Asiantuntija varoittaa talviautoilijan yleisistä virheistä – lisälämmitin voi aiheuttaa tulipalon

Pohjola Vakuutuksen tilastoista selviää, että autojen lisälämmittimet ovat aiheuttaneet viallisena tai väärin käytettyinä monenlaista vahinkoa aina tulipaloihin asti.

Kovat pakkaset aiheuttavat päänvaivaa autoilijoille, selviää Pohjola Vakuutuksen vahinkodatasta. Usein jo auton käynnistäminen osoittautuu ongelmaksi talvella, sillä auton kylmäkäynnistys rasittaa moottoria ja lisää polttoaineenkulutusta. Pitkään kylmänä seisseen auton käynnistäminen ilman lämmitystä voi jopa rikkoa moottorin.

Auton moottorin ja sisätilan esilämmitystä suositellaan jo viiden asteen lämpötilassa. Tähän tarkoitukseen valmistetut lisälämmittimet voivat toimia sähköllä tai olla polttoainekäyttöisiä.

– Polttoainekäyttöinen lämmitin on huomattavasti nopeampi kuin sähköinen, mutta se on myös ympäristölle haitallisempi, Pohjola Vakuutuksen ajoneuvokorvauspalveluiden korvauspäällikkö Sami Reinikka kertoo tiedotteessa.

Tarpeellisuudestaan huolimatta lämmittimien oikeaoppinen käyttö ei ole kaikilla hallussa – ja se voi johtaa vakaviinkin vahinkoihin. Pohjola Vakuutuksen asiantuntija listaa yleisimmät sisälämmittimiin liittyvät vahingot ja kertoo, miten ne voi välttää.

Lämmittimen johto unohtuu kiinni autoon.

– Tyypillisin lämmittämiseen liittyvä vahinkotilanne on inhimillinen virhe, jossa lämmittimen johto unohdetaan irrottaa sähkötolpasta ja lähdetään ajamaan. Silloin tuhoa voi aiheutua sekä tolpalle että autolle. Tällaisten vahinkojen korvausten keskihinta autolle on noin 1 000 euroa, Reinikka kertoo.

Hän peräänkuuluttaa autoilijoilta tarkkaavaisuutta ja muistuttaa, ettei piuhaa saisi muutenkaan jättää kiinni pistorasiaan ja roikkumaan tolpan ulkopuolelle, sillä johto voi vikaantua ja aiheuttaa sähköiskun vaaran.

– Tärkeää on myös varmistaa, että lämmitin on yhteensopiva tolpan kanssa. Jos lämmitin on erittäin tehokas, ei tolpan kapasiteetti välttämättä riitä. Se voi johtaa sulakkeen palamiseen.

Oikosulku aiheuttaa tulipalon. Toiseksi yleisimpiä vahinkoja ovat lisälämmittimiin liittyvät palot. Suurin osa palovahingoista on erilaisten oikosulkujen ja viallisten johtojen aiheuttamia.

Autoilijan onkin hyvä varmistaa, että käyttää vain autokäyttöön tarkoitettua lämmitintä valmistajan ohjeen mukaan. Myös johtojen tarkistaminen aina käytön yhteydessä voi auttaa välttämään vakavan vahingon.

– Pienemmissä palovahingoissa on selvitty tuulettamalla tai otsonoimalla auto, mutta pahimmillaan lisälämmittimestä alkaneen palon myötä palanut oman auton lisäksi myös autotalli tai naapurin auto, Reinikka varoittaa.

Lämpötilaero rikkoo tuulilasin. Moni autoilija on ällistynyt kylmällä säällä, kun auton lisälämmittimen käynnistämisen myötä tuulilasi on haljennut kuin itsestään. Ilmiön taustalla on yleinen vahinko: jos tuulilasissa on ennestään pieni särö, voi iso ero sisä- ja ulkolämpötilan välillä aiheuttaa tuulilasin halkeamisen.

– Pienikin kiveniskemä kannattaa korjauttaa viipymättä, sillä tuulilasin vaihtaminen on monin verroin kalliimpaa kuin särön korjaaminen, Reinikka muistuttaa.

Jos lämmitintä käyttää pitkään, isot lämpötilaerot voivat aiheuttaa haasteita myös auton ovissa. Silloin kosteus tiivistyy lukkoihin ja tiivisteisiin, ja kun lämpötila laskee, ne jäätyvät.

Käytä vain autokäyttöön tarkoitettua lämmitintä valmistajan ohjeen mukaan. Asenna lämmitin oikeaan asentoon ja kiinteästi autoon.

