Paraisten Nilsbyn koululle kolmossija Solve for Tomorrow -teknologiakilpailussa

Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla. Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla. Kuva: Kimmo Brandt

Espoon Perkkaan peruskoulu nappasi Samsung Electronics Nordicin ja Tiedekoulun järjestämässä Solve for Tomorrow -kilpailussa ykkös- ja kakkossijan. Parhaana palkittiin Keinohaima-nimellä kulkeva keksintö ja toiseksi sijoittui liikuntarajoitteisille tarkoitettu apukoura. Kolmas sija jaettiin kahden koulun välillä ja palkinnot lähtivät Yli-Iin kouluun ja Paraisten Nilsbyn kouluun.

Samsung Electronics Nordic toi tänä vuonna Suomeen ensimmäistä kertaa kansainvälisen Solve for Tomorrow -ohjelmansa, joka on lapsille ja nuorille tarkoitettu teknologiaan ja luonnontieteisiin keskittyvä oppimisohjelma. Suomessa ohjelman yhteistyökumppanina toimii Tiedekoulu, joka räätälöi peruskoululaisille tekoälyä, teknologiaa ja luonnontieteitä yhdistäviä työpajoja. Vuoden 2024 aikana ohjelmaan osallistui 278 oppilasta ja 36 opettajaa eri puolilla Suomea.

– Työpajoissa oppilaat työskentelivät pienryhmissä, ja he pääsivät kehittämään tekoälyn ja teknologian avulla ratkaisuja erilaisiin yhteiskunnallisiin ongelmiin. Suomessa nuoret innostuvat erityisesti terveyteen ja liikuntarajoitteisiin liittyvistä aiheista, jotka olivat teemoina vahvasti esillä myös finaalissa, Samsungin maajohtaja Mika Engblom kertoo tiedotteessa.

Kaikista pienryhmätöistä valittiin neljä ryhmää finaaliin, joka järjestettiin eilen Espoossa. Finalistit presentoivat työnsä Samsungin ja Tiedekoulun edustajista koostuvalle tuomaristolle.

– Kilpailu oli erittäin kovatasoinen ja olimme hämmästyneitä, kuinka valmiita ratkaisuja oppilaat pystyivät kehittämään 1–2 päivää kestäneissä työpajoissa, Tiedekoulun toimitusjohtaja Maria Leivo sanoo.

Kilpailun voittajaksi valittiin Perkkaan koulussa opiskelevien Ollin, Akarin, Tuukan ja Kostin kehittämä keinohaima, joka tarkkailee diabeetikon insuliinitasoja ja pumppaa kehoon insuliinia tarpeen mukaan. Toisena palkittiin niin ikään Perkkaan koulun opiskelijoiden työ motorisoitu apukoura, joka auttaa pyörätuolissa istuvaa henkilöä poimimaan tavaroita esimerkiksi lattialta.

Yli-Iin koulun ryhmä oli kehittänyt eläinhahmoja muistuttavan Muistelevan Maikin, joka toimii muistisairauksista kärsivän henkilön arjen tukena. Paraisten Nilsbyn koulun oppilaat esittelivät kasvisleikkurin, joka auttaa liikuntarajoitteista henkilöä pilkkomaan kasviksia.

– Monia finalistitöitä yhdisti se, että joko ryhmän jäsenellä oli omakohtaista kokemusta aihepiiristä tai he tunsivat jonkun henkilön, jota halusivat auttaa. Oli upeaa nähdä, kuinka lapset ja nuoret pystyivät konkreettisesti yhdistämään tekoälyn ja luonnontieteet heille tärkeään aiheeseen, Engblom sanoo.

Työpajat ovat saaneet oppilailta erittäin myönteisen palautteen, ja ne ovat saaneet monen koululaisen kiinnostumaan luonnontieteistä ja teknologiasta.

– Teetimme jokaisen työpajan jälkeen kyselyn ja ilahduttavaa oli huomata, että tytöistä 83 prosenttia osoitti kasvavaa kiinnostusta teknologiaa kohtaan ohjelmaan osallistumisen jälkeen. Pojista puolestaan 94 prosenttia koki, että työpajat kehittivät heidän yhteistyötaitojaan, Leivo kertoo.

Kaikki finaaliin päässeet koulut palkittiin Samsungin teknologiaa, kuten näyttöjä ja televisioita sisältävillä tuotepaketeilla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pansioon suunnitellaan puistoa meren rannalle

Pansioon suunnitellaan uutta Oravaisten rantapuistoa, jossa sataman hyödyntämätön tila muutetaan alueen asukkaiden ja muiden turkulaisten puistomaiseksi rantakohteeksi, jossa yhdistyvät luonto, leikki ja liikunta.

