Jätteettömämmän joulun ABC

Muoviset ja lasiset kuusenkoristeet ovat rikki mentyään sekajätettä. Muoviset ja lasiset kuusenkoristeet ovat rikki mentyään sekajätettä. Kuva: LSJH

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) on laatinut vinkkilistan jätteettömämpään jouluun. Tarkista tavallisimpien joulun ajan jätteiden lajittelu Joulun (ja uudenvuoden) jätteiden ABC:stä.

Älä tuota turhaa jätettä. Maailma on täynnä ehjää tavaraa, jota ihmiset kantavat jätteeksi pois uuden tieltä.

Ennen kuin ostat, harkitse, tarvitsetko todella uutta. Voisiko tarvitsemasi tuotteen lainata ostamisen sijaan? Mieti, onko täysin välttämätöntä vaihtaa toimiva tuote uuteen. Käytä tavarat loppuun asti ja lajittele ne niiden tullessa käyttökelvottomiksi. Ainoastaan lajittelemalla materiaalit pysyvät kierrossa. Jos et tiedä, minne tavara lajitellaan, kysy neuvoa oman kuntasi jätehuoltoyhtiöstä.

Lahjoita tarvitseville, myy eteenpäin. Käyttökelpoinen tavara ei ole jätettä. Älä tuo sitä lajitteluasemalle tai lajittele jäteastiaan, vaan anna eteenpäin tarvitsevalle. Ehjiä huonekaluja, astioita ja valaisimia voi lahjoittaa esimerkiksi sosiaalisen median annetaan-ryhmissä tai nettikirpputorilla. Tavara- ja vaatelahjoituksia ottavat vastaan useat hyväntekeväisyysjärjestöt ja kierrätyskeskukset. Usein lahjoituksia ottavat vastaan myös oman alueen seurakunnat, joilta voi tiedustella lahjoitustarpeita.

Voit myös myydä käyttökelpoiset tavarat live- tai nettikirpputoreilla tai tiedustella kiinnostusta tavaroidesi ostamiseen läheisestä ostaa ja myy -liikkeestä.

Huolla, korjaa ja korjauta tavaroitasi. Jätteen syntyä voi ehkäistä huoltamalla hankintojaan. Hyvänä esimerkkinä ovat kengät ja vaatteet, joita hoitamalla niiden ikä pitenee. Vinkkejä erilaisten kenkien huoltoon löytyy muun muassa Marttojen sivuilta. Näppärä parsii puhkikuluneet villasukat ja -paidat sekä ompelee tai paikkaa vaatteisiin tulleet reiät.

Kaupungit ovat täynnä käsityön ammattilaisia, jotka huoltavat ja korjaavat käden käänteessä vaatteet, kengät sekä laukut ja herättävät henkiin parhaat päivänsä nähneet huonekalut. Löydät alueella korjauspalveluja tarjoavat yritykset kootusti osoitteesta www.korjaa.se/varsinais-suomi.

Älä osta uutta vaan second handia. Jos tarvitset uutta, selaa ensimmäisenä läpi some- ja nettikirpputorit, käy kirpputoreilla ja vieraile second hand -liikkeissä.

Vaatteita, vintagea ja kodintekstiiliä voi hankkia pienellä kilohinnalla esimerkiksi LSJH:n tekstiilien kierrätysmyymälä Lempparista (Pläkkikaupunginkatu 27). Myymälässä on kaupan asukkaiden poistotekstiilinkeräykseen tuomia tekstiilejä, jotka ovat vielä täysin käyttökelpoisia ja jotka ammattilajittelijat ovat lajitelleet pois materiaalikierrätykseen menevän poistotekstiilin joukosta. Muistathan sinä kiikuttaa käyttökelpoiset tekstiilit hyväntekeväisyysjärjestöjen keräyksiin poistotekstiilin keräyksen sijasta!

Osta kestäviä ja pitkäikäisiä tuotteita – mutta älä niitäkään liikaa. Älä hurahda villityksiin, äläkä kääri joululahjapakettiin turhaa krääsää. Nykyisten kulutustottumusten vuoksi ihmiskunta käytti uusiutuvat luonnonvaransa tänä vuonna 1. elokuuta.