Käytä vain laadukkaita talvikäytön kestäviä kaapeleita – unohda jatkojohtoviritykset. Pidä lämmittimen ympäristö puhtaana ja vapaana tavarasta.

Tarkista lämmitysaika käyttöohjeesta, äläkä jätä lämmitintä yöksi päälle.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.

Kadonneille paketeille pop up -myymälä Skanssiin

Toimitusketjujen varrelle kadonneita paketteja välittävä King Colis avaa pop up -myymälän Skanssin Länsiaukiolle 24.–29. maaliskuuta. Kyseessä on yrityksen kolmas pop up -myymälä Suomessa. Ensimmäinen tempaus järjestettiin tammikuussa Helsingissä ja toinen helmikuussa Tampereella. Ranskalaisyritys tuo globaalin aarteenetsintäkonseptin myös Turun seudulle.

Esko Aarre-Ahtion Kaikkien rakkaitteni puolesta -valokuvanäyttely kaupunginteatterin ala-aulassa

Näyttely koostuu henkilökuvista vuosilta 1989–2025.

Esko Aarre-Ahtion Kaikkien rakkaitteni puolesta -valokuvanäyttely on esillä kaupunginteatterin ala-aulassa 12.3.–6.6. Näyttely koostuu henkilökuvista vuosilta 1989–2025. Ympäri maailmaa kuvatut teokset esittävät kohteensa läheltä, ikuistettuna ohikiitävissä hetkissä ilman ennakkovalmisteluja. Kuvien tunnelmaan vaikuttaa myös Aarre-Ahtion työskentelytapa, jossa kuvia ei jälkikäteen muokata mitenkään.

Tutkimus: Apteekkien neuvonta estää suurimman osan itsehoitolääkkeiden käyttöön liittyvistä vaaratilanteista

Tuore tutkimus osoittaa, että apteekkien tekemä lääkeneuvonta on keskeisessä roolissa itsehoitolääkkeiden turvallisuuden varmistamisessa. Tutkimuksen mukaan suurin osa eli 69 prosenttia itsehoitolääkkeisiin liittyvistä vaaratilanteista liittyi asiakkaan omaan toimintaan. Näistä kuitenkin 80 prosenttia oli läheltä piti -tilanteita, joissa apteekin henkilökunnan antama neuvonta esti virheen etenemisen.

Turun Nuorkauppakamari nimettiin Etelä-Suomen parhaaksi

Turun Nuorkauppakamari palkittiin Etelä-Suomen parhaana.

Turun Nuorkauppakamari palkittiin Etelä-Suomen parhaana nuorkauppakamarima Espoossa viikonloppuna järjestetyssä kevätkonferenssi Lumouksessa. Tunnustus myönnettiin aktiivisesta toiminnasta, vaikuttavista projekteista sekä vahvasta jäsenyhteisöstä.

Yrttiaho: Kotirauhan suojan murtaminen tyypillistä totalitaarisille valtioille

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) varoittaa, että Petteri Orpon hallituksen esittämä perustuslain muutos uhkaa johtaa kotirauhan ja yksityiselämän suojan radikaaliin heikkenemiseen.

Oppilasmäärien väheneminen haastaa perusopetuksen järjestämistä

Kuntaliitto painottaa erityisesti kolmea teemaa tulevaisuuden ratkaisuiksi, joita ovat opetuksen järjestäjien välisen yhteistyön lisääminen, opetushenkilöstön yhteiskäyttö ja osaamisen vahvistaminen sekä etäyhteyksien hyödyntäminen.

Peruskoululaisten määrä vähenee 2030-luvulle mennessä arviolta 96 000 oppilaalla. Oppilasmäärien muutokset vaikuttavat merkittävästi kuntien perusopetuksen järjestämiseen eri puolilla maata.

Ilmanlaatu heikentynyt laajoilla alueilla Suomessa – erityisesti Varsinais-Suomessa

Erityisesti pienhiukkasten pitoisuudet ovat tällä hetkellä korkeita, ja eilen mitattiin tämän vuoden korkeimmat pienhiukkaspitoisuudet Suomessa. Ilmanlaatua heikentää kaukokulkeuma Keski-Euroopasta – myös alkava katupölykausi näkyy jo pitoisuuksien nousuna.

Työmatkatapaturmat vähenivät selvästi viime vuonna

Työmatkatapaturmien määrä laski selvästi vuonna 2025.

