Teijon kirkko muistuttaa kiinalaista paviljonkia ja siitä oli vähällä tulla pubi

Teijon kirkko on Suomen pienin kivikirkko. Teijon kirkko on Suomen pienin kivikirkko. Kuva: Jonny Holmén

Teijon taajamassa Perniössä matkailijaa kohtaa yllättävä ja viehättävä näky. Vaikka koko Teijon kylä, kartanon ja rautaruukin ympärille syntynyt ruukkiyhdyskunta, huokuu historiaa, on kiinalaista pagodia muistuttava pieni kirkko aivan erityinen. Se nököttää kukkulalla vieressään viljamakasiini.

Ruukinkirkko ja viljamakasiini saivat vuonna 1999 ympäristöministeriön suojelupäätöksen kansallisena kulttuuriperintönä.

Ennen kuin päästiin näin pitkälle, elettiin monta erikoista vaihetta, joista monikaan ei ollut erityisen kunniakas kirkkohistorian tai pitäjän historian kannalta tarkasteltuna.

Kirkon tarina on yhtä erikoinen kuin sen ulkonäkökin. Kun Teijon ruukinkartano, jota pidetään yhtenä Suomen kauneimmista rokokoorakennuksista, valmistui vuonna 1770, yhdessä sen saleista toimi ruukkiyhdyskunnan kirkko.

Ruukinpatruuna Robert Bremer odotti tarinan mukaan vedenpaisumusta, mutta kun siltä vältyttiin, hän rakennutti kiitokseksi kirkon, jonne kartanossa sijainneen kirkkosalin toiminta siirrettiin.

Bremer myös suunnitteli kirkon itse, mutta sitä tarina ei kerro miksi kiinalaista pagodia jäljitteleväksi. Pikku kummulle rakennettu kirkko valmistui vuonna 1829.

Ruukinkartanolla, jonka omaisuuteen kirkko kuuluu, on ollut vuosien saatossa monia omistajia, muun muassa Wihurin suku, joka osti kartanon ja koko teollisuusalueen vuonna 1956.

Kirkkorakennuksesta koitui ajoittain harmia. Vuonna 1972 talvipakkasilla kirkkoa lämmitettiin päiväkausia puukaminalla ristiäisiä varten ja kirkon kattorakenteet syttyivät palamaan. Kirkon kaunis torni vaurioitui ja sammutusvesi yhdessä savun kanssa tuhosi kirkkoa sisältä ja ulkoa.

Kunnostettu kirkko oli monien vaiheiden jälkeen joutunut valtion omaisuudenhoitoyhtiö Arsenalin haltuun. Sillä oli 1990-luvulla suunnitelmia kirkon muuttamisesta loma-asunnoksi, moskeijaksi, punttisaliksi ja pubiksi – vai olisiko se sittenkin parhaimmillaan yökerhona.

Voi vain kuvitella kyläyhteisön tunteita. Yksityisomistuksessa olevalla kirkolla ei ollut lain suojaa.

Vuonna 1997 kirkko ja siihen liittyvä hautausmaa myytiin usean omistajan, kuten Perniön kunnan ja Teijon Alueen Kyläyhdistyksen, muodostamalle yhdistykselle. Salon käräjäoikeus kumosi kaupan, mutta kirkon vuoksi perustettu yleishyödyllinen, taloudellista voittoa tuottamaton Teijon Kirkkoyhdistys jatkoi sinnikkäästi yhdessä paikallisen seurakunnan kanssa kirkosta ja hautausmaasta huolehtimista. Vuonna 1999 kirkko saatiin huutokaupan kautta kirkkoyhdistyksen omistukseen. Se oli nyt lopulta epätoivoisten aikojen jälkeen kylän ikioma kirkko.

Ei kuitenkaan ole ihme, etteivät vapaaehtoistoimijoiden voimat riitä vuodesta toiseen. Kymmenkunta vuottakin on pitkä aika. Kirkkoa tarjottiin taas myyntiin, nyt Perniön seurakunnalle. Kauppoja ei syntynyt.

Vuonna 2010 kirkko yksinkertaisesti lahjoitettiin Salon seurakunnalle. Uljaasti keskellä Teijon ruukinaluetta kummulla seisova kirkko viljamakasiineineen on Salon seurakunnan 14. kirkko. Hiippakunnan ja koko Suomen pienimmällä kivikirkolla on takanaan myrskyisä menneisyys.

Nyt se palvelee idyllisenä hääkirkkona ja kirkollisten tapahtumien pitopaikkana. Tilaa on sadalle hengelle.

