Runo-Kaarina-esikoiskokoelmakilpailun voittajaksi Anniina Louhivuori

Anniina Louhivuori. Anniina Louhivuori. Kuva: Kaarinan kaupunki

Valtakunnallisen Runo-Kaarina-esikoiskokoelmakilpailun voittaja on Anniina Louhivuori kokoelmalla Päivä jona Mary hirtetään. Vuodesta 1994 järjestettyyn kilpailuun tuli kaikkiaan 133 käsikirjoitusta, joista Runo-Kaarina-raati, kirjailija Kari Levolan johdolla, valitsi voittajaksi jyväskyläläisen Anniina Louhivuoren käsikirjoituksen. Kaarinan kaupunki on kustantanut Louhivuoren kokoelman, joka julkaistiin Turun Kirjamessuilla 4. lokakuuta.

Louhivuori on Jyväskylässä asuva graafikko. Hän on valmistunut taiteen maisteriksi Taideteollisesta korkeakoulusta ja työskentelee graafisena suunnittelijana. Hän kirjoittaa sekä runoja että proosaa, ja hänen runojaan on julkaistu kirjallisuuslehti Lumoojassa ja Poliittinen runo NYT! -kilpailun antalogiassa. Runoudessa häntä kiehtoo tietoisen ja intuitiivisen mielen yhdistäminen, alitajunnan merkitys ja kirjoittamiseen liittyvä vapauden tunne.

Sisällöltään vahva voittajakokoelma vangitsee otteeseensa jo alussa. Teema on kipeä – ihmisyksilön tuskallinen valtasuhde eläimiin ja syyllisyys siitä, että toimii kuten toimii suhteessa muihin lajeihin. Runoissa on vertauksia, jotka tuottavat oivalluksia ja runojen kieli tavoittaa eläimen kokemusta ja koskettaa. Kokoelman erilliset tapauskäsittelyt kootaan kantavan teeman alle hienosti. Teos jättää ilmaan kysymyksen, johon lukija voi etsiä oman vastauksensa.

Sisällöltään vahva teos ansaitsee myös vahvan kannen. Runo-Kaarina-kirjojen kansien kuvituksena käytetään Kaarinan kaupungin taidekokoelman teoskuvia. Kansikuvan valinta ja käyttötapa on osa toimitustyötä, joka tehdään yhdessä runoilijan kanssa. Louhivuori valitsi kansikuvaksi Elina Ruohosen Alkuesineen (1993), jossa hehkuu vahva punainen.

– Valitsin teoksen sen tunnelman ja värien vuoksi, ja myös intuitiivisesti, koska se tuntuu sopivan kokoelmani maailmaan. Siinä on voimaa ja syvyyttä, se on riittävän abstrakti, eikä siten ohjaa lukukokemusta liikaa. Maalaus kiehtoo mystisyydessään, ja sen syvä ja voimakas punainen väri varmistaa, että kirja nousee esiin ja herättää huomion myös visuaalisesti, kertoo Louhivuori teoksen valinnasta.

Ruohonen ilahtui kuullessaan, että taiteilijan aikaisemman tuotannon maalaus tulee saamaan uuden elämän Louhivuoren runojen kanssa.

– Mielenkiintoista oli myös se, että Anniinan voittajateos käsittelee valtasuhteita eläimiin, sillä minulla on ollut sama teema taiteen tekemisessä useamman vuoden ajan. Puhelu teoksen valinnasta tuli minulle juuri, kun olin Venetsian biennaalissa katsomassa videoteosta, joka käsitteli eläinten vallankumousta. Ehdottomasti otan tämän teoksen luettavakseni. Lämpimät onnittelut kirjailijalle.

