Pelimiehen valinta: Köykäinen Far Cry -välipala scifimaustein

Uusin Far Cry -lisäosa palauttaa pelaajan Dani Rojasin pöksyihin. Uusin Far Cry -lisäosa palauttaa pelaajan Dani Rojasin pöksyihin. Kuva: Ilkka Lappi (kuvakaappaus)

Ubisoftin Far Cry -pelisarja on usein kunnostautunut varsinaisten pelisarjojen ohella tarjoamalla Far Cry -faneille lisäosia, jotka ovat mahdollistaneet pelaajille uudenlaiset Far Cry -maailmat ja sellaiset lokaatiot, joihin pelisarjan puitteissa ei muuten olisi ollut mahdollista päästä. Niinpä Far Cryn lainalaisuuksin on pelattu muun muassa Marsin pinnalla ja Vietnamin viidakoissa.

Myös syksyllä 2021 ilmestyneen Far Cry 6:n jälkeen lisäosia on nähty useampi. Far Cry 6:n loppuvuodesta ilmestynyt Lost Between Worlds -lisuri (Xbox X/S, Xbox One, PS5, PS4, PC) on järjestyksessään neljäs. Lost Between Worlds päähenkilönä nähdään pääpelistä tuttu Dani Rojas. Maailmanakin on pääpelistä tuttu Yaran valtio, joskin trooppiseen tyrannivaltioon on haettu uutta näkökulmaa scifillä otteella.

Tosin olisi se ja sama, onko pelaajan hahmo Rojas vai joku entuudestaan tuntematon hahmo. Siinä määrin outo, ja ennen kaikkea tarpeeton, on yritys linkittää Lost Between Worlds yhteen pääpelin kanssa.

Siinä missä numeroidut pääpelit ovat pääsääntöisesti olleet loogisia ja, ainakin pelin sisäisessä maailmassa, uskottavia, Lost Between Worlds on peli, jonka loogisuuteen ei kannata hirveästi uhrata ajatuksia. Go with the flow lienee se ajatustapa, jolla pelistä saa eniten irti.

Lost Between Worlds nojaa selvästi perinteistä Far Cry -peliä enemmän ampumiseen. Far Cry 6:n avoin maailma on korvattu lineaarisemmalla lähestymistavalla, joka tuo ajoittain mieleen jopa perinteiset tasohyppelypelit. ”Kentän” tavoitteena on saada haltuun salaperäisiä kristalleja. Kun kristallin saa, saa parempia aseita ja eteneminen helpottuu.

Suoraviivainen ensimmäisen persoonan ammuskelupeli on ilmeisesti se, mitä Lost Between Worldsilla on lähdetty tavoittelemaan, mutta Far Cryn vetovoima ei ole koskaan perustunut erinomaiseen ampumismekaniikkaan, vaikka onkin toki ollut riittävän hyvää, kun peli kokonaisuudessaan on ollut hyvä, kuten esimerkiksi Far Cry 3:n ja Far Cry 6:n kohdalla. Ei ampuminen tälläkään kertaa huonoa ole, eikä huonompaan kuin yleensä Far Cry -peleissä. Lost Between Worldsin pitäisi olla kokonaisuutena parempi ja kiinnostavampi, jotta ampumamekaniikan suhteen ei muodostuisi ongelmia.

Pelimekaniikaltaan Lost Between Worlds on taattua Far Cryta. Yksi ihmetyksen aihe kuitenkin löytyy. Pelissä olevia sinisiä vihollisia pystyy vahingoittamaan vain sinisellä aseella ja punaisia vihollisia vastaavaista punaisella aseella. Siniset ja punaiset siluettityyppiset viholliset sopivat scifistä ammentavaan peliin, mutta värikoodatut aseet eivät oikeastaan tuo peliin mitään lisäarvoa. Pienellä hiomisella värikoodeilla olisi voinut peliin tuoda taktisia elementtejä, mutta tässä tapauksessa näin ei ole. Aseen pystyy kuitenkin vaihtamaan vaivatta. Tosin ärsytysmittari saattaa joskus värähtää tarpeettomasti, kun kädessä on sininen pyssy ja kulman takaa kimppuun ryntää punainen vihulainen.

