THL suosittelee iäkkäille ja tietyille riskiryhmille koronarokotteen syystalven tehosteannosta uudella varianttivalmisteella

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) suosittelee, että toukokuussa annetun ennakkoarvion mukaisesti koronarokotteen syystalven tehosteannos annetaan 65 vuotta täyttäneille, 18 vuotta täyttäneille lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluville sekä 12 vuotta täyttäneille voimakkaasti immuunipuutteisille. Rokotteena käytetään uutta XBB.1.5-varianttivalmistetta sitten kun se saa myyntiluvan.

Suurimmassa vakavan koronataudin riskissä oleville ryhmille suositellaan tehosteannosta, koska koronatautia esiintyy mahdollisesti jälleen enemmän syksyllä ja talvella. Uuden tehosteannoksen on tarkoitus vähentää vakavia sairastumisia, sairaalahoidon tarvetta ja koronaan liittyviä kuolemia.

– Laajaan koko väestön rokottamiseen ei ole lääketieteellistä perustetta. Alle 65-vuotiailla, joilla ei ole vakavalle koronataudille altistavia sairauksia, aiemmin suositellut kolme rokoteannosta sairastetut koronataudit mukaan lukien antavat yhä hyvän suojan vakavaa koronatautia vastaan, sanoo THL:n asiantuntijalääkäri Mika Muhonen laitoksen tiedotteessa.

Ei ole odotettavissa, että XBB.1.5-rokotteet antaisivat merkittävää suojaa lievää koronatautia ja tartuntoja vastaan. Tämän vuoksi sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöille syystalven tehosteannosta suositellaan vain silloin, jos työntekijä kuuluu ikänsä tai perussairauksiensa vuoksi tehosteannoksen kohderyhmään. Kaikkien sote-ammattilaisten tehosteannoksille ei ole lääketieteellisiä perusteita.

Syystalven tehosteannoksena käytetään todennäköisesti Pfizerin uutta XBB.1.5-varianttiräätälöityä Comirnaty-rokotetta.

Ennakkotiedon mukaan Euroopan lääkevirasto EMA käsittelee rokotteen myyntilupahakemuksen elokuun lopussa. Kun rokote saa myyntiluvan, voimassa olevan yhteishankintasopimuksen mukaan sitä tulee Suomeen syyskuun lopusta alkaen runsas miljoona annosta.

– Jos uusi XBB.1.5-rokote saa myyntiluvan elokuun lopussa tai viimeistään syys-lokakuussa, rokotteet saadaan Suomeen ennen marraskuun alkua, jolloin riskiryhmiin kuuluvien influenssarokotukset alkavat. Korona- ja influenssarokotteet voidaan antaa tällöin samalla kertaa, Muhonen sanoo.

Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten järjestämisestä ja kertovat, mistä ja milloin rokotteen voi saada.

THL on julkaissut syystalven koronarokotuksista työpaperin, jossa käsitellään keväällä ja kesällä kertynyttä tietoa rokotteista ja varianteista.

Epidemiatilanne on ollut kesällä Suomessa rauhallinen. Suomessa ja maailmalla havaituista koronavirusmuunnoksista noin 90 prosenttia on ollut XBB-alalinjoja. Tällä hetkellä leviää nopeasti omikronvariantin alalinja EG.5, joka havaittiin ensimmäisen kerran helmikuussa 2023. Maailman terveysjärjestö WHO on listannut sen tehostetun seurannan alle nopean leviämisen vuoksi. Elokuuhun mennessä muunnosta on havaittu 51 maasta. Sen osuus kaikista havainnoista on kasvanut etenkin Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Etelä-Koreassa.

Suomessa EG.5-variantti havaittiin ensimmäisen kerran kesäkuun alussa ja sen osuus kaikista havainnoista oli heinäkuussa noin 5 prosenttia.

