Lähes 40 prosenttia suomalaisista kerrostaloasujista ei tiedä taloyhtiönsä remonttisuunnitelmia

Merkittävä osa suomalaisista ei tiedä oman asuinkiinteistönsä remonttisuunnitelmia. Merkittävä osa suomalaisista ei tiedä oman asuinkiinteistönsä remonttisuunnitelmia. Kuva: Jane Iltanen

Epävakaana jatkuva hintakehitys, lähestyvä talvi ja uusi EU-direktiivi nostavat rakennusten energiatehokkuuden tapetille. Suomalaisten mielestä eristäminen on tehokkain tapa lisätä rakennusten energiatehokkuutta. Merkittävä osa suomalaisista ei kuitenkaan tiedä oman asuinkiinteistönsä remonttisuunnitelmia. Näin kertoo Eristeteollisuuden teettämä tuore tutkimus, jossa selvitettiin suomalaisten tietämystä kiinteistöjen energiatehokkuudesta.

– Tutkimuksen tulos on huolestuttava. Lähes 40 prosenttia suomalaisista kerrostaloasujista ei tiedä tai tunne oman taloyhtiönsä remonttisuunnitelmia. Vastaava luku on rivitaloasukkaidenkin kohdalla lähes 30 prosenttia. Osuudet ovat merkittäviä, sillä jo lakikin velvoittaa säännöllistä kunnossapitotarveselvitystä. Viimeistään ensi keväänä taloyhtiöiden yhtiökokouksissa kannattaa ottaa puheeksi energiatehokkuuden parantamiseen liittyvät suunnitelmat, sanoo Rakennustuoteteollisuus RTT:n tuoteryhmäpäällikkö Peter Lind tiedotteessa.

Tutkimuksen mukaan kuitenkin peräti 70 prosenttia suomalaisista näkee, että eristämisellä on myönteisiä vaikutuksia kiinteistön arvoon. Suomalaiset kokevat, että tehokkaimmin energiatehokkuutta lisätään rakenteita eristämällä, energiatehokkailla lämmitys- ja viilennysratkaisuilla sekä ilmavuotoja tiivistämällä.

Suomalaisista 62 prosenttia motivoi eniten energiakustannuksissa säästäminen. Toiseksi eniten motivoivat asuinmukavuuden parantuminen ja kolmanneksi eniten asunnon tai kiinteistön arvon säilyminen.

– Energiatehokkuutta parantamalla asukkaalle syntyy selviä säästöjä pitkällä tähtäimellä ja myös kiinteistön arvo nousee. Esimerkiksi julkisivuremontin yhteydessä tehtävällä eristeremontilla voidaan säästää lämmityskustannuksia ja parantaa asuinviihtyvyyttä merkittävästi. Säästöt energiankulutuksessa saattavat nousta jopa 30 prosenttiin. Energiatehokkuuden parantaminen pienentää myös asunnon hiilijalanjälkeä pitkällä aikavälillä. Tämä oli suuri motivaatiotekijä nuoremmissa ikäryhmissä, kertoo Lind.

Vaikka suomalaiset tuntevat eristämisen hyödyt, tutkimuksen mukaan noin puolet arvioi rakennuksissa käytetyn energian osuuden kokonaiskulutuksesta alakanttiin. Tilastojen mukaan rakennuksissa käytetään lähes 40 prosenttia energian kokonaiskulutuksesta.

– Isännöitsijät ovat avainroolissa tietämyksen lisäämisessä, sillä he ohjaavat taloyhtiöiden remonttisuunnitelmia ja valtaosa Suomen asuntokannasta on asunto-osakeyhtiöitä. Pientalopuolella vastuu jää enemmän yksilöille. Yhteiskunnallisella tasolla on syytä nostaa esiin esimerkiksi puuttuva korjausrakentamisen koulutusohjelma, joka osaltaan auttaisi ymmärryksen ja osaamisen lisäämisessä, sanoo Lind.

Aihe on ajankohtainen myös siksi, että juuri voimaan tullut EU:n energiatehokkuusdirektiivi (EED) linjaa sekä uudis- että korjausrakentamiseen Energiatehokkuus ensin -periaatteen.

– Tämä tarkoittaa sitä, että rakenteiden eristyskyvyn maksimaalinen parantaminen on ensisijaista ja vasta sen jälkeen arvioidaan muiden toimenpiteiden tarve. Parhaillaan kolmikantaneuvottelussa oleva rakennusten energiatehokkuusdirektiivi (EPBD) tulee noudattamaan samaa periaatetta, kertoo Lind.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hallitusta vastaan osoitetaan mieltä Vanhalla Suurtorilla

Suomessa järjestetään usealla paikkakunnalla Petteri Orpon hallituksen vastaisia mielenosoituksia lauantaina 16. toukokuuta. Tavoitteena hallituksen ero. Turussa mielenosoitus järjestetään Vanhalla Suurtorilla. Mielenilmauksien taustalla on puoluepoliittisesti sitoutumaton ja kansalaislähtöinen Te puhutte teoin -liike. Liike kannattaa vankkumattomasti suomalaista demokratiaa ja laillisuutta.

Hesburger ottaa Huhtamäen uudet kuitukannet käyttöön juomamukeissaan

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin.

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin. Siirtymä muovisista kansista kuitupohjaisiin vähentää 41 000 kiloa muovia vuositasolla mitattuna.

Tulevat viikot ratkaisevat kasvukauden vauhdin Varsinais-Suomessa

Huhtikuun lopulla kasvukauden alku oli Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa vielä selvästi odottavassa vaiheessa. Toukokuun edetessä tilanne on edistynyt, mutta viileä sää ja vähäiset sateet hidastavat edelleen kasvun käynnistymistä. Kokonaiskuva on kuitenkin monin paikoin varovaisen myönteinen.