Lost Between Worlds on kaunis peli. Jopa PS4:llä Yaran uudet kasvot ovat komeaa katsottavaa. Varsinkin pelin öisissä jaksoissa silmä lepää.

Kokonaisuutena Lost Between Worlds ei kuitenkaan yllä ikimuistoisten Far Cry -hetkien joukkoon. Kyseessä on kovalle Far Cry -entusiastille viihdyttävä välipala, mutta ehkä tämän myötä voi laittaa Far Cry 6:n päälle sinetin ja siirtyä odottelemaan pelisarjan mahdollisesti joskus päivänvalon näkevää seitsemättä osaa.

Ilkka Lappi

Maisemat ovat hieman muuttuneet Yarassa. Maisemat ovat hieman muuttuneet Yarassa. Kuva: Ilkka Lappi (kuvakaappaus)

Viikonlopun sää sateiden sävyttämää, etelässä myös tuulista

Syyskuu on edennyt sään puolesta tavanomaisissa lämpötiloissa, eikä tilanteeseen ole tulossa muutosta viikonloppuna. Suomen lähellä liikkuvien matalapaineiden takia sää jatkuu epävakaisena ja etenkin maan eteläosassa tuuli voimistuu puuskaiseksi.

Liikenneturvan turvaistuinsuositus päivittyi

Nykyiset istuimet mahdollistavat selkä menosuuntaan matkustamisen 125 senttiin saakka.

Liikenneturvan suositusta turvaistuimista on päivitetty. Lapsen suositellaan nyt matkustavan turvaistuimessa selkä menosuuntaan 125 senttiä pitkäksi asti. Tämän jälkeen lapsi matkustaa turvavyöistuimessa 150 senttiin saakka. Suositeltavin paikka lapselle autossa on edelleen takaistuin.

Ulkomaalaisten vankien määrä kasvanut

Oikeusministeriössä on laadittu selvitys koskien vankipaikkojen vuokraamista ulkomailta. Tarkoituksena on ollut kartoittaa vuokraamisen oikeudellisia reunaehtoja. Vankipaikkojen vuokraaminen ulkomailta olisi yksi keino helpottaa erityisesti vankiloiden yliasutustilannetta ja tehostaa ulkomaalaisten vankien siirtoa pois Suomesta.

Älypotkupuku kuvaa vauvan liikkumistaitojen kehittymistä

Pieni lapsi puettuna MAIJU-älypotkupukuun.

MAIJU-älypotkupuku rekisteröi vauvojen liikkeitä kotona leikin aikana ja tuotti vertailukäyriä motoristen taitojen kehityksestä. Suurin osa käyristä erotteli myös lapset, joiden motorinen kehitys poikkesi tavanomaisesta

Komissio ehdottaa 13 vuoden ikärajaa sosiaaliseen mediaan

Euroopan komissio on antanut 17. syyskuuta KIDS-asetusehdotuksen, jonka tavoitteena on suojella alaikäisiä verkossa. Ehdotus sisältää muun muassa 13 vuoden ikärajan sosiaalisen median palveluihin. Komission tavoitteena on tehdä verkkopalveluista ikätasoon sopivia ja toiminnallisuuksiltaan turvallisia.

Antikvaarisilla kirjamessuilla tarjolla myös mysteeripaketteja

Antikvaariset kirjamessut järjestetään Taiteen talon Tehtaan kellarissa.

Turun Antikvaariset kirjamessut järjestetään Taiteen talon Tehtaan kellarissa. Taiteen talon Tehtaan iso sali on edelleen remontissa, mutta jo viime vuonna kellarikerroksen tilat osoittautuivat paikaksi, jossa onnistuneet messut on mahdollista myös järjestää. Messujen ajankohta on perinteiseen tapaan Turun päivän viikonloppuna eli 18.–20. syyskuuta.

