Paavo Nurmi Games satsaa juoksulajeihin

Naisten pika-aidat on jälleen yksi Paavo Nurmi gamesien päälajeista ensi kesänä. Kuva on viime vuodelta. Naisten pika-aidat on jälleen yksi Paavo Nurmi gamesien päälajeista ensi kesänä. Kuva on viime vuodelta. Kuva: Lennart Holmberg

Yleisurheilun Paavo Nurmi Games satsaa tänä vuonna juoksuradalle, mutta unohtamatta miesten keihäänheittoa, naisten seiväshyppyä ja moukarinheittoa.

– Meillä on kaksi isoa tavoitetta. Tarjoamme Rooman EM-kisoihin kuntonsa viritelleille suomalaisille maailmanluokan kilpailun kotimaassa heti EM-kisojen jälkeen, sanoo kilpailua järjestävän PN Turku Oy:n toimitusjohtaja Jari Salonen tiedotteessa.

– Paavo Nurmi Games on Kansainvälisen yleisurheiluliiton Continental turneen kultatason kilpailu, joten urheilijoilla on erinomainen tilaisuus kohentaa sijoituksiaan olympiarankingissa. Jaossa on parhaat pisteet yhden päivän kilpailuista heti Timanttiliigan jälkeen.

Turussa kilpaillaan 18. kesäkuuta, eli vajaa viikko Rooman EM-kilpailuiden jälkeen ja 12 päivää ennen kuin Pariisin olympiakisojen ranking sulkeutuu.

– Uskon, että Pariisin ”passia” hakevia urheilijoita on tuossa vaiheessa paljon ja erityisesti juoksulajeissa. Siksi satsaamme nyt juoksuihin. Kotimaan parhaat pääsevät hakemaan huipputulosta tasokkaassa seurassa, Salonen linjaa.

– Juoksupainotus on nyt sikälikin sopiva, että tänä vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta Paavo Nurmen vuoden 1924 Pariisin olympialaisten viiden kultamitalin saavutuksesta.

Miesten keihäänheitto on yksi Paavo Nurmi Gamesin kivijalkoja. Kilpailuun kutsutaan maailman parhaat keihäänheittäjät. Tavoitteena on rakentaa Turkuun maailman paras keihäskisa ennen Pariisin olympialaisia.

– Turussa on vuosien saatossa nähty yli 90 metrin kaaria useamman heittäjän toimesta. Tuollaisille tuloksille rakennamme kilpailua tänäkin vuonna, Salonen kertoo.

Keihäänheiton lisäksi muut miesten lajit ovat 100 metriä, 800 metriä, 1500 metriä, 110 metrin aidat, 400 metrin aidat ja 3000 metrin esteet. Naisten lajit ovat 800 metriä, 1500 metriä, 100 metrin aidat ja 400 metrin aidat sekä korkeus, kolmiloikka, seiväs ja moukari.

– Voisi kysyä, että miksi 800 ja 1500 metriä. Se toimi naisten matkoilla viime vuonna ja nyt kun kestävyysjuoksun kärjen taso on Suomessa vahvassa nousussa, se tarjoaa suomalaisjuoksijoille valinnan mahdollisuuksia, Salonen sanoo.

Naisten kenttälajeihin rakennetaan suomalaisille urheilijoille Timanttiliigan tasoisia kilpailuja.

– Toivomme Paavo Nurmen stadionille varsinaissuomalaisia mitalijuhlia ainakin naisten seiväshypyn ja moukarin yhteyteen. Näihin lajeihin rakennetaan huippukilpailut, jossa urheilijat pääsevät nauttimaan kotikentän kannustuksesta. Salonen sanoo.

– Naisten korkeushypyssä rima nostettiin viime vuonna yli kahteen metriin ja sille haetaan jatkoa. Neuvotellut urheilijoiden kanssa ovat olleet käynnissä läpi talven. Urheilijanimistä tiedotamme kevään aikana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Todellakin tarvitaan lisää uimahalleja

Impivaaran uimahalli.

Nostoväenkatu 5:n kohdalla 26. helmikuuta oli kaksi tai kolme bussia jumissa. Yhteensä kuusi bussia oli lähistöllä kun ruuhkautti muut. Bussi peruutti pitkälle ja sai vauhtia ja pääsi jatkamaan. Aikaisemmin myös jäänyt kiinni kun on äkkijyrkkä mutka ja busseilla kesärenkaat. Täyskaaos. Eilen niin hieno ilma mutta nyt äkkimuutos säässä. Toukolanpuistikolta Imppariin ei tietenkään ollut aurattu ja viime sunnuntaina klo 13.30 oli nykäisemättä. Rollaattoria piti osittain kantaa. Sitä aurauskalustoa pistivät pois niin tässä tulos kun nyt tulikin lunta.

