Logomon ovi kävi viime vuonna tiheään tahtiin

Logomon tapahtumat keräsivät viime vuonna yli 300 000 kävijää. Kuumaa-yhtye keikkaili Logomossa toukokuussa. Logomon tapahtumat keräsivät viime vuonna yli 300 000 kävijää. Kuumaa-yhtye keikkaili Logomossa toukokuussa. Kuva: Jori Liimatainen

Logomossa järjestettiin viime vuoden aikana yli tuhat tapahtumaa, jotka keräsivät yhteensä yli 300 000 kävijää. Tapahtumasisältö vaihteli monipuolisesti isoista yritystapahtumista, messuista, kokouksista, gaaloista ja konserteista muihin yleisötapahtumiin.

– Meillä on ollut Logomossa ilo huomata, että elävä musiikki on edelleen vahva vetovoimatekijä. Vuonna 2023 konsertit haluttiin myös kokea kokonaisvaltaisena elämyksenä, niin että Logomossa nautittiin musiikin lisäksi myös ravintolapalveluista ennen ja jälkeen konsertteja. Tällaisten show & dinner -pakettien myynti oli viime vuonna aivan ennätyksellistä, kertoo pian vuoden Logomon toimitusjohtajana toiminut tapahtuma- ja musiikkialan konkari Katja Leppäkoski tiedotteessa.

Myös yritystapahtumien merkitys on noussut ja palaamassa hyvää vauhtia entiselleen.

– Henkilöstölle suunnatut tilaisuudet ovat muuttaneet muotoaan. Pikkujoulujen juhlinta ei ole enää pelkkää ruokaa ja juhlimista, vaan päivän yhteyteen on tullut lisänä myös asiaosuudet. Seminaari-iltajuhla-combot kasvattivat suosiotaan vuonna 2023. Tämänkaltaiset tilaisuudet sopivat Logomoon erinomaisesti, sillä tilat muuntautuvat vaivattomasti täysin asiakkaan toiveiden mukaan, kertoo Logomon myyntijohtaja Henna Kakko.

– Kesällä 2023 Logomossa järjestetty Pohjoismaiden Michelin Gaala nostatti Logomon keittiön tunnettuutta aivan uudelle tasolle. Logomon keittiötoimenpäällikkö Kristian Karnell saa tiiminsä kanssa kunnian vastata myös tämän vuoden tapahtuman tarjoiluista toukokuussa Helsingissä järjestettävässä Nordic Michelin Gaalassa, hehkuttaa Leppäkoski.

Kesällä avattu Logomon oma kortteliravintola Teatro ja sen tarjoamat napolilaiset artesaanipizzat ovat tuoneet taloon lisää kävijöitä keikka- ja tapahtumailtojen ulkopuolelle.

Kuluva vuosi näyttää lupaavalta Leppäkosken mukaan niin tapahtumavarausten kuin keikkojen lipunmyynnin osalta.

– Valitettavasti joudumme jonkun verran myymään tapahtumajärjestäjille eioota viikonloppuiltoihin Logomo-salin osalta. Onneksi meiltä löytyy vielä kuitenkin pienempiä tiloja tarjottavaksi, kertoo Kakko.

Huhtikuussa Logomossa kuvattavat Voice of Finlandin neljä livelähetystä, johon kuuluvat myös semifinaali ja finaali, ovat saaneet ihmiset lippukaupoille, kuten myös Suomen eturivin artistien keikat. Festivaaliyhteistyöhön panostetaan entistä enemmän.

– Olemme todella onnellisia yhteistyöstä Turun Musiikkijuhlien kanssa. Elokuussa saamme taas nauttia TMJ:n konserteista Logomossa, iloitsee Leppäkoski.

Aivan uutta sisältöä Logomoon tuo toukokuun alussa ensimmäistä kertaa Logomossa järjestettävä kolmipäiväinen Tubecon-tapahtuma.

Kymmenen vuotta täyttävässä Youtube- ja muita sosiaalisen medioiden sisällöntuottajia kokoavassa tapahtumassa on tälle vuodelle luvassa täysin uusi konsepti. Yleisölle suunnattu tapahtuma tarjoaa ohjelmaa ja vaikuttajatapaamisia koko perheelle. Tapahtuman lipunmyynti käynnistyy tällä viikolla. Yleisötapahtuman lisäksi Logomossa järjestetään myös Tubecon Awards Gaala, jossa palkitaan Suomen parhaat somevaikuttajat.

