Selvitys: Lentoliikenteen taloudelliset vaikutukset Varsinais-Suomelle ylivertaiset

Lentoliikenteen taloudelliset vaikutukset ovat Varsinais-Suomen kasvulle ja menestykselle merkittävät. Lentoliikenteen aluetaloudellisia vaikutuksia selvittivät Turun kauppakamarin lisäksi seitsemän muuta alueellista kauppakamaria. Vastaavaa näin laajaa selvitystä ei ole aiemmin tehty. Selvityksessä mukana olleiden lentoasemien aluetaloudellinen merkitys on 38 miljardia euroa ja 96 000 työpaikkaa.

Selvityksessä mukana olleiden lentoasemien aluetaloudellinen merkitys on 38 miljardia euroa ja 96 000 työpaikkaa.

– Lentoliikenteen kokonaistaloudelliset vaikutukset Turun seudulle ovat 7,7 miljardia euroa, mikä on tutkituista maakuntakentistä suurin luku. Ilman viimeaikaisia heikennyksiä Turun lentoaseman yhteyksissä, ne olisivat todennäköisesti vieläkin huomattavasti suuremmat, arvioi vaikuttamispäällikkö Krista Ahonen Turun kauppakamarista tiedotteessa.

Erityisen riippuvaisia lentoliikenteestä ovat kemianteollisuus sekä matkailu ja koneteollisuus. Selvityksen perusteella lentoliikennettä käyttävät erityisesti metalliteollisuuden yritykset, joista monella on merkittävää vientikauppaa. Tehdyistä matkoista lähes kaikki (98 %) suuntautuvat ulkomaille.

Osaavan työvoiman houkuttelussa yli puolet seudun yrityksistä katsoo lentoliikenteen tuoman veto- ja pitovoiman olevan välttämätöntä tai tarpeellista. Selvityksen mukaan lentoliikenne katalysoi seudulle 21 320 työpaikkaa. Lentoliikenteen yksi tärkeimmistä vaikutuksista on uusien työpaikkojen synnyttäminen, erityisesti muille toimialoille.

– Voidaan todeta, että vaikutukset Varsinais-Suomen seudulle ja koko Suomelle ovat huomattavia.

Lentoliikenteen niin sanottu katalyyttinen vaikutus Varsinais-Suomen alueen investointeihin on selvityksen mukaan ollut kymmenen vuoden aikana 400 miljoonaa ja verotuloihin 538 miljoonaa euroa. Luvuissa on mukana myös Turusta muille lentoasemille vuotava liikenne. Suurin vuoto, peräti 75 prosenttia seudun lennoista, kohdistuu Helsinki-Vantaan lentoasemalle.

Elinkeinoelämän huoli liittyy erityisesti heikkoihin yhteyksiin ulkomaille, missä erityisesti vientiyritysten asiakkaat pitkälti ovat. Turun kauppakamarin jäsenet ovat toistuvasti esittäneet toiveita suorista lennoista Turusta Kööpenhaminaan ja Keski-Eurooppaan, erityisesti Saksaan. Lentoliikennettä tarvitaan tuoreen selvityksen mukaan erityisesti yritysten kansainvälistymiseen, asiakaskunnan laajentamiseen ja markkina-alueen saavuttamiseen.

If Vahinkovakuutus Oyj:n HR- johtaja Marketta Helokunnas kertoo, että yrityksessä matkustetaan säännöllisesti työtehtävissä sekä lentäen että myös laivayhteyksin.

– Kun yritys toimii useassa maassa, toimivat ja sujuvat yhteydet ovat suorastaan elinehto. Matkustaminen on välttämätöntä myynti- ja asiantuntijaorganisaatiossa, jossa asiakkuuksia ja projektityötä on oleellista hoitaa kasvotusten. Mikäli yhteydet työmatkojen hoitamiseksi ovat haasteelliset, asiantuntijarekrytoinnit helposti ohjautuvat pääkaupunkiseudulle, sanoo Helokunnas, ja jatkaa, että yrityksestä lennetään vuosittain noin kaksi tuhatta lentoa maailmalle ja takaisin.

Usein lennot tehdään käytännön syistä Tukholman kautta, sillä vasta sieltä matka pääsee jatkumaan eteenpäin muualle Eurooppaan. Jatkuvasti supistuvat lentoyhteydet huolestuttavat.

