Valon polku -valotapahtuma täyttää Turun keskustan

Valon polku on Turun kaupungin toteuttama valotaidekokonaisuus, joka käynnistyy itsenäisyyspäivänä lauantaihin asti jatkuvalla valotapahtumalla. Tapahtumaan odotetaan yli 200 000 kävijää. Liikenneruuhkien välttämiseksi tapahtumakävijöiden toivotaan saapuvan keskustaan jalan tai bussilla. Autoilijat voivat hyödyntää pysäköintialueilta järjestettyjä liityntäkuljetuksia.

Tapahtuma-aikaisia liityntäkuljetuksia on kolmelta keskustan ulkopuoliselta pysäköintialueelta. Kuljetukset järjestetään busseilla ja Jokke Jokijunalla.

Fölin tapahtumalinja 102 liikennöi Veritas Stadionin ja Kauppatorin välillä 15 minuutin välein kello 17–21. Linja 102 on normaalia Fölin liikennettä eli siinä kelpaavat kaikki Fölin liput ja matkan voi maksaa myös lähimaksulla tai käteisellä.

Pysäköinti Veritaksen pysäköintialueella on ilmaista kello 17:n jälkeen.

Jokke Jokijuna kuljettaa autoilijoita Vatselankadun pysäköintialueelta Hämeentietä pitkin Tuomiokirkolle ja takaisin noin puolen tunnin välein kello 17–20.30. Yhteys toimii säävarauksella, sillä kovalla lumi- tai vesisateella jokijuna ei pääse liikkeelle.

Pysäköinnin hinta Vatselankadulla on kuusi euroa autolta ja siihen sisältyy kaikkien autossa matkustavien edestakaiset kyydit (max. viisi henkilöä). Kyytiin pääsee näyttämällä pysäköinnin suoritusmaksua e-parking sovelluksesta.

Yhteiskuljetukset Viherlassilan pysäköintialueelta Linnankadulle, Kansallisen kirjakaupan kohdalle ja takaisin, kulkevat noin 20 minuutin välein kello 17–20.30. Viimeinen lähtö keskustasta Viherlassilaan on kello 20.45.

Pysäköinnin hinta Viherlassilan pysäköintialueella on kuusi euroa autolta ja siihen sisältyy kaikkien autossa matkustavien edestakaiset kyydit (max. viisi henkilöä). Kyytiin pääsee näyttämällä pysäköinnin suoritusmaksua e-parking sovelluksesta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Palkittu tyttöjä ja internetiä tutkiva teos little_star95 vierailee Turussa

Hilma Kotkaniemi.

Sara Koirasen , Iida Hägglundin ja työryhmän esitys little_star95 – ooksä online? on nostalgiatrippi, joka kutsuu matkalle teinitytön huoneeseen ja illanviettoon 2000-luvun alun internetissä.

Ulkomaalaiset jättävät maksamatta 70 prosenttia pysäköintivirhemaksuistaan

Ulkomaalaiset jättävät maksamatta noin 70 prosenttia Suomessa saamistaan pysäköintivirhemaksuista. Otanta on viideltä viime vuodelta. Pääkaupunkiseudulla osuus on 72 prosenttia.

Pikkulasten lääkehoito siirtyy terveyskeskuksista yksityisille lastenlääkäreille

Yhä suurempi osa alle kouluikäisten lasten lääkemääräyksistä kirjoitetaan yksityisellä sektorilla. Viime vuonna jo selvästi yli puolet alle kouluikäisten reseptilääkkeistä määrättiin yksityisellä. Nuorilla lääkehoito sen sijaan painottuu edelleen julkiselle sektorille.

Virta: Oikeusvaltio murenee, jos rikosten uhrit joutuvat odottamaan oikeutta vuosia – syyttäjälaitoksen leikkaukset pysäytettävä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii Orpon hallitusta turvaamaan syyttäjälaitoksen toimintaedellytykset ja pysäyttämään oikeudenhoidon ruuhkautumisen. Virran mukaan oikeusvaltion puolustaminen ei voi jäädä juhlapuheisiin, jos kansalaisten mahdollisuus saada oikeutta kohtuullisessa ajassa murenee.