Runo-Kaarina-kilpailuun saapui 133 käsikirjoitusta. Jokainen vuosi on aina omanlaisensa ja usein jotkin teemat ovat korostetusti edustettuina. Tänä vuonna toistuvia teemoja olivat muun muassa totuuden etsiminen ja mystiset maailmanselitykset, oman kirjoittajuuden pohdinta sekä erilaisten päihteiden käytön ja mielenterveysongelmien mukanaan tuomien vaikeiden asioiden käsittely. Vakioaihe luonto oli jälleen vahvasti edustettuna: erityisesti perinteistä luonnonrunoutta oli paljon. Käsikirjoituksissa oli myös paljon rakkausrunoja, joissa oli mukana erotiikkaa ja lihallisen rakkauden kaipuuta.

Mukaan mahtui melko paljon aforistista runoutta ja myös proosamaisuutta. Lyhyitä käsikirjoituksia oli useita, ja niissä temaattisia runotarinoita. Käsin kirjoitettuja kokoelmia ja keskeneräisyyttä (itselle kirjoitettua, editoimatonta runoa) näkyi myös runsaasti.

Tekoälystä on viime aikoina puhuttu paljon myös runouden yhteydessä ja tekoälyn käyttäminen näkyikin osassa kokoelmia lähinnä siten, että se on ollut yksi metodi muiden kirjoittamisen keinojen joukossa.

Raadin mukaan finaaliteosten aihevalinnat olivat kiinnostavia ja niissä kuvaillut paikat mielenkiintoisia. Käsikirjoituksissa oli proosamaista rytmiä ja runsautta kuin ilmavuutta ja tyhjääkin tilaa. Lauseet olivat kirkkaita, kieli ja kuvailu vahvaa ja sanoilla leikittely taitavaa. Käsikirjoitukset olivat mukaansatempaavia ja omaäänisiä.

Taso kilpailussa oli korkea ja finaalipaikka oli hieno saavutus. Raati toivookin, että kaikki kilpailuun osallistuneet jatkavat kokoelmiensa työstämistä ja että näitä hienoja käsikirjoituksia nähdään kilpailussa myös ensi vuonna. Monet aiempien vuosien voittajat ovat osallistuneet useana vuonna ennen voittoaan.

Louhivuori on vuodesta 1994 järjestetyn Runo-Kaarina -kilpailun 32. voittaja. Aiempiin voittajiin lukeutuvat muun muassa Reetta Niemelä (1997), Arto Lappi (2001), Ville-Juhani Sutinen (2002), Raisa Jäntti (2015) sekä valtiotieteiden tohtori ja presidentti Sauli Niinistön puoliso Jenni Haukio (1999), joka on myös Runo-Kaarina -kilpailun suojelija.

Voittajan valitsi kirjailija Kari Levolan vetämä raati, johon kuuluvat kirjailija Tommi Parkko, vuoden 2015 voittaja Raisa Jäntti, vuoden 2020 voittaja Hanna Syrjämäki, sekä Kaarinan kaupungin edustajat: kulttuuri- ja kirjastopalvelujohtaja Arja Pesonen, kansalaisopiston rehtori Risto Jaakola ja vapaa-ajan lautakunnan edustaja Noora Nieminen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sinulle on postia

Posti ja Tori.fi julkaisivat pari viikkoa sitten tiedotteen kuvineen Postin jakelukeskuksesta, jonka täyttävät mitä mielikuvituksellisimmat tee se itse -kierrätyspakettien viritykset. Halki Suomen ja Euroopankin kuljetetaan nyt muovipussi- ja teippimyttyjä sekä sipsipurkeissa puseroita.

Voi aikoja, voi tapoja

Cicero.

Ajat lienevät muuttuneet. Samoin tavat. Muutama vuosikymmen sitten iso joukko ihmisiä ”pahoitti mielensä”, osa miltei raivostuikin, mainosmaailman törkeydestä, moraalittomuudesta. Olihan eräskin maalimainos sietämättömän seksivetoinen. Maalausasunsa valinneen rintavan naisen dekoltee oli liian ”antava”, vaikkei mitään kuitenkaan ylipursunut. Tai rivo miesääni suklaapatukkamainoksessa kertoi kyseenalaisesti, että ”ei tiedä tyttö, että nurkan takana olisi patukkaa tarjolla! Olisivatko copywriterit enää alemmas kyenneet vajota!

