Työeläkevarat laskivat viime vuonna, lasku ei vaikuta eläkkeiden rahoitukseen

Suomalaisten työeläkevarat laskivat yhteensä 17 miljardia euroa vuoden 2022 aikana. Varoja oli vuoden päättyessä 238 miljardia. Laskua aiheutti inflaation myötä kohonnut korkotaso, joka osui sekä korko- että osakesijoitusten arvostuksiin. Vuoden viimeisellä neljänneksellä lasku taittui.

Vaikea maailmantilanne näkyi sijoitusmarkkinoilla ja suomalaisissa työeläkesijoituksissa vuoden 2022 aikana. Tämä käy ilmi Työeläkevakuuttajat Telan tuoreista tilastoista, jotka kokoavat koko työeläkejärjestelmän varojen ja sijoitustuottojen kehityksen.

– Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa, energiamarkkinoiden heilunta ja inflaation nousu loivat merkittävää epävarmuutta sijoitusmarkkinoille. Maailmantilanteesta huolimatta suomalaiset eläkevakuuttajat selvisivät vuodesta verrattain pienillä tappioilla, kuvaa Telan analyytikko Kimmo Koivurinne.

Työeläkevarojen nimellistuotto koko vuodelta oli miinuksella 5,9 prosenttia. Reaalituotto, joka ottaa huomioon inflaation kokonaistuottoa vähentävänä tekijänä, painui -13,8 prosenttiin. Osakesijoitusten tuotot olivat vuoden aikana keskimäärin reaalisesti -16 prosenttia, korkosijoitusten -14,7 prosenttia, kiinteistösijoitusten -5,2 prosenttia ja vaihtoehtoisten sijoitusten tuotot -6,3 prosenttia.

– Työeläkesijoitukset on hajautettu sekä omaisuuslajikohtaisesti että maantieteellisesti. Hajauttaminen loiventaa tappioita, mistä oli hyötyä erityisesti viime vuonna. Maailman keskeisten osakeindeksien vuosituotot olivat nimellisesti 15–30 prosenttia pakkasella, Koivurinne kertoo.

Vuosi 2022 oli heikoin sitten finanssikriisin. Vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä osakemarkkinoilla oli kuitenkin pientä nousuvirettä, minkä seurauksena eläkevarat kasvoivat noin miljardin.

– Varojen heilahtelu on normaali osa sijoitustoimintaa, kun kokonaissalkusta yli puolet on sijoitettu osakemarkkinoille. Vuonna 2022 nähty eläkevarojen lasku on juuri tällaista vaihtelua, eikä se vaaranna työeläkkeiden rahoitusta, sanoo Koivurinne.

– Viime vuodet ovat koronasta huolimatta olleet kasvun aikaa työeläkevaroille. Kasvu on ollut pitkälti osakemarkkinoiden hyvien tuottojen ansiota, Koivurinne kuvaa.

Edellisvuosien hyvät sijoitustuotot näkyvät edelleen myös yksityisalojen työeläkevakuuttajien vahvana vakavaraisuutena.

Varojen ja sijoitustoiminnan merkitys työeläkkeiden rahoituksessa on väestörakenteen muutoksen takia kasvamaan päin. Kerättävät työeläkemaksut eivät ole enää vuosiin riittäneet kattamaan vuosittaista eläkemenoa. Nykyisin noin viidesosa yksityisalojen eläkkeistä rahoitetaan varoista ja niiden tuotoista. Osuus kasvaa tulevina vuosikymmeninä.

– Yhteiskunnalliseen keskusteluun on noussut kysymys siitä, voisiko työeläkkeiden rahoitusta parantaa lisäämällä eläkevarojen sijoitusriskiä eli sijoittamalla entistä enemmän osakkeisiin. Tämä vaatisi muun muassa yksityisalojen työeläkevakuuttajia koskevan vakavaraisuuskehikon kehittämistä, Koivurinne sanoo.

– Osana eläkejärjestelmän kehittämistä on tärkeää pohtia keinoja saada työeläkesijoituksista enemmän irti. Samalla on syytä tunnistaa, että mitä enemmän otetaan riskiä, sitä enemmän varojen määrä vaihtelee lyhyellä aikavälillä, muistuttaa Koivurinne.

– Työeläkkeiden rahoituksen parantamisessa sijoitustuottojen avulla on kyse hyvin pitkäjänteisestä työstä, ja työn hedelmiä korjataan vasta vuosikymmenten kuluttua, Koivurinne korostaa.

Koivurinne analysoi rahoitusmarkkinoiden tapahtumia viime vuodelta ja kertoo työeläkesijoitusten kehityksestä myös pitemmällä aikavälillä blogikirjoituksessa.