Digitaalinen kiinteistökauppa kaksinkertaistunut viime vuodesta

Digitaalisen kiinteistökaupan suosio kasvaa vauhdilla. Suomalaiset ovat solmineet tänä vuonna talo-, tontti- ja mökkikauppoja sähköisesti jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Digitaalisten kiinteistökauppojen kasvu on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen nopeaa. Suomalaiset solmivat tammi–marraskuussa kiinteistökauppoja sähköisesti 113 prosenttia enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Kaiken kaikkiaan digitaalisia kiinteistökauppoja on tehty tänä vuonna jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston tilahanke läpäisi kaupunginhallituksen ja etenee valtuustokäsittelyyn

Turun kaupungin museoiden kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston päätearkiston uudet tilat ehdotetaan rakennettavaksi Aerotien varteen Turun lentokentän lähelle.

Joka kolmas käyttää yli sata euroa kuukaudessa lasten harrastuksiin

Hintojen nousu näkyy yhä selvemmin lapsiperheiden arjessa, ja yksi kärsivistä alueista on harrastustoiminta. Yli puolet (55 %) suomalaisista lapsiperheistä käyttää lastensa harrastuksiin rahaa enintään sata euroa kuukaudessa. Kolmasosalla (32 %) rahaa kuluu kuukausittain kuitenkin enemmän, 100–300 euroa kuukaudessa. Summat selviävät LähiTapiolan tuoreesta Arjen Katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Varsinais-Suomen maaseudun yrityksille EU:n maaseuturahoitusta jo kymmenen miljoonaa euroa

Maaseudun yritysrahoitusta saaneiden hankkeiden kokonaiskustannukset Varsinais-Suomessa ovat EU:n maaseuturahoituskaudella 2023–27 jopa 42 miljoonaa euroa. Varsinais-Suomessa on tehty yritystukipäätöksiä valtakunnallisesti eniten.

Tulevat tanssin ammattilaiset antavat taidonnäytteensä

Henna Hägg, Helmi Tuominen, Petra Myllyperkiö ja Jenny Luomajoki.

Yhtä köyttä on kolmannen vuoden tanssinopettajaopiskelijoiden teoskokonaisuus, joka tuo 10–13. joulukuuta Taideakatemian näyttämölle seitsemän ryhmäkoreografiaa.

Vapaaehtoisia kaivataan lisää urheiluseuratoimintaan

Seurabarometri 2025 on seurojen omaan arvioon perustuva tilannekuva suomalaisista seuroista. Kyselyyn vastasi valtakunnallisesti 980 seuraa. Kartoitus sisälsi kahdeksan teemaa, jotka käsittelivät muun muassa hallintoa, taloutta, valmennusta, viestintää ja vastuullisuutta. Tarkoituksena oli rakentaa mahdollisimman ajantasainen ja kokonaisvaltainen kuva siitä, millaisena seurat itse näkevät toimintansa vahvuudet sekä ne kohdat, joihin tarvitaan lisää tukea tai kehittämistä.

Kaupallisilla dna-testeillä etsitään isiä

DNA-testeihin liittyy merkittäviä tietosuojahuolia ja eettisiä ongelmia, joita moni ei tule ajatelleeksi.

– Ihmisellä on voimakas tarve ja oikeuskin tietää taustastaan. Tässä mielessä dna-testit ovat tärkeitä ja arvokkaita, tutkijatohtori Anna Reetta Rönkä sanoo.

Uusi etäkuntoutus keliakiaa sairastaville

Kela käynnistää uuden etäkuntoutuksen iho- tai suolistokeliakiaa sairastaville aikuisille ensi vuoden alussa. Kelan uusi keliakiaa sairastavan kuntoutus on suunnattu aikuisille, joilla on diagnosoitu iho- tai suolistokeliakia ja jotka kokevat gluteenittoman ruokavalion noudattamisen, oireiden hallinnan tai ruokavalion sovittamisen muun sairauden hoitoon haastavaksi.

Vuoden ympäristöteko -palkinto Andreas von Bergmannille ja Ålönlahden säätiölle

Palkinnolla halutaan lisätä tietoisuutta siitä, miten paikallisilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa ympäristön tilaan.

Paraisten kaupunki jakoi maanantaina yhdessä Saaristomeren biosfäärialueen kanssa Vuoden ympäristöteko -palkinnon saaristomerivuoden päätösseminaarissa.

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.