Näin paljon kotitalousvähennystä voi saada

Kotitalousvähennys on yksi suosituimmista verovähennyksistä, jota haki vuodelta 2022 noin puoli miljoonaa henkilöä. Viime vuonna teetetyistä töistä voi hakea vähennystä täydentämällä omaa esitäytettyä veroilmoitustaan nyt.

Arviolta noin puoli miljoonaa henkilöä on tänä keväänä hakemassa kotitalousvähennystä vuoden 2023 verotuksessa. Kotitalousvähennystä haetaan täydentämällä esitäytettyä veroilmoitusta, jonka määräpäivä on useimmilla palkan- tai eläkkeensaajilla joko 7. toukokuuta, 14. toukokuuta tai 21. toukokuuta. Oma määräpäivä selviää esitäytetystä veroilmoituksesta.

Kotitalousvähennystä voi saada tavallisista kotitalous-, hoiva- tai hoitopalveluista tai kunnossapito- ja perusparannustöistä, joita ostetaan kotiin tai vapaa-ajan asunnolle. Tällaisia töitä ovat esimerkiksi siivous, lastenhoito tai remontti. Vähennystä voi saada myös, jos työtä ostaa omalle vanhemmalleen.

– Toisin kuin moni muu verovähennys, kotitalousvähennys pienentää maksettavien verojen määrää, ei verotettavien tulojen määrää. Siksi esimerkiksi paljon hoitotyötä ostanut voi säästää veroissa jopa 3 500 euroa kotitalousvähennyksen ansiosta, sanoo Verohallinnon ylitarkastaja Petri Manninen tiedotteessa.

Vuonna 2022 kotitalousvähennykseen oikeuttavia kustannuksia ilmoitettiin Verohallintoon kaikkiaan 1,5 miljardin euron edestä.

Kotitalousvähennystä voi saada enimmillään 3 500 euroa, jos on teettänyt kotitalous-, hoiva- tai hoitotyötä tai luopunut öljylämmityksestä. Näiden töiden osalta verovähennystä voi saada 60 prosenttia työn osuudesta, jos työn ostaa yritykseltä.

Muiden remonttien kuin öljylämmityksestä luopumisen kohdalla kotitalousvähennystä voi saada 40 prosenttia työn osuudesta, kuitenkin korkeintaan 2 250 euroa.

Kotitalousvähennystä on vuoden 2024 alusta alkaen saanut myös kotona annettavasta fysio- tai toimintaterapiasta. Tänä keväänä täytettävä veroilmoitus koskee vuotta 2023, eikä vuoden 2023 fysio- tai toimintaterapiakuluista voi saada kotitalousvähennystä.

Kotitalousvähennyksessä on sadan euron omavastuu.

Helpoin tapa hakea kotitalousvähennystä on ilmoittaa tiedot teettämästään työstä esitäytetyllä veroilmoituksella OmaVerossa. Veroilmoitukseen merkitään työn tekijän tiedot, maksettu määrä arvonlisäveroineen sekä työn osuus maksetusta määrästä.

Viime vuonna peräti 50 000 asiakasta ilmoitti osan veroilmoitustiedoista OmaVerossa, mutta jonkin tietyn asian paperilomakkeella. Yksi yleisimmin paperilomakkeella ilmoitetuista tiedoista oli kotitalousvähennys.

– Haluamme muistuttaa digitaitoisia "sekailmoittajia", että myös kotitalousvähennys kannattaa ilmoittaa OmaVerossa, Manninen sanoo.

Veroilmoituksen liitteitä ei pidä lähettää Verohallintoon, vaan säilyttää itsellä. Verohallinto pyytää niitä tarvittaessa.

Tänä keväänä reilun kuuden tuhannen henkilön esitäytetyssä veroilmoituksessa on automaattisesti kotitalousvähennyksen hakemiseen tarvittavat tiedot, jotka ovat tulleet veroilmoitukseen suoraan palveluntarjoajalta.

Verohallinto otti vuoden 2023 alussa käyttöön ohjelmistorajapinnan, jonka kautta tiedot siirtyvät palveluntarjoajalta, kuten hoivapalvelu- tai siivousyhtiöltä Verohallintoon.

Toistaiseksi kotitalousvähennysrajapintaa hyödyntäviä yrityksiä on vasta kourallinen, eli valtaosan kotitalousvähennystä hakevista asiakkaista pitää edelleen ilmoittaa vähennys itse.

