Lindroos hallitsi nuotit Mynämäessä

Joonas Lindroosille ei löytynyt pysäyttäjää Rantarallissa. Joonas Lindroosille ei löytynyt pysäyttäjää Rantarallissa. Kuva: Loudlife Media / AKK

F-Cup Rallisarjan kauden neljäs osakilpailu ajettiin lauantaina 16. syyskuuta Mynämäen ympäristössä. Naantalin Seudun Urheiluautoilijoiden järjestämä Rantaralli oli järjestyksessään jo 46. Kuuden erikoiskokeen reitti ja erikoiskokeita 62 kilometrin verran haastoi kuljettajat ja sekuntitaistot saatiin ratkottua riittävin eroin.

Nuotti-kategoriassa pistejohtajana starttasi Mika Lemmetti (LaihUA)–Sami Niemelä (LaihUA) BMW 325i:llä. Lähimmät haastajat pisteissä olivat Tuukka Kauppinen (HuuhaUA) Ford Fiesta R2:lla yhden pisteen päässä sekä Markus Hellström (SaloUA) BMW M3:lla ja Eetu Kortelainen (K-KUA) Honda Civic Type R:llä neljän pisteen päässä.

Kilpailu käynnistyi Hellströmin tahdittamana, seuraavalla pohjat ajoi Lemmetti, sitten esiin nousi Joonas Lindroos (TullUA)–Jouni Lampinen (TullUA) BMW M3:llaan. Lindroos nousi kilpailun kärkeen jo toisella erikoiskokeella, mutta ensimmäinen pohja-aika tuli vasta kolmannella.

Taukotilanteessa Lindroosin johto Lemmettiin oli viisi sekuntia, josta vain 0,4 sekuntia kauempana oli hyvin kisan aloittanut Peetu Patajoki (TeisUA) Opel Astra F GSi 16V:llä, ollen samalla väliluokan nopein. Hellström puolestaan vaani Patajokea vain 0,9 sekunnin päässä, mutta hänen kohtalokseen koitui keskeytys tauolla tekniseen vikaan. Viidentenä ajoi pikkuluokan kärkinimi Tuukka Kauppinen, eroa Lindroosiin 17 sekuntia.

Tauon jälkeen Patajoki kiristi tahtia ja nousi jo toiseksi, vain 3,1 sekunnin päähän Lindroosista. Valitettavasti viidennellä erikoiskokeella kiri tyrehtyi tekniseen vikaan. Tässä vaiheessa Kauppinen tarrasi kiinni yleiskilpailun kolmostilaan, mutta ainoastaan huomatakseen viimeisellä erikoiskokeella, että moottorista haihtuivat tehot ja tappiota kärkeen tuli liki kolme minuuttia.

Kolmostilalle nousi Jaakko Ollikkala (PoKyUA)–Kari Luoma (EPUA) BMW M3:lla. Lindroos ajoi vastustamattomasti voittoon 14,4 sekunnin turvin, Lemmetin ottaessa kakkostilan tuomilla pisteillä hyvät asetelmat mestaruutta ajatellen. Ollikkalan ero Lindroosiin oli 50,1 sekuntia, ollen viimeinen joka mahtui vielä samalle minuutille. Sijat 4–6 jaettiin väliluokan Honda Civic Type R-kuljettajien kesken.

Väliluokan voittoon kiiruhti Eetu Kortelainen (K-KUA)–Krister Suhonen (K-KUA), eroa Lindroosiin kertyi 1.00,4. Kortelaisesta 13,5 sekunnin päähän ajoi toiseksi Jooa Iivari (KorpUA)–Riikka Hokkanen (AL-Kangasniemi) ja heistä vain kolmen sekunnin päähän jäivät Walle Pajuoja (LaihUA)–Juho-Erik Järvinen (LamUA).

Pikkuluokan voittoon ja yleiskilpailun kahdeksanneksi ajoi ajotaukoa vietellyt Markku Artjoki (TullUA)–Kimmo Talikka (THU-TEAM) VW Polo GTI:llä, jotka vauhdikkailla tiestöillä jäivät Lindroosin ajasta 2.03,7.

