Tähtitieteilijät havaitsivat kirkkaan purkauksen pienen mustan aukon hajottaessa tähden

Taiteilijan näkemys CSS161010-nimisestä purkauksesta, jossa pieni musta aukko hajottaa tähden. 
Taiteilijan näkemys CSS161010-nimisestä purkauksesta, jossa pieni musta aukko hajottaa tähden. Kuva: Gabriel Pérez (IAC)

Tähtitieteilijät havaitsivat poikkeuksellisen nopean ja kirkkaan purkauksen kääpiögalaksissa, joka sijaitsee noin 500 miljoonan valovuoden päässä. Havainnot tehtiin useilla eri teleskoopeilla ympäri maailmaa, mukaan lukien La Palmalla sijaitsevilla teleskoopeilla GTC (Gran Telescopio Canarias) ja NOT (Nordic Optical Telescope), jossa Turun yliopisto on toisena omistajana.

CSS161010-nimellä tunnettu tapahtuma saavutti kirkkaimman huippunsa vain neljässä päivässä ja himmeni puoleen tästä hieman yli kahdessa päivässä. Ilmiön nopeuden vuoksi kohteen löytäminen ja sen myöhempien kehitysvaiheiden havainnointi oli erityisen haastavaa.

– Tähän mennessä tähtitieteilijät ovat havainneet vain noin kymmenkunta vastaavaa kosmista räjähdystä, mutta niiden alkuperä on tähän asti ollut mysteeri, kertoo tiedotteessa Turun yliopiston professori Seppo Mattila, joka on yksi juuri ilmestyneen artikkelin pääkirjoittajista.

Tutkijaryhmä havaitsi kohteen spektrissä ominaisuuksia, jollaisia ei ole aiemmin nähty kosmisissa räjähdyksissä.

Näiden perusteella tutkijat pystyivät ensimmäistä kertaa päättelemään, mistä CSS161010:n kaltaiset purkaukset saavat alkunsa. Tutkijoiden mukaan tapahtuma oli lähtöisin niin sanotusta keskimassaisesta mustasta aukosta, joka hajotti tähden.

Tutkimuksessa havaittiin, että vedyn spektriviivat olivat poikkeuksellisen leveitä, mikä viittasi siihen, että kaasu laajeni erittäin suurilla nopeuksilla, jopa kymmenen prosenttia valon nopeudesta.

GTC- ja NOT-teleskoopeilla tehdyt havainnot osoittivat, että spektriviivat olivat kauttaaltaan sinisiirtyneitä niiden odotettuihin aallonpituuksiin nähden, mikä tarkoittaa, että kohteesta lähtenyt valo havaittiin odotettua lyhyemmillä aallonpituuksilla.

– Vastaavaa ei ole aiemmin havaittu ja tämä viittaa erittäin voimakkaaseen kaasun ulosvirtaukseen havaitsijan näkösäteen suunnassa, Katalonian avaruustutkimusinstituutissa sekä Espanjan Avaruustieteiden instituutissa tällä hetkellä työskentelevä artikkelin pääkirjoittaja tohtori Claudia Gutiérrez selittää.

– Emme olleet koskaan aiemmin törmänneet näin sinisiirtyneeseen vetyviivan profiiliin. Se oli sekä yllättävää että kiehtovaa, ja sai meidät tutkimaan mahdollisia yhteyksiä galaksiin, jossa purkaus tapahtui.

Havaintomme paljastivat purkauksesta ainutlaatuisia ominaisuuksia, joiden ansiosta tämän poikkeuksellisen tapahtuman luonne voidaan selittää, sanoo Gutiérrez, joka työskenteli havaintoja analysoidessaan Suomen ESO-keskuksessa Turun yliopistossa.

Purkaus tapahtui kääpiögalaksissa, jossa on noin 400 kertaa vähemmän tähtiä kuin Linnunradassamme. Jos galaksin keskustassa on massiivinen musta aukko, myös sen massan on oltava huomattavasti pienempi kuin Linnunradan keskustan mustan aukon, mikä vastaa niin sanottua keskimassaista (100–100 000 auringon massaa) mustaa aukkoa.

– Toistaiseksi tällaisia mustia aukkoja on ollut äärimmäisen vaikeaa tunnistaa, ja tähtitieteilijät tuntevat vain kourallisen vahvistettuja tapauksia, Mattila kertoo.

