Näin paljon kotitalousvähennystä voi saada

Kotitalousvähennys on yksi suosituimmista verovähennyksistä, jota haki vuodelta 2022 noin puoli miljoonaa henkilöä. Viime vuonna teetetyistä töistä voi hakea vähennystä täydentämällä omaa esitäytettyä veroilmoitustaan nyt.

Arviolta noin puoli miljoonaa henkilöä on tänä keväänä hakemassa kotitalousvähennystä vuoden 2023 verotuksessa. Kotitalousvähennystä haetaan täydentämällä esitäytettyä veroilmoitusta, jonka määräpäivä on useimmilla palkan- tai eläkkeensaajilla joko 7. toukokuuta, 14. toukokuuta tai 21. toukokuuta. Oma määräpäivä selviää esitäytetystä veroilmoituksesta.

Kotitalousvähennystä voi saada tavallisista kotitalous-, hoiva- tai hoitopalveluista tai kunnossapito- ja perusparannustöistä, joita ostetaan kotiin tai vapaa-ajan asunnolle. Tällaisia töitä ovat esimerkiksi siivous, lastenhoito tai remontti. Vähennystä voi saada myös, jos työtä ostaa omalle vanhemmalleen.

– Toisin kuin moni muu verovähennys, kotitalousvähennys pienentää maksettavien verojen määrää, ei verotettavien tulojen määrää. Siksi esimerkiksi paljon hoitotyötä ostanut voi säästää veroissa jopa 3 500 euroa kotitalousvähennyksen ansiosta, sanoo Verohallinnon ylitarkastaja Petri Manninen tiedotteessa.

Vuonna 2022 kotitalousvähennykseen oikeuttavia kustannuksia ilmoitettiin Verohallintoon kaikkiaan 1,5 miljardin euron edestä.

Kotitalousvähennystä voi saada enimmillään 3 500 euroa, jos on teettänyt kotitalous-, hoiva- tai hoitotyötä tai luopunut öljylämmityksestä. Näiden töiden osalta verovähennystä voi saada 60 prosenttia työn osuudesta, jos työn ostaa yritykseltä.

Muiden remonttien kuin öljylämmityksestä luopumisen kohdalla kotitalousvähennystä voi saada 40 prosenttia työn osuudesta, kuitenkin korkeintaan 2 250 euroa.

Kotitalousvähennystä on vuoden 2024 alusta alkaen saanut myös kotona annettavasta fysio- tai toimintaterapiasta. Tänä keväänä täytettävä veroilmoitus koskee vuotta 2023, eikä vuoden 2023 fysio- tai toimintaterapiakuluista voi saada kotitalousvähennystä.

Kotitalousvähennyksessä on sadan euron omavastuu.

Helpoin tapa hakea kotitalousvähennystä on ilmoittaa tiedot teettämästään työstä esitäytetyllä veroilmoituksella OmaVerossa. Veroilmoitukseen merkitään työn tekijän tiedot, maksettu määrä arvonlisäveroineen sekä työn osuus maksetusta määrästä.

Viime vuonna peräti 50 000 asiakasta ilmoitti osan veroilmoitustiedoista OmaVerossa, mutta jonkin tietyn asian paperilomakkeella. Yksi yleisimmin paperilomakkeella ilmoitetuista tiedoista oli kotitalousvähennys.

– Haluamme muistuttaa digitaitoisia "sekailmoittajia", että myös kotitalousvähennys kannattaa ilmoittaa OmaVerossa, Manninen sanoo.

Veroilmoituksen liitteitä ei pidä lähettää Verohallintoon, vaan säilyttää itsellä. Verohallinto pyytää niitä tarvittaessa.

Tänä keväänä reilun kuuden tuhannen henkilön esitäytetyssä veroilmoituksessa on automaattisesti kotitalousvähennyksen hakemiseen tarvittavat tiedot, jotka ovat tulleet veroilmoitukseen suoraan palveluntarjoajalta.

Verohallinto otti vuoden 2023 alussa käyttöön ohjelmistorajapinnan, jonka kautta tiedot siirtyvät palveluntarjoajalta, kuten hoivapalvelu- tai siivousyhtiöltä Verohallintoon.

Toistaiseksi kotitalousvähennysrajapintaa hyödyntäviä yrityksiä on vasta kourallinen, eli valtaosan kotitalousvähennystä hakevista asiakkaista pitää edelleen ilmoittaa vähennys itse.

