Vuodenvaihdetta voi viettää kirkoissa
Kuluvan vuoden viimeisiä hetkiä ja tulevan vuoden ensimmäisiä tunteja voi viettää Turun ja Kaarinan kirkoissa. Uudenvuodenaattona voi sanoa hyvästit menneelle vuodelle Turun tuomiokirkossa, jossa alkaa uuden vuoden hartaus 31. joulukuuta kello 23.30. Hartauden pitää tuomiorovasti Aulikki Mäkinen ja urkuja soittaa Tuomiokirkon oma urkuvirtuoosi Markku Hietaharju. Hartauden jälkeen on helppo siirtyä kaupungille vastaanottamaan vuosi 2025 kirkonkellojen soiton ja kaupungin ilotulituksen myötä.
Uudenvuodenpäivänä 1. tammikuuta Turun ja Kaarinan kirkoissa vietetään vuoden ensimmäisiä jumalanpalveluksia. Mikaelinkirkossa kello 10 alkava jumalanpalvelus radioidaan ja sitä voi kuunnella myös Yle Radio 1:stä ja Yle Areenasta.
Mikaelinkirkossa on uudenvuodenpäivän iltana klo 18 myös alueen kristillisten seurakuntien ja yhteisöjen yhteinen rukous- ja ylistysilta. Rennossa ja riemua täynnä olevassa illassa puheenvuoron pitää Henri Hermunen yhteiskristillisestä Youth With a Mission -lähetysjärjestöstä. Musiikista vastaa Alttari-ylistyskokoonpano.
Uudenvuodenpäivänä voi päästä myös vierailemaan arkkipiispantaloon. Arkkipiispa Tapio Luoma ja Pirjo Luoma kutsuvat kaikkia turkulaisia uudenvuodenpäivän vastaanotolle 1. tammikuuta kello 14–16 arkkipiispantaloon. Vastaanotolla kahvitarjoilun ohessa on mahdollisuus tutustua taloon ja nauttia musiikkiesityksistä.
Arkkipiispantalo, joka on osa Turun vanhaa historiallista keskustaa, valmistui vanhan piispantalon paikalle vuonna 1890. Uudenvuodenpäivän vastaanottoja on järjestetty jo arkkipiispa Gustaf Johanssonin ajoista alkaen (arkkipiispana 1899–1930) ja 1960-luvulta lähtien vastaanottoja on muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta järjestetty vuosittain. Arkkipiispantalo on myös Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ainoa edustustila. Samalla se toimii arkkipiispapariskunnan kotina.
Sanajumalanpalvelukset ja hartaudet 1.1.
klo 10 Jumalanpalvelus Kaarinan kirkossa, Maarian pappilan tallissa, Martinkirkossa, Mikaelinkirkossa, Paattisten kirkossa, Piikkiön kirkossa, Tuomiokirkossa
kl 12 Gudstjänst i Åbo domkyrka
klo 14 Rukoushetki ja ehtoollinen Henrikinkirkossa
Arkkipiispantalon avoimet ovet 1. tammikuuta klo 14–16 arkkipiispantalossa (Piispankatu 9), käynti pihaan Agricolankadun puolelta. Musiikkia ja kahvitarjoilu.
Kristittyjen yhteinen uudenvuodenjuhla 1. tammikuuta kello 18 Mikaelinkirkossa. Yhdessäoloa, musiikkia, laulua, puheita, rukousta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)