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Varoitukset vaarallisista huumeista suoraan puhelimeen

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on avannut uuden verkkopalvelun, jonka tavoitteena on vähentää huumeiden käytön haittoja ja auttaa ehkäisemään huumekuolemia. Nopeaa tiedonvälitystä tarvitaan, sillä huumemarkkinat muuttuvat jatkuvasti ja liikkeellä olevien aineiden sisältöä tai vahvuutta ei aina tiedetä ennalta. Palvelu välittää tietoa Suomessa liikkuvista erityisen vaarallisista huumausaineista, varoitukset voi tilata suoraan omaan sähköpostiin ja puhelimeen.

Lux Gratiae sytyttää Naantalin syksyn valotaiteella, elämyksillä ja musiikilla

Naantalin valotaidefestivaali Lux Gratiae 22.–25. lokakuuta tuo esiin valotaideteosten lisäksi myös runsaasti muita kulttuuri- ja taide-elämyksiä eri puolilla kaupunkia. Valot syttyvät avajaistapahtumassa perjantaina 23. lokakuuta kello 20.

Allergisen kertomaa ei pidä vähätellä tai kyseenalaistaa

Ruoka-allergia on otettava tosissaan aina, kun allergiselle valmistetaan tai tarjoillaan ruokaa, muistuttaa Allergia-, iho- ja astmaliitto Ruoka-allergiapäivänä 13. lokakuuta. Pienikin määrä allergisoivaa ruoka-ainetta voi aiheuttaa vakavia oireita.

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys käynnistyi rivakasti

Merimetsojen suojametsästysaika jatkuu helmikuun loppuun.

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys on käynnistynyt vilkkaasti syyskuun alussa voimaan tulleen lakimuutoksen jälkeen. Merimetsoja on saatu saaliiksi runsaat 800 ja valkoposkihanhia yli 4 300 yksilöä. Suojametsästyksen tavoitteena on ehkäistä lintujen aiheuttamia vahinkoja.

Kotitalousvähennys nousee takautuvasti – näin saat korotetun vähennyksen käyttöösi

Kotitalousvähennyksen enimmäismäärä ja vähennysprosentit nousevat vuoden alusta alkaen. Myös matkakuluvähennyksen omavastuu pienenee väliaikaisesti kuluvan vuoden ajaksi. Muutokset saa käyttöönsä heti tekemällä OmaVerossa uuden verokortin tai myöhemmin täydentämällä esitäytettyä veroilmoitusta.

Varhain alkavat vaihdevuodet yhteydessä lisääntyneisiin ahdistus- ja masennusoireisiin

Ahdistusoireita raportoitiin vaihdevuosiin siirtyneillä naisilla selvästi enemmän kuin muilla samanikäisillä naisilla.

Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että vaihdevuosiin tavallista aiemmin siirtyneillä naisilla esiintyi enemmän ahdistus- ja masennusoireita kuin samanikäisillä naisilla, joilla vaihdevuodet eivät vielä olleet alkaneet.

Lyijyhaulien käyttö metsästyksessä ja ampumaurheilussa päättyy seitsemän vuoden siirtymäajan jälkeen

EU:n lyijyhaulirajoitusta koskeva käsittely on saatu päätökseen. Hyväksytty rajoitus koskee lyijyhaulien käyttöä, eikä se aiheuta muutoksia lyijyluotien tai lyijytäyteisten käyttöön.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Voudinkadun liikenteeltä Raisiossa joulukuun lopulle asti

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään 13.10.–22.12. Raisiossa Voudinkadulla Raatikadun risteyksen kohdalla. Tie on poikki kaikelta liikenteeltä työmaan kohdalta.

Työryhmä valmistelemaan strategiaa rikoksella saatujen varojen takaisinhankinnan tehostamiseksi

Oikeusministeriö on asettanut työryhmän, jonka tehtävänä on valmistella kansallinen strategia rikosperäisten varojen takaisinhankinnasta. Strategia on osa EU:n niin sanotun konfiskaatiodirektiivin täytäntöönpanoa Suomessa.

