Runo-Kaarina-esikoiskokoelmakilpailun voittajaksi Anniina Louhivuori

Anniina Louhivuori. Anniina Louhivuori. Kuva: Kaarinan kaupunki

Valtakunnallisen Runo-Kaarina-esikoiskokoelmakilpailun voittaja on Anniina Louhivuori kokoelmalla Päivä jona Mary hirtetään. Vuodesta 1994 järjestettyyn kilpailuun tuli kaikkiaan 133 käsikirjoitusta, joista Runo-Kaarina-raati, kirjailija Kari Levolan johdolla, valitsi voittajaksi jyväskyläläisen Anniina Louhivuoren käsikirjoituksen. Kaarinan kaupunki on kustantanut Louhivuoren kokoelman, joka julkaistiin Turun Kirjamessuilla 4. lokakuuta.

Louhivuori on Jyväskylässä asuva graafikko. Hän on valmistunut taiteen maisteriksi Taideteollisesta korkeakoulusta ja työskentelee graafisena suunnittelijana. Hän kirjoittaa sekä runoja että proosaa, ja hänen runojaan on julkaistu kirjallisuuslehti Lumoojassa ja Poliittinen runo NYT! -kilpailun antalogiassa. Runoudessa häntä kiehtoo tietoisen ja intuitiivisen mielen yhdistäminen, alitajunnan merkitys ja kirjoittamiseen liittyvä vapauden tunne.

Sisällöltään vahva voittajakokoelma vangitsee otteeseensa jo alussa. Teema on kipeä – ihmisyksilön tuskallinen valtasuhde eläimiin ja syyllisyys siitä, että toimii kuten toimii suhteessa muihin lajeihin. Runoissa on vertauksia, jotka tuottavat oivalluksia ja runojen kieli tavoittaa eläimen kokemusta ja koskettaa. Kokoelman erilliset tapauskäsittelyt kootaan kantavan teeman alle hienosti. Teos jättää ilmaan kysymyksen, johon lukija voi etsiä oman vastauksensa.

Sisällöltään vahva teos ansaitsee myös vahvan kannen. Runo-Kaarina-kirjojen kansien kuvituksena käytetään Kaarinan kaupungin taidekokoelman teoskuvia. Kansikuvan valinta ja käyttötapa on osa toimitustyötä, joka tehdään yhdessä runoilijan kanssa. Louhivuori valitsi kansikuvaksi Elina Ruohosen Alkuesineen (1993), jossa hehkuu vahva punainen.

– Valitsin teoksen sen tunnelman ja värien vuoksi, ja myös intuitiivisesti, koska se tuntuu sopivan kokoelmani maailmaan. Siinä on voimaa ja syvyyttä, se on riittävän abstrakti, eikä siten ohjaa lukukokemusta liikaa. Maalaus kiehtoo mystisyydessään, ja sen syvä ja voimakas punainen väri varmistaa, että kirja nousee esiin ja herättää huomion myös visuaalisesti, kertoo Louhivuori teoksen valinnasta.

Ruohonen ilahtui kuullessaan, että taiteilijan aikaisemman tuotannon maalaus tulee saamaan uuden elämän Louhivuoren runojen kanssa.

– Mielenkiintoista oli myös se, että Anniinan voittajateos käsittelee valtasuhteita eläimiin, sillä minulla on ollut sama teema taiteen tekemisessä useamman vuoden ajan. Puhelu teoksen valinnasta tuli minulle juuri, kun olin Venetsian biennaalissa katsomassa videoteosta, joka käsitteli eläinten vallankumousta. Ehdottomasti otan tämän teoksen luettavakseni. Lämpimät onnittelut kirjailijalle.

Runo-Kaarina-kilpailuun saapui 133 käsikirjoitusta. Jokainen vuosi on aina omanlaisensa ja usein jotkin teemat ovat korostetusti edustettuina. Tänä vuonna toistuvia teemoja olivat muun muassa totuuden etsiminen ja mystiset maailmanselitykset, oman kirjoittajuuden pohdinta sekä erilaisten päihteiden käytön ja mielenterveysongelmien mukanaan tuomien vaikeiden asioiden käsittely. Vakioaihe luonto oli jälleen vahvasti edustettuna: erityisesti perinteistä luonnonrunoutta oli paljon. Käsikirjoituksissa oli myös paljon rakkausrunoja, joissa oli mukana erotiikkaa ja lihallisen rakkauden kaipuuta.

