Bonnie ja Clyde Samppalinnan kesäteatterin lavalle

Samppalinnan Kesäteatteri tuo lavalle Suomessa aiemmin esittämättömän Broadway-musikaalin Bonnie&Clyde. Musikaali maailman kenties kuuluisimmista rikollisista ja rakastavaisista sai ensi-iltansa Broadwayllä vuonna 2011 ja valittiin Lontoon West Endissä vuoden 2023 parhaaksi musikaaliksi. Päärooleissa nähdään turkulaisille tuttuja näyttelijöitä.

– Haluamme tuoda kesäteatterien laajaan, joskin usein hyvin perinteiseen, tarjontaan jotain uutta, yllättävää ja erilaista. Bonnie&Clyde on musikaalina kesäteatteriin rohkea valinta, mutta se istuu täydellisesti Samppalinnan miljööhön ja ottaa kaiken irti pyörivän katsomon mahdollisuuksista. Tässä teoksessa on sekä vauhtia että vaaran tuntua, naurua ja näyttävyyttä unohtamatta, kertoo teosvalinnan taustoista teatterin taiteellinen johtaja Jukka Nylund, joka myös ohjaa ja suomentaa teoksen.

Tositarinaan perustuva musikaali sijoittuu 1930-luvun Yhdysvaltoihin, keskelle suurta lamaa. Köyhyydessä elävä kansa janoaa sankareita – ja kaksi vaatimattomista oloista lähtöisin olevaa nuorta taas parempaa elämää. Bonnie Parker ja Clyde Barrow vannovat tahoillaan, että vielä jonain päivänä heistä tulee jotain. Kun heidän tiensä risteävät, syntyy myös parivaljakko Bonnie ja Clyde – intohimoiset rakastavaiset ja röyhkeydessään yksi maailmanhistorian kuuluisimmista rikollispareista.

Heistä tulee köyhän kansan supersankareita, esikuvia ja tarkkaan seurattuja julkisuuden henkilöitä, joiden elämä päättyy lopulta 16 sekunnissa ammuttuun 330 laukaukseen.

– Musikaalin aihe on kaikessa ristiriitaisuudessaan kiehtova, sillä se ei missään nimessä ole yksinkertainen eikä yksiselitteinen. Pohjimmiltaan kyse on kuitenkin häikäilemättömistä rikollisista ja murhaajista, joiden toiminta on monessakin mielessä tuomittavaa. On kiinnostavaa lähteä tutkimaan, mihin heidän näihin päiviin asti yltävä suosionsa perustuu. Miksi juuri heistä tuli sankareita ja ihailtuja julkisuuden henkilöitä? Näen tarinassa paljon yhtymäkohtia nykypäivän julkkiskulttuuriin ja toisaalta myös kovastikin pinnalla olevaan true crime -ilmiöön. Jokin meitä selvästikin kiehtoo ihmismielen pimeissä puolissa, Nylund pohtii.

Musikaalin keskeisissä rooleissa nähdään sekä Samppalinna-konkareita että täysin uusia kasvoja. Pääparina Bonnien ja Clyden rooleissa nähdään Turun kaupunginteatterin Améliena hurmannut ja useista teatteri-, TV- ja elokuvarooleistaan (Tuntematon sotilas, Pohjolan laki) tunnettu Marketta Tikkanen sekä parhaillaan Kouvolan Teatterin Cabaret’n seremoniamestarina kehuja keräävä Karlo Haapiainen.

Haapiainen on teatteritöidensä ohella tunnettu TV-sarjoista Aallonmurtaja, Syke ja Kultakala sekä Skimbagirls-elokuvasta.

– Rakastan Turkua, ja odotan innolla kesää Samppalinnassa! Päivisin aion nauttia valosta maauimalassa, ja iltaisin pääsen vastapainoksi tulkitsemaan ihmismielen synkempiä ja rosoisempia

puolia, kertoo Bonnien roolissa nähtävä Tikkanen.