– Kun kotitalousvähennykseen oikeuttavia palveluita tarjoavat yritykset tulevaisuudessa siirtyvät hyödyntämään kotitalousvähennysrajapintaa nykyistä enemmän, monen asiakkaan veroilmoittaminen helpottuu. Monella ikäihmisellä kotitalousvähennys on nykyisin ainoa esitäytettyyn veroilmoitukseen tehtävä muutos, sanoo ict-asiantuntija Mika Hyyrynen Verohallinnosta.

Kotitalousvähennystiedot ovat esitäytetyllä veroilmoituksella valmiiksi myös, jos henkilö on ilmoittanut ne verokorttia hakiessa. Kaikki veroilmoituksessa valmiina olevat tiedot pitää tarkistaa.

Viime vuodelta voi lisäksi saada sähkövähennystä, jos sähköenergian yhteenlasketut kulut vuoden 2023 tammi–huhtikuulta ylittivät 2 000 euroa. Sähkövähennystä voi saada vakituisen asunnon sähköenergiakuluista.

Vähennys on 60 prosenttia 2 000 euroa ylittävistä kuluista, korkeintaan 2 400 euroa yhtä vakituista asuntoa kohti. Kotitalousvähennyksellä ja sähkövähennyksellä on yhteinen 100 euron omavastuu.

Sähkövähennystä on voinut hakea verokorttihakemuksen yhteydessä jo aikaisemmin arvioimalla tammi–huhtikuun 2023 sähköenergiakulujen määrän. Tällaisessa tilanteessa veroilmoitukseen pitää korjata toteutuneet sähköenergian kustannukset.

– Sähkövähennystä on toki mahdollista hakea viime vuodelta veroilmoituksella, vaikkei olisikaan ilmoittanut korkeita sähköenergiakulujaan aikaisemmin verokortilla, Manninen sanoo.

Sähkövähennys ilmoitetaan OmaVerossa kotitalousvähennyksen yhteydessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Työmaa Turun kaupungintalon ympärillä muuttaa liikennejärjestelyjä – bussit väliaikaisesti poikkeusreiteille

Työmaat kaupungintalohankkeen katualueilla.

Aurakadulla ja Linnankadulla Turun kaupungintalon kohdalla alkavat laajat yhdyskuntatekniikkaan liittyvät rakennustyöt. Työt käynnistyvät maaliskuun alussa ja jatkuvat marraskuulle saakka. Linnankatu suljetaan osittain ja työmaat vaikuttavat myös bussiliikenteeseen.

Nämä turvavarusteet puuttuvat autoilijoilta

Moni suomalainen on epätietoinen siitä, miten kauas autosta varoituskolmio tulisi asettaa, selviää OP Pohjolan kyselystä. Erityisesti moottoritien kohdalla vastaajien arviot heittelevät suuresti. Samalla kysely paljastaa puutteita oman auton tai leasing-auton omistajien turvavarusteissa: huomioliivi puuttuu lähes joka toisesta autosta.

Naantalin kaupunki käynnisti vuokrauskilpailun Tuulensuojan liiketilasta

Tuulensuojan rakennuksesta vuokrataan 76 neliömetrin suuruinen liiketila.

Naantalin kaupunki on käynnistänyt kaksivaiheisen vuokrauskilpailun Vanhankaupungin rannassa sijaitsevasta Tuulensuojan toimitilasta. Vuokrattava tila on kooltaan 76 neliömetriä, ja se sijaitsee keskeisellä paikalla vilkkaalla matkailualueella Siltapuistonaukion laidalla. Tiloissa sijaitsi aiemmin Naantalin Matkailu Oy:n toimisto.

Aluevaltuusto hyväksyi talousarviomuutoksen, Varha ostamassa Humalistokadun kiinteistön

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) strategian ja palvelustrategian päivitykset hyväksyttiin aluevaltuuston vuoden ensimmäisessä kokouksessa yksimielisesti. Merkittävimmät uudet painotukset strategiassa ovat turvallisuus ja yhdenvertaisuus. Strategiaan kirjatut arvot ovat pysyneet muuttumattomina.

Perustoimeentulotuen saajien määrä ja menot kasvoivat

Perustoimeentulotuen saaminen oli vuonna 2025 yleisintä Vantaalla.

