen terveys on vielä arkikielessä vieras käsite. Se tarkastelee ihmisen terveyden ja luonnon hyvinvoinnin välisiä yhteyksiä. Turun ammattikorkeakoulu sisällyttää planetaarisen terveyden opintojakson sosiaali- ja terveysalan Master School -koulutukseen suomalaisten korkeakoulujen eturintamassa.

Etuuksien väärinkäyttöä halutaan ehkäistä tehokkaammin keinoin

Sosiaali- ja terveysministeriö pyytää lausuntoja hallituksen esityksestä, joka tavoitteena on ehkäistä sosiaaliturvan tahallista väärinkäyttöä ja vähentää sosiaaliturvan virheellisiä maksuja sekä edistää Kelan tiedonvaihtoa. Lausuntoja voi antaa 28. tammikuuta asti.

Jenni Vartiainen sekä Arppa ja Nössö Nova Logomon Terassikesän esiintyhjäkaartiin

Logomon Terassikesään myydään myös kausikortteja.

Logomon Terassikesä täydentyy uusilla keikoilla. The Arkin rinnalle uusina julkistuksina liittyvät yhteisessä illassa esiintyvät Arppa ja Nössö Nova sekä Jenni Vartiainen . Koko kesän kattaus täydentyy myöhemmin.

Yleistuki korvaa Kelan työttömyystuet toukokuussa

Eduskunta on hyväksynyt lakiesityksen yleistuesta. Uusi yleistuki otetaan käyttöön 1. toukokuuta, jolloin se korvaa Kelan nykyiset työttömyystuet eli työmarkkinatuen ja peruspäivärahan.

Rajavartiolaitokselle kolme uutta ilmatyynyalusta saariston kelirikkoa varten

Ilmatyynyalukset toimittaa Griffon Marine Ltd.

Rajavartiolaitos hankkii kolme uutta ilmatyynyalusta. Uudet ilmatyynyalukset korvaavat nykyiset, lähivuosina elinkaarensa päähän tulevat ilmatyynyalukset. Alukset varmistavat Rajavartiolaitoksen suorituskyvyn saaristossa erityisesti kelirikkoaikoina.

Muutoksia erityisraskausrahaan, luovutuspäivärahaan ja erityishoitorahaan

Eduskunta on hyväksynyt hallituksen esityksen, jonka mukaan mahdollisuuksia saada erityisraskausrahaa laajennetaan. Erityisraskausrahan saaminen edellyttää edelleen, että työnantaja selvittää ensin, voidaanko työntekijälle tarjota muuta työtä tai voidaanko työn raskaudelle aiheuttamaa riskiä rajoittaa. Myös luovutuspäivärahan määrä ja erityishoitorahan edellytykset muuttuvat.

Teknisen rikostutkinnan osaaja Timo Lammi vuoden poliisi Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen vuoden ansioituneeksi työntekijäksi nimettiin Jutta Tammelin ja vuoden poliisiksi vanhempi rikoskonstaapeli Timo Lammi.

Lounais-Suomen poliisilaitoksella jaettavat tunnustukset osoitetaan tänä vuonna tahoille, jotka osaltaan vaikuttavat olennaisesti siihen, että epäillyt saatetaan vastuuseen tekemistään rikoksista. Vuoden poliisi Timo Lammi ja ansioitunut työntekijä Jutta Tammelin tukevat rautaisella osaamisellaan rikostorjunnan monipuolista työtä.

40 prosenttia työssäkäyvistä tekee sivutöitä

Peräti 40 prosenttia työssäkäyvistä suomalaisista tekee sivutöitä. Tämä selviää Suomalainen työ ry:n teettämästä Työelämäindeksi -selvityksestä. Sen toteutti tutkimusyhtiö nSight ja siihen vastasi yli 3 200 työelämässä mukana olevaa 16–67-vuotiasta suomalaista.

Perinnemaisemien hoitosopimusten korvaukset nousevat

Perinnemaisema Halikossa.

Perinnemaisemien hoidosta maksettavia korvauksia nostetaan vuoden alusta. Perinnemaisemien hoitosopimukset eli maatalousluonnon ja maiseman hoitosopimukset ovat viisivuotisia maatalouden ympäristösopimuksia. Korotuksen tavoitteena on nostaa tuki vastaamaan paremmin vaadittavien toimenpiteiden kustannuksia ja saada siten lisää perinnebiotooppeja Suomeen.

Kansalaisuuslaki tiukentuu keskiviikkona

Suomen kansalaisuuden saamisen edellytyksiä tiukennetaan. 17. joulukuuta voimaantulevat lakimuutokset vaikuttavat toimeentuloa ja nuhteettomuutta koskeviin edellytyksiin sekä kansalaisuuden menettämiseen. Lakimuutos koskettaa kaikkia 17. joulukuuta tai sen jälkeen jätettyjä kansalaisuushakemuksia.

Timo Jalonen aloittaa lukiokoulutuksen palvelualuejohtajana

Timo Jalonen.

Perusopetuksen muutosjohtaja Timo Jalonen aloittaa lukiokoulutuksen palvelualuejohtajana 1. tammikuuta alkaen. Perusopetuksen määräaikaiseksi palvelualuejohtajaksi on valittu Krista Lahtinen . Järjestelyillä varmistetaan lasten ja nuorten palvelukokonaisuuden johtaminen ilman uusia virkoja.

Rakennusvalvonnan taksaa tarkistetaan

Rakennusvalvonnan taksaa tarkistetaan vastaamaan rakentamislain 1. tammikuuta voimaan tulevia pykäliä, ja taksaa korotetaan yleistä elinkustannusten nousua vastaavaksi. Kaupunginvaltuusto hyväksyi esityksen maanantaina.

Urheilu

Joni Hyytiä Veikkausliigan ainoa turkulaiserotuomari

Joni Hyytiä.

Palloliiton erotuomarivaliokunta on nimennyt Veikkausliigassa, Kansallisessa Liigassa, Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Miesten Kakkosessa toimivat erotuomarit ja erotuomarivalmentajat kaudelle 2026.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.