Lähes 90 prosenttia autoilijoista tarkistaa talvirenkaiden urasyvyydet vähintään kerran vuodessa

Talvirenkaiden kulutuspinnan pääurien tulee olla vähintään kolme millimetriä. Talvirenkaiden kulutuspinnan pääurien tulee olla vähintään kolme millimetriä. Kuva: Jane Iltanen

Autoklinikan viimeisimmän kyselytutkimuksen mukaan lähes 90 prosenttia autoilijoista tarkistaa talvirenkaidensa urasyvyyden vähintään kerran vuodessa. Tavaksi kannattaisi kuitenkin ottaa tarkistuksen tekeminen aina renkaanvaihdon yhteydessä.

Talvirengaskausi lähenee taas loppuaan, sillä talvirenkaita on käytettävä marraskuun alusta maaliskuun loppuun sään tai kelin sitä edellyttäessä. Renkaiden vaihdon kanssa ei kuitenkaan kannata kiirehtiä.

– Ajankohtaa tärkeämpää on tarkkailla lämpötiloja ja vaihtaa talvirenkaat pois vasta, kun säät sen varmasti sallivat. Varsinkin yöt voivat olla vielä pitkään nollassa tai pakkasella, vaikka päivisin olisikin jo lämpimämpää, Autoklinikan Aluepäällikkö Janne Mouhu varoittaa.

Talvirenkaista kysyttäessä suurin osa (44 %) suomalaisista kertoo tarkistavansa talvirenkaiden urasyvyyden aina renkaanvaihdon yhteydessä. Toiseksi yleisintä (19 %) on tarkistaa urasyvyydet kerran vuodessa, ja useimmat näin tekevistä suorittavat tarkistuksensa syksyllä. Kaiken kaikkiaan noin 70 prosenttia kyselyyn vastanneista tarkistaa talvirenkaidensa urasyvyyden vähintään kerran vuodessa – ja jos tarkastellaan vain auton omistavia vastaajia, osuus nousee yli 88 prosenttiin.

– On mukava nähdä, että useimmat tarkistavat talvirenkaidensa urasyvyydet vähintään kerran vuodessa. Toki samalla on huomattavaa, että yli viisi prosenttia kyselyyn vastanneista ei nähtävästi tarkista renkaitaan koskaan, minkä toivoisin muuttuvan jatkossa, Mouhu toteaa, ja jatkaa:

– Suosittelen kaikkia, varsinkin paljon ajavia, tarkistamaan renkaansa aina renkaanvaihdon yhteydessä, eli pari kertaa vuodessa. Tarkistus on nopea ja luonteva tehdä, kun renkaita käsittelee joka tapauksessa.

Talvirenkaiden kulutuspinnan pääurien tulee olla vähintään kolme millimetriä, ja kesärenkaiden urasyvyyden tulee olla vähintään 1,6 millimetriä. Molemmissa tapauksissa renkaiden vaihtoa uusiin suositellaan kuitenkin jo hyvissä ajoin ennen lain asettamaa rajaa, esimerkiksi urasyvyyden laskiessa alle neljän millimetrin.

Urat on kätevä tarkistaa aina renkaanvaihdon yhteydessä esimerkiksi kahden euron kolikolla, jonka reunuksen hopeinen rengas on noin 4 millimetriä paksu. Mikäli hopeareunus mahtuu kokonaan renkaan uraan, on urasyvyyttä jäljellä vielä turvallinen määrä.

Kyselyn toteutti Syno International Omnibus-tutkimuksena 12.–16. tammikuuta. Kyselyyn vastasi verkossa tuhat yli 18-vuotiasta suomalaista. Otos on väestöä demografisesti edustava.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ongelmia riittää taklattavaksi

Ruoka-avun hakijoita Mikaelin seurakuntakodin pihalla viime vuoden helmikuussa. Avun tarve on ollut kasvussa.

Kalevi Sorsa -säätiön raportti Eriarvoisuuden tila Suomessa 2026 lukee madonlukuja hyvinvointivaltion tilasta. Suomalaiset kannattavat yhä tasa-arvoista yhteiskuntaa mutta ihmisten kokemukset erkanevat toisistaan. Hyvinvointi, kokemukset eriarvoisuudesta, taloudelliset ja sosiaaliset mahdollisuudet eriytyvät aikaisempaa enemmän. Eriarvoisuus näkyy terveydessä mutta myös koulutuksessa ja koetussa hyvinvoinnissa.

