Kansanmusiikki ja jazz yhdistyvät Flame Jazzin perjantai-illassa

Panu Savolainen & JPP esiintyy Logomossa perjantaina. Panu Savolainen & JPP esiintyy Logomossa perjantaina. Kuva: Ville Paasimaa

Kansanmusiikkiyhtye JPP yhdistää voimansa jazzvibrafonisti Panu Savolaisen kanssa perjantaina 10. marraskuuta kello 19 Logomon Move-salissa.

Jazzimprovisointia sekä Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloonkin listattua kaustislaista viulunsoittoperinnettä yhdistelevä konserttiohjelmisto koostuu Panu Savolaisen tuoreempien sävellysten lisäksi niin JPP:n klassikkokappaleista kuin vuonna 2020 toteutusta Charlie Parker -ohjelmistostakin. Kesällä 2016 Sipoon Kalkkiranta Jazzeilla debyyttinsä saanutta ainutlaatuista kombinaatiota on kuultu Kaustinen Folk Music Festivalilla, Flame Jazz Cruisella, Haapavesi Folkissa sekä Yle Radio 1:n radioimalla konserttitaltioinnilla.

Panu Savolainen & JPP -kokoonpanon uusi albumi julkaistiin 20. lokakuuta, ja sitä juhlistetaan nyt kattavalla Suomen-kiertueella. Varsinais-Suomen kansanmusiikkiyhdistys järjestää perjantaina konsertin jälkeen Teatron puolella Turku Folks! -kansanmusiikkijamit.

Vibrafonisti Panu Savolainen tunnetaan monipuolisena ja ilmaisuvoimaisena muusikkona ja säveltäjänä niin jazzin, klassisen kuin muunkin akustisen musiikin parissa. Suomalaisen musiikkimaailman tietoisuuteen hän nousi vuonna 2009 perustetun Herd-trionsa sekä erityisesti Herdin ja laulaja Aili Ikosen yhteisen Jazzbasilli-projektin myötä. Kolme albumia julkaisseen Herdin lisäksi Savolainen on johtanut Toivo Kärjen 100-vuotisjuhlavuotta juhlistanutta Toivo-yhtyettään ja 2017 perustettua Panu Savolaisen Soivaa Trioa sekä esiintynyt Helsingin kaupunginorkesterin, Sinfonia Lahden sekä UMO Helsinki Jazz Orchestran solistina.

Suomalaisen kansanmusiikin uudistajana ja sanansaattajana jo yli 40 vuoden ajan toiminut JPP (ent. Järvelän Pikkupelimannit) perustettiin 1982 suomalaisen pelimanniviulunsoiton pääkaupungissa Kaustisella. Viulusektion ohella kontrabassosta ja harmonista koostuvan yhtyeen musiikilliset juuret yltävät aina 1700-luvulle saakka ja ne ovat saaneet alkunsa Kaustisen Järvelän kylästä kotoisin olevan Järvelän suvun soittoperinteestä. Sen pohjalta oman yllätyksellisen tyylinsä luonut JPP on kiertänyt ahkerasti maailman mantereita ja julkaissut 11 albumia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Epäselvässä yhtiöjärjestyksessä voi muhia iso ja kallis riita

Yhtiöjärjestys rekisteröidään uuden taloyhtiön perustamisen yhteydessä kaupparekisteriin.

Yhtiöjärjestys löytyy kaikista taloyhtiöistä ja on lakisääteinen asiakirja. Se määrittää muun muassa vastikkeiden määräytymisperusteet ja osakkeiden tuottaman hallintaoikeuden, ja se voi sisältää merkittäviä määräyksiä kunnossapitovastuun jakautumisesta ja päätösten tekemisestä yhtiössä. Yhtiöjärjestys rekisteröidään uuden taloyhtiön perustamisen yhteydessä kaupparekisteriin. Taloyhtiön perustajalla on yhtiöjärjestyksen laatijana merkittävä rooli yhtiön tulevan toiminnan kannalta.

Loton potti kohoaa uuteen ennätykseen – Raisioon yli 62 000 euron voitto

Seitsemää oikeaa numeroa ei tänä iltana löytynyt pelatuista riveistä, joten Loton potti nousee ensi viikolle kaikkien aikojen ennätykseensä 16 miljoonaan euroon. Illan suurimmat voitot jakautuivat pitkin maata.

Väitös: Pienten vauvojen RS-virusinfektiot aiheuttavat huomattavasti enemmän sairaalahoitoja kuin aiemmin on luultu

Erika Uusitupa.