Tikkasen aikaisempiin musikaalirooleihin kuuluvat pääroolit musikaaleissa Amélie (Turun Kaupunginteatteri) ja Tytöt 1918 (Tampereen Työväen Teatteri). Ennen Samppalinnan harjoitusten alkua hän näyttelee keväällä Saimaan Teatterin ja Lappeenrannan kaupunginteatterin yhteistuotannossa Ilta Saimaalla.

Myös Karlo Haapiaiselle Turku on mieleinen kesäkaupunki. Clyden roolia hän odottaa innolla ja jännityksellä.

– Olen kiinnostunut roolihenkilöni Clyden herkkyydestä ja siitä, mitä hän väkivaltaisella käytöksellään ja rikollisella elämäntyylillä kenties peittää. Näyttelijänä minua kiehtoo myös roolin fyysisyys ja vimmaisuus, jota pääsen tässä tutkimaan, Haapiainen kertoo roolistaan.

Odotetun paluun Samppalinnaan tekee useista musikaalirooleistaan tunnettu näyttelijä-laulaja Maria Lund. Samppalinnan Kesäteatterin Nunnia ja konnia -musikaalissa vuonna 2016 pääroolin tehnyt Lund nähdään ensi kesän teoksessa keskeisessä Blanchen roolissa. Hänen vastaparinaan Samppalinna-debyyttinsä Buckin roolissa tekee Turun kaupunginteatterin Hiljaiset sillat -musikaalin ja Helsingin

kaupunginteatterin Vampyyrien tanssin miespääosissa vakuuttanut Jonas Saari.

Koko musiikkiteatterin ammattilaisista koostuva näyttelijäkaarti julkaistaan kevään aikana.

– Olen jo monta vuotta halunnut päästä näyttelemään Samppalinnaan. Ihanaa että se onnistuu nyt, ja erityisesti juuri tämän teoksen kautta, joka on kesäteatterin ohjelmistoon mahtavan rohkea valinta. Teatterilla tuntuu muutenkin olevan hyvä uusi pöhinä päällä, ja on ilo päästä olemaan osa sitä, Saari kertoo.

Lundille Samppalinna on rakas työpaikka jo usealta kesältä.

– On ihanaa päästä haistelemaan taas legendaarisen Samppalinnan Kesäteatterin historiallista tunnelmaa. Kesä Turussa on ehkä ainoa asia, joka voittaa löhöilyn omalla mökillä, Lund kertoo.

Bonnie&Clyde-musikaali herättää hänessä innostusta.

– Tämän vuoden teos ja sen tarina on puhutteleva. Muistan kun nuorena näin Bonnie&Clyde-elokuvan, ja pahisten ihannointi tuntui nurinkurisen kutkuttavalta. Roolihahmoni Blanche on takuulla mielenkiintoinen näytellä, ja musiikista voin luvata, että priimaa on! Asialla on nimittäin sama säveltäjä kuin toisessakin lempimusikaalissani, Jekyll&Hydessä.

Musikaalin on säveltänyt Frank Wildhorn, jonka teoksista Suomessa on esitetty aiemmin erityisesti musikaalia Jekyll&Hyde (Turun, Lahden ja Jyväskylän kaupunginteatteri).

– Bonnie&Clyde on mielestäni Wildhornin paras musikaalisävellys, toteaa Nylund.

– Se soi gospelin, kantrin ja bluesin sävyissä ja kiinnittää teoksen hienosti sen tapahtumapaikkaan ja -aikaan. Musiikin välittämä tunnelma on tiivis ja jännitteinen. Monista muista kesäteattereista poiketen me luotamme edelleen liveorkesterin voimaan ja siihen, että elävään musiikkiin kannattaa panostaa. Liveorkesteri tuo musikaaliin aivan oman tarinankerronnan tason, johon jatkuvasti yleistyvät taustanauhat eivät kykene. Haluamme pitää viimeiseen asti kiinni siitä, että elävä musiikki kuuluu teatteriin, sillä uskon että myös yleisö aistii muusikkojen esitykseen tuoman energian ja osaa sitä arvostaa, toteaa Nylund.