Lokakuussa Logomossa valitaan karaoken Suomen mestari sekä jaetaan MM-mitalit kansainvälisessä Karaoke World Championships -tapahtumassa.

– Vuoden 2024 tapahtumien kirjo kertoo siitä, miten monipuolinen tapahtumatalo Logomo on ja miten se taipuu asiakkaiden toiveiden mukaisesti, Leppäkoski ja Kakko toteavat.

Sekä tapahtumajärjestäjät että asiakkaat kiinnittävät selvästi entistä enemmän huomiota vastuullisuuteen ja kestävän kehityksen merkitykseen sekä palveluihin ja tapahtuman elämyksellisyyteen.

– Suomen yhtenä suurimpana tapahtumatalona meillä on tärkeä rooli vastata asiakkaiden toiveisiin ja myös näyttää muille alan toimijoille esimerkkiä. Siksi vuonna 2024 kiinnitämme vastuullisuuteen entistä enemmän huomiota, Leppäkoski korostaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tavaravienti vahva heinäkuussakin

Suomen tavaravienti jatkui vahvana heinäkuussa, kun tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa. Tammi–heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia.

Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä

Kotihoidon tukea käyttäneiden osuus (%) Suomessa ja ulkomailla syntyneistä äideistä, 2015–21 syntyneiden lasten äidit. Kuvasta näkee, että kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä maahan muuttaneilla että Suomessa syntyneillä äideillä.

Kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä ulkomailla että Suomessa syntyneillä äideillä. Ulkomailla syntyneistä äideistä pienempi osuus käyttää tukea, mutta tukijaksot ovat keskimäärin pidempiä. Lähtömaiden välillä on huomattavia eroja, mutta tulotaso ja koulutus selittävät osan eroista.

Asukasbudjettiäänestyksessä voittaneita ideoita työstetään asukastilaisuuksissa

Asukasbudjetti tarjoaa jokaiselle turkulaiselle mahdollisuuden vaikuttaa siihen, mihin kaupungin varoja käytetään. Asukasbudjettiin on varattu kolmen miljoonaa euroa. Kierros on edennyt ideoiden kehittämisvaiheeseen.

Selvitys: Kuntien luottamushenkilöpalkkiot nousseet maltillisesti – kuntien väliset erot suuria

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu Linnasmäen opistolla kaupungintalon remontin ajan.

Valtuutettujen kokouspalkkiot vaihtelevat 30 ja 455 euron välillä Manner-Suomen kunnissa. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton selvityksestä, jossa on kartoitettu kuntien luottamushenkilöiden kokous- ja vuosipalkkioita valtuustokauden 2025–29 alussa.

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle. Lahjoitus kohdennetaan tähtitieteeseen perustettavaan apulaisprofessuuriin ja apulaisprofessuurin tieteenalan tukemiseen. Uuden professuurin ala on havaitseva tähtitiede ja optiset havaintolaitteet.

Hevosen hoito, elinolot ja vuorovaikutussuhde omistajaan muovaavat sen luonnetta

Tutkijan oma hevonen Star sai erittäin korkeat pisteet ihmissosiaalisuudessa.

Uusi tutkimus osoittaa, että hevosen luonne ei riipu pelkästään perimästä, iästä tai rodusta, vaan liittyy systemaattisesti myös siihen, miten hevosta pidetään, ratsastetaan ja hoidetaan. Myös omistajan ja hevosen välisen suhteen laadulla on merkitystä. Tulokset korostavat jokapäiväisten hoitoon ja käsittelyyn liittyvien valintojen merkitystä hevosen luonteelle ja hyvinvoinnille.

Junnila: Amnestyn tulee kunnioittaa demokratiaa

Hallitus esittää kahden vuoden jatkoa niin kutsutulle rajaturvallisuuslaille. Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) kiittää sisäministeri Mari Rantasta (ps.) asian edistämisestä ja muistuttaa lain jatkamisen välttämättömyydestä nykyisessä maailmantilanteessa. Junnila nosti esiin myös lisääntyneen disinformaation.

Turun kaupunki saa yli kuuden miljoonan euron korvaukset Logomon sillan suunnitteluvirheistä

Sweco on jo maksanut sille määrätyn yli kuuden miljoonan korvauksen Logomonsillan suunnitteluvirheistä.