– Mikäli haluamme olla houkutteleva alue investoinneille, on meillä oltava hyvät ja toimivat lentoyhteydet. Tutkitusti lentoliikenteen ja bruttokansantuotteen kehityksen välille on löydetty kansainvälisissä tutkimuksissakin suora yhteys, muistuttaa Ahonen.

Toimimattomat yhteydet ovat tuoreen selvityksen mukaan vieneet satoja työpaikkoja ja kymmenien miljoonien eurojen investoinnit. Seudun yritykset arvioivat, että liikevaihdosta on lähtenyt yhteensä 120 miljoonaa euroa heikkojen lentoliikenneyhteyksien vuoksi.

– Luku on huomattava, eikä sellaiseen menetykseen ole seudulla varaa. Keskustelu maakuntakenttien lentoliikenteen taloudellisesta kannattamattomuudesta voidaan tämän selvityksen tukemana todeta turhaksi, painottaa Ahonen.

Kansainvälistä kauppaa harjoittavien yritysten liikevaihdosta on lentoliikenneriippuvaista 89 prosenttia. Erityisen suurta se on maakunnassa kemianteollisuudessa, muussa valmistavassa teollisuudessa sekä informaation ja viestinnän toimialoilla.

Turun lentoaseman vaikutuksia arvioi kyselyssä 102 vastaajaa Varsinais-Suomen maakunnan alueelta. Vastaajat olivat pääasiassa Turun kauppakamarin jäsenistöä ja elinkeinoelämän edustajia Varsinais-Suomesta.

Selvityksessä olivat mukana Turun kauppakamarin lisäksi Keski-Suomen, Kuopion, Lapin, Pohjanmaan, Pohjois-Karjalan, Satakunnan ja Tampereen kauppakamarit. Kyselyn toteutti Kiila Consulting touko–kesäkuussa.

Katalyyttisillä vaikutuksilla tarkoitetaan lentoliikenteen vaikutuksia muihin toimialoihin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suomen yrityskauppamarkkinat ennätysten tiellä

Koko vuoden kestänyt positiivinen trendi jatkui Suomen yrityskauppamarkkinoilla. Päättyneen kolmannen vuosineljänneksen aikana tehtiin 170 kauppaa. Se on korkein kauppamäärä mittaushistorian aikana kolmannella neljänneksellä.

Älä jonota nuohoojaa syksyllä

Nuohousala kantaa huolta tilanteesta, jossa suuri osa nuohouskysynnästä keskittyy lyhyelle syysjaksolle, vaikka nuohousta voidaan tehdä ympäri vuoden.

Lämmityskauden käynnistyminen ruuhkauttaa vuosittain nuohouspalveluita eri puolilla Suomea. Nuohousala kantaa huolta tilanteesta, jossa suuri osa nuohouskysynnästä keskittyy lyhyelle syysjaksolle, vaikka nuohousta voidaan tehdä ympäri vuoden.

Metsäteollisuuden markkinat pysyvät vaisuina

Metsäteollisuustuotteiden kysyntä pysyy Suomen tärkeillä vientimarkkinoilla vaimeana, ennustaa Luonnonvarakeskuksen (Luke) metsäsektorin suhdannekatsaus. Sahatavaran kysynnän odotetaan elpyvän hitaasti vuonna 2027, mutta kemiallisen metsäteollisuuden markkinatilanne säilyy vaisumpana. Puun hinnat laskevat tänä vuonna ja kääntyvät maltilliseen nousuun ensi vuonna.

Paraisille uusi K-Supermarket – Reimarin kauppiaspari jatkaa

Havainnekuva uudesta Reimarista.

K-Supermarketin rakentaminen käynnistyy Paraisten Vapparintiellä lokakuussa. Joulukaupaksi 2027 valmistuva kauppa korvaa nykyisen K-Supermarket Reimarin. Nykyinen kauppa palvelee asiakkaita normaalisti avautumiseen asti. Kaupan kauppiaina jatkavat Reimarista tutut Axel Eriksson ja Jenni Elomaa .