Kestävistä ja pitkäikäisistä tuotteista puhuttaessa tekstiilit ovat hyvä esimerkki, sillä yli 40 prosenttia tekstiiliteollisuuden kasvihuonepäästöistä olisi ratkaistavissa pelkästään vaatteiden pidempiaikaisella käytöllä. Tekstiili- ja muotiteollisuus on maailman toiseksi saastuttavin teollisuudenala, joka tuottaa enemmän kasvihuonekaasupäästöjä kuin lento- ja laivaliikenne yhteensä. Ostamalla harkiten laadukkaita ja pitkäikäisiä lempivaatteita ja käyttämällä niitä uudelleen ja uudelleen, annat maapallolle sen ansaitseman joululahjan.

Anna aineeton lahja. Anna aikaasi lahjojen sijaan. Antaudu leikkiin lasten kanssa, lue heille kirjaa, telmi pulkkamäessä. Luo lumet isovanhempien tai naapurin pihasta. Tilaa vanhemmille kotisiivous, tai auta heitä itse jouluvalmisteluissa. Kutsu ystävä jouluglögille.

Hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta voit esimerkiksi lahjoittaa jollekin lukutaidon, tukea työtä ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi, hankkia ihmishenkiä pelastavaa sairaanhoitoa kriisialueille, ostaa esimerkiksi puuroa koko kylälle, ystävän yksinäiselle, apua katastrofin uhreille tai jouluiloa syrjäytymisvaarassa olevalle lapselle.

Hanki ruokaa vain sen verran, kuin syöt. Saa Syödä! -sivuston mukaan koko maailmassa noin 30 prosenttia kaikesta tuotetusta ruoasta päätyy hävikkiin, ja Suomessa kaikesta syömäkelpoisesta ruoasta haaskataan koko elintarvikeketjussa peräti 10–15 prosenttia eli noin 360 miljoonaa kiloa. Tämä tarkoittaa noin 8 000 täysperävaunullista rekkaa ruokajätettä.

Jos ruokahävikkiä jouluna syntyy, hyödynnä tähteet joulun ja uudenvuoden välipäivinä pitsaan, piirakoihin ja keittoihin. Reseptejä ovat koostaneet esimerkiksi Martat.

Lisää vinkkejä ruokahävikin vähentämiseen saa esimerkiksi Saa syödä -sivustolta.

Säästä energiaa ja osallistu sen tuottamiseen – lajittele biojätteet. Lajittelemalla biojätteet osallistut paikallisen kiertotalouden tukemiseen ja kotimaisen energiantuotannon lisäämiseen eli tuet Suomen huoltovarmuutta! LSJH:n toimialueelta kerätty biojäte käsitellään Biolinjan biokaasulaitoksessa Uudessakaupungissa lämmöksi ja lannoitteiksi.

Voit säästää energiaa arjessa monin tavoin. Energiansäästövinkkejä löydät esimerkiksi Kuluttajaliiton sivuilta.

Hyödynnä olemassa olevaa. Kääräise pakettiin itsellesi tarpeeton esine tai tavara, jota tiedät toisen arvostavan.

Joulun (ja uudenvuoden) jätteiden ABC:

Alumiinivuoka, -folio ja metalliesine

Alumiiniset vuoat ja foliot, metallipurkit ja -kannet lajitellaan muiden metalliesineiden tapaan puhtaiksi huuhdottuina metallinkeräysastiaan.

Amaryllis ja muut joulukukat

Kuolleet huonekasvit ja leikkokukat lajitellaan biojäteastiaan tai omaan kompostoriin. Multaa ei saa laittaa biojätteen joukkoon. Mullan voi laittaa omalle pihalle tai kompostoriin. Vaihtoehtoisesti sen voi lajitella sekajäteastiaan. Sekajätteeseen lajitellaan myös rikkinäiset kukkaruukut. Kukkien muoviset suojaruukut kuuluvat muovipakkauksiin.

Glögitölkki

Kartonkinen glögipakkaus kelpaa kartongin keräykseen alumiinivuorauksesta huolimatta. Valuta ja pakkaa ne tilan säästämiseksi sisäkkäin. Pantilliset glögipullot otetaan vastaan kauppojen pullonpalautusautomaatteihin ja pantittomat lasipullot voi lajitella lasipakkauksiin. Jos korkit vielä pakkauksesta irtoavat, muistathan lajitella ne materiaalin mukaan joko muovipakkaus- tai metallinkeräysastiaan.