Kotimaisen kuminan, korianterin ja öljyhampun viljelymäärää ja laatua nostetaan uudessa hankkeessa

Korianteria viedään ulkomaille.

Pyhäjärvi-instituutin Kumina ja kaverit -hanke on saanut myönteisen rahoituspäätöksen. Hanke jatkuu vuoden 2027 loppuun saakka ja sen hankealue on Uusimaa, Etelä-Pohjanmaan, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa.

Yrttiaho: Ammattiopetusta uhkaavat leikkaukset tulee torjua Turun budjettineuvotteluissa

Turun kaupungin ensi vuoden budjetti uhkaa leikata ammattiopetuksesta peräti 1,5 miljoonaa euroa. Muutaman vuoden aikana ammattiopetuksesta leikattaisiin peräti 4,5 miljoonaa euroa. Tavoite on muuttaa Turun ammatti-instituutin toiminta yhtiömuotoiseksi. Esitykset sisältyvät kansliapäällikön budjettiesitykseen, jonka pohjalta päättäjät nyt neuvottelevat.

Kuivuus karkottaa sokeritoukat

Sokeritoukat eivät ole vaarallisia, mutta runsas esiintymä voi kieliä kotona piilevästä kosteusvauriosta.

Sokeritoukat ovat yleinen riesa erityisesti kylpyhuoneissa ja muissa kosteissa tiloissa. Vaikka ne eivät ole vaarallisia, voi runsas esiintymä kieliä kotona piilevästä kosteusvauriosta. Usein sokeritoukista kuitenkin pääsee eroon systemaattisella siivouksella.

Työministeri vieraili Salossa ja Paimiossa

Työministeri Matias Marttinen (kok.) vieraili perjantaina 24. lokakuuta Salossa ja Paimiossa tutustumassa alueen työllisyystilanteeseen, elinvoimaan ja ajankohtaisiin kehityshankkeisiin. Vierailun aikana keskusteltiin myös Suomen kansainvälisistä yhteyksistä sekä mahdollisuuksista laajentaa alueellista junaliikennettä Varsinais-Suomeen. Lisäksi ministeri kuuli alueen yritysten huolia ja nostoja kasvun pullonkauloihin.

Myllyyn uusia ravintoloita ja etnisiä makuja

Kauppakeskus Myllyyn tuleva Moi ! Poke -ravintola avautuu Myllyntorin laidalle.

Myllyn kauppakeskuksen ruoka- ja juomatarjonta laajenee. Poke bowl -annoksista tunnettu Moi ! Poke avaa loppuvuoden aikana uuden ravintolan Myllyntorin laidalle. Finnkinon naapuriin tulee Moi ! Aasia -ruokakauppa. Ensi vuoden alussa Finnkinon päätyyn avautuu myös Fazer Café Mylly.

Veritaksen sijoitusten arvo ylitti ensimmäistä kertaa viisi miljardia euroa

– Viime vuosi oli meille ennätyksellisen kasvun vuosi ja näyttäisi siltä, että tänä vuonna pääsemme jopa piirun verran parempiin myyntilukemiin, Veritaksen vt. toimitusjohtaja Tommy Sandås kertoo tiedotteessa.

Turku Suomen kolmanneksi tunnetuin ja arvostetuin opiskelijakaupunki

Taloustutkimuksen Opiskelukaupungit 2025 -tutkimuksen mukaan Turku on nuorten aikuisten keskuudessa koko maan kolmanneksi tunnetuin, arvostetuin ja suositelluin opiskelijakaupunki. Vertailussa oli mukana 36 korkeakoulukaupunkia.