Mukaan mahtui melko paljon aforistista runoutta ja myös proosamaisuutta. Lyhyitä käsikirjoituksia oli useita, ja niissä temaattisia runotarinoita. Käsin kirjoitettuja kokoelmia ja keskeneräisyyttä (itselle kirjoitettua, editoimatonta runoa) näkyi myös runsaasti.

Tekoälystä on viime aikoina puhuttu paljon myös runouden yhteydessä ja tekoälyn käyttäminen näkyikin osassa kokoelmia lähinnä siten, että se on ollut yksi metodi muiden kirjoittamisen keinojen joukossa.

Raadin mukaan finaaliteosten aihevalinnat olivat kiinnostavia ja niissä kuvaillut paikat mielenkiintoisia. Käsikirjoituksissa oli proosamaista rytmiä ja runsautta kuin ilmavuutta ja tyhjääkin tilaa. Lauseet olivat kirkkaita, kieli ja kuvailu vahvaa ja sanoilla leikittely taitavaa. Käsikirjoitukset olivat mukaansatempaavia ja omaäänisiä.

Taso kilpailussa oli korkea ja finaalipaikka oli hieno saavutus. Raati toivookin, että kaikki kilpailuun osallistuneet jatkavat kokoelmiensa työstämistä ja että näitä hienoja käsikirjoituksia nähdään kilpailussa myös ensi vuonna. Monet aiempien vuosien voittajat ovat osallistuneet useana vuonna ennen voittoaan.

Louhivuori on vuodesta 1994 järjestetyn Runo-Kaarina -kilpailun 32. voittaja. Aiempiin voittajiin lukeutuvat muun muassa Reetta Niemelä (1997), Arto Lappi (2001), Ville-Juhani Sutinen (2002), Raisa Jäntti (2015) sekä valtiotieteiden tohtori ja presidentti Sauli Niinistön puoliso Jenni Haukio (1999), joka on myös Runo-Kaarina -kilpailun suojelija.

Voittajan valitsi kirjailija Kari Levolan vetämä raati, johon kuuluvat kirjailija Tommi Parkko, vuoden 2015 voittaja Raisa Jäntti, vuoden 2020 voittaja Hanna Syrjämäki, sekä Kaarinan kaupungin edustajat: kulttuuri- ja kirjastopalvelujohtaja Arja Pesonen, kansalaisopiston rehtori Risto Jaakola ja vapaa-ajan lautakunnan edustaja Noora Nieminen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Kompastuin torilla laattaan ja lensin silmilleni

Kauppatorin pinna kupruilu haittaa. 66-vuotias ei voi kävellä torilla, koska on tosi vaara kompastua. 1 x kompastunut. En käytä.

Tapio Peltomäki jatkaa Turun Osuuskaupan hallituksen puheenjohtajana

Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on valinnut 10. joulukuuta Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon ensi vuodelle.

Myllylle harvinainen turvallisuusluokitus

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason.  Ennen Myllyä sen on saavuttanut vain viisi kaupallista kiinteistöä koko maailmassa, ja Suomessa Mylly on ensimmäinen.

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason. Se edellyttää erittäin kehittynyttä riskinhallintaa, turvallisuusjärjestelmien toimintaa ja kokonaisuutena huippuluokan turvallisuuskäytänteitä.

Turku edelleen Suomen houkuttelevimpien kuntien kärkikolmikossa

Taloustutkimus Oy on julkaissut muuttohalukkuustutkimuksen kuluvalta vuodelta. Tutkimuksen mukaan Turku on asuinpaikkana Suomen kakkonen, ja sijalla kolme kuntana, johon voisi kuvitella muuttavansa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Uusi lentoreitti Turun ja Vilnan välillä avautui

Lentoyhtiö Wizz Air tuo Turkuun jo toisen uuden reittiavauksen lyhyen ajan sisään. Perjantaina avautui suora lentoreitti Turun ja Vilnan välille, ja vain reilu kuukausi sitten starttasivat lennot Turun ja Bukarestin välillä. Uudet reitit ovat toivottu lisä Turun lentoaseman valikoimaan.

Henrik Saxén ja Guillaume Jacquemet saavat Åbo Akademin kansleripalkinnon

Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille.

Professori Henrik Saxén ja apulaisprofessori Guillaume Jacquemet saavat kansleri Marianne Steniuksen jakaman palkinnon menestyksekkäästä tutkimuksesta Åbo Akademissa.