Kaavamuutos mahdollistaa Kauppahallin korttelin uudistumisen

Näkymäkuva Kauppahallin korttelista Eerikinkadulta.

Kauppahallin korttelista tavoitellaan kaupunkilaisia ja yrittäjiä palvelevaa elävää ja monimuotoista kokonaisuutta. Korttelin kaavamuutos mahdollistaa täydennysrakentamisen ja Kauppahallin toiminnan avautumisen myös hallin ulkopuolelle.

Raision kaupunki käynnistää yt-neuvottelut – organisaatiota muokataan

Raision kaupunki aikoo muokata organisaatiotaan. Tarkastelu voi sisältää johtamisrakenteiden päivittämistä, henkilöstön siirtoja ja tehtävänkuvien muutoksia – mutta työntekijöitä ei irtisanota. Organisaatiorakenteen kehittämiseksi käynnistetään kaupunkitasoiset yhteistoimintaneuvottelut. Kaupunginhallitus käsittelee kehittämistyötä 18. toukokuuta.

Eurooppalaisten suojelualueiden hoitajat sopeutuvat ilmastonmuutokseen

Lintuja Natura 2000 -suojelualueella. Linnut reagoivat herkästi ympäristömuutoksiin, minkä vuoksi ne ovat tärkeitä ekosysteemin hyvinvoinnin indikaattoreita.

Uusi tutkimus osoittaa, miten ilmastonmuutos muuttaa luonnonsuojelualueiden hoitoa. Prosessin helpottamiseksi tarvitaan kuitenkin lisää rahoitusta ja tieteellistä tietoa.

Skanssin biodiversiteettipuistossa lisätty lahopuuta ja rakennettu uusia elinympäristöjä kevään aikana

Skanssin biodiversiteettipuistossa on kevään aikana lisätty lahopuuta, rakennettu uusia elinympäristöjä sekä valmisteltu kesän tapahtumia ja talkoita luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi.

Maanteiden tiemerkintätyöt käynnissä

Uusien päällysteiden tiemerkinnät saadaan pääsääntöisesti valmiiksi viimeistään 2–3 viikkoa päällystystöiden päätyttyä.

Kesän tiemerkintätyöt maanteillä ovat alkaneet eteläisestä Suomesta alkaen. Uusien päällysteiden tiemerkinnät saadaan pääsääntöisesti valmiiksi viimeistään 2–3 viikkoa päällystystöiden päätyttyä. Tienkäyttäjiltä vaaditaan malttia ja varovaisuutta töiden ollessa käynnissä.

Lapsi saa pankkikortin keskimäärin 13-vuotiaana

Käteisen käytön rajuun vähenemiseen nähden lapset opettelevat rahataitoja kolikoilla ja seteleillä melko pitkään. Tulevina vuosina aineettoman rahan ymmärtäminen ja turvallinen asiointi tulevat lasten arkeen entistä varhaisemmassa vaiheessa, kertoo OP Pohjolan Arjen talouden palveluista vastaava Masa Peura .

Liedossa voi ansaita palkkioita hävittämällä jättipalsamia ja lupiinia

Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon.

Liedossa voi tulevana kesänä jälleen ansaita palkkioita hävittämällä haitallista jättipalsamia ja lupiinia Crowdsorsa-mobiilipelin avulla. Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon. Peliin osallistuville on tänä vuonna jaossa yhteensä 4 000 euroa palkkioina.

Mainoksen led-valonauha paloi poikki Humalistonkadulla

Liikehuoneiston ulkopuolella olevan mainoksen alapuolella ollut led-valonauha paloi poikki Humalistonkadulla keskiviikkona aamupäivällä.

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Rykmentintiellä – tie poikki liikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Rykmentintien liikenteeltä 13.5.–30.6. Esikunnankadun risteyksen kohdalta. Kiertotie on opastettu kulkemaan Koululaivankujan kautta.

Turku käynnistää moniammatillisten harjoittelupäiväkotien pilotoinnin

Turku käynnistää moniammatillisten harjoittelupäiväkotien pilotoinnin. Varhaiskasvatuksen henkilöstön moniammatillista ohjausosaamista vahvistetaan ja tiivistetään yhteistyötä varhaiskasvatuksen opintoja järjestävien oppilaitosten kesken.

Valkoinen Nissan töytäisi suojatietä ylittävää lasta Maskussa – poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi selvittää perjantaina 8. toukokuuta Maskussa tapahtunutta liikenneonnettomuutta, jossa autoilija töytäisi suojatiellä kulkenutta lasta. Poliisi pyytää havaintoja tapahtuneesta.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Risteilyalukset nostivat Yhdysvallat Suomen toiseksi suurimmaksi vientimaaksi

Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että Yhdysvallat oli viime vuonna Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 prosenttia verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 prosenttia. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.

Virvoituksentiellä käynnistyvät purkutyöt, tilalle hoitokoti

Uusi hoitokoti rakennetaan Virvoituksentielle.

NCC käynnistää toukokuun aikana purkutyöt Hemsö-konsernin Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) rakennettavassa hoitokotikohteessa Mäntyrinteessä. Purkutyöt ovat osa hankkeen valmistelevia töitä ennen varsinaisen rakentamisvaiheen käynnistymistä.

Yliopistotutkintoja ennätyksellisen paljon viime vuonna

Yliopistoissa suoritettujen tutkintojen määrä kasvoi kahdeksan prosenttia edellisvuodesta vuonna 2025. Tutkintoja suoritettiin 39 100.

Näköislehti

Urheilu

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.