Ennätysmäärä liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja jäi kiinni rysän päältä

Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ajaminen voi tulla kalliiksi. Maksut peritään koko siltä ajalta, kun ajoneuvo on ollut vakuuttamatta, vaikka sillä olisi ajettu luvatta vain yhtenä päivänä.
Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ajaminen voi tulla kalliiksi. Maksut peritään koko siltä ajalta, kun ajoneuvo on ollut vakuuttamatta, vaikka sillä olisi ajettu luvatta vain yhtenä päivänä. Kuva: Mostphotos

Liikenteessä jäi kiinni 3 550 liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa viime vuoden aikana. Kaikkia tapauksia ei tavoiteta nykyisen valvonnan keinoin. Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ei pääsääntöisesti saa ajaa metriäkään, ei edes omalla pihalla.

Liikennekäytöstä poistettu ajoneuvo on käyttökiellossa, mutta silti osa päätyy takaisin liikenteeseen luvatta, ilman ilmoitusta uudelleenkäyttöönotosta. Liikennekäytöstä poistettujen ja liikenteessä kiinni jääneiden ajoneuvojen määrä nousi viime vuonna ennätyslukemiin, nousua edelliseen ennätykseen vuodelta 2022 on kolmisenkymmentä ajoneuvoa.

Noin kolmasosa liikennekäytöstä poistetuista ajoneuvoista on myös vakuuttamatta. Liikennevakuutus on lakisääteinen eli pakollinen lähes kaikille moottorikäyttöisille ajoneuvoille. Vakuutus antaa turvan kolaritilanteessa korvaamalla vastapuolelle ja sivullisille tapahtuneet henkilö- ja omaisuusvahingot sekä kuljettajan omat henkilövahingot.

– Liikennevakuutus kantaa valtaosan taloudellisista murheista, joita kolarista aiheutuu. Vahingon aiheuttajan ei tarvitse korvata muille aiheuttamiaan vahinkoja itse, vaan ne maksetaan liikennevakuutuksesta. Vakavissa vahingoissa omaisuus- ja henkilövahinkojen korvaukset voivat nousta jopa miljooniin, Liikennevakuutuskeskuksen johtaja Janne Jumppanen muistuttaa tiedotteessa.

Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ajaminen voi tulla kalliiksi. Jos vakuutus on ollut keskeytettynä liikennekäytöstä poiston aikana, laskuttaa vakuutusyhtiö vakuutusmaksun korotettuna. Jos taas ajoneuvo on ollut kokonaan vakuuttamatta, perii Liikennevakuutuskeskus vakuuttamattomuusmaksun, joka on pahimmillaan jopa kolme kertaa vastaavan vakuutusmaksun suuruinen. Maksut peritään koko siltä ajalta, kun ajoneuvo on ollut vakuuttamatta, vaikka sillä olisi ajettu luvatta vain yhtenä päivänä.

– Vakuuttamattomuusmaksu määräytyy riskilaskelmien perusteella, eikä siihen vaikuta esimerkiksi henkilön omat bonukset. Maksun luonne on toimia sanktiona, ja takautuvat maksut voivatkin tulla erittäin kalliiksi, varsinkin jos vakuuttamattomuusaika on ollut pitkä, Liikennevakuutuskeskuksen perintäpäällikkö Vesa Korhonen muistuttaa.

Vakuuttamattomalla ajoneuvolla aiheutettuja kolareita tapahtuu vuosittain useita satoja, ja vahinkoja korvataan miljoonilla euroilla. Kun vakuuttamaton ajoneuvo kolaroi, korvaa Liikennevakuutuskeskus tilanteen muiden osapuolten henkilö- ja omaisuusvahingot. Nämä korvaukset katetaan osittain Liikennevakuutuskeskuksen perimillä vakuuttamattomuusmaksuilla. Liikennevakuutuskeskus toimii liikennevakuutusjärjestelmän turvaverkkona pitäen huolen siitä, että syyttömät saavat lakisääteiset korvaukset.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suomalaisten suuryritysten joukossa suurkasvajia

Suomen suuryrityskentässä on joukko suurkasvajia, jotka suunnittelevat investointeja ja tavoittelevat kasvua muita voimakkaammin, selviää OP Pohjolan suuryritystutkimuksesta.

