Operaatio Ruokakassi ry:lle esitetään 100 000 euron avustusta
Turun kaupungin hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunnalle ehdotetaan 14. helmikuuta kokouksessa ruoka-aputoiminnan kehittämistä yhteistyössä Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän, Operaatio Ruokakassi ry:n sekä lähikuntien kanssa. Samalla Operaatio Ruokakassi ry:lle esitetään 100 000 euron avustusta sekä tukea uusien tilojen vuokraamiseen. Ruoka-avun tarve on myös Turun seudulla kasvanut ja asiakasmäärät ovat lisääntyneet.
– Ruoka-aputoiminta on Turun seudulla ollut hajanaista ja sirpalemaista toimijoiden ja verkoston osalta. Tarve toiminnan koordinoinnille ja kehittämiselle on ajankohtaista. Sosiaali- ja terveysministeriön ruoka-aputoiminnan rahoituksen, järjestöavustusten ja laajan verkostotyön avulla edistetään ruoka-aputoimintaa ja sen saavutettavuutta. Vahvistamme myös hävikkiruoan logistiikkatoimintaa avustamalla Operaatio Ruokakassi ry:n toimintaa, kertoo Turun apulaispormestari Mirka Muukkonen (vas.) tiedotteessa.
Toiminnan kehittämisen yhtenä tavoitteena on löytää uusia ratkaisuja nykyisestä hävikkiruoan jonottamiseen perustuvasta jakelusta uusiin toimintamalleihin. Pidemmän aikavälin tavoitteena on yhdessä Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) kanssa toteuttaa toimenpiteitä, joilla ruoka-avun tarve saadaan kääntymään laskuun ja samalla ohjata avun tarvitsijoita palveluohjauksen kautta kestävämmän avun ja ohjauksen piiriin.
– Ruoka-aputoiminnan kehittäminen on hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunnan vuoden 2024 yhtenä painopisteenä. Pormestariohjelmassa ja kaupungin yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelmassa heikoimmassa asemassa olevien kaupunkilaisten tukeminen on yhtenä teemana, Muukkonen jatkaa.
Ruoka-apua ovat Turun alueella antaneet yhdistykset ja järjestöt. Logistiikasta on vastannut Operaatio Ruokakassi ry. Sen piirissä on 42 järjestöä 14 kunnan alueella.
– Haemme hävikkiruokaa sitä tarjoavilta tahoilta, varastoimme sen ja jaamme eteenpäin ruoka-apua jakaville, pääosin vapaaehtoisvoimin toimiville järjestöille. Vuonna 2023 välitimme jaettavaksi 1,95 miljoonaa kiloa ruokaa eli 219 000 ruokakassia, sanoo Operaatio Ruokakassi ry:n toiminnanjohtaja Julia Lastunen.
Operaatio Ruokakassi ry:n nykytilat eivät enää sovellu hävikkiruoan varastointiin. Turun kaupunki selvittää esitettyjen tilatarpeiden perusteella toimintaan logistisesti sekä kylmä- että lämminvarastointiin soveltuvia tiloja. Katettavien vuokrakustannusten enimmäismääräksi ehdotetaan vuositasolla enintään 50 000 euroa.
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta päättää yleishyödyllisen yhdistysten toiminta-avustuksista helmikuussa. Järjestöavustuksista esitetään 100 000 euron avustusta Operaatio Ruokakassi ry:n toimintaan, ja päätöstä tämän avustuksen osalta ehdotetaan tehtäväksi helmikuun 14. päivän kokouksessa. Sosiaali- ja terveysministeriön ruoka-aputoiminnan rahoituksesta on jo myönnetty Operaatio Ruokakassi ry:lle 49 000 euroa kuluvan vuoden toimintaan.
– On hienoa, että Operaatio Ruokakassi ry:n kanssa laaditaan kumppanuussopimus, jossa toiminnan ohjaus määritellään tarkemmin. Sopimuksessa ovat mukana keskeiset rahoittajat, Turun kaupunki ja Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä. Lisäksi yhteistyötä tehdään myös Varhan alueen kuntien ja muiden soveltuvien tahojen kanssa, kertoo diakonia- ja sielunhoitotyön johtaja Teemu Hälli Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymästä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)