Royal Caribbeanin Hero of the Seas laskettiin vesille Meyer Turun telakalla

Hero of the Seas laskettiin vesille viime perjantaina.

Royal Caribbeanin Hero of the Seas laskettiin vesille Meyer Turun telakalla perjantaina 4. syyskuuta. Vesillellasku käynnistää laivaprojektin varusteluvaiheen. Icon-luokan neljäs alus aloittaa liikennöinnin Miamista elokuussa 2027.

Puutarhat hehkuvat syksyn väreissä

Syksyiset puutarhat ovat värikkäitä ja satoisia.

Puutarhaliitto ry yhteistyökumppaneineen kutsuu tutustumaan avoimiin syyspuutarhoihin sunnuntaina 20. syyskuuta kello 15–20. Avoimet Puutarhat hehkuvat syksyn väreissä ja satoa korjataan talven varalle. Illan hämärtyessä puutarhoissa syttyvät lukuisat valot luomaan erityistä tunnelmaa ruskan väreissä.

Kirjaisten saarella paloi noin 500 neliömetriä maastoa

Kirjaisten saarella Nauvossa paloi maastoa noin 500 neliömetrin alueelta tiistaina iltapäivällä. Palo uhkasi levitä viereiseen sauna ja vapaa-ajan asuntoon.

Perjantai noussut alkoholittomien vilkkaimmaksi myyntipäiväksi

Alkoholittomien oluiden osuus on reilu kymmenen prosenttia alkoholittomien myynnistä.

Alkon myyntidata paljastaa, että perjantai on alkoholittomien vilkkain myyntipäivä, ja suhteellisesti eniten niitä myydään Pohjanmaalla ja Kainuussa. Taustalla näkyy laajempi kohtuullistamisen trendi: alkoholista ei välttämättä luovuta kokonaan, vaan sitä käytetään aiempaa valikoivammin ja tietoisemmin.

Ensi talven suden kiintiömetsästys valmistellaan syksyn aikana

Metsästyskauden 2026–27 suden metsästyksen valmistelu on käynnistynyt. Suomen riistakeskus valmistelee esityksen ja kuulee valmistelun aikana myös alueellisia toimijoita. Valmistelun jälkeen esitys toimitetaan maa- ja metsätalousministeriölle, joka päättää suden metsästyskiintiöistä marraskuussa.

Suomalaisinnovaatio korjaa äänieristettyjen työtilojen näkymättömän ongelman

Vetrospace haluaa muuttaa käsitystä toimistopodeista ainoastaan lyhyen puhelun tai palaverin tilana ja tehdä niistä ympäristöjä, joissa voi työskennellä vaikka kokonaisen työpäivän.

Toimistopodeissa on kilpailtu pitkään akustiikalla, yksityisyydellä ja designilla. Suomalainen Vetrospace nostaa kilpailutekijäksi ilmanlaadun. Yhtiön uusi Cognitive Air -järjestelmä ja Ambient Vectoring -teknologia parantavat toimistopodien sisäilman laatua ja vähentävät heikon ilmanlaadun haitallisia vaikutuksia keskittymiskykyyn ja työssä jaksamiseen.

Eläke epäilyttää, tulevaisuus ei

Nordea Henkivakuutuksen Suuren eläkekyselyn mukaan 58 prosenttia alle 40-vuotiaista on jo varautunut tai suunnittelee varautuvansa eläkeajan toimeentuloon sijoittamalla. Nuorten kokemukset ovat osa laajempaa luottamuspulaa eläkejärjestelmää kohtaan: valtaosa suomalaisista pitää omaehtoista varautumista välttämättömänä ja lähes kaksi kolmesta kannattaa mallia, jossa voisi itse valita, mihin osa eläkemaksuista sijoitetaan.

Perusvoiteiden korvattavuuden poistaminen voisi säästää noin 12 miljoonaa euroa lääkekorvauksista

Yhdellä ostokerralla toimitettujen perusvoidepakkausten lukumäärä ennen lääkekaton ylitystä ja sen jälkeen, osuus lääkekaton ylittäneiden henkilöiden perusvoideostoista vuonna 2025. Kuvasta näkee, että valtaosa korvatuista perusvoideostoista sisältää vain maltillisen määrän pakkauksia.