Perustoimeentulotuen saajien määrä ja menot kasvoivat viime vuonna selvästi. Tukea sai 6,4 prosenttia Suomessa asuvista, ja kuntavertailussa saajien osuus oli suurin Vantaalla. Eniten perustoimeentulotukea maksettiin asumismenoihin.

Kuluttajien luottamus yhä alempana helmikuussa – odotukset inflaatiosta nousussa

Kuluttajien luottamus vajosi entistäkin matalammalle helmikuussa, kun arviot oman talouden nykytilasta ja myös odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta vuoden kuluttua olivat hyvin huonot. Kuluttajahintojen arvioitiin nousseen ja nousevan jatkossa entistä nopeammin.

Maaliskuun RetkiKinossa vaelletaan ulkomailla

Aino Kallio vaeltaa Japanin lumisissa maisemissa ja kylpee luonnon kylpylässä.

Maaliskuun RetkiKinossa Turussa päästään tällä kertaa nojatuolimatkalle Suomen rajojen ulkopuolelle. Tiistaina 3. maaliskuuta Kino Killan valkokankaalla on luvassa hieman kansainvälisempää retkeilyä. Suomalaisten vaeltajien mukana päästään Japanin lumisille vuorille, Skotlannin ylängöille ja Ruotsin Abiskoon.

Sofia Virta: Essayah kävelee Orpon yli saimaannorpan kustannuksella – missä on pääministerin johtajuus?

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii pääministeri Petteri Orpoa ratkaisemaan hallituksen sisäisen ristiriidan ja pidentämään saimaannorpan verkkokalastuskiellon vähintään heinäkuun loppuun asti. Virran mukaan Virran mielestä Orpon on korkea aika osoittaa, että hän pystyy johtamaan hallitustaan ja toteuttamaan hallitusohjelmansa luontolupaukset.

Fölissä syrjitään rollaattoreita

Kirjoittajan mielestä bussissa ei huomioida rollaattorilla liikkuvia.

Kiitokset hänelle, joka kirjoitti (TS 12.2.) rollaattorilla kulkemisesta Fölillä, joka on hänen mielestä mahdotonta. Tekonivelleikkausta odotellen olen joutunut kulkemaan rollaattorilla. Ilmainen aika arkisin on kello 9–12.59 ja muulloin pitää maksaa. Rattailla ja vaunuilla matkustaminen on ilmaista, perusteluna, että lasta ei voi jättää yksin.

Ensimmäiset saavat esitäytetyt veroilmoituksensa OmaVeroon

Toiminimiyrittäjät, maataloudenharjoittajat ja heidän puolisonsa saavat esitäytetyt veroilmoituksensa OmaVeroon viimeistään perjantaina. Heillä veroilmoituksen täydentämisen määräpäivä on 1. huhtikuuta. Muiden esitäytetyt veroilmoitukset ovat OmaVerossa maaliskuun loppuun mennessä, ja määräpäivät ovat huhtikuussa.

Liedon seurakunta suosii luomua

Aamiaisella tarjolla olevat kananmunat noudetaan paikalliselta luomutilalta.

Liedon seurakunta suosii elintarvikehankinnoissa luomua aina kun se on mahdollista. Myös lähiluomua ja muita paikallisia tuotteita käytetään mielellään.

Turun perheasiain neuvottelukeskus järjestää parisuhderisteilyn

Turun ja Kaarinan alueella asuvia työikäisiä pariskuntia kutsutaan astumaan perheneuvojien kanssa Lemmenlaivaan. Turun perheasiain neuvottelukeskus järjestää toukokuussa toista kertaa suositun parisuhderisteilyn Tukholmaan.

Lounais-Suomen maatilat investoivat edelleen tulevaisuuteen

Tuettujen investointien kokonaiskustannukset kohoavat Lounais-Suomessa yli 81 miljoonaan euroon.

Lounais-Suomessa 552 maatalouden investointia sai EU:n maaseuturahoitusta viime vuonna. Vaikka maatalouden kannattavuus on ollut tapetilla, Lounais-Suomen tilat uskaltavat edelleen investoida tulevaisuuteen.