Parainen täyttää 700 vuotta vuonna 2029

Samalla kun Turku viettää 800-vuotisjuhlavuottaan vuonna 2029, naapurikaupunki Parainen ei jää paljon jälkeen. Parainen täyttää 700 vuotta ja koko saaristokaupunki valmistautuu juhlaan.

Näyttely kutsuu edesmenneet tähän aikaan

Paula Saraste ja Aarni Vaarnamo, Karuizawa 1.

Pyhäinpäivän aattona avautuva näyttely Henkiin herätetyt kutsuu edesmenneet tähän aikaan taiteen välityksellä. Galleria Askissa on 31.10.–16.11. esillä Laura Iisalon , Paula Sarasteen ja Aarni Vaarnamon teoksia.

Kylpyhuoneessa tulipalo Elinantiellä

Kerrostaloasunnon kylpyhuoneessa syttyi tulipalo Elinantiellä perjantaina päivällä. Pelastuslaitos sammutti ja tuuletti asunnon. Palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja.

Koko kylän retki kutsuu ylisukupolviselle seikkailulle Raisiossa

Raisiossa järjestetään luontoretki.

Raisiossa järjestetään luontoretki, joka kutsuu kaikenikäiset ja -kuntoiset liikkujat vauvasta vaariin yhteiselle seikkailulle maanantaina 3. marraskuuta kello 9.30–10.30. Retken oppaina toimivat Raision Rinkan luontoluotsit, jotka johdattavat Huhkonpuistoon luonnon äärelle. Reitin voi kulkea myös rattaiden tai vaunujen kanssa. Lähtö on Satelliitin pihasta, Sipilänkuja 2.

Turussa kirkkoon kuuluu noin 54 prosenttia väestöstä

Uudestamaasta on tullut Suomen ensimmäinen maakunta, jossa alle puolet väestöstä kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon. Tilastokeskuksen päivittämän väestötilaston mukaan Uudenmaan väkiluku oli kuluvan vuoden syyskuussa 1 797 684. Kirkko ilmoittaa uusimaalaisten seurakuntiensa jäsenmäärän olleen syyskuussa 898 098. Tarkka kirkkoon kuuluvien jäsenosuus oli täten 49,96 prosenttia.

Nainen miehen menestyksen takana

Tuula Vainikainen.

Tuula Vainikainen esittelee kirjaansa Nainen sivulauseessa – kuolemaantuomitun Oskari Tokoin puolison Hanna Tokoin elämä Raision Kirjastotalon toisessa kerroksessa tiistaina 28. lokakuuta kello 18–19.30.

Viking Line onnistui kolmannella kvartaalilla, tulos parani

Viking Linen liikevaihto oli vuoden kolmannella kvartaalilla 152,5 miljoonaa euroa (151,5 miljoonaa euroa vuotta aiemmin vastaavana ajanjaksona). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,2 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 28,7 miljoonaa euroa (29,4).

Lounais-Suomen Jätehuolto luopuu pyörällisten biojäteastioiden suojasäkeistä

Biokaasulaitoksessa suojasäkit muuttuvat käsittelyssä purukumimaiseksi massaksi, joka takertuu koneisiin ja aiheuttaa tukoksia.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) luopuu suojasäkeistä, joita on käytetty pyörillä varustetuissa umpinaisissa biojäteastioissa. Päätöksen taustalla ovat suurikokoisten säkkien biokaasulaitoksessa aiheuttamat ongelmat. Biojätteen lajittelussa tärkeintä on muistaa pakata biojäte ensisijaisesti paperiseen biojätepussiin ja huolehtia astian säännöllisestä pesusta.

Uni tukee painonhallintaa

Hyvä uni on tärkeä osa painonhallintaa. Tuoreen tutkimuksen mukaan yöunen määrä, päivärytmi ja päivävireys vaikuttavat merkittävästi siihen, kuinka hyvin ihmiset onnistuvat pudottamaan painoa. Paras laihtumistulos saavutettiin 7–9 tunnin yöunilla.

Urheilu

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.