Alaikäisen kuljettajan tunnus pakolliseksi lokakuun alusta alkaen

B-luokan ajo-oikeutta edellyttävän ajoneuvon alle 18-vuotiaan kuljettajan on lokakuun alusta alkaen merkittävä ajoneuvonsa vihreä–keltaisella tunnuksella. Tunnus on kiinnitettävä ajoneuvon takaosaan näkyvälle paikalle ja sen tulee täyttää tietyt tekniset vaatimukset, muistuttavat Traficom ja poliisi.

Picnic-risteilyjen suosio kasvoi neljänneksellä Finnlinesin kesäsesongissa

Finncanopus ja Finnsirius.

Rahti- ja matkustajaliikennevarustamo Finnlinesilla lyhyiden vapaa-ajan matkojen suosio kasvoi kesäkaudella. Naantali–Långnäs-reitin picnic-risteilyjen matkustajamäärä nousi 23 prosenttia viime kesästä. Syyskuussa kolme vuotta liikenteessä ollut Finnsirius on kuljettanut jo yli 638 000 matkustajaa ja ammattikuljettajaa.

Joka neljännen yrityksen liiketoiminta häiriintyisi vakavasti 24 tunnin maksukatkosta

Jo vuorokauden katkos maksuliikenteessä aiheuttaisi huomattavia vaikeuksia Suomessa toimiville yrityksille, selviää tuoreesta Yrityspulssi-kyselystä. Geopoliittisen ympäristön muutokset ovat tehneet maksuliikenteen toimintavarmuudesta yrityksille entistä strategisemman kysymyksen.

Liikkuva lajitteluasema Siira Turun päivänä Tuomiokirkontorilla

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuva lajitteluasema Siira on mukana Turun päivässä sunnuntaina 20. syyskuuta.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuva lajitteluasema Siira on mukana Turun päivässä sunnuntaina 20. syyskuuta. Siira palvelee kotitalouksien jätteentuojia Tuomiokirkontorilla kello 10–14. Asema sijoittuu Brahenpuiston parkkialueen viereen, aivan Tuomiokirkon kupeeseen.

Ruskon kunnanjohtajaksi 22 hakijaa

Ruskon kunnanjohtajan viran hakuaika päättyi keskiviikkona 16. syyskuuta. Virkaa haki määräaikaan mennessä 22 henkilöä.

Uusi Turku-palapeli juhlistaa turkulaisuutta

Turkuseura on julkaissut uuden Turku-palapelin. Turun paloja -peli kertoo Suomen vanhimman ja upeimman kaupungin tarinan pala kerrallaan.

Mikä selittää suomalaisten onnellisuutta?

Kuntarahoituksen tuore tutkimus piirtää ensimmäistä kertaa onnellisuuden kartan maakuntatasolla. Tutkimukseen vastasi 2 038 suomalaista.

Mikä on riittävää huolellisuutta?

Riski saattaa kehittyä hitaasti useiden toisistaan erillisten valintojen seurauksena mutta realisoitua lopulta nopeasti, Heikki Jaatinen sanoo.

Suomen rikoslain mukaan yhtiö voidaan tuomita yhteisösakkoon, jos sen toiminnassa ei ole noudatettu riittävää huolellisuutta. Sitä ei ole kuitenkaan määritelty, mitä huolellisuus käytännössä edellyttää. Väitöskirjatutkija Heikki Jaatinen on tarkastellut, missä yritysten rikosoikeudellisen vastuun rajat menevät.

Suomalaisilta yritettiin alkuvuonna huijata 60 miljoonaa euroa

Suomalaisilta yritettiin huijata 60 miljoonan edestä rahaa vuoden ensimmäisellä puolikkaalla. Pankit onnistuivat estämään tai palauttamaan 31,7 miljoonaa euroa huijattuja maksuja.

Jättiremonttiin menevä Turun ortodoksinen kirkko täyttää 180 vuotta

Turun ortodoksinen kirkko eli Pyhän Alexandran kirkko täyttää 180 vuotta.