– Tällaisten vaikeasti havaittavien mustien aukkojen tunnistaminen ja niiden ominaisuuksien selvittäminen on olennaista, jotta voidaan ymmärtää mustien aukkojen muodostumista ja kehitystä. Nämä keskimassaiset mustat aukot ovat rakennuspalikoita galaksien, kuten meidän Linnunratamme, keskuksista löytyville supermassiivisille mustille aukoille, joiden on havaittu olevan olemassa jo varhaisessa maailmankaikkeudessa, Mattila sanoo.

Tukholman yliopiston professori Peter Lundqvistin mukaan tämän kohteen spektriviivojen kehitys muistuttaa havaintoja aktiivisista galaksiytimistä, joissa tiedetään olevan supermassiivisia mustia aukkoja.

– Tämä samankaltaisuus on vahva todiste siitä, että CSS161010:een liittyy myös musta aukko, vaikkakaan ei kovin massiivinen. Keskimassaisen mustan aukon lähelle joutunut tähti tuhoutui, ja tapahtuma paljasti muuten näkymättömän mustan aukon. Muissa kääpiögalakseissa on todennäköisesti lisää tällaisia mustia aukkoja, ja meidän on seurattava vastaavan kaltaisia tapahtumia, jotta voimme tarkentaa näiden mustien aukkojen ominaisuuksia.

GTC-teleskoopin ja muiden teleskooppien tekemien korkealaatuisten spektrometristen havaintojen ansiosta tutkimuksessa pystyttiin paljastamaan purkauksen fysikaalinen alkuperä.

Tapahtuma löydettiin alunperin Catalina Real-Time Transient Survey -ohjelmassa.

Nykyaikaisen laajan näkökentän ja lyhyen aikavälin kuvauksen ansiosta tähtitieteilijät ovat viime aikoina alkaneet havaita yhä enemmän tällaisia harvinaisia ja nopeasti muuttuvia kosmisia ilmiöitä.

– Näiden kosmisten räjähdysten löytäminen ja analysointi on erityisen haastavaa niiden nopean kehityksen vuoksi. Tutkijaryhmän nopea reagointi mahdollisti kuitenkin korkealaatuisten spektrien saamisen, Gutiérrez sanoo.

– Vasta käynnistyneet ja tulevat koko havaittavissa olevan taivaan kattavat nopean aikaskaalan tutkimukset ovat tärkeitä, kun pyritään löytämään lisää tällaisia harvinaisia, nopeasti kehittyviä kohteita. Samaan aikaan uudet entistä tarkemmat mittalaitteet ovat ratkaisevassa asemassa niiden ominaisuuksien selvittämisessä. Olemme aikakauden kynnyksellä, joka on täynnä jännittäviä löytöjä, Mattila sanoo.

Tutkimus on julkaistu Astrophysical Journal -lehdessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kolumni: Yökerhoista someriippuvaisiksi

Minigallupissani kysyin satunnaisilta kohtaamiltani kulkijoilta mielipidettä yökerhojen sulkemisaallosta. Esiin nousi muutama toistuva seikka: alkoholin hinnan nousu, ihmiskontaktien siirtyminen internetiin ja alkoholin kulutuksen väheneminen. Nämä kolme asiaa linkittyvät olennaisesti toisiinsa.

Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi.

Männynkuori poistaa lääkejäämiä jätevesistä

Männynkuoresta muokattua puhdistusmateriaalia puhdistusyksiköissä eli kolonneissa. Kolonni on kuin teollinen kahvinsuodatin, jossa männynkuori poistaa tehokkaasti lääkejäämiä jätevedestä.

Oulun yliopistossa kehitetään männynkuoresta vedenpuhdistusmateriaalia, joka poistaa hyvin antibiootteja, verenpaine - ja masennuslääkejäämiä jätevedenpuhdistamojen käsitellystä jätevedestä. Uudessa väitöstyössä saatiin lupaavia tuloksia helposta ja edullisesta menetelmästä, jossa lääkejäämien poistoon käytettiin raudalla muokattua männynkuorta.

Peruskoulussa opiskellaan painetuista kirjoista

Koulujen oppimateriaaleihin viime vuonna käytetty summa on pitkälti samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kokonaismarkkina kasvoi vain puoli prosenttia. Kustannusyhdistyksen oppimateriaalitilaston mukaan peruskouluun hankittiin oppimateriaalia 80,4 miljoonalla eurolla ja toiselle asteelle 37,7 miljoonalla eurolla.