Turku hakee lupaa uudelle englanninkieliselle lukiolle

Turun kaupunki hakee opetus- ja kulttuuriministeriöltä lupaa englanninkielisen lukiokoulutuksen aloittamiseen viimeistään lukuvuonna 2027–28 alkaen.

Erkki Kallio Sofokuksen toimitusjohtajaksi – Teemu Malinen hallituksen puheenjohtajaksi

Erkki Kallio.

Digitaalisen liiketoiminnan asiantuntijayritys Sofokus siirtyy seuraavaan kasvuvaiheeseen selkeyttämällä johtamisrakennettaan. Sofokuksen pitkäaikainen operatiivinen johtaja (COO) Erkki Kallio siirtyy yhtiön toimitusjohtajaksi 16. maaliskuuta.

Kaupunginhallitus hyväksyi Kupittaan uuden liikuntakeskittymän kaavamuutoksen tavoitteet

Kaupunginhallitus hyväksyi Kupittaan uusi liikuntakeskittymä -nimisen asemakaavan muutoksen tavoitteet. Kaava-alue sijoittuu Blomberginaukion ja Lemminkäisenkadun väliselle alueelle, jossa tällä hetkellä on palloilukenttiä, luistelumato ja urheiluhalli.

Näin vältät yleiset maalausmokat

Miten telan nukan pituus vaikuttaa maalipintaan ja miten pituus tulisi ottaa huomioon maalatessa? Miten maalari voi käyttää valoa hyväkseen kattoa maalatessa? K-Raudan asiantuntija neuvoo yksinkertaiset niksit, joilla kotimaalarin työnjälki muuttuu hyvästä loistavaksi.

Maaliskuu alkanut poikkeuksellisen lämpimänä

Kylmän talven jälkeen sää on lauhtunut vauhdilla, ja lämpötilat ovat siirtyneet asteikon toiseen äärilaitaan.

Ajamista sairaana paheksutaan, silti moni ajaa liian sairaana

Liikenneturvan kyselyssä viisi prosenttia kuljettajista on ajanut autoa, vaikka on ottanut ajokykyä heikentävää lääkettä.

Liikenneturvan kysely kertoo, että suuri osa suomalaisista paheksuu ajamista sairaana. Edeltäneen vuoden aikana joka kymmenes on kuitenkin ajanut autoa, vaikka on tuntenut olonsa liian sairaaksi. Osa on myös ajanut silloin, kun on ottanut ajokykyä heikentävää lääkettä.

Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia

Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup.

Pakkastalvi verotti pikkulintujen kantoja merkittävästi

Hömötiainen.

Juuri päättynyt talvi oli harvinaisen kova, sillä pakkasjaksoa kesti vuodenvaihteesta alkaen lähes pari kuukautta. Lunta ei sen sijaan ollut kovinkaan paljon. Molemmilla seikoilla on vaikutusta linnustoon.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia

Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä 0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.

Aura Wind Band vuoden puhallinorkesteri

Aura Wind Band Sigyn-salissa vuoden 2023 Puhallinpäivillä.

Aura Wind Band on vuoden puhallinorkesteri vuonna 2025. Suomen puhallinorkesteriliitto nimeää vuoden puhallinorkesteriksi harrastemusiikin parissa toimivan orkesterin, joka on erityisesti ansioitunut viime vuonna taiteellisesti tai muulla tavoin.

Kun uni ei virkistä, taustalla voi olla uniapnea

Kuorsaus, aamuinen päänsärky ja päiväväsymys voivat olla merkkejä uniapneasta. Hengitysliitto muistuttaa kansallisena uniapneapäivänä 18. maaliskuuta, että sairaus koskettaa monenlaisia eri-ikäisiä ihmisiä.

Väitös: Korkeakoulutuksen maksullisuus vaikuttaa käsityksiin opiskelijoiden asemasta ja korkeakoulutuksen merkityksestä

Raakel Plamperin väitöstutkimuksessa haastateltiin suomalaisia maksuttomaan koulutukseen oikeutettuja ja kansainvälisiä lukuvuosimaksuvelvollisia maisteriopiskelijoita.

Lukuvuosimaksuja on ehdotettu yhdeksi ratkaisuksi korkeakoulutuksen rahoitusongelmiin. Keskustelussa painottuu usein maksullisuus talouskysymyksenä, vaikka kyse on laajemmasta muutoksesta korkeakoulutuksessa.