Teoksen ohjaa ja suomentaa viime kesän tapaan teatterin taiteellinen johtaja Jukka Nylund, joka palkittiin vuonna 2023 Vuoden Musiikkiteatterintekijä -palkinnolla.

Orkesteria johtaa viime kesän 9 to 5 – hommat hoituu! -musikaalimenestyksen kapellimestari Ville Myllykoski, joka johtaa musikaaleja muun muassa Helsingin kaupunginteatterissa.

Koreografina Samppalinnassa vierailee ensimmäistä kertaa Tampereen Teatterin Anastasia-musikaalin myötä Suomeen kotiutunut brittikoreografi Chris Whittaker, jonka työn jälkeä on aiemmin nähty Lontoon West Endissä. Suomessa hän on myös ohjannut Musiikkiteatteri Kapsäkin ja Turun Linnateatterin yleisömenestykseksi nousseen Murha kahdelle -musikaalin.

Visuaalisesta ilmeestä vastaavat Samppalinna-debyyttinsä tekevät lavastaja Mika Haaranen (Vaasan kaupunginteatteri) ja pukusuunnittelija Heidi Wikar (Turun kaupunginteatterin Cabaret).

Naamioinnin suunnittelusta vastaa teatterin monivuotinen naamioitsija Aki-Matti Kallio, joka toimii ensi kesänä ensimmäistä kertaa osastonsa vastuusuunnittelijana.

– Olen superinnoissani tästä koko työryhmästä, jonka kokoonpano korostaa mielestäni sitä, että Samppalinnan Kesäteatteri on paitsi merkittävä turkulainen kulttuuritoimija, myös koko Suomen laajuinen musiikkiteatterintekijöiden kesäleiri. On mahtavaa, että niin moni alamme huipputekijä haluaa viettää kesänsä nimenomaan Samppalinnassa. Se kertoo osaltaan teatterimme maineesta

ja tekemiemme tuotantojen korkeasta tasosta, iloitsee Nylund.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Nuorten Sopukan kirjoituspajaan haetaan nuoria käsikirjoittajia

Tulevan päivän näyttelijät Nooa Teivainen Janette Huju ja Senja Poikonen.

Teatteri Vertigo järjestää yhdessä Turun Kaupunginteatterin kanssa Nuorten Sopukka -hankkeen toista kertaa. Nuorten Sopukka on yläkoulu- ja lukioikäisille nuorille suunnattu teatteriharrastus, jossa nuoret pääsevät käsikirjoittamaan näytelmän ja esittämään sen kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa tulipalo Halisissa

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa pieni tulipalon alku perjantaina illalla Paavinkadulla Halisissa. Palo rajoittui pesuhuoneeseen ja pelastuslaitos sammutti palon.

Naantalin Kesärekrymessut tuo yhteen työnantajat ja kesätyönhakijat

Naantalin Kesärekrymessut on suunnattu kaikille, jotka ovat kiinnostuneita kuulemaan alueen työmahdollisuuksista. Kuva on vuoden 2024 rekrymessutapahtumasta.

Naantalin Kesärekrymessut pidetään keskiviikkona 28. tammikuuta kello 12–15 Naantalin kylpylässä. Rekrymessutapahtuma järjestetään jo seitsemättä kertaa peräkkäin. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Eurojackpotin päävoitto jakoon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 4/2026 löytyi päävoitto. Täysosuman arvo on noin 53,7 miljoonaa euroa.

Kolumni: Yökerhoista someriippuvaisiksi

Minigallupissani kysyin satunnaisilta kohtaamiltani kulkijoilta mielipidettä yökerhojen sulkemisaallosta. Esiin nousi muutama toistuva seikka: alkoholin hinnan nousu, ihmiskontaktien siirtyminen internetiin ja alkoholin kulutuksen väheneminen. Nämä kolme asiaa linkittyvät olennaisesti toisiinsa.

Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi.