– Kun kotitalousvähennykseen oikeuttavia palveluita tarjoavat yritykset tulevaisuudessa siirtyvät hyödyntämään kotitalousvähennysrajapintaa nykyistä enemmän, monen asiakkaan veroilmoittaminen helpottuu. Monella ikäihmisellä kotitalousvähennys on nykyisin ainoa esitäytettyyn veroilmoitukseen tehtävä muutos, sanoo ict-asiantuntija Mika Hyyrynen Verohallinnosta.

Kotitalousvähennystiedot ovat esitäytetyllä veroilmoituksella valmiiksi myös, jos henkilö on ilmoittanut ne verokorttia hakiessa. Kaikki veroilmoituksessa valmiina olevat tiedot pitää tarkistaa.

Viime vuodelta voi lisäksi saada sähkövähennystä, jos sähköenergian yhteenlasketut kulut vuoden 2023 tammi–huhtikuulta ylittivät 2 000 euroa. Sähkövähennystä voi saada vakituisen asunnon sähköenergiakuluista.

Vähennys on 60 prosenttia 2 000 euroa ylittävistä kuluista, korkeintaan 2 400 euroa yhtä vakituista asuntoa kohti. Kotitalousvähennyksellä ja sähkövähennyksellä on yhteinen 100 euron omavastuu.

Sähkövähennystä on voinut hakea verokorttihakemuksen yhteydessä jo aikaisemmin arvioimalla tammi–huhtikuun 2023 sähköenergiakulujen määrän. Tällaisessa tilanteessa veroilmoitukseen pitää korjata toteutuneet sähköenergian kustannukset.

– Sähkövähennystä on toki mahdollista hakea viime vuodelta veroilmoituksella, vaikkei olisikaan ilmoittanut korkeita sähköenergiakulujaan aikaisemmin verokortilla, Manninen sanoo.

Sähkövähennys ilmoitetaan OmaVerossa kotitalousvähennyksen yhteydessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys käynnistyi rivakasti

Merimetsojen suojametsästysaika jatkuu helmikuun loppuun.

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys on käynnistynyt vilkkaasti syyskuun alussa voimaan tulleen lakimuutoksen jälkeen. Merimetsoja on saatu saaliiksi runsaat 800 ja valkoposkihanhia yli 4 300 yksilöä. Suojametsästyksen tavoitteena on ehkäistä lintujen aiheuttamia vahinkoja.

Kotitalousvähennys nousee takautuvasti – näin saat korotetun vähennyksen käyttöösi

Kotitalousvähennyksen enimmäismäärä ja vähennysprosentit nousevat vuoden alusta alkaen. Myös matkakuluvähennyksen omavastuu pienenee väliaikaisesti kuluvan vuoden ajaksi. Muutokset saa käyttöönsä heti tekemällä OmaVerossa uuden verokortin tai myöhemmin täydentämällä esitäytettyä veroilmoitusta.

Varhain alkavat vaihdevuodet yhteydessä lisääntyneisiin ahdistus- ja masennusoireisiin

Ahdistusoireita raportoitiin vaihdevuosiin siirtyneillä naisilla selvästi enemmän kuin muilla samanikäisillä naisilla.

Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että vaihdevuosiin tavallista aiemmin siirtyneillä naisilla esiintyi enemmän ahdistus- ja masennusoireita kuin samanikäisillä naisilla, joilla vaihdevuodet eivät vielä olleet alkaneet.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Voudinkadun liikenteeltä Raisiossa joulukuun lopulle asti

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään 13.10.–22.12. Raisiossa Voudinkadulla Raatikadun risteyksen kohdalla. Tie on poikki kaikelta liikenteeltä työmaan kohdalta.

Työryhmä valmistelemaan strategiaa rikoksella saatujen varojen takaisinhankinnan tehostamiseksi

Oikeusministeriö on asettanut työryhmän, jonka tehtävänä on valmistella kansallinen strategia rikosperäisten varojen takaisinhankinnasta. Strategia on osa EU:n niin sanotun konfiskaatiodirektiivin täytäntöönpanoa Suomessa.

EVA: Enemmistö päättäisi puolustuksesta yhdessä Pohjoismaiden kanssa

Suomalaisten suuri enemmistö haluaa tiivistää pohjoismaista yhteistyötä tuntuvasti. Yli puolet suomalaisista olisi valmis yhteispohjoismaiseen päätöksentekoon puolustuksessa ja rajavalvonnassa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Täyttä asiaa: Suojatiellä saa oikeasti pelätä

Lukija pitää Mikaelinkirkkoa Turun kauneimpana kirkkona.