Isännöinti tunnetaan huonosti nuorten ikäryhmässä

Naapuririitojen ratkominen, kiinteistöhuollon työt ja taloyhtiön pihojen kunnossapito. Nämä ovat keskeisempiä isännöitsijän työhön liittyviä suomalaisten väärinkäsityksiä, jotka ilmenevät Isännöintiliiton tuoreen kansalaiskyselyn tuloksista.

Rikosuhripäivystyksen asiakasmäärä kasvoi viime vuonna

Rikosuhripäivystyksen (RIKU) eri palveluissa oli viime vuonna 31 300 asiakasta, eli noin 500 enemmän kuin toissa vuonna. Kansainvälistä rikosuhriviikkoa vietetään 16.–22. helmikuuta.

WAM hakee kahvilayrittäjää kilpailutuksella

WAM hakee uutta kahvilayrittäjää. Cafe Wäinö sulkeutui syksyllä 2023, kun museon remontti aloitettiin.

Turun kaupunki etsii kahvilatoimijaa Aurajoen rannan paraatipaikalla sijaitsevaan uudistettuun WAM Turun kaupungin taidemuseoon. Museo avautuu yleisölle lokakuussa.

Suomen merialueille valmistellaan merkittävää määrää merituulivoimaa

Suomen uusiutuvien hanketilastojen mukaan Suomen ja Ahvenanmaan aluevesille on suunnitteilla 11 merituulivoimahanketta, joiden teho on noin 12,5 gigawattia (GW). Myös talousvyöhykkeelle on kiinnostusta ja yritykset valmistautuvat talousvyöhykkeen merituulivoima-alueiden kilpailutukseen. Merituulivoimahankkeet tarjoavat merkittävän mahdollisuuden lisätä Suomeen ennakoivaa, tasaista ja teollisuuden tarpeisiin soveltuvaa sähköntuotantoa.

Herpesvirusinfektio saa isäntäsolun tuman pehmenemään

Tuman pehmeneminen herpesvirus infektion aikana. (A) Atomivoimamikroskopia mittaus (AFM) (B) Kirkaskenttämikroskopia kuvia infektoiduista soluista AFM kärjen alla (C) Tuman jäykkyyden AFM analyysi infektoimattomissa ja infektoiduissa souluissa eri aikapisteissä infektion jälkeen.

Tuore kansainvälinen tutkimus on hyödyntänyt edistyneitä mikroskopiatekniikoita ja laskennallista mallinnusta ja selvittänyt, miksi virusinfektio muuttaa tuman rakennetta ja siihen kohdistuvia voimia.

Suomalaiset käyttivät viime vuonna aiempaa vähemmän itsehoitolääkkeitä

Pharmacan tuoreet lääkemarkkinatilastotiedot paljastavat, että viime vuonna Suomen kulutetuimmat lääkeaineet olivat sydän- ja verisuonitautien hoitoon tarkoitettuja. Suomen eniten käytetty lääke oli rosuvastatiini, jonka käyttötarkoitus on kolesterolin alentaminen ja sydän- ja verisuonisairauksien ehkäisy. Itsehoitolääkkeiden määrällinen kulutus on laskusuunnassa, ja niihin käytettiin myös aiempaa vähemmän rahaa: euromääräinen myynti jatkoi viime vuonna pienentymistään. Samaan aikaan kasvu reseptilääkkeiden myynnissä on jatkunut jo useita vuosia verkkaisesti, noin 2,8 prosentin vuosivauhtia.

Meyer Turku julkistaa uuden nettonollapäästöisen laivakonseptin

Laivan elinkaaren hiilijalanjälkeä onnistuttiin pienentämään yli 90 prosenttia kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n vertailutasoon nähden.