EVA: Enemmistö päättäisi puolustuksesta yhdessä Pohjoismaiden kanssa

Suomalaisten suuri enemmistö haluaa tiivistää pohjoismaista yhteistyötä tuntuvasti. Yli puolet suomalaisista olisi valmis yhteispohjoismaiseen päätöksentekoon puolustuksessa ja rajavalvonnassa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Aluehallitus päätti Varhan palveluverkosta

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) palveluverkon suunnitelma vuosille 2027–29 ja visio vuoteen 2037 saakka on hyväksytty. Aluehallituksen päätös säilyttää nykyistä sosiaali- ja terveyspalvelujen palveluverkkoa monin paikoin.

Kaupunginvaltuutettu Elina Hiltunen liittyy perussuomalaisten valtuustoryhmään

Turun Perussuomalaisten hallitus ja Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä järjestivät maanantaina 12. lokakuuta yhteiskokouksen kaupunginvaltuutettu Elina Hiltusen ottamisesta perussuomalaisten valtuustoryhmän jäseneksi, johon kokousväki lopulta myöntyi. Perussuomalaisten ryhmä kasvaa Turussa seitsemän kaupunginvaltuutetun vahvuiseksi.

Mikä on normaalia syömistä?

Syömiskäyttäytyminen näyttää erilaiselta eri-ikäisillä ja eri painoisilla ihmisillä. Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että tunnesyöminen ja hallitsematon syöminen korostuvat nuoremmilla aikuisilla, kun taas syömisen tietoinen rajoittaminen on yleisempää ikääntyneillä. Myös sukupuoli ja paino vaikuttavat siihen, millainen syömiskäyttäytyminen on tavallista.

Näköislehti

Urheilu

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.

Otteluanalyysi: KuPS kaatui kärkipelissä – Inter tarrasi mestaruuteen

Clinton Jephta.

Inter tarrasi lujalla otteella jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruuteen voittamalla Kuopion Palloseuran kärkikamppailussa Kupittaalla 1-0 Clinton Jephtan maalilla. Ottelu ratkesi käytännössä, kun KuPS-toppari Brahimi Magassa lensi kentältä suoralla punaisella. Sen jälkeen Inter otti kentän täysin hallintaansa ja vyörytti hyökkäyksiä kohti KuPS-maalia. Maalikin syntyi, vaikka ensi piti kolistella kaksi kertaa tolppaa ja kerran ylärimaa.

Otteluanalyysi: Jaro-tappio täydensi TPS:n mahalaskun

Timo Zaal oli TPS:n parhaimmistoa.

Totaalinen mahalasku. Näin voi luonnehtia TPS:n karsintasarjaa eli jalkapalloilun Veikkausliigan alempaa loppusarjaa. Neljä peliä, ei yhtään tehtyä maalia, yksi piste. Sarjapaikastaan taisteleva Pietarsaaren Jaro kävi ryöväämässä pisteet Kupittaalta maalein 0–1. Jaro katkaisi kahdeksan ottelun voitottoman putken ja otti ensimmäisen voittonsa sitten heinäkuun.

Suomen rikkain ruuna Morison kilpailee Pohjoismaiden mestaruudesta Turussa

Morison ja Siru Juutinen.

Kaikkien aikojen eniten palkintorahaa tienannut suomenhevosruuna Morison tavoittelee viikonloppuna kylmäveristen Pohjoismaiden mestaruutta Turussa. Pälkäneläisen Siru Juutisen osaomistaman, kasvattaman ja valmentaman ruunan kilpailuoikeus päättyy vuodenvaihteessa, jolloin sitä odottavat eläkepäivät ja uudet tehtävät.

Kattelus ja Carmody Loimun kokoonpanoon

Tommy Carmody nähdään ensi kaudella Loimun paidassa.

Loimu vahvistaa joukkuettaan kahdella uudella pelaajalla juuri lentopallon Mestaruusliiga-kauden kynnyksellä. Yleispelaaja Kalle Kattelus ja keskipelaaja Tommy Carmody liittyvät oranssimustiin Loimun 50. pääsarjakaudeksi. Kokoonpanon täydentäminen tuli ajankohtaiseksi, sillä Loimu on kärsinyt poikkeuksellisen paljon loukkaantumisista liigakauteen valmistautumisen aikana.