Turun ortodoksisen seurakunnan pääkirkko, kauppatorin laidalla sijaitseva Pyhän Aleksandran kirkko täyttää tänä syksynä 180 vuotta. Merkkivuotta juhlistetaan 25.–28. syyskuuta kaikille kaupunkilaisille avoimella ohjelmalla.

Puolella aikuisista pankkitalletuksia enintään 5 000 euroa

Suomalaisten aikuisten pankkitalletusten mediaani oli viime vuonna hieman alle 5 000 euroa. Tämä tarkoittaa, että puolella aikuisväestöstä talletuksia oli tätä vähemmän ja puolella enemmän.

Naantaliin satoja salsatanssijoita

Flama Salsa Festival järjestetään Naantalin kylpylässä, jossa satojen osallistujien tanssitapahtuman koko ohjelma voidaan järjestää saman katon alla.

Naantali muuttuu tänä viikonloppuna yhdeksi Suomen salsakeskuksista, kun tanssiharrastajia, kansainvälisesti tunnettuja opettajia ja artisteja saapuu kaupunkiin Suomesta ja ulkomailta. Turkulaisen Tanssistudio Flaman 18.–20. syyskuuta järjestämä Flama Salsa Festival on yksi tämän vuoden suurimmista salsatapahtumista Suomessa. Koostaan huolimatta se ei kuitenkaan ole vain kokeneiden salsaharrastajien tapahtuma: myös paikallisilla on tilaisuus tulla kokeilemaan paritansseja tai nauttimaan iltabileiden ohjelmasta.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Interillä maalikuninkuus otettavissa

Alie Conteh.

Inter tavoittelee tänä syksynä kahden Cup-mestaruuden lisäksi Suomen mestaruutta tosissaan. Kotimainen tripla olisi joukkue- ja organisaatiotasolla huikea juttu, mutta panosta riittää myös yksilötasolla.

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.

Loimu Tripla-Cupin neljänneksi joukkueeksi

Neljä kotimaista joukkuetta käynnistää lokakuun 16. päivä Raisiossa 50 vuotta pääsarjaa -juhlaottelulla käynnistyvään Mestaruusliiga-kauteen valmistautumisen Tripla-Cup-sarjassa. Viime kaudella sarjan alun yllättävän siirron vuoksi Akaa-Volley, Hurrikaani ja VaLePa kehittivät Tripla-Cupin, johon liittyy täksi kaudeksi mukaan myös Loimu. Sarjassa jokainen joukkue isännöi kolme peliä kotonaan ja käy pelaamassa saman verran pelejä vieraissa.

Otteluanalyysi: Sjögrellin vaparimaali vapautti Interin piinasta

Interin uudet miehet Muhammed Suso (vas.), Herman Sjögrell ja Robert Ivanov nöhtiin kentällä VPS.ottelussa.

Yksi laukaus kaiken muuttaa voi. VPS:n Razak Simpson veti Jussi Niskalta jalat alta juuri ennen rangaistusalueen rajaa. Jarosta hankittu Herman Sjögrell pääsi vasurillaan kokeilemaan suoraan vapaapotkusta ja yläkierteinen pomppukuti upposi takakulmaan, josta VPS-vahti Mamadou Jalloh oli ottanut askeleen keskelle. Sillä maalilla Inter löi VPS:n 1–0.

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.

Turun Naisvoimistelijat täyttää 120 vuotta

Turun Naisvoimistelijoiden toiminnassa on mukana myös seniorivoimistelijoita. Kuva on vuodelta 2021.

Turkulainen voimisteluseura TNV – Turun Naisvoimistelijat ry täyttää 120 vuotta 15. syyskuuta. Vuonna 1906 perustettu seura on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja perinteikkäimmistä liikuntaseuroista ja tarjoaa edelleen liikunnan iloa turkulaisille aikuisten ryhmäliikuntatunneilla sekä lasten ja nuorten harrastustunneilla ja valmennusjoukkueissa.