Veroilmoituksen määräaika aikaistuu, monien tuotteiden vero nousee

Verotuksen muutokset vaikuttavat niin henkilöihin kuin yrityksiin. Vuoden 2025 verokortit tulivat kaikille asiakkaille OmaVeroon viime viikolla. Uudet verokortit ovat voimassa heti vuoden alusta eli 1.1.2025 alkaen. Myös verokortille merkitty tuloraja on jatkossa laskettu koko vuodelle eli 12 kuukaudelle.

– Muutos on asiakkaiden toivoma, sillä se helpottaa veroprosentin ja tulorajan seuraamista. Aiemmin verokortit tulivat voimaan helmikuun alussa, Verohallinnon johtava veroasiantuntija Sami Varonen sanoo tiedotteessa.

Esitäytetyt veroilmoitukset pitää ensi keväästä lähtien tarkistaa ja kolmea viikkoa nykyistä aiemmin. Kun tähän asti veroilmoituksen tarkistamisen määräpäivät ovat henkilöasiakkailla olleet toukokuussa, vuonna 2025 määräpäivät ovat jo 15. huhtikuuta, 22. huhtikuuta ja 29. huhtikuuta. Myös kiinteistöveropäätöksen tarkistamisen määräpäivä aikaistuu, ja se on ensi keväänä 15. huhtikuuta.

– Yritysten, elinkeinotoiminnan tai maa- ja metsätalouden veroilmoitusten ajankohtiin ei ole tulossa muutosta, Varonen sanoo. 

Kotitalousvähennykseen tulee useita muutoksia.

– Ensi vuonna vähennystä voi tehdä korkeintaan 1 600 euroa henkilöä kohti eli puolisot voivat yhteensä vähentää 3 200 euroa vuodessa, Varonen kertoo.

Maksimivähennys on sama kaikista töistä – vain öljylämmityksestä luopumiseen saa korotettua vähennystä ensi vuonnakin, ja myös vähennysprosentti on näistä töistä edelleen suurempi kuin muista töistä.

Vuonna 2024 vähennyksen enimmäismäärä on ollut remonttitöistä 2 250 euroa ja kotitalous-, hoiva- ja hoitotöistä sekä fysioterapiasta 3 500 euroa.

Myös kotitalousvähennyksen vähennysprosentit pienenevät: jos työn ostaa yritykseltä, voi vähentää 35 prosenttia työn osuudesta. Jos työn tekemiseen palkkaa työntekijän, kotitalousvähennys on 13 % työntekijälle maksetusta palkasta, lisäksi saa vähentää palkkaan liittyvät työnantajan sivukulut. Kotitalousvähennyksen omavastuu nousee sadata eurosta 150 euroon.  

Monen tuotteen ja palvelun arvonlisävero nousee vuodenvaihteessa kymmenestä prosentista 14 prosenttiin. Uusi, korkeampi arvonlisävero koskee esimerkiksi lääkkeitä, kirjoja, liikuntapalveluita ja matkalippuja.

Sen sijaan kuukautis- ja inkontinenssisuojien sekä lasten vaippojen arvonlisävero laskee yleisestä 25,5 prosentista 14 prosenttiin.

Valmisteilla on myös makeisten ja suklaan arvonlisäverokannan korottaminen, jonka on tarkoitus tulla voimaan kesäkuussa 2025. Suunnitelman mukaan makeisten ja suklaan arvonlisävero nousisi silloin 14 prosentista 25,5 prosenttiin.

Pienten yritysten arvonlisävelvollisuus muuttuu, kun vähäisen toiminnan raja nousee vuodenvaihteessa. Jatkossa alv-velvollisuus alkaa vasta, kun liikevaihto ylittää 20 000 euroa. Nykyisin velvollisuus alkaa takautuvasti tilikauden alusta lähtien, jos liikevaihto ylittää 15 000 euroa.

Samalla Suomessa käytössä ollut arvonlisäveron alarajahuojennus poistuu.

– Alarajahuojennus on verohelpotus yrityksille, jotka kuuluvat alv-rekisteriin ja joiden liikevaihto on alle 30 000 euroa. Huojennusta voi hakea vielä vuodelta 2024, jos liikevaihto on ollut enintään 30 000 euroa, Varonen kertoo.  

Elinkeinotulosta ja maatilatalouden tulosta vähennettävä työnantajan koulutusvähennys poistuu. Vähennys poistuu, koska sillä ei saavutettu sille asetettuja tavoitteita. Koulutusvähennys ehti olla voimassa verovuodesta 2014 lähtien.

Myös tupakan ja väkevien alkoholijuomien vero nousee vuodesta 2025 lähtien asteittain vuoteen 2027 asti.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Fölissä syrjitään rollaattoreita

Kirjoittajan mielestä bussissa ei huomioida rollaattorilla liikkuvia.