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Turkulainen Roope Itälinna vuoden nuori taiteilija

Acid Wash, 2024. Öljy ja akryyli kankaalle, 190 x 150 cm.

Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.

Vuoden ensimmäinen alueellinen maanpuolustuskurssi alkaa Turussa

Turussa järjestetään 26.–30. tammikuuta alueellinen maanpuolustuskurssi, joka aloittaa vuoden kurssitoiminnan. Kurssi on ensimmäinen, jonka järjestämisestä vastaa vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut Lupa- ja valvontavirasto. Aikaisemmin alueelliset maanpuolustuskurssit järjestivät aluehallintovirastot.

K40 Disco by Sami Kuronen saapuu Turkuun

K40-discoja on järjestetty muun muassa Raumalla.

Diskopallo pyörii ja tanssilattia kutsuu – K40 Disco tuo aikuisten omat bileet Turkuun perjantaina 20. maaliskuuta. Raumalla ja muutamalla muulla paikkakunnalla jo useamman vuoden ajan täysiä iltoja tehnyt konsepti rantautuu nyt Turun Ihkuun ja tarjoaa aikuisille hyvät bileet, tuttua musiikkia ja oikean yleisön.

Arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja lisätty Varhan ikääntyneiden palveluissa

Varhan ikääntyneiden palveluissa arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja on lisätty, jotta Varhassa voidaan entistä paremmin tukea iäkkäiden kotona asumista ja toimintakykyä.

Sibelius-museo ja Åbo Akademin musiikkitieteen ja folkloristiikan oppiaineet juhlivat yhteistä 100-vuotista historiaansa

Otto Andersson (1879-1969) vuonna 1968 käyttöön otetun museorakennuksen vitriinin äärellä vuonna 1969.

Marraskuussa tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Otto Andersson (1879–1969) nimitettiin Åbo Akademin ensimmäiseksi musiikkitieteen ja kansanrunoudentutkimuksen professoriksi. Tästä hetkestä lähtien alkoivat rakentua Åbo Akademin musiikkihistorialliset kokoelmat ja kulttuurintutkimuksellinen arkisto. Musiikkihistorialliset kokoelmat saivat vuonna 1949 nimen Sibelius-museo. Tänä vuonna juhlitaan yhteistä 100-vuotista historiaa.

Jo pieni määrä alkoholia heikentää unta – humalahakuinen käyttö vaikuttaa pidempään

Päihdelääketieteen professori Solja Niemelän mukaan jo pari annosta alkoholia muuttaa unen rakennetta niin, että unesta tulee pintapuolista. Huonon unen seurauksena olo on seuraavana päivänä väsynyt ja keskittyminen vaikeaa. Humalahakuinen käyttö vaikuttaa uneen vielä pidempään, jopa useamman vuorokauden.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

Diabeteksesta maksetut korvaukset kasvussa

Tyypin 2 diabetes lisääntyy Suomessa nopeasti, ja sen seuraukset näkyvät vakuutuskorvauksissa. Pohjola Vakuutuksen mukaan korvaukset nousivat viime vuonna selvästi. Lääkekulut ovat suurin syy kasvavaan kustannuspaineeseen.

Saara-Sofia Sirén Telan uudeksi toimitusjohtajaksi

Saara-Sofia Sirén.

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén , 39, on valittu Työeläkevakuuttajat Tela ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Sirén aloittaa tehtävässään 1. toukokuuta, mikäli eduskunta myöntää hänelle eron kansanedustajan toimesta. Telan pitkäaikainen toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes jää tuolloin pois tehtävästään. Koulutukseltaan Sirén on kauppatieteiden maisteri sekä filosofian maisteri.

Kaukolämmön päästöt putosivat kolmanneksella, sähkö lähes fossiilitonta ja Euroopan edullisinta

Sähkön ja lämmön vuositilastot osoittavat, että päästöt ovat edelleen vähentyneet ja sähkömarkkinat toimivat hyvin. Sähkön kulutus nousi edellisestä vuodesta, nousun kattoivat tuulivoima ja tuonti. Sähkön ja lämmön yhteistuotannolla on keskeinen rooli yhdentyvien energiamarkkinoiden tasaajana.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.