Joskus ruumishuoneenakin toimineessa viljamakasiinissa on pieni alueen historiasta kertova näyttely.

Merja Marjamäki

Parainen täyttää 700 vuotta vuonna 2029

Samalla kun Turku viettää 800-vuotisjuhlavuottaan vuonna 2029, naapurikaupunki Parainen ei jää paljon jälkeen. Parainen täyttää 700 vuotta ja koko saaristokaupunki valmistautuu juhlaan.

Näyttely kutsuu edesmenneet tähän aikaan

Paula Saraste ja Aarni Vaarnamo, Karuizawa 1.

Pyhäinpäivän aattona avautuva näyttely Henkiin herätetyt kutsuu edesmenneet tähän aikaan taiteen välityksellä. Galleria Askissa on 31.10.–16.11. esillä Laura Iisalon , Paula Sarasteen ja Aarni Vaarnamon teoksia.

Kylpyhuoneessa tulipalo Elinantiellä

Kerrostaloasunnon kylpyhuoneessa syttyi tulipalo Elinantiellä perjantaina päivällä. Pelastuslaitos sammutti ja tuuletti asunnon. Palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja.

Koko kylän retki kutsuu ylisukupolviselle seikkailulle Raisiossa

Raisiossa järjestetään luontoretki.

Raisiossa järjestetään luontoretki, joka kutsuu kaikenikäiset ja -kuntoiset liikkujat vauvasta vaariin yhteiselle seikkailulle maanantaina 3. marraskuuta kello 9.30–10.30. Retken oppaina toimivat Raision Rinkan luontoluotsit, jotka johdattavat Huhkonpuistoon luonnon äärelle. Reitin voi kulkea myös rattaiden tai vaunujen kanssa. Lähtö on Satelliitin pihasta, Sipilänkuja 2.

Turussa kirkkoon kuuluu noin 54 prosenttia väestöstä

Uudestamaasta on tullut Suomen ensimmäinen maakunta, jossa alle puolet väestöstä kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon. Tilastokeskuksen päivittämän väestötilaston mukaan Uudenmaan väkiluku oli kuluvan vuoden syyskuussa 1 797 684. Kirkko ilmoittaa uusimaalaisten seurakuntiensa jäsenmäärän olleen syyskuussa 898 098. Tarkka kirkkoon kuuluvien jäsenosuus oli täten 49,96 prosenttia.

Nainen miehen menestyksen takana

Tuula Vainikainen.

Tuula Vainikainen esittelee kirjaansa Nainen sivulauseessa – kuolemaantuomitun Oskari Tokoin puolison Hanna Tokoin elämä Raision Kirjastotalon toisessa kerroksessa tiistaina 28. lokakuuta kello 18–19.30.

Viking Line onnistui kolmannella kvartaalilla, tulos parani

Viking Linen liikevaihto oli vuoden kolmannella kvartaalilla 152,5 miljoonaa euroa (151,5 miljoonaa euroa vuotta aiemmin vastaavana ajanjaksona). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,2 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 28,7 miljoonaa euroa (29,4).

Lounais-Suomen Jätehuolto luopuu pyörällisten biojäteastioiden suojasäkeistä

Biokaasulaitoksessa suojasäkit muuttuvat käsittelyssä purukumimaiseksi massaksi, joka takertuu koneisiin ja aiheuttaa tukoksia.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) luopuu suojasäkeistä, joita on käytetty pyörillä varustetuissa umpinaisissa biojäteastioissa. Päätöksen taustalla ovat suurikokoisten säkkien biokaasulaitoksessa aiheuttamat ongelmat. Biojätteen lajittelussa tärkeintä on muistaa pakata biojäte ensisijaisesti paperiseen biojätepussiin ja huolehtia astian säännöllisestä pesusta.

Uni tukee painonhallintaa

Hyvä uni on tärkeä osa painonhallintaa. Tuoreen tutkimuksen mukaan yöunen määrä, päivärytmi ja päivävireys vaikuttavat merkittävästi siihen, kuinka hyvin ihmiset onnistuvat pudottamaan painoa. Paras laihtumistulos saavutettiin 7–9 tunnin yöunilla.

Pyhän Ristin kappeliin suunnitellaan peruskorjausta

Pyhän Ristin kappeli aiotaan peruskorjata.