Kansainvälisten lentojen määrä palannut pandemiaa edeltävälle tasolle

Lentoliikenteen määrä Suomen ilmatilassa kasvoi heinä–syyskuussa. Saapuvien ja lähtevien lentojen määrä lisääntyi 3,8 prosenttia vuoden takaisesta, ja kansainvälisten lentojen määrä on palannut pandemiaa edeltävälle tasolle. Samaan aikaan pääteiden liikenne väheni hieman ja ratatyöt vähensivät erityisesti lähijunaliikennettä.

Pysäköinti maksulliseksi Samppalinnan alueella, samalla käyttöön asukaspysäköinti

Lupapysäköintialue.

Samppalinnan alue muutetaan maksulliseksi. Samalla otetaan käyttöön uusia asukaspysäköintialueita. Liikennemerkkien muutokset aloitetaan viikolla 43.

Aalto-Setälä: Ympäristörikosten rangaistuksia kovennetaan, myös teknologiajättien kannettava vastuunsa

Kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä (kok.) pitää ympäristörikosten rangaistusten kiristämistä välttämättömänä. Hallituksen esitys nostaisi yritysten yhteisösakkoja tuntuvasti ja mahdollistaisi vakavista ympäristörikoksista tuomittujen yritysten sulkemisen julkisten hankintojen ulkopuolelle. Aalto-Setälän mukaan myös kansainvälisten suuryritysten on kannettava vastuunsa ympäristövaikutuksistaan.

Palkittu tyttöjä ja internetiä tutkiva teos little_star95 vierailee Turussa

Hilma Kotkaniemi.

Sara Koirasen , Iida Hägglundin ja työryhmän esitys little_star95 – ooksä online? on nostalgiatrippi, joka kutsuu matkalle teinitytön huoneeseen ja illanviettoon 2000-luvun alun internetissä.

Ulkomaalaiset jättävät maksamatta 70 prosenttia pysäköintivirhemaksuistaan

Ulkomaalaiset jättävät maksamatta noin 70 prosenttia Suomessa saamistaan pysäköintivirhemaksuista. Otanta on viideltä viime vuodelta. Pääkaupunkiseudulla osuus on 72 prosenttia.

Pikkulasten lääkehoito siirtyy terveyskeskuksista yksityisille lastenlääkäreille

Yhä suurempi osa alle kouluikäisten lasten lääkemääräyksistä kirjoitetaan yksityisellä sektorilla. Viime vuonna jo selvästi yli puolet alle kouluikäisten reseptilääkkeistä määrättiin yksityisellä. Nuorilla lääkehoito sen sijaan painottuu edelleen julkiselle sektorille.

Virta: Oikeusvaltio murenee, jos rikosten uhrit joutuvat odottamaan oikeutta vuosia – syyttäjälaitoksen leikkaukset pysäytettävä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii Orpon hallitusta turvaamaan syyttäjälaitoksen toimintaedellytykset ja pysäyttämään oikeudenhoidon ruuhkautumisen. Virran mukaan oikeusvaltion puolustaminen ei voi jäädä juhlapuheisiin, jos kansalaisten mahdollisuus saada oikeutta kohtuullisessa ajassa murenee.

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Varoitukset vaarallisista huumeista suoraan puhelimeen

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on avannut uuden verkkopalvelun, jonka tavoitteena on vähentää huumeiden käytön haittoja ja auttaa ehkäisemään huumekuolemia. Nopeaa tiedonvälitystä tarvitaan, sillä huumemarkkinat muuttuvat jatkuvasti ja liikkeellä olevien aineiden sisältöä tai vahvuutta ei aina tiedetä ennalta. Palvelu välittää tietoa Suomessa liikkuvista erityisen vaarallisista huumausaineista, varoitukset voi tilata suoraan omaan sähköpostiin ja puhelimeen.

Lux Gratiae sytyttää Naantalin syksyn valotaiteella, elämyksillä ja musiikilla

Naantalin valotaidefestivaali Lux Gratiae 22.–25. lokakuuta tuo esiin valotaideteosten lisäksi myös runsaasti muita kulttuuri- ja taide-elämyksiä eri puolilla kaupunkia. Valot syttyvät avajaistapahtumassa perjantaina 23. lokakuuta kello 20.

Allergisen kertomaa ei pidä vähätellä tai kyseenalaistaa

Ruoka-allergia on otettava tosissaan aina, kun allergiselle valmistetaan tai tarjoillaan ruokaa, muistuttaa Allergia-, iho- ja astmaliitto Ruoka-allergiapäivänä 13. lokakuuta. Pienikin määrä allergisoivaa ruoka-ainetta voi aiheuttaa vakavia oireita.