Meyer Turun johtamassa AVATAR-hankkeessa kehitetty nettonollapäästöinen risteilyaluskonsepti on valmistunut. Projektissa saavutettiin asetettu päästövähennystavoite: laivan elinkaaren hiilijalanjälkeä onnistuttiin pienentämään yli 90 prosenttia kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n vertailutasoon nähden. Tulokset luovat edellytykset jatkaa kestävän laivanrakennuksen kehitys- ja innovaatiotyötä.

Ylioppilaskirjoitukset järjestetään alkuperäisen suunnitelman mukaisesti PUNT 2 -hallissa Paraisilla

Vesivahingosta kärsinyt Punt 2 -liikuntahalli on todettu turvalliseksi paikaksi järjestää ylioppilaskirjoitukset.

Paraisten yllioppilaskirjoitukset järjestetään PUNT 2 -hallissa. Vesivahingosta kärsinyt Punt 2 -liikuntahalli on todettu useissa teknisissä selvityksissä turvalliseksi paikaksi järjestää ylioppilaskirjoitukset. Hallin matto puretaan ja kirjoitukset järjestetään betonin päällä ennen uuden pinnoitteen asentamista.

Raisio Oyj:n liikevaihto laski, liiketulos kasvoi

Raisio Oyj:n liikevaihto oli loka–joulukuussa 55,2 (54,9) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 0,6 prosenttia. Vertailukelpoinen käyttökate oli 8,1 (7,7) miljoonaa euroa, mikä on 14,6 (14,0) prosenttia liikevaihdosta.

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja liikenteessä ennätysmäärä

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja tavattiin liikenteessä viime vuonna ennätysmäärä, yli 4 100 ajoneuvoa.

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja tavattiin liikenteessä viime vuonna ennätysmäärä, yli 4 100 ajoneuvoa. Kiinni jääneille voi rapsahtaa iso lisälasku sekä ajoneuvoveron että vakuutusmaksujen osalta. Ajoneuvo tulee ottaa takaisin liikennekäyttöön, ennen kuin sillä voi lähteä ajamaan.

Tuolitapahtumalla muistetaan pieniä syöpäsairaita

Suomessa sairastui viime vuonna syöpään 158 lasta ja menehtyi 20. Turun yliopistollisen keskussairaalan alueella sairastuneita oli 22 ja menehtyneitä yksi. Helmikuun 15. päivä vietetään kansainvälistä lasten syövän päivää.

Uusi menetelmä tehostaa nanohiukkasten hallintaa ja erottelua – lupaava työkalu lääketieteelliseen tutkimukseen

Kun hiukkasten koko putoaa alle muutaman sadan nanometrin, niiden käyttäytymistä alkaa hallita diffuusio eli hiukkasten satunnainen liike. Tällöin niihin kohdistuvat ohjaavat voimat heikkenevät ja erotustarkkuus romahtaa.

Nanokokoisten hiukkasten tutkimuksessa niiden tarkka hallinta ja erottelu on ollut vuosia biotekniikan pullonkaula. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, joka tehostaa hiukkasten erottelua ja puhdistusta. Lupaavaa menetelmää voidaan hyödyntää esimerkiksi syöpätutkimuksessa.

Korkokatteen supistuminen laski Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoittoa

Varsinais-Suomen Osuuspankin asema vahvistui viime vuonna alueellisesti merkittävänä ja vakavaraisena pankkina viime vuoden aikana. Korkokate supistui 89,7 miljoonaan euroon (105,7) ja pankin liikevoitto heikkeni 16,8 prosenttia vuoden takaisesta vertailuajankohdasta ja oli 72,3 miljoonaa euroa (86,9). Pankin nettopalkkiotuotot kasvoivat 1,7 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.

Liikennekuolemat 2000-luvun alimmalla tasolla – nuoret korostuvat matkustajakuolemissa

Liikennekuolemat vähenivät ennätyksellisen alas vuonna 2025, mutta nuorten matkustajien kuolemat nousivat huolestuttavasti, kertoo OTI:n ennakkoraportti.

Kuolemaan johtaneiden tieliikenneonnettomuuksien määrä laski viime vuonna 2000-luvun matalimmalle tasolle. Vaikka myös nuorten kuljettajien aiheuttamat onnettomuudet vähenivät, suuri osa matkustajina kuolleista oli alle 25-vuotiaita.

