Paraisten Nilsbyn koululle kolmossija Solve for Tomorrow -teknologiakilpailussa

Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla. Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla. Kuva: Kimmo Brandt

Espoon Perkkaan peruskoulu nappasi Samsung Electronics Nordicin ja Tiedekoulun järjestämässä Solve for Tomorrow -kilpailussa ykkös- ja kakkossijan. Parhaana palkittiin Keinohaima-nimellä kulkeva keksintö ja toiseksi sijoittui liikuntarajoitteisille tarkoitettu apukoura. Kolmas sija jaettiin kahden koulun välillä ja palkinnot lähtivät Yli-Iin kouluun ja Paraisten Nilsbyn kouluun.

Samsung Electronics Nordic toi tänä vuonna Suomeen ensimmäistä kertaa kansainvälisen Solve for Tomorrow -ohjelmansa, joka on lapsille ja nuorille tarkoitettu teknologiaan ja luonnontieteisiin keskittyvä oppimisohjelma. Suomessa ohjelman yhteistyökumppanina toimii Tiedekoulu, joka räätälöi peruskoululaisille tekoälyä, teknologiaa ja luonnontieteitä yhdistäviä työpajoja. Vuoden 2024 aikana ohjelmaan osallistui 278 oppilasta ja 36 opettajaa eri puolilla Suomea.

– Työpajoissa oppilaat työskentelivät pienryhmissä, ja he pääsivät kehittämään tekoälyn ja teknologian avulla ratkaisuja erilaisiin yhteiskunnallisiin ongelmiin. Suomessa nuoret innostuvat erityisesti terveyteen ja liikuntarajoitteisiin liittyvistä aiheista, jotka olivat teemoina vahvasti esillä myös finaalissa, Samsungin maajohtaja Mika Engblom kertoo tiedotteessa.

Kaikista pienryhmätöistä valittiin neljä ryhmää finaaliin, joka järjestettiin eilen Espoossa. Finalistit presentoivat työnsä Samsungin ja Tiedekoulun edustajista koostuvalle tuomaristolle.

– Kilpailu oli erittäin kovatasoinen ja olimme hämmästyneitä, kuinka valmiita ratkaisuja oppilaat pystyivät kehittämään 1–2 päivää kestäneissä työpajoissa, Tiedekoulun toimitusjohtaja Maria Leivo sanoo.

Kilpailun voittajaksi valittiin Perkkaan koulussa opiskelevien Ollin, Akarin, Tuukan ja Kostin kehittämä keinohaima, joka tarkkailee diabeetikon insuliinitasoja ja pumppaa kehoon insuliinia tarpeen mukaan. Toisena palkittiin niin ikään Perkkaan koulun opiskelijoiden työ motorisoitu apukoura, joka auttaa pyörätuolissa istuvaa henkilöä poimimaan tavaroita esimerkiksi lattialta.

Yli-Iin koulun ryhmä oli kehittänyt eläinhahmoja muistuttavan Muistelevan Maikin, joka toimii muistisairauksista kärsivän henkilön arjen tukena. Paraisten Nilsbyn koulun oppilaat esittelivät kasvisleikkurin, joka auttaa liikuntarajoitteista henkilöä pilkkomaan kasviksia.

– Monia finalistitöitä yhdisti se, että joko ryhmän jäsenellä oli omakohtaista kokemusta aihepiiristä tai he tunsivat jonkun henkilön, jota halusivat auttaa. Oli upeaa nähdä, kuinka lapset ja nuoret pystyivät konkreettisesti yhdistämään tekoälyn ja luonnontieteet heille tärkeään aiheeseen, Engblom sanoo.

Työpajat ovat saaneet oppilailta erittäin myönteisen palautteen, ja ne ovat saaneet monen koululaisen kiinnostumaan luonnontieteistä ja teknologiasta.

– Teetimme jokaisen työpajan jälkeen kyselyn ja ilahduttavaa oli huomata, että tytöistä 83 prosenttia osoitti kasvavaa kiinnostusta teknologiaa kohtaan ohjelmaan osallistumisen jälkeen. Pojista puolestaan 94 prosenttia koki, että työpajat kehittivät heidän yhteistyötaitojaan, Leivo kertoo.

Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin Samsungin teknologiaa, kuten näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista poskiontelotulehdusta sairastavien elämänlaatua

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista polypoottista nenän sivuontelotulehdusta sairastavien potilaiden elämänlaatua, osoittaa Allergy -lehdessä julkaistu tutkimus. Potilaiden oireet vähenivät molemmissa ryhmissä niin paljon, että muutos oli kliinisesti merkittävä vielä kahden vuoden kuluttua leikkauksesta.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Varsinais-Suomen Yrittäjät: YEL-uudistuksen suunta oikea

Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jutta Wirén.

Varsinais-Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti hallituksen esitysluonnokseen yrittäjän eläkelain uudistamisesta. Aluejärjestö pitää pitkään odotettua uudistusta tarpeellisena ja katsoo sen parantavan yrittäjien valinnanvapautta sekä pienten yritysten asemaa. Korjattavaakin esityksessä on.

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

Nainen menehtyi rannalle Uittamolla elvytyksestä huolimatta

Ohikulkija havaitsi ihmisen kellumassa vedessä venelaiturilla Uittamolla tiistaina 15.45 ja ilmoitti siitä hätäkeskukseen.

Lastenaterian oheistuotteet poistuvat Hesburgerin tarjonnasta

Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat.

Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta. Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Opiskelijoiden velkaantumisen pitkäaikaisvaikutuksia tarkasteltava perusteellisemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriölle hallituksen esityksen luonnoksesta opintoetuuslaiksi ja eräiksi muiksi laeiksi. Lakiesityksen vaikutuksia koskevassa osiossa on tunnistettu olennaiset vaikutuslajit. Vaikutuksia on esimerkiksi arvioitu opiskelijan taloudelliseen asemaan, opintojen läpäisyyn ja velkaantumiseen, mutta vaikutusarviointeja tulee vielä konkretisoida.

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Vahdontiellä

Vahdontiellä tehdään kaivuutyötä Tiemestarinkadun ja Hitsarinkadun välillä 4.–12. elokuuta. Työmaan kohdalla on ajoittain yksi kaista suljettuna.

Valtaosa rattijuopumuksista kesä- ja heinäkuussa sekä viikonloppuöinä ja juhlapyhinä

Rattijuopumus on yksi vakavimmista liikenneturvallisuutta vaarantavista rikoksista, mutta poliisin näkökulmasta alkoholin ongelmakäyttö näkyy poliisin tehtävissä laajemminkin. Päihdehaitat ja päihtyneenä ajamiset korostuvat kesäaikaan.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Turun Nuorkauppakamari etsii ehdokkaita Turun Kehittäjä 2026 -kilpailuun

Turun Nuorkauppakamari etsii jälleen henkilöitä, yrityksiä, yhteisöjä, hankkeita ja tekoja, jotka ovat vaikuttaneet merkittävällä tavalla Turun kehitykseen. Ehdotuksia Turun Kehittäjä 2026 -tunnustuksen saajaksi voi jättää 8. elokuuta asti.

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää uudistetaan Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella.

Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20. heinäkuuta kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsija on Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia edellisvuodesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 808,3 miljoonaa euroa.

Markulantietä jyrsitään loppuviikko

Markulantietä jyrsitään Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 4.–7. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Elisa valmistautuu jo 6G-aikaan

Elisa kertoo vahvistaneensa tammi–kesäkuussa vahvistaneensa mobiiliverkon yhteyksiä Varsinais-Suomessa. Alkuvuodesta tehtiin myös uusi ennätys mobiiliverkon liikenteessä.

Varpunen jäi kiipeliin liesituulettimen hormiin Maskussa

Pieni varpunen jäi kiipeliin omakotitalon liesituulettimen hormiin Välikujalla Maskussa tiistaina aamupäivällä.

Poliisi pyytää havaintoja miehestä, joka on kateissa Turussa

Lounais-Suomen poliisi pyytää kansalaisilta havaintoja ja tietoja kadonneeksi ilmoitetusta viisikymppisestä miehestä. Hänen tiedetään liikkuneen torstaiaamuna Turussa, mutta tämän jälkeen miehestä ei ole havaintoja.

Turun pääkirjasto ottaa käyttöön robotit kirjojen kuljetuksessa

Robotti hakemassa kirjalaatikkoa lainauspisteeltä.

Turun kaupungin pääkirjaston palautus- ja lajitteluautomatiikan uusimisessa on päästy maaliviivalle. Pääkirjasto otti käyttöön kirjankuljetusrobotit 3. elokuuta. Jatkossa robotit hoitavat pääasiassa pääkirjaston sisäisen logistiikan, eli osastojen väliset aineistojen siirrot.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).