Ennuste: Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna maltillisesti

Danske Bankin tuoreen asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat kääntyvät 0,8 prosentin nousuun ensi vuonna. Rakentamisen piristyminen odotuttaa itseään.

Bussipysäkkien laseja hajotettu Naantalissa

Karvetin uusittu bussipysäkki ei ehtinyt olla kauan ehjänä. Kuva on otettu marraskuussa.

Naantalissa on todettu tänä syksynä runsaasti ilkivaltatapauksia. Lähes kaikkien Aurinkotien bussipysäkkien laseja on hajotettu. Pysäkit on uusittu vasta muutaman vuoden sisällä, Lietsalan ja Karvetin pysäkit vasta tänä syksynä.

Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.

Henna Paunu Aboa Vetus Ars Novan uudeksi museonjohtajaksi

Henna Paunu.

FM Henna Paunu on nimitetty Aboa Vetus Ars Nova (AVAN) -museoiden uudeksi museonjohtajaksi. AVAN:n säätiö etsi museonjohtajaa, jonka tehtävänä on luotsata kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa ympäristössä toimiva museokokonaisuus uudelle strategiakaudelle. Johtajahaku toteutettiin avoimen haun ja suorahaun yhdistelmänä. Paunu siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museon intendentin tehtävästä.

Valtio ottaa 17,8 miljardia euroa lisää velkaa tänä vuonna

Valtio ottaa tänä vuonna enemmän velkaa kuin vuodelle oli budjetoitu. Keskeinen syy taustalla on käteisvakuuksien kasvu vuoden aikana.

Yllättäviä meriajokasesiintymiä ja harvinainen punalevähavainto

Saaristomeren vedenalaisluontoa kartoitettiin sukelluksin maastokauden aikana.

Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelman menetelmin toteutetut kartoitukset kuluvalla maastokaudella täydentävät tietoa Saaristomeren vedenalaisluonnosta. Työ on osa Saaristomeren paikallisesti ekologisesti merkittävien merialueiden (PEMMA) kuvaamiseen tähtäävää hanketta. Kartoitukset saatiin aikataulussa päätökseen huolimatta alkukesän kovista tuulista.

Varhan vammaispalvelujen palveluohjaus yhtenäistyy tammikuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) vammaispalvelujen koko alueen yhteinen palveluohjaus käynnistyy keskiviikkona 14. tammikuuta. Kuntakohtaiset tällä hetkellä käytössä olevat puhelinajat poistuvat ja palveluohjaukseen tulee yksi puhelinnumero sekä yhtenäinen puhelinaika.

Uhanalainen juurilasisiipi löysi sille perustetun elinympäristön Pahaniemestä

Juurilasisiipi.

Turun ensimmäiseltä uuselinympäristöltä on löytynyt kolme harvinaista perhoslajia. Yksi lajeista on Turun silmäterä, Varsinais-Suomeen keskittynyt juurilasisiipi. Turku tulee seuraavina vuosina kasvattamaan merkittävästi uuselinympäristöjen määrää.

Suomalaiset pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa

Turun yliopiston tutkimuksesta selviää, että suomalaiset lapset – erityisesti pojat – saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa. Äidin psyykkiset sairaudet, raskausajan tupakointi ja se, ettei äiti ollut parisuhteessa, olivat yhteydessä lapsen suurempaan todennäköisyyteen saada ADHD-diagnoosi.

Sekajäteastioiden tyhjennykset siirtyvät LSJH:lle kaikissa alueen kunnissa vuoteen 2030 mennessä

Noin 700 sekajätteen keräykseen käytettävää etulastattavaa sekajätesäiliötä siirtyvät LSJH:n tyhjennettäviksi ensi maaliskuussa.

Kaikki Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueen kunnat siirtyvät yhtenäiseen sekajäteastioiden tyhjennysjärjestelmään. Vuoteen 2030 mennessä kaikkien asuinkiinteistöjen sekä kunnan hallinto- ja palvelutoiminnan kiinteistöjen sekajätetyhjennyksistä vastaa LSJH. Maaliskuussa alkavan ja joulukuuhun 2029 jatkuvan siirtymävaiheen aikana LSJH saa tyhjennettäväkseen yhteensä arviolta 75 000 sekajäteastiaa.

Uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika nousee 35 vuoteen

Hallitus pyrkii esityksellään muun muassa tukemaan asuntokauppaa ja rakentamista. Esityksen mukaan uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika saa olla enintään 35 vuotta, kun nykyisin enimmäiskesto on 30 vuotta.

Urheilu

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.