Männynkuori poistaa lääkejäämiä jätevesistä

Männynkuoresta muokattua puhdistusmateriaalia puhdistusyksiköissä eli kolonneissa. Kolonni on kuin teollinen kahvinsuodatin, jossa männynkuori poistaa tehokkaasti lääkejäämiä jätevedestä.

Oulun yliopistossa kehitetään männynkuoresta vedenpuhdistusmateriaalia, joka poistaa hyvin antibiootteja, verenpaine - ja masennuslääkejäämiä jätevedenpuhdistamojen käsitellystä jätevedestä. Uudessa väitöstyössä saatiin lupaavia tuloksia helposta ja edullisesta menetelmästä, jossa lääkejäämien poistoon käytettiin raudalla muokattua männynkuorta.

Peruskoulussa opiskellaan painetuista kirjoista

Koulujen oppimateriaaleihin viime vuonna käytetty summa on pitkälti samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kokonaismarkkina kasvoi vain puoli prosenttia. Kustannusyhdistyksen oppimateriaalitilaston mukaan peruskouluun hankittiin oppimateriaalia 80,4 miljoonalla eurolla ja toiselle asteelle 37,7 miljoonalla eurolla.

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Turkulainen Roope Itälinna vuoden nuori taiteilija

Acid Wash, 2024. Öljy ja akryyli kankaalle, 190 x 150 cm.

Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.

Vuoden ensimmäinen alueellinen maanpuolustuskurssi alkaa Turussa

Turussa järjestetään 26.–30. tammikuuta alueellinen maanpuolustuskurssi, joka aloittaa vuoden kurssitoiminnan. Kurssi on ensimmäinen, jonka järjestämisestä vastaa vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut Lupa- ja valvontavirasto. Aikaisemmin alueelliset maanpuolustuskurssit järjestivät aluehallintovirastot.

K40 Disco by Sami Kuronen saapuu Turkuun

K40-discoja on järjestetty muun muassa Raumalla.

Diskopallo pyörii ja tanssilattia kutsuu – K40 Disco tuo aikuisten omat bileet Turkuun perjantaina 20. maaliskuuta. Raumalla ja muutamalla muulla paikkakunnalla jo useamman vuoden ajan täysiä iltoja tehnyt konsepti rantautuu nyt Turun Ihkuun ja tarjoaa aikuisille hyvät bileet, tuttua musiikkia ja oikean yleisön.

Arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja lisätty Varhan ikääntyneiden palveluissa

Varhan ikääntyneiden palveluissa arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja on lisätty, jotta Varhassa voidaan entistä paremmin tukea iäkkäiden kotona asumista ja toimintakykyä.

Sibelius-museo ja Åbo Akademin musiikkitieteen ja folkloristiikan oppiaineet juhlivat yhteistä 100-vuotista historiaansa

Otto Andersson (1879-1969) vuonna 1968 käyttöön otetun museorakennuksen vitriinin äärellä vuonna 1969.

Marraskuussa tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Otto Andersson (1879–1969) nimitettiin Åbo Akademin ensimmäiseksi musiikkitieteen ja kansanrunoudentutkimuksen professoriksi. Tästä hetkestä lähtien alkoivat rakentua Åbo Akademin musiikkihistorialliset kokoelmat ja kulttuurintutkimuksellinen arkisto. Musiikkihistorialliset kokoelmat saivat vuonna 1949 nimen Sibelius-museo. Tänä vuonna juhlitaan yhteistä 100-vuotista historiaa.

Jo pieni määrä alkoholia heikentää unta – humalahakuinen käyttö vaikuttaa pidempään

Päihdelääketieteen professori Solja Niemelän mukaan jo pari annosta alkoholia muuttaa unen rakennetta niin, että unesta tulee pintapuolista. Huonon unen seurauksena olo on seuraavana päivänä väsynyt ja keskittyminen vaikeaa. Humalahakuinen käyttö vaikuttaa uneen vielä pidempään, jopa useamman vuorokauden.

Näköislehti

Urheilu

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.