Telan seuraava sijoitusanalyysi vuoden 2023 ensimmäisen vuosineljänneksen tilanteesta julkaistaan toukokuun lopussa.

Eläkevarojen määrää koskeva Telan tilastoanalyysi sisältää tiedot eläkevakuutusyhtiöiden, eläkekassojen, eläkesäätiöiden, Kelan toimihenkilöiden eläkerahaston, Kevan, Kirkon eläkerahaston, Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen, Merimieseläkekassan, Suomen Pankin Eläkerahaston ja Valtion Eläkerahaston sijoitustoiminnasta. Tilastoissa on mukana vain lakisääteinen työeläketurva.

Telan tilastoimat työeläkevarat eivät sisällä työeläkevakuuttajien taseeseen kirjattuja muita saamisia ja velkoja sekä aineellisia hyödykkeitä. Telan tilastoimat eläkevarat tarkoittavat sijoitettavissa olevia varoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ennallistamista tarvitaan järvien ja virtavesien heikentyneen lajiston elvyttämiseksi

Nuottaruoho (Lobelia dortmanna) viihtyy kirkasvetisissä järvissä. Lajin alueellinen esiintyvyys on vähentynyt merkittävästi ihmistoiminnan takia.

Suomen järvien ja virtavesien lajiston monimuotoisuuden tilaa on arvioitu ensimmäistä kertaa koko Suomen tasolla ja alueellisesti. Tulosten mukaan sisävesien lajisto on merkittävästi heikentynyt. Muutokset ilmenevät erityisesti alueellisena lajikatona. Monimuotoisuutta olisi kuitenkin mahdollista turvata ennallistamissuunnitelman avulla. Uudet tulokset tarjoavat keskeisen tietopohjan ennallistamisen tueksi.

Varha pyytää anteeksi maksumuistutusten viivästymistä, maksuaikaa pidennetty

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) pyytää anteeksi maksumuistutuksen viivästymistä. Hyvinvointialue toteaa, että asiakaslaskujen maksumuistutuksissa on epäonnistuttu, ja on tehty virheitä.

Tuhat lahjaa ja lasta odottaa lahjoittajia

Seitsemättätoista kertaa järjestettävä diakonian Lahja lapselle -keräys tuo tänäkin vuonna jouluniloa noin tuhannelle turkulaiselle ja kaarinalaiselle lapselle. Keräyksen järjestää Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä.

Uusia pakettiautoja rekisteröity viime vuotta enemmän

Uusia henkilöautoja ensirekisteröitiin lokakuussa 6 219, mikä on 4,7 prosenttia edellisen vuoden lokakuuta enemmän. Vuoden alusta henkilöautoja on ensirekisteröity 60 167 eli 2,1 prosenttia vähemmän kuin vuoden 2024 tammi–lokakuussa.

T&K-investoinnit kasvoivat Varsinais-Suomessa kolmanneksella vuodessa

Vihreän siirtymän teemavastaava Katja Holmén ja invest in -asiakkuusvastaava Toivo Koskinen avaamassa Energiaverkoston tapaamista.

Varsinais-Suomessa tutkimukseen ja kehitykseen käytettävät investoinnit (T&K) kasvoivat viime vuonna poikkeuksellisen vahvasti. Erityisen suuri kasvu, yli 50 prosenttia, tapahtui yritysten investoinneissa.

Uusia keinoja jätevedenpuhdistamoiden kuormituksen vähentämiseksi Saaristomeren alueella

Ympäristöministeriö on selvittänyt keinoja, joilla Saaristomeren valuma-alueella ja saaristossa sijaitsevien pienien jätevesipuhdistamojen toimintaa voisi kehittää. Tarkastellut jätevedenpuhdistamot pääsääntöisesti täyttävät vaatimukset tai ylittävät ne. Jätevedenpuhdistamoiden toimintaa voisi kuitenkin parantaa hallitsemalla puhdistamoille tulevien vuotovesien määrää ja parantamalla puhdistamoiden toimintavarmuutta.

Väitös: Terveysmenojen korotukset iskivät kovimmin työelämän ulkopuolella oleviin työikäisiin

Katri Aaltonen.

Terveysmenojen korotukset 2010-luvun säästötoimien aikaan koettelivat rankimmin työelämän ulkopuolella olevia työikäisiä, osoittaa Katri Aaltonen Turun yliopistoon tekemässään väitöstutkimuksessa. Väestökyselyihin ja rekisteriaineistoihin pohjaava tutkimus auttaa ymmärtämään aiempaa paremmin, miten terveysmenot kuormittavat eri ihmisryhmiä ja miten oikeudenmukaiseksi järjestelmä koetaan.