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys käynnistyi rivakasti

Merimetsojen suojametsästysaika jatkuu helmikuun loppuun.

Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys on käynnistynyt vilkkaasti syyskuun alussa voimaan tulleen lakimuutoksen jälkeen. Merimetsoja on saatu saaliiksi runsaat 800 ja valkoposkihanhia yli 4 300 yksilöä. Suojametsästyksen tavoitteena on ehkäistä lintujen aiheuttamia vahinkoja.

Kotitalousvähennys nousee takautuvasti – näin saat korotetun vähennyksen käyttöösi

Kotitalousvähennyksen enimmäismäärä ja vähennysprosentit nousevat vuoden alusta alkaen. Myös matkakuluvähennyksen omavastuu pienenee väliaikaisesti kuluvan vuoden ajaksi. Muutokset saa käyttöönsä heti tekemällä OmaVerossa uuden verokortin tai myöhemmin täydentämällä esitäytettyä veroilmoitusta.

Varhain alkavat vaihdevuodet yhteydessä lisääntyneisiin ahdistus- ja masennusoireisiin

Ahdistusoireita raportoitiin vaihdevuosiin siirtyneillä naisilla selvästi enemmän kuin muilla samanikäisillä naisilla.

Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että vaihdevuosiin tavallista aiemmin siirtyneillä naisilla esiintyi enemmän ahdistus- ja masennusoireita kuin samanikäisillä naisilla, joilla vaihdevuodet eivät vielä olleet alkaneet.

Näköislehti

Urheilu

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.

Otteluanalyysi: KuPS kaatui kärkipelissä – Inter tarrasi mestaruuteen

Clinton Jephta.

Inter tarrasi lujalla otteella jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruuteen voittamalla Kuopion Palloseuran kärkikamppailussa Kupittaalla 1-0 Clinton Jephtan maalilla. Ottelu ratkesi käytännössä, kun KuPS-toppari Brahimi Magassa lensi kentältä suoralla punaisella. Sen jälkeen Inter otti kentän täysin hallintaansa ja vyörytti hyökkäyksiä kohti KuPS-maalia. Maalikin syntyi, vaikka ensi piti kolistella kaksi kertaa tolppaa ja kerran ylärimaa.

Otteluanalyysi: Jaro-tappio täydensi TPS:n mahalaskun

Timo Zaal oli TPS:n parhaimmistoa.

Totaalinen mahalasku. Näin voi luonnehtia TPS:n karsintasarjaa eli jalkapalloilun Veikkausliigan alempaa loppusarjaa. Neljä peliä, ei yhtään tehtyä maalia, yksi piste. Sarjapaikastaan taisteleva Pietarsaaren Jaro kävi ryöväämässä pisteet Kupittaalta maalein 0–1. Jaro katkaisi kahdeksan ottelun voitottoman putken ja otti ensimmäisen voittonsa sitten heinäkuun.

Suomen rikkain ruuna Morison kilpailee Pohjoismaiden mestaruudesta Turussa

Morison ja Siru Juutinen.

Kaikkien aikojen eniten palkintorahaa tienannut suomenhevosruuna Morison tavoittelee viikonloppuna kylmäveristen Pohjoismaiden mestaruutta Turussa. Pälkäneläisen Siru Juutisen osaomistaman, kasvattaman ja valmentaman ruunan kilpailuoikeus päättyy vuodenvaihteessa, jolloin sitä odottavat eläkepäivät ja uudet tehtävät.

Kattelus ja Carmody Loimun kokoonpanoon

Tommy Carmody nähdään ensi kaudella Loimun paidassa.

Loimu vahvistaa joukkuettaan kahdella uudella pelaajalla juuri lentopallon Mestaruusliiga-kauden kynnyksellä. Yleispelaaja Kalle Kattelus ja keskipelaaja Tommy Carmody liittyvät oranssimustiin Loimun 50. pääsarjakaudeksi. Kokoonpanon täydentäminen tuli ajankohtaiseksi, sillä Loimu on kärsinyt poikkeuksellisen paljon loukkaantumisista liigakauteen valmistautumisen aikana.