Kävelytiet epätasaisia, suojatiellä saa oikeasti pelätä jos takana oleva päättää ryhtyä ohittamaan jo suojatien eteen pysähtynyttä. Skuutit liikkuvat ihan miten sattuvat.

Aluehallitus päätti Varhan palveluverkosta

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) palveluverkon suunnitelma vuosille 2027–29 ja visio vuoteen 2037 saakka on hyväksytty. Aluehallituksen päätös säilyttää nykyistä sosiaali- ja terveyspalvelujen palveluverkkoa monin paikoin.

Kaupunginvaltuutettu Elina Hiltunen liittyy perussuomalaisten valtuustoryhmään

Turun Perussuomalaisten hallitus ja Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä järjestivät maanantaina 12. lokakuuta yhteiskokouksen kaupunginvaltuutettu Elina Hiltusen ottamisesta perussuomalaisten valtuustoryhmän jäseneksi, johon kokousväki lopulta myöntyi. Perussuomalaisten ryhmä kasvaa Turussa seitsemän kaupunginvaltuutetun vahvuiseksi.

Mikä on normaalia syömistä?

Syömiskäyttäytyminen näyttää erilaiselta eri-ikäisillä ja eri painoisilla ihmisillä. Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että tunnesyöminen ja hallitsematon syöminen korostuvat nuoremmilla aikuisilla, kun taas syömisen tietoinen rajoittaminen on yleisempää ikääntyneillä. Myös sukupuoli ja paino vaikuttavat siihen, millainen syömiskäyttäytyminen on tavallista.

Kaupunginhallituksen rakentamis- ja tilajaosto kiristää Impivaaran uimahallin remontin valvontaa

Turun kaupunginhallituksen rakentamis- ja tilajaosto on saanut maanantaina 12. lokakuuta pyytämänsä selvityksen Impivaaran uimahallin remontista. Jaosto käsitteli asiaa reilun tunnin ajan. Jaosto haluaa remontista toisen selvityksen ja säännöllisen katsauksen kokouksiinsa.

Taloyhtiöiden kustannuksissa kasvupaineita ensi vuonna

Kaukolämmitteisten kerrostalojen hoitokustannukset kasvavat suurissa kaupungeissa ensi vuonna keskimäärin kahdesta kolmeen prosenttia.

Yleinen kustannuskehitys voi jonkin verran kasvattaa taloyhtiöiden hoitokuluja ensi vuonna. Kiinteistöliitto julkaisi jäsentaloyhtiöilleen tarkoitetun talousarvio-ohjeen, joka tarjoaa suuntaviivoja ensi vuoden talouden suunnitteluun. Tilanteet vaihtelevat kuitenkin suuresti kunnasta ja taloyhtiöstä toiseen.

Suomelle 229,2 miljoonaa euroa NextGenerationEU-välineestä

Euroopan komissio on antanut myönteisen arvion Suomen viidennestä maksupyynnöstä, joka koskee 229,2 miljoonan euron avustuksia elpymis- ja palautumistukivälineestä.

Happoradio uransa mittavimmalla klubikiertueella

Happoradio tekee mittavaa kiertuetta.

2000-luvun tärkeimpiin suomenkielisen rock-musiikin soihdunkantajiin kuuluva Happoradio julkaisi yhdeksännen pitkäsoittonsa Me tarvitsemme toisiamme 18. syyskuuta ja suuntasi levyn myötä yhdelle uransa kattavimmista klubikiertueista. 20 keikkaa sisältävä kiertue saapuu Turun Apolloon perjantaina 30. lokakuuta.

Lyhytterapia voi auttaa useampia kuin on luultu

Tehokasta terapeuttista hoitoa yleisiin mielenterveyden ongelmiin voitaisiin tarjota laajasti osana julkisia mielenterveyspalveluita, selviää Helsingin yliopiston tutkimuksessa. Lyhytterapia tehoaa myös vaikeammin oireileviin potilaisiin.

Ilmastonmuutos nopeutunut – riskit kasvavat lämpenemisen myötä

Vuosien 2006–2025 keskilämpötilan poikkeama suhteessa vertailukauteen 1901–1920.