Osuuspankeissa edustajiston vaalit

OP Pohjolan 30 osuuspankissa järjestetään 3.–13. marraskuuta edustajiston vaalit, joissa omistaja-asiakkaat valitsevat keskuudestaan edustajiston omaan pankkiinsa seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Edustajistoihin valitaan yhteensä yli tuhat edustajiston jäsentä. Edustajisto käyttää pankissa ylintä päätösvaltaa ja on tärkeä linkki asiakkaiden ja pankin välillä.

Juhlavuosi jatkuu Paimiossa

Petri Laaksonen.

Paimio 700 -juhlavuosi jatkuu marraskuussakin. Maanantaina 3. marraskuuta kaupungintalon näyttelyparvelle avautuu paikallisen Perä-Taatilan vanhapiikayhdistyksen näyttely Tosia ja tarinoita – sinkkuja, vanhoja piikoja ja yksinäisiä naisia ajansaatossa . Näyttelyssä tuodaan esille piikojen ja vanhapiikojen erilaisia elämänkohtaloita vuosisatojen varrelta.

Esittävä taidetanssiminen lievitti koettuja masennusoireita ja auttoi ymmärtämään sen syitä

Itä-Suomen yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että esittävä taidetanssiminen lievittävää koettuja masennusoireita, auttaa ymmärtämään masennuksen juurisyitä ja edesauttaa itsen toteuttamista. Monitieteellisessä tutkimusyhteistyössä yhdistyivät psykologian, sosiaalipsykologian sekä harvoin masennukseen liittyvissä interventioissa käytetyn esittävän tanssin näkökulmat.

Miksi teinivuosien musiikkikappaleet säilyvät merkityksellisinä läpi elämän?

Musiikilla on perustavanlaatuinen vaikutus identiteetin muodostumisessa.

Jyväskylän yliopiston johtama tutkimus paljastaa, että tunteisiimme eniten vetoava musiikki on usein peräisin teinivuosilta, todennäköisimmin ikävuoden 17 tienoilta. Tämä muistoihin liittyvä ilmiö auttaa selittämään, miksi nuoruusaikojen musiikkikappaleet säilyvät usein syvästi merkityksellisinä – jopa vuosikymmeniä myöhemmin. Muistojen voimakkuus kuitenkin vaihtelee elämän mittaan ja paljastaa erilaisia kehityskulkuja miesten ja naisten välillä.

Turun seudun kunnat laativat yhteisen kaupunkiseutusuunnitelman

Turun seudulle luodaan 13 kunnan yhteinen suunnitelma tulevaisuuden maankäytön kehittymispolkujen ymmärtämiseksi ja kestävän kasvun turvaamiseksi. Kaupunkiseutusuunnitelma 2050:n laatimiseen osallistuvat Aura, Kaarina, Lieto, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Paimio, Parainen, Raisio, Rusko, Sauvo ja Turku.

Sopisiko esittäviin taiteisiin Museokortin kaltainen Taidekortti?

Taideakatemian yö toteutetaan torstaina 6. marraskuuta kello 17–21 Turun ammattikorkeakoulun Linnankadun kampuksella. Tapahtuma on maksuton.

Åbo Akademi liittyi Opiskelijoiden Liikuntaliiton korkeakoulujäseneksi

Åbo Akademista tuli Opiskelijoiden Liikuntaliiton (OLL) varsinainen korkeakoulujäsen 1. marraskuuta. OLL:n puheenjohtaja Akseli Haanpää iloitsee liiton kolmannesta korkeakoulujäsenestä.

Ensimmäinen Kiusoittelua Keskiyöllä Saaristobaarissa

Edvina Walstén alias Lady Winkheart.

Historian ensimmäinen Kiusoittelua Keskiyöllä järjestetään perjantaina 7. marraskuuta. Paikkana on Saaristobaari (Aurakatu 14). Illan kattaus koostuu burleskiesityksistä ripauksella muutakin esittävää taidetta. Tällä kertaa luvassa on fuusiovatsatanssia, jota esittää Belly Riot .

Joni Laakso Turun Perussuomalaisten puheenjohtajaksi

Turun Perussuomalaiset ry järjesti viikonloppuna Sinitaivassalissa sääntömääräisen syyskokouksensa, jossa käsiteltiin sääntömääräisten asioiden myötä yhdistyksen ensi vuoden hallituksen puheenjohtajan sekä hallituskokoonpanon valinnat.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

Uusien asuntolainojen korko nousi hieman syyskuussa

Suomalaiset kotitaloudet nostivat syyskuussa uusia asuntolainoja 1,3 miljardin euron edestä, mikä on 11 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Nostoja tehtiin kuitenkin 18 prosenttia vähemmän kuin syyskuussa keskimäärin vuosina 2011–24.

Urheilu

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.