Uudesta variantista on toistaiseksi vähän tutkimustietoa. XBB.1.5-varianttiin verrattuna EG.5-variantilla on piikkiproteiinissa uusi mutaatio, joka voi vähentää vasta-aineiden toimintaa virusta vastaan. Tutkimustietoa mutaation vaikutuksesta on vielä rajallisesti, mutta tähän asti raportoitujen havaintojen perusteella (viite) on odotettavissa, että EG.5-variantti pystyy kiertämään immuunivastetta hieman verrattuna XBB.1.5-varianttiin. Viruksen muuntumisen seurauksena uudet variantit ovat pystyneet aiheuttamaan tartuntoja.

XBB-räätälöidyillä rokotteilla saadaan todennäköisesti parempaa suojaa uusien XBB-varianttien aiheuttamia tartuntoja vastaan kuin aiempiin omikronvariantteihin perustuvilla rokotteilla. Väestön ja yksilön immuunisuojaan vaikuttavat olennaisesti paitsi aiemmat rokotteet, myös aiempien varianttien aiheuttamat tartunnat.

– On mahdollista, että uuden variantin osuus tartunnoista nousee syksyn ja talven aikana huomattavasti. Ei ole kuitenkaan viitteitä, että se olisi muita variantteja vaarallisempi ja aiheuttaisi suurempaa terveydellistä haittaa kuin muut samanaikaisesti kiertävät muunnokset, kertoo THL:n erikoistutkija Erika Lindh.

– Arviointi on hankalaa, sillä tapausmäärien on oltava melko suuria ennen kuin voidaan tehdä päätelmiä yksittäisen muunnoksen epidemiologisesta merkityksestä tai sen aiheuttaman taudin vakavuudesta, Lindh jatkaa.

THL muuttaa rokotussuosituksia tarvittaessa lääketieteellisin perustein.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

ADHD-diagnoosin saaneet tulevat vanhemmiksi keskimäärin muita nuorempina

ADHD-diagnoosin saaneet saavat ensimmäisen lapsensa muita todennäköisemmin nuorena aikuisena, mutta myöhemmin aikuisuudessa ensimmäisen lapsen saaminen on heillä muita epätodennäköisempää. ADHD-diagnoosin saaneet ovat yleensä muita useammin lapsettomia.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Kansallista rokotusohjelmaa täydennetään – vesirokkorokotus myös aikuisille

Kansallinen rokotusohjelma laajenee 1. elokuuta alkaen. Jatkossa myös aikuiset voivat saada maksuttoman vesirokkorokotuksen, jos heillä ei ole sairastetun taudin tai aiemman rokotuksen antamaa suojaa vesirokkoa vastaan.

Kysely: Hyvinvoinnin seuranta motivoi erityisesti nuoria aikuisia ja naisia

Naiset hyödyntävät hyvinvointitietojaan hieman miehiä enemmän.

57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja. Samalla 61 prosenttia kokee, että näiden tietojen seuranta motivoi heitä fyysiseen aktiivisuuteen vähintään jossain määrin.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa neljään miljoonaan euroon. Loton kierroksen 31/2026 oikea rivi on 1, 4, 9, 18, 21, 35 ja 39. Lisänumeroksi arvottiin 12 ja plusnumeroksi 6.

Lasten saatava istua lentokoneessa perheensä kanssa ilman lisämaksua

Euroopan parlamentti on hyväksynyt EU-neuvoston kanssa neuvotellun sopimuksen, jonka mukaan alle 14-vuotiaiden lasten, raskaana olevien sekä vammaisten matkustajien on jatkossa saatava istua seurueensa kanssa ilman erillistä maksua.

Kaarina järjestää kulttuuri- ja harrasteillan

Kaarinan kulttuuripalvelut järjestää perjantaina 21. elokuuta kello 17–20 Kaarina-talolla sekä Kaarinan torilla kulttuuri- ja harrasteillan. Yhdistykset ja järjestöt esittelevät omaa toimintaansa ja aktivoivat uusia osallistujia mukaan toimintaan.