Pistejohdossa jatkaa Lemmetti, mutta lähimmäksi uhkaajaksi nousi nyt Kortelainen kolmen pisteen iskuetäisyydellä.

– Aluksi ajaminen oli hieman hakusessa, mutta kyllä se sieltä sitten taas löytyi. Tämä on jotenkin vähän sellainen suunta tiestöllisesti että tuntuu ettei täällä koskaan rengas pure siten mihin on tottunut, niin paljon kovempaa tienpintaa on kuin kotoseudulla, yleiskisan voittanut Lindroos tuumasi tiedotteessa.

– Mitään isompia ongelmia ei kisan aikana ollut kaluston suhteen, Hellströmin ja Patajoen keskeytykset vähän harmittaa. Aina se mieltä piristää, kun useamman ukon kanssa saa vääntää ja olisi heistä voinut olla siinä samalla apuja Lemmetin pistejohdon kuromiseenkin. Nyt se ero on aika iso viimeistä kisaa ajatellen, Lindroos pohdiskeli.

Yleisessä kategoriassa matkaan suurimpana suosikkina laitettiin Jonni Ruottunen (PR-RAC)–Mikko Niemelä (TamUA) Volvo 940:lla, jotka pisteissä lymyilivät vasta kutospaikalla. Eikä voittajasta totisesti epäselvää ollutkaan missään vaiheessa, kaksikko nimittäin pommitti kuusi pohja-aikaa kuudesta.

Kahden pätkän jälkeen toisiksi nopeinta vauhtia kisan avannut Matias Valkonen (AL-Härmä), roikotti kolmospätkällä leveäksi ja auton pyöränripustukset antautuivat keskeytyskuntoon. Väliluokan kärkinimet Mika Ruohio (LprUA)–Ari-Matti Rikkinen (LprRT), sekä Mika Korhonen (NaSU)–Tommi Koskinen (NaSU) kamppailivat tässä kohtaa kakkospaikasta Honda Civic Type R:llään. Ruohiolla eroa Ruottuseen oli 13,4 sekuntia, mutta vain 1,1 sekunnin päässä oli Korhonen. Pikkuluokan kärkipari Juha Högström (MäntsMK)–Juha Laaksonen (MäntsMK) olivat neljänsinä Toyota Corolla GT:llään, eroa Ruottuseen tasan 20 sekuntia.

Tauon jälkeen asetelmat muuttuivat sikäli, että Ruohion sijoitus putosi hieman alaspäin ja Högströmin kiri taasen puri terävästi ylöspäin. Jopa niin terävästi, että Corolla-kuski nousi viimeisellä erikoiskokeella 0,1 sekunnin erolla Korhosen ohi toiseksi yleiskilpailussa. Ruohio taas putosi yhdeksän sekunnin päähän Korhosesta lopputuloksissa ja väliluokan kolmoseksi ajaneet Niko Jousi (NuUA)–Ville Kumpulainen (NuUA) Volvo 240:llä puolestaan hilautui 6,7 sekunnin päähän Ruohiosta.

Nelivedoissa ainoa osallistuja oli jälleen Tomi Rönnemaa (RaisUA) KIA Rio N5-ajokillaan.

– Hienot tiet oli laskea tulemaan. Paikoin saatiin hieman ojanreunojakin hyödyntää kun ei ollut leikkuuesteitä harmina. Pätkät oli makeassa kunnossa ja keli suosi. Ajo kulki kaikkiaan kivasti, parilla ekalla hieman meni parit jarrupaikat pitkäksi mutta sen jälkeen alkoi osumaan.

– Viimeiseen kisaan Orimattilassa ei enää lähdetä, kun ollaan samaan aikaan silloin ajamassa Saarenmaalla. Kiitämme suuresti yhteistyökumppaneita ja huoltoa F-Cup Rallisarjan osalta, Rönnemaa kiitteli.