Hautakynttilä

Lasinen hautakynttilä lajitellaan sekajätteeseen, sillä kuumuutta kestävä lasi ei sovellu lasipakkausten keräykseen. Sekajäteastia on oikea paikka myös muovisille hautakynttilöille. Metalliset kannet lajitellaan metallinkeräykseen. Jätettä voi vähentää käyttämällä lasinen hautakynttilä uudestaan laittamalla sisälle uuden kynttilän. Led-hautakynttilät kuuluu rikki mennessään toimittaa sähkölaitteiden vastaanottopisteeseen. Palauttaminen on maksutonta. Lähimmän pisteen voit tarkistaa osoitteesta www.kierrätys.info.

Ilotulitteet

Ammutut, täysin sammuneet ja jäähtyneet raketit ovat sekajätettä. Toimita käyttämättä jääneet ja vanhentuneet ilotulitteet ensisijaisesti myyjille. Ellei tämä ole mahdollista, ota yhteyttä poliisiin.

Joulukalenteri ja suklaarasia

Joulukalentereiden ja suklaarasioiden pahviset osat lajitellaan kartongin keräykseen. Muoviosan ja -kääreet voi laittaa muovipakkausten keräykseen. Konvehtirasioiden kerrosten välissä oleva suojapaperi on sekajätettä.

Joulukortit

Jos et säästä, lajittele paperinkeräykseen. Vanhat joulukortit soveltuvat myös mainiosti uusien korttien tai joulukoristeiden askarteluun.

Joulukuusi

Joulukuusia otetaan vastaan risujätteenä veloituksetta lajitteluasemilla. Jotkut taloyhtiöt järjestävät kuusille oman keräyksen. Mikäli muovikuusi meni rikki, on sille oikea osoite metallinkeräysastia tai suurimpien muovikuusien kohdalla lajitteluasema. Vaikka muovikuusesta puhutaankin muovikuusena, on suurin osa sen painosta metallia.

Kinkunrasva ja muut paistinrasvat

Rasva ei kuulu viemäriin! Juoksevat rasvat eivät myöskään kuulu biojätteen keräysastiaan. Juoksevat rasvat laitetaan esimerkiksi maitotölkkiin pakattuna sekajätteen jäteastiaan. Jäähtyneen ja kiinteän kinkunrasvan voi laittaa myös biojätteen joukkoon. Kotikompostoriin voi toki laittaa nestemäisiäkin jätteitä, kuten ruokaöljyä.

Kiuaskivet

Loppuiko löyly kesken? Katosiko kiukaasta puhti? Jotta joulusauna voi lämmetä, on kiukaan kivet vaihdettava uusiin ja vanhat kammettava pois tieltä!

Hyödynnä vanhat luonnonkiviset kiuaskivet ensi sijassa omalla pihalla esimerkiksi istutusten reunoilla. Yksittäisiä kiuaskiviä (korkeintaan 10 litran ämpärillisen) voi hävittää myös laittamalla kivet omaan sekajätteen jäteastiaan. Luonnonkiviset ja keraamiset kiuaskivet otetaan vastaan betoni- ja kiviainesjätteenä kaikilla lajitteluasemilla.

Kynttilänjämät

Steariini- ja parafiinijäämät kannattaa kerätä talteen ja käyttää uusien kynttilöiden valmistukseen. Muuten kynttilöiden jämät kuuluvat sekajätteeseen.

Lahjapakkaus

Lajittele pakkaukset materiaalin mukaan. Muovipakkaukset ja styroksit voi laittaa muovipakkausten keräykseen. Lajittele pahvi- ja kartonkilaatikot kartonkipakkausten keräykseen. Mahdolliset metallikiinnikkeet kuuluvat metallinkeräysastiaan.

Lahjapaperi

Joululahjojen käärepaperit kuuluvat sekajätteen jäteastiaan, eivät paperinkeräykseen. Sekajätteeseen kuuluvat myös pakettinarut. Säästä siisti lahjapaperi ensi jouluksi tai kääri lahjat kauniisti sanomalehtipaperiin, jonka voit lajitella käytön jälkeen paperinkeräykseen. Lahjat voi paketoida myös esimerkiksi uudelleenkäytettäviin kankaisiin, lahjakasseihin tai -pusseihin.