Valtaosa perusvoiteita sairausvakuutuksesta korvattuna ostaneista hankkii voiteita maltillisia määriä, myös lääkekaton ylittymisen jälkeen. Jos perusvoiteiden Kela-korvattavuus poistettaisiin, säästyisi sairausvakuutusmenoja noin 12 miljoonaa euroa vuodessa. Kustannukset kasvaisivat silloin erityisesti perheillä, joihin kuuluu useampi ihosairautta sairastava lapsi.

Turun uudet kulttuurikohteet ja saaristo esittäytyvät Tukholmassa ja Berliinissä

Turku esittäytyy syyskuussa kansainväliselle medialle ja kulttuurivaikuttajille Tukholmassa ja Berliinissä kiinnostavana kulttuuri- ja matkailukaupunkina. Erityisesti esille nostetaan uusi musiikkitalo Fuuga, uudistuva WAM nykytaiteen museo sekä Turun ja saariston monipuolinen matkailutarjonta.

Turkuseura kerää piispis-runoutta

Turkuseura kerää juhlapäivän kunniaksi turkulaisilta piispis-runoutta.

Piispanmunkki eli piispis saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Kirjoita oma piispis-fiilistelysi ja tule kuulemaan se kauppahalliin perjantaina 18. syyskuuta.

Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla

Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan.

Raision keskustan tietyömaan järjestelyistä asukastilaisuus

Työt ovat käynnissä Raision keskustassa.

E18 Raision keskustan kohta -hankkeen vaiheen 1 toteutus on käynnistynyt. Asukastilaisuudessa kuullaan hankkeen ajankohtaiset kuulumisia torstaina 10. syyskuuta kello 17–19 Raision pääkirjaston Martinsalissa (Eeronkuja 2).

Martat lahjoittavat kotitaloustarvikkeita opiskelijoille

Lounais-Suomen Martat kerää opiskelijoille kotitaloustavaraa. Tavarat jaetaan Uusia alkuja -kierrätystorilla torstaina 1. lokakuuta kello 10–15. Uusia alkuja järjestetään Turun AMK:n Kupittaan kampuksella, Educity-talossa. Päivän aikana kaikki turkulaiset opiskelijat voivat noutaa tapahtumasta tarvitsemiaan kotitaloustarvikkeita – astioita, aterimia, pyyhkeitä.

Liikkuva lajitteluasema Siira kiertää syksyllä ympäri Lounais-Suomea

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet. Siira pysähtyy syksyn aikana yli 20 kohteessa ja ottaa vastaan samoja jätteitä kuin LSJH:n kiinteät lajitteluasemat.

Suomalaisnuorten luonnontieteiden osaaminen edelleen selvästi OECD-maiden keskitasoa parempaa

OECD:n PISA-tutkimuksen mukaan suomalaisnuorten osaaminen on edelleen heikentynyt, mutta on OECD-maiden keskitasoa parempi. Vuoden 2025 tutkimuksen pääalueena oli luonnontieteet.

TFO palaa vuoteen 1952 ja esittää Turun konserttitalon vihkiäiskonsertin ohjelman

Matti Koponen.

Aninkaistenmäelle valmistui syksyllä 1952 Suomen ensimmäinen konserttikäyttöön rakennettu sali. Arkkitehti Risto-Veikko Luukkosen suunnittelema Turun konserttitalo vihittiin käyttöönsä 27.11.1952 Turun kaupunginorkesterin konsertissa.

Selvitys: Sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty mahdollista huomioida laajemmin maanomistajien korvauksissa

Selvitystyö sähkölinjoista maanomistajille maksettavista korvauksista on valmistunut. Selvityksen mukaan sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty voitaisiin ottaa nykyistä laajemmin huomioon sähkölinjoista maanomistajille maksettavissa korvauksissa. Selvityksessä ei kuitenkaan löytynyt valmista mallia, joka voitaisiin sellaisenaan ottaa käyttöön Suomessa. Selvitys on nyt lausuntokierroksella.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Tasapeli jatkoi TPS:n tappiottomien pelien sarjaa

Elmer Vauhkonen.

TPS avasi jalkapalloilun Veikkausliigan karsintasarjan maalittomalla tasapelillä Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan. SJK joutuu yhä ponnistelemaan sarjapaikkansa puolesta ja tarvitsee lisäpisteitä. TPS:n sarjapaikka on jo varma.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.