Kiitokset hänelle, joka kirjoitti (TS 12.2.) rollaattorilla kulkemisesta Fölillä, joka on hänen mielestä mahdotonta. Tekonivelleikkausta odotellen olen joutunut kulkemaan rollaattorilla. Ilmainen aika arkisin on kello 9–12.59 ja muulloin pitää maksaa. Rattailla ja vaunuilla matkustaminen on ilmaista, perusteluna, että lasta ei voi jättää yksin.

Ensimmäiset saavat esitäytetyt veroilmoituksensa OmaVeroon

Toiminimiyrittäjät, maataloudenharjoittajat ja heidän puolisonsa saavat esitäytetyt veroilmoituksensa OmaVeroon viimeistään perjantaina. Heillä veroilmoituksen täydentämisen määräpäivä on 1. huhtikuuta. Muiden esitäytetyt veroilmoitukset ovat OmaVerossa maaliskuun loppuun mennessä, ja määräpäivät ovat huhtikuussa.

Liedon seurakunta suosii luomua

Aamiaisella tarjolla olevat kananmunat noudetaan paikalliselta luomutilalta.

Liedon seurakunta suosii elintarvikehankinnoissa luomua aina kun se on mahdollista. Myös lähiluomua ja muita paikallisia tuotteita käytetään mielellään.

Turun perheasiain neuvottelukeskus järjestää parisuhderisteilyn

Turun ja Kaarinan alueella asuvia työikäisiä pariskuntia kutsutaan astumaan perheneuvojien kanssa Lemmenlaivaan. Turun perheasiain neuvottelukeskus järjestää toukokuussa toista kertaa suositun parisuhderisteilyn Tukholmaan.

Lounais-Suomen maatilat investoivat edelleen tulevaisuuteen

Tuettujen investointien kokonaiskustannukset kohoavat Lounais-Suomessa yli 81 miljoonaan euroon.

Lounais-Suomessa 552 maatalouden investointia sai EU:n maaseuturahoitusta viime vuonna. Vaikka maatalouden kannattavuus on ollut tapetilla, Lounais-Suomen tilat uskaltavat edelleen investoida tulevaisuuteen.

Nikotiinituotteiden käyttö kasvaa – Varha ja NikoTiimi haastavat vanhemmat mukaan käytön ehkäisyyn

Tuoreimmat viime vuoden kouluterveyskyselyn tulokset osoittavat, että nuorten nikotiinituotteiden käyttö on lisääntynyt huolestuttavasti. Ilmiö on valtakunnallinen ja näkyy myös Varsinais-Suomessa kaikilla kouluasteilla. Varsinais-Suomen hyvinvointialueen koordinoima NikoTiimi kutsuu vanhempia mukaan nuorten nikotiinituotteiden käytön ehkäisyyn ja järjestää aiheesta alueellisen Teams-vanhempainillan 4. maaliskuuta.

Suomalaiset nuoret aikuiset toivovat tulevaisuudelta talouden kestävää kasvua ja hyvinvoinnin oikeudenmukaista jakautumista

Suomalaisten nuorten aikuisten toiveissa talouden ja yhteiskunnan tulevaisuuden kehitykselle korostuvat solidaarisuus, kestävä kehitys, luontoyhteys ja itsensä kehittäminen.

Suomen talouden tulevaisuuden pohtiminen kiinnostaa nuoria aikuisia, osoittaa Turun yliopiston tutkijoiden tekemä selvitys. Nuoret toivovat inhimillisesti ja ekologisesti kestävää tulevaisuutta, jossa hyvinvointi jakautuu nykyistä oikeudenmukaisemmin.

Kolme nuorta vangittu Mäntymäessä tapahtuneesta tapon yrityksestä

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut Mäntymäessä viime torstaina tapahtuneen epäillyn väkivallanteon tutkintaa. Poliisi epäilee kolmea 17-vuotiasta nuorta tapon yrityksestä ja törkeästä ryöstöstä.

Hallitus esittää, että jammereiden luvattomasta hallussapidosta tulisi rangaistavaa

Jammereilla häiritään esimerkiksi sijaintitietoja.

Hallitus antoi eduskunnalle lakiesityksen 19. helmikuuta koskien radiohäirintään tarkoitettujen radiolaitteiden eli niin kutsuttujen jammereita koskevan lainsäädännön muuttamista. Muutokset tehtäisiin sähköisen viestinnän palveluista annettuun lakiin.

Bakteeripatogeenit rakentavat antibioottiresistenttejä ”bunkkereita” hiusmaisista ulokkeistaan koostuvilla kehikoilla

Tutkijat ovat löytäneet ja kuvanneet atomitasolla mekanismin, jonka avulla bakteeripatogeenit – mukaan lukien sairaalabakteerit Acinetobacter baumannii ja Pseudomonas aeruginosa – pystyvät muodostamaan ympärilleen antibioottiresistenttejä kolmiulotteisia biofilmejä. Löydökset avaavat uusia mahdollisuuksia monilääkeresistenttien bakteeri-infektioiden hoitojen kehittämiselle estämällä biofilmin muodostumisen.