Pahvilaatikot

Yhä useampi tilaa joululahjoja nettikaupoista. Tilaus on lähes poikkeuksetta pakattu pahvilaatikkoon, jotka lajitellaan kartonkipakkausten keräykseen. Kartonkipakkauksista valmistetaan muun muassa talouspaperirullan hylsyjä. Säilytä naapurisopu myös jouluna ja muista litistää pahvilaatikot ennen kuin laitat ne keräysastiaan. Täysi ja ylitse pursuava kartonkipakkausten keräysastia kiristää helposti mieltä ja kieltä. Isot kartonkipakkaukset kannattaa kiikuttaa suosiolla jollekin LSJH:n lajitteluasemista, jossa ne otetaan vastaan maksutta, kuten muutkin pakkausjätteet.

Sähkölaitteet

Jos pukki tuo uuden älypuhelimen tai pelikonsolin, muista laittaa toimiva vanha laite eteenpäin eli lahjoita esimerkiksi tarvitsevalle.

Jos masiina on rikki, lajittele se tietoturvallisesti. Tietoturvajätettä otetaan vastaan LSJH:n Turun Topinojan ja Salon Korvenmäen jätekeskuksissa. Seiffi-palvelu on sekin tietoturvallinen tapa hävittää rikkinäiset datalaitteet.

Rikkinäiset sähkölaitteet, kuten patterilla toimivat lelut ja valosarjat otetaan maksutta vastaan lajitteluasemilla ja niitä myyvissä liikkeissä. Muistathan poistaa rikkinäisistä sähkölaitteista paristot ja pienakut – jos mahdollista – ja lajitella ne paristokeräykseen navat teipattuna.

Tuikunkuori

Tuikkujen ja roihujen alumiinikuoret voi laittaa metallinkeräykseen uuden metallin raaka-aineeksi.

Tähtisadetikku

Käytetyt tähtisadetikut voi laittaa metallinkeräysastiaan, kunhan ne ovat jäähtyneet.

Uudenvuoden tina

Lyijyä sisältävää tinaa ei ole saanut Suomessa myydä enää maaliskuun 2018 jälkeen. Mikäli lyijyä sisältävää tinaa löytyy vielä kotoa, toimita se lajitteluasemille tai kiertäviin keräyksiin. Lyijytön tina lajitellaan metallinkeräykseen. Tinan sijasta voit ennustaa tulevaa vuotta vaikkapa sokerista tai mehiläisvahasta.

Lisää lajitteluohjeita tarjoaa jätteiden ABC osoitteessa www.lsjh.fi/abc, josta voit sanahakua käyttämällä etsiä oikean lajitteluohjeen eri jätteille.

Joulu–tammikuussa Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) kaikki lajitteluasemat ja asiakaspalvelu ovat suljettuna joulun pyhinä 24.–26. joulukuuta, uudenvuodenpäivänä keskiviikkona 1. tammikuuta sekä loppiaisena maanantaina 6. tammikuuta, mikäli niiden aukioloajat normaalisti osuisivat näille päiville.

Topinojan, Korvenmäen ja Rauhalan ja Isosuon lajitteluasemat palvelevat joulun aatonaattona maanantaina 23. joulukuuta normaalia lyhempään ja sulkevat porttinsa jo kello 18. Uudenvuodenaattona tiistaina 31. joulukuuta porttinsa sulkevat normaalia aiemmin kello 18 Topinojan ja Korvenmäen lajitteluasemat.

LSJH:n tekstiilien kierrätysmyymälä Lemppari (Pläkkikaupunginkatu 27, Turku) on suljettuna 20.12.–6.1.

Joulun ja uudenvuoden pyhät voivat siirtää jäteastioiden normaalia tyhjennyspäivää. Niin sekajätteiden, biojätteiden kuin pakkausjätteidenkin tyhjennyspäivät voivat vaihdella totutusta.

Ylimääräisiä biojätteen tai pakkausjätteiden jäteastiatyhjennyksiä sekä lietetyhjennyksiä joulun jälkeisille viikoille voi tiedustella LSJH:n asiakaspalvelusta, www.lsjh.fi-sivustolta löytyvän chatin kautta sekä sähköpostitse asiakaspalvelu@lsjh.fi. Asiakaspalvelun tavoittaa arkisin kello 9–15 myös puhelimitse 0200 47470 (pvm/mpm).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ongelmia riittää taklattavaksi

Ruoka-avun hakijoita Mikaelin seurakuntakodin pihalla viime vuoden helmikuussa. Avun tarve on ollut kasvussa.