F-Cupin kauden viides ja viimeinen osakilpailu, Jopimainos Orimattila Ralli kilpaillaan lauantaina 7. lokakuuta. Tarjolla on viisi erikoiskoetta, joiden yhteismitta on noin 53,5 kilometriä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pakina: Lähtölaskenta tuonelaan

Olen painajaismainen jouluvieras. Jos puhun kaunistellen. Vihaan joululauluja, tonttulakkeja, riisipuuroa ja lanttulaatikkoa, enkä suhtaudu positiivisesti edes joululahjoihin. Saan joka vuosi Mozart-kuulia ja hieman liian pienet villasukat, jotka tungen joulukinkun ja graavilohen turvottamiin kinttuihini.

Sofia Virta: Orpon hallitus tulee jäämään historiaan hallituksena, joka teki rasismista salonkikelpoista

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa, että perussuomalaisten poliitikkojen rasistinen käytös on jo ehtinyt aiheuttaa merkittävää vahinkoa.

Turun yliopiston ja Lepomäen tilan yhteistyö tuotti kolme uutta kuluttajalähtöistä tuotetta

Erikoistutkija Ella Koivuniemi (vas.), profektitutkija Minna Storm ja toimitusjohtaja Hannele Mäntyjärvi.

Turun yliopiston Ravitsemus- ja ruokatutkimuskeskus (NUFO) ja suomalainen marjatila Lepomäen tila ovat syksyn aikana kehittäneet yhdessä kuluttajien kanssa uusia mustikkapohjaisia tuoteideoita osana Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutin (EIT Food) Consumer Engagement Labs (CEL) -ohjelmaa. Tavoitteena on tuoda markkinoille ensi vuonna ainakin yksi yhteistyön aikana syntyneistä konsepteista.

Tulli muistuttaa matkailijoita lihatuotteiden tuonnin rajoituksista

Afrikkalaista sikaruttoa (ASF) on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tautia esiintyy tällä hetkellä EU-maista myös Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Saksassa, Italiassa, Kreikassa, Kroatiassa, Tšekissä, Slovakiassa, Unkarissa, Bulgariassa ja Romaniassa.

Pääskyvuoresta kadonneksi ilmoitettu poika löytynyt

Poliisi etsi Pääskyvuoresta iltapäivällä kadonneeksi ilmoitettua poikaa. Poliiisi ilmoitti illalla, että poika on löytynyt,

Turun VPK:n talo valaistaan joulukaudella

Christmas Classics kuullaan Turun VPK:n talolla 20. joulukuuta.

Feverin tuottama Candlelight-konserttisarja valaisee Turun VPK:n talon tuhansilla kynttilöillä ja tarjoaa jouluteeman, jonka esittää paikallinen jousikvartetti.

Valtuustolive: Kaupunginvaltuusto päättää kokoelmakeskuksen paikasta ja suunnitelmasta

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu maanantaina vuoden viimeiseen kokoukseen. Kokous alkaa kello 18 Linnasmäen opistolla.

Toivetaksipalvelun käyttöä seurataan – laajuudesta päätetään kesäkuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) kartoitti marraskuussa asiakaskyselyllä kesällä käynnistyneen toivetaksipilotin kokemuksia. Samalla Varha on seurannut palvelun käytössä tapahtuneita muutoksia. Pilottia jatketaan vielä ensi kesäkuun loppuun, jolloin päätös toivetaksin laajuudesta tehdään.

Uutuuskirja valottaa Pyhän Birgitan ja birgittalaisuuden perintöä myöhäiskeskiajan Suomessa

Pyhä Birgitta oli keskiajan Suomessa arvostettu pyhimys, jonka vaikutus näkyy niin ihmekertomuksissa kuin Naantaliin vuonna 1438 perustetun birgittalaisluostarin raunioissa. Monitieteinen teos Pyhä Birgitta ja birgittalaisuus myöhäiskeskiajan Suomessa (toim. Anna-Stina Hägglund ja Sofia Lahti ) tarjoaa uusinta tietoa birgittalaisuudesta ja Pyhän Birgitan merkityksestä silloisessa Turun hiippakunnassa.