Maailman keskilämpötila on noussut jo lähelle Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 asteen tasoa, ja pitkän aikavälin lämpenemisen arvioidaan ylittävän sen lähivuosina. Suomen ilmastopaneelin uusin muistio tarjoaa tiiviin ja ajantasaisen tilannekuvan ilmastonmuutoksen etenemisestä ja vaikutuksista Suomessa ja maailmanlaajuisesti.

Teleste toimittaa TFT LCD -matkustajainformaationäyttöjä Infrabelille Belgian rautatieasemille

Teleste laajentaa yhteistyötään Belgian valtionrautateiden operointiyhtiö Infrabelin kanssa toimittamalla TFT LCD -matkustajainformaationäyttöjä rautatieasemille eri puolille Belgiaa. Toimitus tukee matkustajainformaatiojärjestelmien jatkuvaa modernisointia Belgian rataverkossa.

Fuuga avaa ovensa 26. lokakuuta kello 10

Fuuga on valmis ottamaan yleisön vastaan.

– Uusi talo, jossa on loputtomasti mahdollisuuksia musiikille ja yhteistyölle, yhdellä Turun parhaista paikoista. Maailmanluokan akustiikka on houkutellut Fuugaan kansainvälistä ohjelmistoa ja lipunostajia on jo yli 15 maasta. Syksyn lipuista yli 80 prosenttia on myyty. Tiloja on kyselty tapahtumille vuoteen 2031 asti. Olemme ylittäneet omat odotuksemme jo tässä vaiheessa, kun lähtölaskenta avaukseen on alkanut, kertoo musiikkitalon johtaja Samppa Rinne tiedotteessa.

Näköislehti

Urheilu

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.

Otteluanalyysi: KuPS kaatui kärkipelissä – Inter tarrasi mestaruuteen

Clinton Jephta.

Inter tarrasi lujalla otteella jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruuteen voittamalla Kuopion Palloseuran kärkikamppailussa Kupittaalla 1-0 Clinton Jephtan maalilla. Ottelu ratkesi käytännössä, kun KuPS-toppari Brahimi Magassa lensi kentältä suoralla punaisella. Sen jälkeen Inter otti kentän täysin hallintaansa ja vyörytti hyökkäyksiä kohti KuPS-maalia. Maalikin syntyi, vaikka ensi piti kolistella kaksi kertaa tolppaa ja kerran ylärimaa.

Otteluanalyysi: Jaro-tappio täydensi TPS:n mahalaskun

Timo Zaal oli TPS:n parhaimmistoa.

Totaalinen mahalasku. Näin voi luonnehtia TPS:n karsintasarjaa eli jalkapalloilun Veikkausliigan alempaa loppusarjaa. Neljä peliä, ei yhtään tehtyä maalia, yksi piste. Sarjapaikastaan taisteleva Pietarsaaren Jaro kävi ryöväämässä pisteet Kupittaalta maalein 0–1. Jaro katkaisi kahdeksan ottelun voitottoman putken ja otti ensimmäisen voittonsa sitten heinäkuun.

Suomen rikkain ruuna Morison kilpailee Pohjoismaiden mestaruudesta Turussa

Morison ja Siru Juutinen.

Kaikkien aikojen eniten palkintorahaa tienannut suomenhevosruuna Morison tavoittelee viikonloppuna kylmäveristen Pohjoismaiden mestaruutta Turussa. Pälkäneläisen Siru Juutisen osaomistaman, kasvattaman ja valmentaman ruunan kilpailuoikeus päättyy vuodenvaihteessa, jolloin sitä odottavat eläkepäivät ja uudet tehtävät.

Kattelus ja Carmody Loimun kokoonpanoon

Tommy Carmody nähdään ensi kaudella Loimun paidassa.

Loimu vahvistaa joukkuettaan kahdella uudella pelaajalla juuri lentopallon Mestaruusliiga-kauden kynnyksellä. Yleispelaaja Kalle Kattelus ja keskipelaaja Tommy Carmody liittyvät oranssimustiin Loimun 50. pääsarjakaudeksi. Kokoonpanon täydentäminen tuli ajankohtaiseksi, sillä Loimu on kärsinyt poikkeuksellisen paljon loukkaantumisista liigakauteen valmistautumisen aikana.

Puukkokatsomo: Reaaliteetit iskivät lentopalloliigaan

Historiallisen lentopallon EM-pronssin jälkihuumassa pudottiin Turussa hyvin nopeasti suomalaisen pääsarjapalloilun realiteettien äärelle, kun Tuto Volley ilmoitti viime viikolla luopuvansa lentopallon Mestaruusliigapaikasta.