Turun yliopistossa tehdyssä väitöstutkimuksessa osoitettiin, että RS-viruksen aiheuttamat sairaalahoidot ovat alle kolmen kuukauden ikäisillä vauvoilla jopa kaksi kertaa yleisempiä kuin aiemmissa tutkimuksissa on havaittu.

Ilmastonmuutos näkyy jo potilastyössä

Ilmastonmuutos näkyy jo potilastyössä, mutta hoitajien koulutus ei ole pysynyt muutoksen perässä. Terveystieteiden maisteri Iira Tiitta tarkastelee väitöskirjassaan, miten ilmastonmuutos vaikuttaa terveyteen hoitotyön näkökulmasta ja kuinka hoitajien osaamista voitaisiin vahvistaa vastaamaan tähän muutokseen.

Suomeen rakennettiin yli tuhat megawattia uutta tuulivoimaa

Tuulivoiman kokonaiskapasiteetti kasvoi lähes 9 500 megawattiin.

Suomeen rakennettiin viime vuonna hieman yli tuhat megawattia (MW) uutta tuulivoimaa ja kokonaiskapasiteetti kasvoi lähes 9 500 megawattiin. Eniten tuulivoimaa on edelleen Pohjanmaan maakunnissa. Hallituksen valmistelema alueidenkäyttölain muutos ohjaa jatkossa tuulivoimarakentamista entistä vahvemmin Pohjois-Suomeen kauemmas asutuskeskuksista.

Merkittävä pudotus työkyvyttömyyseläkehakemuksissa

Uusien työkyvyttömyyseläkehakemusten määrä laski Ilmarisessa kahdeksan prosenttia edellisvuodesta. Useimmiten työkyvyttömyyseläkkeelle veivät tuki- ja liikuntaelinsairaudet.

Wulff ostaa Yrittäjäin Tilitiedon

Juhani Nummila (vas.), Seppo Österman (kesk.) ja Jari Tahila (oik.).

Turkulainen Yrittäjäin Tilitieto Oy liittyy osaksi Wulff-konsernia. Osto kasvattaa Wulffin liikevaihtoa noin 1,1 miljoonalla eurolla ja tuo Wulff Tilitoimistoille kahdeksan uutta osaajaa. Asiakkaita palvelee yritysoston jälkeenkin oma tuttu kirjanpitäjä, jonka tukena on Wulffin kokeneiden ammattilaisten tiimi.

Poliisi tutkii turkulaisessa hoivakodissa tapahtunutta kuolemantapausta – rikosta epäillään

Lounais-Suomen poliisi tutkii turkulaisessa hoivakodissa joulukuussa tapahtunutta kuolemantapausta. Poliisi selvittää 7. joulukuuta Turussa sijaitsevassa yksityisessä hoivakodissa tapahtunutta kuolemantapausta. Kuolemansyyntutkinnan lisäksi poliisilla on syytä epäillä rikosta, ja asiasta on kirjattu rikosilmoitus.

Kysely: Yhä useampi haluaa juoda alkoholittomia

Suomalaisia houkuttelevat eniten alkoholittomat cocktailit eli mocktailit.

Erityisesti alkoholittomat cocktailit ovat kasvattaneet suosiotaan: nyt ne kiinnostavat suomalaisia jopa enemmän kuin nollaoluet tai alkoholittomat viinit. Mocktaileilla ja muilla alkoholittomilla vaihtoehdoilla halutaan kippistellä etenkin ruokailun yhteydessä, paljastaa Hartwallin kysely.

Vapaa-ajan asunto tuhoutui kokonaan tulipalossa Naantalissa

Noin sataneliöinen hirsirunkoinen vapaa-ajan asunto tuhoutui tulipalossa kokonaan Naantalin Velkuanmaalla perjantain ja lauantain välisenä yönä. Paikalla oli syttymishetkellä viisi henkilöä, jotka havaitsivat palon ja yrittivät sammuttaa hankalassa paikassa ollutta paloa siinä onnistumatta.

Sulata jääkaappi ja pakastin nyt

Jos pakastimessa on ritilät, se pitäisi sulattaa kerran vuodessa.

Jääkaapin ja pakastimen sulatus onnistuu pakkassäällä helposti ja energiatehokkaasti. Asiantuntija kehottaa paloturvallisuuden nimissä siivoamaan sisäosien lisäksi myös pölyt kylmälaitteiden takaa.

Eurojackpotin potti kipuaa 23 miljoonaan – Suomeen poikkeuksellisia voittoja

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi tiistaina tarjolla on noin 23 miljoonan euron päävoitto. Myös Suomeen osui suurvoittoja illan arvonnassa.