Tulli: Suomen satamien turvallisuutta parannetaan

Meriliikennettä hyödyntävä järjestäytynyt rikollisuus kansainvälistyy, kasvaa ja kovenee jatkuvasti. Suomen satamien häiriötön toiminta on tunnistettu keskeiseksi kansalliselle turvallisuudelle ja huoltovarmuudelle. Tullin johtama työryhmä on laatinut toimenpidesuunnitelman, jolla parannetaan satamaturvallisuutta kokonaisvaltaisesti yhteistyössä sekä viranomaisten että yksityisen sektorin kanssa.

Vain joka kolmas muovipakkaus palautui kiertoon viime vuonna

Oikein lajiteltu muovipakkaus on arvokasta raaka-ainetta, josta voidaan valmistaa sekä uusia pakkauksia että monenlaisia tuotteita, esimerkiksi tiskiharjoja, kukkaruukkuja, muovipusseja ja rakennustuotteita.

Suurin osa pantittomista muovisista kuluttajapakkauksista päätyy sekajätteeseen. Kodeissa ja työpaikoilla väärin lajitellut muovipakkaukset kostautuvat Suomen kalliimpina EU-maksuina. Muovia päätyy sekajätteeseen muun muassa tiedon puutteen vuoksi.

Tutkimus paljastaa uuden mekanismin, joka selittää kemikaalien vaikutuksia sukupuolihormoneihin

Oulun yliopiston tutkijat ovat löytäneet ihmisestä uuden mekanismin, joka voi selittää, miksi tietyt lääkkeet ja ympäristön kemikaalit vaikuttavat sukupuolihormonien tasapainoon. Löydös lisää ymmärrystä niin sanotuista hormonihäiriköistä – kemikaaleista, joiden tiedetään vaikuttavan kehon hormonitoimintaan.

Kun ohikulkijan taakse kätkeytyy kokonainen elämä

Köysiteatterissa nähdään maaliskuussa tanssia ja teatteria yhdistävä esitys Sonder . Martta Entosen ohjaama teos tarkastelee arkisia hetkiä ja huomaamattomia tarinoita, niitä lyhyitä kohtaamisia, joiden taakse kätkeytyy kokonaisia elämiä.

NouHätä!-aluekilpailu kisataan Krossin pelastus- ja ensihoitoasemalla keskiviikkona

NouHätä!-pelastustaitokampanjaan liittyvä aluekilpailu järjestetään Krossin pelastus- ja ensihoitoasemalla keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 10–15. Kolmen hengen joukkueet taistelevat koko Varsinais-Suomen parhaimman joukkueen tittelistä. Ennen aluekilpailua järjestettiin digitaalinen alkukarsinta, johon osallistui 224 joukkuetta ympäri Varsinais-Suomen. Alkukarsintojen pisteiden perusteella valittiin parisenkymmentä joukkuetta kisaamaan aluemestaruudesta.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Ennätys uusiksi

Sisu Saarinen.

Helmi- ja maaliskuun taitteessa kisattiin SM-hallikisat Espoossa. SM-kisoista saatiin ensimmäisiä askelmerkkejä yleisurheilun ulkokaudelle, jotka huipentuvat Birminghamin EM-kisoihin elokuussa.

TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikielto

Oliver Lauridsen.

Jääkiekon pääsarjan eli Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikiellon 14 maaliskuuta pelatussa TPS–Ässät-ottelussa tapahtuneesta taklauksesta.

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

FBC Turku jättää jäähyväiset F-liigalle

Sunnuntai 15. maaliskuuta ja keskiviikko 18. maaliskuuta kannattaa laittaa kalenteriin. Tuolloin nimittäin FBC Turku pelaa toistaiseksi viimeiset ottelunsa miesten F-liigassa. 15. päivä Kupittaalla vastaan asettuu SPV ja 18. päivä Hawks.

TPS:n U20-joukkueen kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle

Wilmer Kallio.

TPS sijoittui jääkiekon U20-ikäluokan SM-sarjan runkosarjassa yhdeksänneksi ja kohtasi pudotuspelien avauskierroksella kahdeksanneksi sijoittuneen HPK:n. TPS:n kausi päättyi torstaina Gatorade Centerissä pelattuun pudotuspelien avauskierroksen toiseen otteluun. HPK haki Turusta 3–4-vierasvoiton ja eteni puolivälieriin otteluvoitoin 2–0.

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.