Yleiset uimarannat yhä sinilevättömiä Turussa
Ispoisten, Ekvallan ja Saaronniemen uimavedet on tutkittu viime viikolla ja veden laatu oli hyvä. Myös sinilevätilanne on ollut Turussa hyvä, eikä levää ole havaittu yleisillä uimarannoilla. Kaikilta Turun uimarannoilta haetaan seuraavat näytteet ensi viikolla.
Vaikka Turun yleisillä uimarannoilla ei ole havaittu sinilevää, on sinilevätilanne merialueilla kuitenkin heikentynyt selkeästi. Siksi runsaat sinileväesiintymät ovat mahdollisia myös uimarannoilla huolimatta siitä, että uimavesien lämpötilat ovat laskeneet. Veden lämpötilan lisäksi sinilevien määrään vaikuttavat veden virtaukset, sateet ja tuulet.
Uimareiden on hyvä huomioida, että sinilevätilanne rannoilla voi muuttua nopeasti. Vaikka viranomaiset valvovat säännöllisesti uimavesiä ja tiedottavat laadusta, uimarin kannattaa ennen uimista myös itse tarkistaa, ettei uimavedessä ole silmin havaittavissa sinilevää.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