Turun hautausmaalla sijaitsevaan Pyhän Ristin kappeliin suunnitellaan peruskorjausta. Pekka Pitkäsen suunnittelema kappeli on 1960-luvun konstruktiivisen betoniarkkitehtuurin keskeisiä kohteita. Peruskorjaushankkeen tavoitteena on lisätä vainajien säilytystiloja maan alle sekä parantaa niihin liittyviä tiloja ja logistisia ratkaisuja. Lisäksi uusitaan teknisiä järjestelmiä, toteutetaan toiminnallisia parannuksia ja korjauksia säilytystilojen lisäksi kappeleihin ja yleisiin tiloihin sekä tehdään rakennuksen esteettömyyteen liittyviä parannuksia.

Poliisi tutkii yhden uhrin vaatineen Kaarinan talopalon syttymissyytä

Lounais-Suomen poliisi tutkii Kaarinassa torstai-illalla syttyneen omakotitalotulipalon syttymissyytä yhdessä pelastuslaitoksen kanssa. Kaarinan Littoistentiellä sijaitsevan omakotitalon tulipalosta ilmoitettiin hätänumeroon torstai-iltana kello 18.40 aikaan.

Varha tarjoaa uudenlaista elintapaohjausta esidiabeteksen ja ylipainon hallintaan

Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha tarjoaa uudenlaista elintapaohjausta, joka on suunnattu erityisesti esidiabeetikoille ja ylipainoisille. Uudessa toimintamallissa pyritään elintapamuutoksen avulla estämään varsinaisen diabeteksen ja muiden sairauksien puhkeaminen. Elintapaohjaukseen hakeudutaan ottamalla yhteyttä omalle terveysasemalle.

Juha Vaakku Varjuksen muistokonsertilla yli 4 000 euroa kehitysvammaisten lasten ja nuorten virkistäytymistoimintaan

Moko ja Anna ovat isä ja tytär ja esiintyvät konsertissa. Vaakku oli Annan kummisetä.

Elokuun alussa menehtyneen taiteilija Juha Vaakku Varjuksen kanssa vuosien varrella soittaneet muusikot keräsivät Vaakku in memoriam -muistokonserttissa lasten ja nuorten kehitysvammaisten virkistäytymistoimintaan 4.155,50 euroa.

Vason keskimääräinen vastike pysyy ennallaan

Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy:n hallitus vahvisti 23. lokakuuta Vason asumisoikeusasuntojen vastikkeet ensi vuodelle. Käyttövastikkeiden keskimääräinen muutos ensi vuodelle on 0,0 prosenttia. Perusparannetuissa kohteissa vastike nousee maltillisesti, ja joissakin kohteissa vastike jopa laskee.

Artukaisten uusi harjoitusjäähalli palvelee erityisesti nuorten ja lasten liikuntatarpeita

Havainnekuva harjoitushallista.

Artukaisiin rakennettava uuden harjoitusjäähallin rakentaminen on alkanut. Uuteen halliin saadaan jääurheilun harrastajille nykyaikaiset tilat Impivaaran jäähallin poistuessa käytöstä. Pelaamaan ja luistelemaan Artukaisissa päästään ensi vuoden lopussa.

Raseko mukana ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauksen kokeilussa

Opetus- ja kulttuuriministeriö on torstaina julkaissut päätöksen niistä koulutuksenjärjestäjistä, jotka on valittu mukaan ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauksen kokeiluun. Päätös perustuu Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen Karvin huhti-kesäkuussa toteuttamaan hakemusten pisteytykseen, jossa Raseko pärjäsi erittäin hyvin. Raseko on toinen Varsinais-Suomen alueelta mukaan valituista koulutuksenjärjestäjistä.

Naantalin pääkirjastossa järjestetään monikielinen muumimaraton

Muumimaratonissa ulkomailta Naantaliin muuttaneet ihmiset lukevat vuorotellen kappaleen Tove Janssonin Muumit ja suuri tuhotulva -kirjasta omalla äidinkielellään.

Muumi 80 -juhlavuoden kunniaksi Naantalin kaupunginkirjasto ja Naantalin Kielitupa järjestävät maanantaina 27. lokakuuta kello 17–18 Naantalin pääkirjastossa monikielisen muumimaratonin, jossa ulkomailta Naantaliin muuttaneet ihmiset lukevat vuorotellen kappaleen Tove Janssonin Muumit ja suuri tuhotulva -kirjasta omalla äidinkielellään.

Tulipalo vaati ihmishengen Kaarinassa

Yksi ihminen on kuollut omakotitalon tulipalossa Littoistentiellä Kaarinassa torstaina illalla.

Urheilu

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.