Varha sanoo irti seitsemän sopimuspalokunnan sopimuksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) pelastuslaitos on jatkanut loppuvuonna käynnistettyä sopimuspalokuntaverkoston kokonaisarviota. Enintään 13 sopimuspalokunnan, sivuaseman tai puolivakinaisen palokunnan toimintaedellytyksiä tarkasteltiin.

Kortilla maksetaan aiempaa enemmän virtuaalisilla maksupäätteillä ja mobiilisovellusten kautta

Vuoden ensimmäisellä puoliskolla tehtiin aiempaa enemmän mobiilisovelluksella käynnistettyjä korttimaksuja, yhteensä 8,1 miljardin euron arvosta. Aiempaa suurempi osa korttimaksuista tehdään virtuaalisilla maksupäätteillä samalla kun fyysisillä maksupäätteillä tehtyjen maksujen osuus on pienentynyt.

Tero Hemmilä eroaa Raisio Oyj:n hallituksesta

Elintarvikeyhtiö Raisio Oyj:n hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja Tero Hemmilä on ilmoittanut eroavansa yhtiön hallituksesta vuoden alusta alkaen. Hän on toiminut hallituksen varapuheenjohtajana ja puheenjohtajana tarkastusvaliokunnassa sekä jäsenenä M&A-valiokunnassa. Syynä eroon on hänen valintansa Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry:n johtokunnan uudeksi puheenjohtajaksi, jossa hän aloittaa 1. tammikuuta.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Sirkkalankadulla

Sirkkalankadulla tehdään Kaskenkadun risteyksen kohdalla Kaukolämpötyötä 16.12.–15.1. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Kääntyminen Kaskenkadulta Sirkkalankadulle on estetty.

Yksityislääkärikäyntien Kela-korvaukset pienenevät vuoden alusta

Kela korvaa vuoden alusta alkaen yksityislääkärin vastaanottokäynnin kustannuksista kahdeksan euroa nykyisen 30 euron sijaan. Myös etävastaanotoista (video-, puhelin ja chatti-vastaanotto) korvaus on kahdeksan euroa. Korvaukset gynekologin ja psykiatrin vastaanotosta säilyvät ennallaan. Muutos ei myöskään vaikuta 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeiluun.

Maankäyttösektori pysyy suurena päästölähteenä – metsät pieni nielu kasvihuonekaasuinventaarion viime vuoden ennakkotiedoissa

Viime vuoden kasvihuonekaasuinventaarion ennakkotulosten laskentamenetelmissä hyödynnettiin uutta tutkimustietoa. Maankäyttösektori (LULUCF) on yhä merkittävä päästölähde, mutta metsät muodostavat nyt pienen nielun. Metsien nettonielu on kuitenkin pienentynyt huomattavasti 2010-luvun alusta ja on hyvin lähellä nollaa.

Opintotuki lakkautetaan osalta opiskelijoista – syynä opintojen riittämätön edistyminen

Kela tarkisti tänä syksynä noin 283 000 opiskelijan opintojen edistymisen. Tarkistuksen perusteella opintotuki lakkautetaan noin 4 700 opiskelijalta, joista suurin osa on korkeakouluopiskelijoita.

Menneisyyden suomalaiset suunnistivat vesillä kalliomaalausten avulla

Veneaiheinen kalliomaalaus Saraakallion ja Astuvansalmen välisellä reitillä Päijänteellä Kuhmoisissa.

Muinaisia rantaviivoja ja vesireittejä mallintamalla voidaan nähdä, miten ihmiset ovat tuhansia vuosia sitten liikkuneet Järvi-Suomen vesistöissä. Kalliomaalauksia on sijoitettu niin, että ne toimivat opasteina vesillä liikkuville.

Poliisi lopetti kaksi Turun keskustaan eksynyttä peuranvasaa ampumalla

Lounais-Suomen poliisi sai useita ilmoituksia Turun keskustassa törmäilleistä peuranvasoista. Keskustaan eksyneet vasat olivat aamukahdeksalta törmäilleet Kerttulinkadun sisäpihoilla autoihin. Toinen niistä jäi lopulta keskelle risteystä Hämeenkadulla. Toinen ei päässyt enää sisäpihalta pois.

Urheilu

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.