Turun kaupunki jakaa 1,4 miljoonaa euroa hyvinvointia ja terveyttä edistävään toimintaan

Turun kaupunki pitää hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen avustusten kokonaismäärärahan edellisten vuosien tasolla. Kaupungin hyvinvoinnin yhteisvaikuttava toimikunta päätti kokouksessaan 10. helmikuuta jakaa yhteensä 1 419 700 euroa 143 turkulaiselle yhdistykselle.

Taitoyhdistyksen jäsenet käynnistivät kudontakampanjan avuksi Ukrainaan

Bertil Lassenius.

Taito Åbolandin kutomossa Paraisilla pehmeä villa muuttuu konkreettiseksi avuksi. En sjal i taget – Huivi kerrallaan -projekti sai alkunsa jäsenistön halusta auttaa Ukrainan sodan keskellä eläviä ihmisiä, joille talven kylmyys on jokapäiväinen haaste.

Valitusmäärät kasvoivat Euroopan kuluttajakeskuksessa viime vuonna – lennot jälleen yleisin aihe

Lennot palasivat kärkiaiheeksi Euroopan kuluttajakeskukseen tulevissa kuluttajien yhteydenotoissa viime vuonna. Yhteydenottoja tuli 2 748, mikä oli yhdeksän prosenttia enemmän kuin vuonna 2024. Joka viides yhteydenotto liittyi lentomatkustamiseen.

Näköislehti

Urheilu

Iina Maria Pienimäki Seinäjoelta TPS:ään

Iina Maria Pienimäki.

TPS:n jalkapallonaiset saivat vahvistuksen ensi kauden keskikentälle, kun SJK:n organisaatiossa viime kaudella pelannut Iina Maria Pienimäki teki sopimuksen Palloseuran kanssa. Alkujaan Pienimäki on lähtöisin Kemistä.

Palloiluhallin tulevaisuuden alustaa selvitetään kevään aikana

Salibandy käyttää Kupittaan palloiluhallia neljän pääsarjajoukkueen voimin. Kaupunki tekee kevään aikana selvityksiä, olisiko aika vaihtaa palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon.

Turun kaupunki selvittää mahdollisuutta vaihtaa Kupittaan palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon. Selvityksiä asian tiimoilta tehdään kevään aikana. Mahdollisten muutostöiden aikataulu selviää myöhemmin, jos vaihtamiseen päädytään.

Topparilupaus Axel Sandler sinimustaan paitaan

Axel Sandler.

FC Inter ja ruotsalaisseura AIK ovat sopineet Suomen U19-maajoukkuetoppari Axel Sandlerin siirrosta Interiin. Puolustajan sopimus Interin kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027 ja sisältää seuran option kaudesta 2028.

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin kutsuttiin Minihuuhkajiin

Rasmus Mendolin (keskellä).

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin on valittu alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkueeseen. Minihuuhkajat matkustaa helmikuussa Portugalin turnaukseen. Suomi kohtaa 13. helmikuuta Saksan, 15. helmikuuta Portugalin ja 18. helmikuuta Espanjan.

Kaksimetrinen Elmo Henriksson TPS:n maalinsuulle

Elmo Henriksson.

Huhtikuussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa maalivahtiosastoaan. TPS on kiinnittänyt riveihinsä 22-vuotiaan Elmo Henrikssonin . Sopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n Veera Kuosmanen odottaa kaikkien aikojen salibandykevättä

Veera Kuosmanen nauttii, kun saa pelata paljon.

Kun palkintokaapista neljän edellisen kauden ajalta löytyy kolme mestaruutta ja yksi hopea, on selvää, että F-liigan naisten runkosarjassa jokainen ottelu ei ole maksimaalinen haaste. TPS:ssä usein harjoitukset ovatkin pelaajille kovempi testi kuin sarjapeli. Joukkueen kärkipelaajiin kuuluvan Veera Kuosmasen mukaan motivaation etsiminen ei kuitenkaan ole TPS:ssä ongelma, vaikka useassa pelissä rutiinisuoritus riittää sarjapisteisiin.