Välitysoikeus on vahvistanut Turun kaupungin näkemyksen, että Logomon sillan suunnittelussa oli vakavia virheitä. Sweco tuomittiin maksamaan kaupungille korvauksia ja viivästyskorkoja yli kuusi miljoonaa euroa. Sillan suunnittelusopimukseen liittyvät vastuut siirtyivät yrityskaupan myötä Swecolle vuonna 2019. Pääosa suunnittelusta oli tehty ennen tätä.

Leikkisiä ja tilallisia maailmoja

Jenni Vakkilainen, Awakening, Öljy kankaalle, 170 cm x 200 cm, 2026.

Jenni Vakkilaisen näyttely My Paradise on esillä Auran Galleriassa 11.–29. syyskuuta. Avajaiset ovat torstaina 10. syyskuuta.

Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) ilmoittaa olevansa "erittäin huolissaan" Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.

Naantalin keskustakorttelin rakentaminen jatkuu

Asunto Oy Naantalin Estellen rakentaminen alkaa Naantalissa.

Naantalin keskustakorttelin rakentaminen jatkuu syksyllä. TA-Yhtiöt rakennuttaa Asunto Oy Naantalin Estellen aiemmin valmistuneen Asunto Oy Naantalin Victorian viereen. Rakennusurakasta on allekirjoitettu sopimus Pohjola-Rakennus Oy Suomen kanssa. Kohteen arvioitu valmistuminen on alkuvuodesta 2028.

Humalkarin ja Raision välille uusi valokuitukaapeli

GlobalConnect toteuttaa Varsinais-Suomessa digitaalisen infrastruktuurin mittavan päivityksen. Humalkarin ja Raision välille asennetaan uusi valokuitukaapeli, joka kolminkertaistaa reitin kuitukapasiteetin. Investointi parantaa alueen digitalisaation ja uusien yritysetabloitumisten edellytyksiä sekä lisää verkon toimintavarmuutta. Töiden arvioidaan valmistuvan syksyn aikana.

Ovista sisään, ovista ulos ja roolista toiseen

Avioliitto on ikuista saa ensi-iltansa Linnateatterissa perjantaina 11. syyskuuta. Näytelmän yhteydessä käytetty tour de farce kuvaa nimenomaan farssin kierroksia. Ovet käyvät, ihmisiä tulee ja menee, tilanteet kääntyvät päälaelleen ja kaksi näyttelijää vaihtaa jatkuvasti hahmosta toiseen. Lavalla nähdään Linda Wiklund ja Antti Tuomas Heikkinen , jotka esittävät kahdestaan yhteensä kymmentä eri roolia.

Tavoite nuorten koulutusasteen nostosta vielä kaukana, mutta viime vuonna nähtiin nopein kiri vuosiin

Korkeakoulutettujen osuus 25–34-vuotiaista nousi viime vuonna nopeimmin tällä vuosikymmenellä. Suomen asettama tavoite nostaa osuus 50 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä on silti vielä kaukana, sillä lukema oli 38,1 prosenttia vuonna 2025.

Paraisilla ja Liedossa korkeimmat kiinteistökustannukset

Kiinteistökustannukset nousivat Paraisilla 1,8 prosenttia.

Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksen mukaan kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat koko maassa nousseet keskimäärin kaksi prosenttia. Varsinais-Suomessa kustannukset nousivat eniten Salossa 6,0 ja Loimaalla 3,9 prosenttia. Muissa kunnissa nousu oli keskimääräistä pienempää. Vähiten kustannukset nousivat Uudessakaupungissa 0,4 prosenttia.

Väitös: Työttömyys ja muut nykyajan kriisit heikentävät selvästi mielenterveyttä – Suomessa oireilevat etenkin keski-ikäiset miehet

Mielenterveyden häiriöt eivät läheskään aina johdu ihmisen biologisista ominaisuuksista vaan yhteiskunnallisista ja rakenteellisista kriiseistä, osoittaa Oulun yliopiston väitöstutkimus. Työttömyys heikentää merkittävästi etenkin työikäisten miesten mielenterveyttä.

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Eurojackpotissa perjantaina 40 miljoonan euron potti – Suomeen 110 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt tiistaina kierroksella 37/2026 täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 40 miljoonaa euroa.

Näköislehti

Urheilu

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.

Otteluanalyysi: Tasapeli jatkoi TPS:n tappiottomien pelien sarjaa

Elmer Vauhkonen.

TPS avasi jalkapalloilun Veikkausliigan karsintasarjan maalittomalla tasapelillä Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan. SJK joutuu yhä ponnistelemaan sarjapaikkansa puolesta ja tarvitsee lisäpisteitä. TPS:n sarjapaikka on jo varma.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.