Poliisi valvomaan Naantalin katukuvaa kameroiden avulla

Joitakin valvontakameroja on jo asennettu yleisille alueille Naantalin keskustan ja Vanhankaupungin alueelle.

Lounais-Suomen poliisilaitos ja Naantalin kaupunki vahvistavat turvallisuusyhteistyötään kameravalvontasopimuksella. Kaupunkialueelle tulevat kamerat vahvistavat katuturvallisuutta ja lisäävät osaltaan kaupunkilaisten turvallisuuden tunnetta.

Ajokeli muuttumassa koko maassa huonoksi tai erittäin huonoksi – turvavälien merkitys korostunut

Ajokelit ovat muuttumassa lähipäivinä maanlaajuisesti huonoksi ja jopa erittäin huonoksi runsaan lumentulon ja jäätävien sateiden takia. Sääennusteiden mukaan kelit muuttuvat jo keskiviikon ja torstain välisenä yönä 25.–26. helmikuuta ja jatkuvat hankalina monin paikoin vielä lauantaina 28. helmikuuta.

Opiskelijoiden Pikkulaskiainen sulkee Kauppiaskadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Maariankadun ja Eerikinkadun välillä torstaina

Pikkulaskiainen-tapahtuma sulkee torstaina Kauppiaskadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Maariankadun ja Eerikinkadun välillä. Tapahtuman aikana alueella toimivat liikenteenohjaajat. Väliaikaisia liikennejärjestelyjä asennetaan jo 25. helmikuuta alkaen.

Korkoavustuksen tulorajat nousevat maaliskuussa – yhä useampi voi saada avustusta

Korkoavustuksen tulorajoja korotetaan maaliskuun alussa. Muutoksen myötä yhä useammalla opintonsa päättäneellä voi olla mahdollisuus saada korkoavustusta. Avustuksen saajien määrä on ollut kasvussa vuodesta 2023 alkaen.

Lääkekorvaukset kasvoivat lähes kahteen miljardiin euroon viime vuonna

Kelan maksamat lääkekorvaukset jatkoivat kasvuaan viime vuonna. Niitä maksettiin jo lähes kaksi miljardia euroa. Kasvua selittävät erityisesti uusia, kalliita lääkkeitä käyttävien henkilöiden määrän kasvu, lääkkeiden käyttötarkoitusten laajeneminen ja uusien lääkkeiden tulo korvausjärjestelmään. Kustannusten kasvua hillitsevät lääkkeiden hintakilpailu, edullisempien biologisten lääkkeiden käyttöönotto ja biologisten lääkkeiden lääkevaihto.

Turun liikuntalautakunta jakoi 567 000 euroa toiminta-avustuksina

Turun liikuntalautakunta jakoi 567 000 euroa toiminta-avustuksina. Urheiluseurojen toiminta-avustus 504 000 euroa jaettiin 138:lle urheiluseuralle. Muun yhdistystoiminnan määräraha 38 000 euroa jaettiin 29:lle yhdistykselle.

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Sotilaspoliisit harjoittelevat Juhana Herttuan koululla torstaina

Rannikkolaivaston sotilaspoliisijoukkue harjoittelee Juhana Herttuan koululla 26. helmikuuta kello 8–16.

Näköislehti

Urheilu

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Åboraakkeli: Kumpi nousee viivan päälle?

Lentopallon miesten Mestaruusliigan runkosarjan kääntyessä loppusuoralleen Varsinais-Suomessa riittää mielenkiintoa molemmissa päissä sarjataulukkoa. Loimaalla Hurrikaani porskuttaa vakuuttavasti kohti runkosarjan voittoa. Loimaalla voidaan suunnata luottavaisin mielin kohti pudotuspelejä, joissa tavoitteena on kirkastaa viime kevään hopea kullaksi.

Alie Conteh vahvistamaan Interin hyökkäystä

Alie Conteh.

Inter ja norjalaisseura Strømsgodset ovat sopineet 21-vuotiaan Alie Contehin vuoden mittaisesta lainasiirrosta Turkuun. Interillä on Sierra Leonen maajoukkuehyökkääjään myös osto-optio.

Aatola sarjakolmosena Miamin avauksen jälkeen

Vilho Aatola.

USF Juniors -kausi käynnistyi Homestead-Miami Speedwayllä kolmen osakilpailun voimin. Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola on avausviikonlopun jälkeen sarjassa kolmantena.

Puukkokatsomo: RaiFu mestaruutta puolustamaan

Senni Viren.

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu on ollut kuluneella kaudella odotetun vahva. Kun runkosarjaa on jäljellä kolme kierrosta, raisiolaiset ovat tiukasti mukana runkosarjan voittokamppailussa.

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.