Nikotiinituotteiden käyttö kasvaa – Varha ja NikoTiimi haastavat vanhemmat mukaan käytön ehkäisyyn

Tuoreimmat viime vuoden kouluterveyskyselyn tulokset osoittavat, että nuorten nikotiinituotteiden käyttö on lisääntynyt huolestuttavasti. Ilmiö on valtakunnallinen ja näkyy myös Varsinais-Suomessa kaikilla kouluasteilla. Varsinais-Suomen hyvinvointialueen koordinoima NikoTiimi kutsuu vanhempia mukaan nuorten nikotiinituotteiden käytön ehkäisyyn ja järjestää aiheesta alueellisen Teams-vanhempainillan 4. maaliskuuta.

Suomalaiset nuoret aikuiset toivovat tulevaisuudelta talouden kestävää kasvua ja hyvinvoinnin oikeudenmukaista jakautumista

Suomalaisten nuorten aikuisten toiveissa talouden ja yhteiskunnan tulevaisuuden kehitykselle korostuvat solidaarisuus, kestävä kehitys, luontoyhteys ja itsensä kehittäminen.

Suomen talouden tulevaisuuden pohtiminen kiinnostaa nuoria aikuisia, osoittaa Turun yliopiston tutkijoiden tekemä selvitys. Nuoret toivovat inhimillisesti ja ekologisesti kestävää tulevaisuutta, jossa hyvinvointi jakautuu nykyistä oikeudenmukaisemmin.

Kolme nuorta vangittu Mäntymäessä tapahtuneesta tapon yrityksestä

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut Mäntymäessä viime torstaina tapahtuneen epäillyn väkivallanteon tutkintaa. Poliisi epäilee kolmea 17-vuotiasta nuorta tapon yrityksestä ja törkeästä ryöstöstä.

Hallitus esittää, että jammereiden luvattomasta hallussapidosta tulisi rangaistavaa

Jammereilla häiritään esimerkiksi sijaintitietoja.

Hallitus antoi eduskunnalle lakiesityksen 19. helmikuuta koskien radiohäirintään tarkoitettujen radiolaitteiden eli niin kutsuttujen jammereita koskevan lainsäädännön muuttamista. Muutokset tehtäisiin sähköisen viestinnän palveluista annettuun lakiin.

Bakteeripatogeenit rakentavat antibioottiresistenttejä ”bunkkereita” hiusmaisista ulokkeistaan koostuvilla kehikoilla

Tutkijat ovat löytäneet ja kuvanneet atomitasolla mekanismin, jonka avulla bakteeripatogeenit – mukaan lukien sairaalabakteerit Acinetobacter baumannii ja Pseudomonas aeruginosa – pystyvät muodostamaan ympärilleen antibioottiresistenttejä kolmiulotteisia biofilmejä. Löydökset avaavat uusia mahdollisuuksia monilääkeresistenttien bakteeri-infektioiden hoitojen kehittämiselle estämällä biofilmin muodostumisen.

Näköislehti

Urheilu

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Åboraakkeli: Kumpi nousee viivan päälle?

Lentopallon miesten Mestaruusliigan runkosarjan kääntyessä loppusuoralleen Varsinais-Suomessa riittää mielenkiintoa molemmissa päissä sarjataulukkoa. Loimaalla Hurrikaani porskuttaa vakuuttavasti kohti runkosarjan voittoa. Loimaalla voidaan suunnata luottavaisin mielin kohti pudotuspelejä, joissa tavoitteena on kirkastaa viime kevään hopea kullaksi.

Alie Conteh vahvistamaan Interin hyökkäystä

Alie Conteh.

Inter ja norjalaisseura Strømsgodset ovat sopineet 21-vuotiaan Alie Contehin vuoden mittaisesta lainasiirrosta Turkuun. Interillä on Sierra Leonen maajoukkuehyökkääjään myös osto-optio.

Aatola sarjakolmosena Miamin avauksen jälkeen

Vilho Aatola.

USF Juniors -kausi käynnistyi Homestead-Miami Speedwayllä kolmen osakilpailun voimin. Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola on avausviikonlopun jälkeen sarjassa kolmantena.

Puukkokatsomo: RaiFu mestaruutta puolustamaan

Senni Viren.

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu on ollut kuluneella kaudella odotetun vahva. Kun runkosarjaa on jäljellä kolme kierrosta, raisiolaiset ovat tiukasti mukana runkosarjan voittokamppailussa.

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.