Kalevi Sorsa -säätiön raportti Eriarvoisuuden tila Suomessa 2026 lukee madonlukuja hyvinvointivaltion tilasta. Suomalaiset kannattavat yhä tasa-arvoista yhteiskuntaa mutta ihmisten kokemukset erkanevat toisistaan. Hyvinvointi, kokemukset eriarvoisuudesta, taloudelliset ja sosiaaliset mahdollisuudet eriytyvät aikaisempaa enemmän. Eriarvoisuus näkyy terveydessä mutta myös koulutuksessa ja koetussa hyvinvoinnissa.

Royal Caribbeanin Hero of the Seas laskettiin vesille Meyer Turun telakalla

Hero of the Seas laskettiin vesille viime perjantaina.

Royal Caribbeanin Hero of the Seas laskettiin vesille Meyer Turun telakalla perjantaina 4. syyskuuta. Vesillellasku käynnistää laivaprojektin varusteluvaiheen. Icon-luokan neljäs alus aloittaa liikennöinnin Miamista elokuussa 2027.

Puutarhat hehkuvat syksyn väreissä

Syksyiset puutarhat ovat värikkäitä ja satoisia.

Puutarhaliitto ry yhteistyökumppaneineen kutsuu tutustumaan avoimiin syyspuutarhoihin sunnuntaina 20. syyskuuta kello 15–20. Avoimet Puutarhat hehkuvat syksyn väreissä ja satoa korjataan talven varalle. Illan hämärtyessä puutarhoissa syttyvät lukuisat valot luomaan erityistä tunnelmaa ruskan väreissä.

Kirjaisten saarella paloi noin 500 neliömetriä maastoa

Kirjaisten saarella Nauvossa paloi maastoa noin 500 neliömetrin alueelta tiistaina iltapäivällä. Palo uhkasi levitä viereiseen sauna ja vapaa-ajan asuntoon.

Perjantai noussut alkoholittomien vilkkaimmaksi myyntipäiväksi

Alkoholittomien oluiden osuus on reilu kymmenen prosenttia alkoholittomien myynnistä.

Alkon myyntidata paljastaa, että perjantai on alkoholittomien vilkkain myyntipäivä, ja suhteellisesti eniten niitä myydään Pohjanmaalla ja Kainuussa. Taustalla näkyy laajempi kohtuullistamisen trendi: alkoholista ei välttämättä luovuta kokonaan, vaan sitä käytetään aiempaa valikoivammin ja tietoisemmin.

Ensi talven suden kiintiömetsästys valmistellaan syksyn aikana

Metsästyskauden 2026–27 suden metsästyksen valmistelu on käynnistynyt. Suomen riistakeskus valmistelee esityksen ja kuulee valmistelun aikana myös alueellisia toimijoita. Valmistelun jälkeen esitys toimitetaan maa- ja metsätalousministeriölle, joka päättää suden metsästyskiintiöistä marraskuussa.

Suomalaisinnovaatio korjaa äänieristettyjen työtilojen näkymättömän ongelman

Vetrospace haluaa muuttaa käsitystä toimistopodeista ainoastaan lyhyen puhelun tai palaverin tilana ja tehdä niistä ympäristöjä, joissa voi työskennellä vaikka kokonaisen työpäivän.

Toimistopodeissa on kilpailtu pitkään akustiikalla, yksityisyydellä ja designilla. Suomalainen Vetrospace nostaa kilpailutekijäksi ilmanlaadun. Yhtiön uusi Cognitive Air -järjestelmä ja Ambient Vectoring -teknologia parantavat toimistopodien sisäilman laatua ja vähentävät heikon ilmanlaadun haitallisia vaikutuksia keskittymiskykyyn ja työssä jaksamiseen.

Eläke epäilyttää, tulevaisuus ei

Nordea Henkivakuutuksen Suuren eläkekyselyn mukaan 58 prosenttia alle 40-vuotiaista on jo varautunut tai suunnittelee varautuvansa eläkeajan toimeentuloon sijoittamalla. Nuorten kokemukset ovat osa laajempaa luottamuspulaa eläkejärjestelmää kohtaan: valtaosa suomalaisista pitää omaehtoista varautumista välttämättömänä ja lähes kaksi kolmesta kannattaa mallia, jossa voisi itse valita, mihin osa eläkemaksuista sijoitetaan.