EU:n yhteisvelka kääntyi vastatuuleen, vaikka EU-myönteisyys pysyy vahvana

Suomalaiset suhtautuvat selvän myönteisesti EU-jäsenyyteen ja euroon, mutta aiempaa harvempi on valmis hyväksymään EU:n rahoituksen kasvattamista tai EU:n yhteisvelkaa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Sään ääri-ilmiöt yleistyneet arktisella alueella

Sään ääri-ilmiöillä voi olla merkittävä vaikutus arktiseen luontoon, mutta niiden pitkän ajan muutoksia ei ole aiemmin ymmärretty kattavasti. Uuden tutkimuksen mukaan sään ääri-ilmiöt ovat yleistyneet selvästi viimeisten vuosikymmenien aikana arktisella alueella.

Kireät pakkaset lisäävät putkirikkojen vaaraa – myös palovahingot vaarana

Tulipaloja lähtee myös tulisijasta singahtaneista kipinöistä, jotka sytyttävät ympärillä olevan materiaalin.

Kovat pakkaset näkyvät piikkinä Pohjola Vakuutuksen vahinkotilastoissa. Putkien jäätymisten lisäksi vahinkoja aiheuttavat putkien omatoimisesta sulattamisesta johtuvat tulipalot ja liian kuumiksi lämmitetyt tulipesät.

Tutkimus- ja kehitystoiminnasta halutaan nostetta kestävään kasvuun Suomessa

Pääministerin tukena toimiva Tutkimus- ja innovaationeuvosto on julkaissut uudet Kansalliset TKI-politiikan ja -toiminnan strategiset valinnat. Turun ammattikorkeakoulun soveltava tutkimus etsii ratkaisuja yhteiskunnallisiin ongelmiin.

HKFoods palkkaa lähes 600 kesätyöntekijää eri puolille Suomea

HKFoods tarjoaa sesonkitöitä 18 vuotta täyttäneille.

HKFoods tarvitsee satoja määräaikaisia työntekijöitä sesonkiapulaisiksi tulevana kesänä. Kesätöitä voi hakea yhtiön Vantaan, Mikkelin, Outokummun, Forssan, Rauman sekä Euran yksiköistä sekä Turun pääkonttorista.

Uusien rakennusten hiilijalanjäljelle määritetty raja-arvot

Valtioneuvosto on hyväksynyt asetuksen uusien rakennusten hiilijalanjäljen raja-arvoista. Asetus liittyy rakentamislain tavoitteeseen torjua ilmastonmuutosta ja edistää kiertotaloutta. Raja-arvot otetaan käyttöön porrastetusti.

Näköislehti

Urheilu

Roller derbyn kevätkausi alkaa Kupittaalla

Turun roller derby -seura Dirty River Roller Derby järjestää kauden ainoan SM-runkosarjan turnauksensa sunnuntaina 18. tammikuuta.

Kupittaan palloiluhallin täyttää sunnuntaina 18. tammikuuta rullaluistinten kolina, kun Turun roller derby -seura Dirty River Roller Derby järjestää kauden ainoan SM-runkosarjan turnauksensa.

Pau Juvanteny PK-35:sta TPS:aan

Pau Juvanteny.

Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun espanjalainen Pau Juvanteny liittyy joukkueen vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella. Juvanteny, 25, siirtyy TPS:ään Ykkösliigaa pelaavasta PK-35:stä.

Pekka Virralle viisivuotinen sopimus Tuto Hockeyn kanssa

Pekka Virta.

Tuto Hockey on sitouttanut urheilutoimenjohtaja Pekka Virran viisivuotisella 3+2-mallisella sopimuksella. Seura on jatkanut myös päävalmentaja Samuli Marjetan sopimusta kauteen 2027–28 asti sekä vahvistanut tulevien kausien pelaajarunkoa useilla jatkosopimuksilla.

Rene Nummelin Tuton paitaan

Rene Nummelin (takana) vaihtaa Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut puolustaja Rene Nummelinin kanssa sopimuksen, joka kattaa käynnissä olevan kauden sekä kauden 2026–27.

TPS-kapteeni Atte Sihvonen jatkaa kasvattajaseurassaan

Atte Sihvonen.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen joukkueen kapteenina kahdella edellisellä kaudella toimineen Atte Sihvosen kanssa. Turussa syntynyt ja kasvanut 29-vuotias toppari on TPS:n oma kasvatti.

Alexis Binner TPS:n puolustukseen loppukaudeksi

Alexis Binner.

HC TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa. 27-vuotias, 191-senttinen ja 95-kiloinen vasemmalta laukova puolustaja siirtyy TPS-paitaan Ranskan pääsarjassa, Ligue Magnusissa, pelaavasta Brûleurs de Loups de Grenoblesta.