Sotaa pakenevien ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu

Tilapäisen suojelun myöntäminen Venäjän hyökkäyssotaa pakeneville ukrainalaisille jatkuu. EU-maat päättivät 30. heinäkuuta tilapäisen suojelun jatkamisesta vuodella. Tilapäinen suojelu sotaa pakeneville ukrainalaisille on voimassa 4.3.2028 asti.

Moni hoitaa asioitaan mieluummin puhelimella kuin tietokoneella

Joka viides haluaisi älypuhelimensa korvaavan arjessa mahdollisimman monta laitetta.

Puhelimen koko on monelle suomalaiselle merkittävä tekijä puhelimen valinnassa. Samsungin teettämän kyselyn mukaan 12 prosenttia suomalaisista nimeää puhelimessa tärkeimmäksi ominaisuudeksi mahdollisimman pienen koon. 19 prosenttia nostaa pienen koon puhelimen kolmen tärkeimmän ominaisuuden joukkoon, kun suuren koon jopa 21 prosenttia suomalaisista.

Heinäkuun sademäärät lännessä paikoin poikkeuksellisen suuria

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli lähes koko maassa keskilämpötilan osalta tavanomainen. Kuukauden keskilämpötila vaihteli etelärannikon noin 17–18 asteesta Pohjois-Lapin noin 11–14 asteeseen. Keskilämpötila oli suuressa osassa maata noin 0–1 astetta vertailukauden 1991–2020 keskiarvoa pienempi.

Joka neljäs nainen kärsinyt taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista

Naisten terveyteen liittyvät ongelmat ja sairaudet näkyvät monelle myös kukkarossa. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan joka neljäs nainen on kokenut niistä taloudellista haittaa. Pienituloisilla osuus on jopa 44 prosenttia. Salkunhoitajan mukaan ilmiö kertoo paitsi yhteiskunnallisesta ongelmasta, myös alipalvellusta kasvumarkkinasta, josta sijoittajankin kannattaisi kiinnostua.

Eurojackpotin potti nousee 23 miljoonaan euroon

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina on jaossa noin 23 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen perustuvat tuloerot

Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat palkkaerot, vaikka niukka enemmistö pitää tuloeroja edelleen liian suurina, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajien enemmistö haluaisi moninkertaistaa Suomen rahoituksen ilmastonmuutoksen torjuntaan

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-kyselytutkimuksen osana selvitettiin suomalaisen aikuisväestön asenteita ilmastonmuutosta ja siihen liittyviä toimia kohtaan. Vastaajille esitettiin 14 asenneväittämää.

Elintarviketeollisuusliitto: Afrikkalainen sikarutto ei vaaranna ruokaturvallisuutta

Koko elintarvikeketju pyrkii kaikin keinoin estämään ASF:n leviämisen tuotantosikaloihin.

Ruokaviraston mukaan Suomessa Virolahdella on todettu villisiassa afrikkalaista sikaruttoa (African swine fever, ASF). Afrikkalainen sikarutto on lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä eläintauti. Se ei vaaranna elintarviketurvallisuutta eikä tartu ihmisiin.

S-Pankin nimissä lähetetään kalasteluviestejä

S-Pankin nimissä levitetään sähköpostitse kalasteluviestejä tavoitteenaan saada haltuunsa asiakkaiden pankkitunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja. Älä syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin sähköpostitse, tekstiviestinä tai pikaviestimissä.

Finnlines-konsernin liikevaihto ja tulos kohenivat

Finnlinesin palveluita käytti alkuvuonna 431 000 yksityismatkustajaa ja ammattikuljettajaa.

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–kesäkuussa oli 412,4 (351,9 vuonna 2025) miljoonaa euroa. Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 55,8 (39,9) miljoonaa euroa. Tulos ennen veroja (EBT) parani edellisvuodesta ja oli 51,2 (33,8) miljoonaa euroa.

Näköislehti

Urheilu

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.