Perusvoiteiden korvattavuuden poistaminen voisi säästää noin 12 miljoonaa euroa lääkekorvauksista

Yhdellä ostokerralla toimitettujen perusvoidepakkausten lukumäärä ennen lääkekaton ylitystä ja sen jälkeen, osuus lääkekaton ylittäneiden henkilöiden perusvoideostoista vuonna 2025. Kuvasta näkee, että valtaosa korvatuista perusvoideostoista sisältää vain maltillisen määrän pakkauksia.

Valtaosa perusvoiteita sairausvakuutuksesta korvattuna ostaneista hankkii voiteita maltillisia määriä, myös lääkekaton ylittymisen jälkeen. Jos perusvoiteiden Kela-korvattavuus poistettaisiin, säästyisi sairausvakuutusmenoja noin 12 miljoonaa euroa vuodessa. Kustannukset kasvaisivat silloin erityisesti perheillä, joihin kuuluu useampi ihosairautta sairastava lapsi.

Turun uudet kulttuurikohteet ja saaristo esittäytyvät Tukholmassa ja Berliinissä

Turku esittäytyy syyskuussa kansainväliselle medialle ja kulttuurivaikuttajille Tukholmassa ja Berliinissä kiinnostavana kulttuuri- ja matkailukaupunkina. Erityisesti esille nostetaan uusi musiikkitalo Fuuga, uudistuva WAM nykytaiteen museo sekä Turun ja saariston monipuolinen matkailutarjonta.

Turkuseura kerää piispis-runoutta

Turkuseura kerää juhlapäivän kunniaksi turkulaisilta piispis-runoutta.

Piispanmunkki eli piispis saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Kirjoita oma piispis-fiilistelysi ja tule kuulemaan se kauppahalliin perjantaina 18. syyskuuta.

Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla

Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan.

Raision keskustan tietyömaan järjestelyistä asukastilaisuus

Työt ovat käynnissä Raision keskustassa.

E18 Raision keskustan kohta -hankkeen vaiheen 1 toteutus on käynnistynyt. Asukastilaisuudessa kuullaan hankkeen ajankohtaiset kuulumisia torstaina 10. syyskuuta kello 17–19 Raision pääkirjaston Martinsalissa (Eeronkuja 2).

Martat lahjoittavat kotitaloustarvikkeita opiskelijoille

Lounais-Suomen Martat kerää opiskelijoille kotitaloustavaraa. Tavarat jaetaan Uusia alkuja -kierrätystorilla torstaina 1. lokakuuta kello 10–15. Uusia alkuja järjestetään Turun AMK:n Kupittaan kampuksella, Educity-talossa. Päivän aikana kaikki turkulaiset opiskelijat voivat noutaa tapahtumasta tarvitsemiaan kotitaloustarvikkeita – astioita, aterimia, pyyhkeitä.

Liikkuva lajitteluasema Siira kiertää syksyllä ympäri Lounais-Suomea

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet. Siira pysähtyy syksyn aikana yli 20 kohteessa ja ottaa vastaan samoja jätteitä kuin LSJH:n kiinteät lajitteluasemat.

Suomalaisnuorten luonnontieteiden osaaminen edelleen selvästi OECD-maiden keskitasoa parempaa

OECD:n PISA-tutkimuksen mukaan suomalaisnuorten osaaminen on edelleen heikentynyt, mutta on OECD-maiden keskitasoa parempi. Vuoden 2025 tutkimuksen pääalueena oli luonnontieteet.

TFO palaa vuoteen 1952 ja esittää Turun konserttitalon vihkiäiskonsertin ohjelman

Matti Koponen.

Aninkaistenmäelle valmistui syksyllä 1952 Suomen ensimmäinen konserttikäyttöön rakennettu sali. Arkkitehti Risto-Veikko Luukkosen suunnittelema Turun konserttitalo vihittiin käyttöönsä 27.11.1952 Turun kaupunginorkesterin konsertissa.

Selvitys: Sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty mahdollista huomioida laajemmin maanomistajien korvauksissa

Selvitystyö sähkölinjoista maanomistajille maksettavista korvauksista on valmistunut. Selvityksen mukaan sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty voitaisiin ottaa nykyistä laajemmin huomioon sähkölinjoista maanomistajille maksettavissa korvauksissa. Selvityksessä ei kuitenkaan löytynyt valmista mallia, joka voitaisiin sellaisenaan ottaa käyttöön Suomessa. Selvitys on nyt lausuntokierroksella.

Näköislehti

Urheilu

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.