Viime vuonna sattui yhteensä 107 000 työtapaturmaa, mikä on kolme prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Lasku johtui erityisesti työmatkatapaturmien määrän selvästä vähenemisestä. Työpaikkatapaturmien määrä pysyi edellisvuoden tasolla ja taajuus nousi vain vähän.

Työntekijän käsi osui sirkkelin terään – tuotantopäällikön katsottiin syyllistyneen työturvallisuusrikokseen

Turun hovioikeus pysytti 10. maaliskuuta antamassaan tuomiossa Varsinais-Suomen käräjäoikeuden 28.3.2025 antaman tuomion, jossa Varsinais-Suomessa toimivan yrityksen tuotantopäällikkö tuomittiin työturvallisuusrikoksesta. Rangaistus oli 20 päiväsakkoa. Lisäksi yhtiö tuomittiin maksamaan 15 000 euron yhteisösakko.

Liian moni koiranomistaja jättää koiransa kakat keräämättä

Keräämättömät koirankakat ovat omiaan kiihdyttämään koiravastaisuutta.

Kevät paljastaa jälleen talven aikana lumikasoihin jätetyt koirankakat. Keräämättömät kakkakasat ärsyttävät syystä: ne tekevät ympäristöstä epäsiistin ja aiheuttavat terveysriskejä sekä koirille että ihmisille.

Konkurssiluvut yhä korkealla – vuosisumma jälleen kerran 2000-luvun ennätykseen

Helmikuu ei tuonut käännettä konkurssiaaltoon. Kuukauden aikana haettiin konkurssiin kaikkiaan 379 yritystä, mikä on 51 enemmän kuin vastaavana aikana vuotta aiemmin.

Kotihoidon tuen saajamäärä lähes puolittunut kymmenessä vuodessa

Kotihoidon tuen saajia oli enää alle 60 000 viime vuonna, ja heistä kahdeksan prosenttia oli miehiä. Saajamäärä ja kulut vähenevät pääosin siksi, että lapsia syntyy vähemmän, mutta perheet käyttävät myös tukea aiempaa vähemmän. Alueiden välillä löytyy tuen käytössä selkeitä eroja.

Selvitys: Lähivuosina eläköityvät aikovat karsia kulutustaan eläkkeellä – harva on säästänyt tai sijoittanut

Tampereen yliopiston selvityksen mukaan lähivuosina eläköityvät suomalaiset odottavat eläkkeelle siirtyessään tulojen laskevan selvästi: 78 prosenttia arvioi tulotason putoavan ja 27 prosenttia pitää taloudellista niukkuutta tulevaisuudessa ainakin melko todennäköisenä.

Komediatehdas Turku, Turkuseura sekä Turun Yrittäjät yhteistyöhön

Komediatehdas Turku tuo jo kolmatta kesää Turun hauskinta musiikkiteatteria ja ajankohtaisinta sketsihuumoria Brinkkalan sisäpihalle. Tänä kesänä komedia kuuluu todella työnkuvaan, kun esityksen teemana on työelämä, yrittäjyys ja niiden erilaiset ilmiöt. Mikä kaikki voikaan mennä päin Brinkkalaa, kun tunnetut artistit joutuvat hakemaan “oikeita töitä?” Entä miltä työhaastattelu näyttää laulaen? Tai kuinka pahasti edellinen ammatti saattaa häiritä nykyistä työnkuvaa?

Bergqvist: Nuorten paine kasvaa – suuri tarve työllisyystoimille

Nuorisobarometri osoittaa selvästi, että työ on tällä hetkellä suurin nuorten kokemaa painetta aiheuttava tekijä. Peräti 70 prosenttia vastaajista kertoo olevansa huolissaan työnsaannista. Nuoret tuovat esiin myös vaikeudet ensimmäisen työpaikan löytämisessä sekä sen, ettei tutkinto enää takaa työpaikkaa.

Uusi näyttely kansanlääkityksessä käytetyistä kasveista 1700- ja 1800-luvuilla avautuu Apteekkimuseossa ja Qwenselin talossa

Leskenlehti (Tussilago farfara). Elizabeth Blackwell, A Curious Herbal vol. 1, 1737.

Kun lääkäri ei ole lähellä -näyttely kertoo kansanlääkityksessä käytetyistä kasveista ja parannuskeinoista 1700- ja 1800-luvuilla 13.3.2026–15.8.2027 Apteekkimuseossa ja Qwenselin talossa.

Vikinglotossa 15 miljoonan euron täysosuma

Vikingloton keskiviikon arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Päävoitto matkasi Norjaan.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .