Suorat lennot Turun ja Kööpenhaminan välillä alkavat

Turun ja Kööpenhaminan välille avautuu suora lentoyhteys. Turun ja Kööpenhaminan välille avautuu suora lentoyhteys. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Suora lentoyhteys Turun ja Kööpenhaminan välillä starttaa 1. huhtikuuta. Arkipäivisin lennettävä SAS:n uusi reitti vahvistaa Turun alueen ja koko Lounais-Suomen yhteyksiä maailmalle sekä parantaa Turun alueen ja saariston saavutettavuutta.

Ensimmäiset matkustajat saapuvat Turkuun kello 15.10. Kone jatkaa Turusta takaisin Kööpenhaminaan kello 15.50.

Kööpenhaminasta saapuvan lennon vastaanottavat muun muassa Turun pormestari Minna Arve, maakuntajohtaja Jyri Arponen, Visit Turku Archipelagon toimitusjohtaja Kristiina Kukkohovi, Finavian reittikehityksestä vastaava johtaja Petri Vuori sekä Scandinavian Airlinesin Head of Strategic Contracting Niko Ek.

– Toimivien ja sujuvien lentoyhteyksien vaikutukset Turun ja koko alueen elinkeinoelämän kasvuun, kilpailukyvyn vahvistumiseen ja investointien houkuttelemiseen ovat huomattavia. Uusi reitti vahvistaa merkittävästi alueen saavutettavuutta ja on tärkeä askel kansainvälisten yhteyksien kehittämisessä, Arve kertoo tiedotteessa.

Uusi reitti on osa SAS:n laajempaa strategiaa, jossa Kööpenhaminaa halutaan asemoida keskeiseksi portiksi Skandinavian ja muun maailman välille. Suora reitti Kööpenhaminaan tukee myös alueen matkailuyhtiö Visit Turku Archipelagon tavoitetta tehdä alueesta entistä houkuttelevampi kansainvälisille matkailijoille.

– Visit Turku Archipelago on tehnyt paljon töitä yhdessä Finavian kanssa Turun alueen lentosaavutettavuuden parantamiseksi, joten tämä uusi reitti on mahtava uutinen ja antaa hyvää indikaatiota lentomatkustuksen kysynnän kasvusta myös muille lentoyhtiöille, sanoo Kukkohovi.

Uusi Turku–Kööpenhamina-reitti on odotettu lisä alueen tarjontaan. Lentoyhteys kestää vajaat puolitoista tuntia, ja se liikennöidään aluksi neljä kertaa viikossa huhtikuusta alkaen, toukokuun lopusta lähtien viitenä päivänä viikossa. Reitti jää tänä vuonna kesätauolle juhannuksesta elokuun alkuun.

– Lentoliikenteen taloudelliset vaikutukset Varsinais-Suomen kasvulle ja menestykselle ovat merkittävät. Uudet lentoyhteydet ovat aina erittäin positiivisia uutisia seudun elinkeinoelämälle. Viime syksynä tehdyn usean kauppakamarin yhteisselvityksen lentoliikenteen kokonaistaloudelliset vaikutukset Turun seudulle ovat 7,7 miljardia euroa. Tämä oli tutkituista maakuntakentistä suurin luku. Jotta voimme olla houkutteleva alue investoinneille, on meillä oltava hyvät ja toimivat lentoyhteydet, sanoo Turun kauppakamarin toimitusjohtaja Kaisa Leiwo.

Turun lentoasema oli viime vuonna Suomen viidenneksi vilkkain lentoasema, ja sen matkustajamäärä oli 255 000 matkustajaa. Määrissä oli yhdeksän prosenttia kasvua edelliseen vuoteen verrattuna, mikä on enemmän kuin Suomen lentoasemilla keskimäärin.

Turun lentoasemalta on tällä hetkellä suoria reittilentoja Tukholmaan, Riikaan, Gdanskiin ja Maarianhaminaan. Tukholman, Riian ja nyt myös Kööpenhaminan kautta avautuvat jatkoyhteydet eri puolille maailmaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Monet kotimaiset kasvilajit kertovat ihmisen historiasta

Suomen luonnossa on runsaasti kasvilajeja, jotka ovat kulkeutuneet tänne ihmisen mukana esihistoriallisella ajalla tai keskiajalla. Uutuusteos esittelee kulttuurihistoriallisesti merkittävät suomalaiset kasvilajit.

Titanikissa avautuu juhannusviikolla tyhjiöitä ja poissaoloa tutkiva keramiikkanäyttely

Risako Yamanoin ja Özgü Gündeşlioğlun näyttely The void swallows the names we gave it avautuu yleisölle Titanik-galleriassa aivan juhannuksen kynnyksellä 18. kesäkuuta.

Kyvykkäät toimitusjohtajat viestivät ilmastoriskeistä johdonmukaisemmin

Johtamistaidoiltaan kyvykkäiden toimitusjohtajien yritykset käyttävät yhdenmukaisempaa kieltä viestiessään ilmastoriskeistä, osoittaa Turun yliopiston tutkimus.

Sataman uudistukset edistävät vihreän merikäytävän toteutumista

Kun punainen laiva saapuu Turun Satamaan, edessä on hektinen tunti ennen suuntaamista takaisin merelle. Käynnissä olevat yli 200 miljoonan euron satamauudistukset, mukaan lukien Fregatti-yhteisterminaalin rakentaminen, tehostavat sataman toimintaa. Yhdessä Viking Linen omien mittavien vastuullisuustoimien kanssa uudistukset myös edistävät vihreän merikäytävän toteutumista Turun ja Tukholman välillä.

Turun konsernin lainakanta ennätyskasvussa

Turun kaupungin tarkastuslautakunnan vuoden 2025 arviointikertomuksessa käsitellään kaupunkikonsernin johtamista, tilinpäätöstä, taloudellista tilannetta ja investointeja, lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä, LUMO-ohjelmaa sekä perusopetuksen yläkoulun ja ammatillisen koulutuksen arvioinnin jälkiseurantaa.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Rakennusten purkutyöt käynnistyvät Raision keskustassa

E18 Raision keskustan kohta -hankkeessa valmistaudutaan rakennustöiden käynnistymiseen purkamalla rakennuksia. Purkutöillä mahdollistetaan tulevien kiertoteiden toteutus kesän aikana.

Turun AMK:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi Eeva-Johanna Eloranta

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sdp) on valittu Turun ammattikorkeakoulun hallituksen puheenjohtajaksi. Puheenjohtajan paikkaa piti aiemmin Turun kaupunginhallituksen jäsen Niko Aaltonen . Lisäksi hallitukseen nousivat uusina niminä Sofia Virta , Anders Blom ja Olga Hellman .

Logomon Move 5D -elämysillallinen valittiin ruokamatkailukilpailun finaaliin

Logomon Move·5D -elämysillallinen on valittu yhdeksi Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailun 2026 kahdenkymmenen finalistin joukkoon. Kilpailu etsii Suomen parhaita ruokamatkailuelämyksiä, ja tänä vuonna mukaan pyrki 141 elämystä eri puolilta Suomea.

Lapsen päälle Varissuolla ajaneen bussin kuljettajaa epäillään törkeästä kuolemantuottamuksesta

Turun Varissuolla 3. kesäkuuta tapahtuneen lapsen hengen vaatineen liikenneonnettomuuden esitutkinta on edennyt. Onnettomuus tapahtui Littoistentien ja Karvataskunkadun risteyksessä, kun paikallisliikenteen linja-auto törmäsi suojatietä ylittämässä olleeseen 7-vuotiaaseen pyöräilijään.

Turun kaupungin lukioiden sisäänpääsyrajat selvillä

Kerttulin lukion penkkarimeininkiä vuodelta 2019.

Turun kaupungin lukioiden alimmat sisäänpääsykeskiarvot ja -hakupisteet on julkistettu. Lukioiden aloituspaikkoja lisättiin kevään 2024 yhteishaussa kuudellakymmenellä paikalla. Yhtenä tavoitteena oli korkeiden sisäänpääsyrajojen kääntyminen laskuun.

Patrik Nygrén valittiin Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän hallinto- ja talousjohtajaksi

Patrik Nygren.

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän yhteinen kirkkovaltuusto on valinnut hallinto- ja talousjohtajaksi valtiotieteiden maisteri Patrik Nygrénin . Hän aloittaa tehtävässään 1. lokakuuta. Hallinto- ja talousjohtaja vastaa seurakuntayhtymän talouden johtamisesta sekä hallinto- ja talouspalveluiden toiminnasta.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Asumisen kokonaiskustannukset painavat vaakakupissa entistä enemmän

Hoitovastike on taloyhtiön talouden perusta. Sillä katetaan kiinteistön ylläpidosta, hoidosta ja hallinnosta aiheutuvat kulut, ja sen taso vaikuttaa suoraan asumisen kuukausikustannuksiin. Mikäli taloyhtiön tilikausi on kalenterivuosi, niin juuri nyt ollaan loppumetreillä kevään yhtiökokouskauden kanssa. Päivitetyt hoitovastikkeet näkyvätkin nyt myös myytyjen asuntojen tiedoissa, mikä tarjoaa mahdollisuuden tarkastella hoitovastikkeiden kehitystä. Huoneistokeskus selvitti, miten suurimmissa kaupungeissa myydyissä asunnoissa hoitovastikkeiden mediaaniarvot ovat kehittyneet tammi-toukokuussa vuosien 2026 ja 2025 välillä. Ostajat kiinnittävät nykyisin aiempaa enemmän huomiota asumisen kokonaiskustannuksiin, minkä seurauksena hoitovastikkeen merkitys asuntojen välisessä vertailussa on kasvanut.

Paraisten vierasvenesatamaa kehitetään vaiheittain

Paraisten kaupunki jatkaa Paraisten vierasvenesataman alueen kehittämistä. Työ on osa kaupungin strategista kasvuhanketta Mereltä merelle, joka keskittyy keskustan kehittämiseen sekä Paraisten vetovoiman ja elinvoiman vahvistamiseen niin asukkaille kuin vierailijoillekin.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Eronnut voi menettää oikeutensa entisen puolisonsa omaisuuteen – avio-oikeudelle tulee määräaika

Jatkossa avio-oikeus vanhentuu, kun avioliiton tai rekisteröidyn parisuhteen päättymisestä on kulunut kymmenen vuotta. Tämä tarkoittaa, että oikeus entisen puolison omaisuuteen voi päättyä kokonaan, jos omaisuuden jakoa ei tehdä ajoissa avioeron jälkeen. Muutos perustuu 1. kesäkuuta 2026 voimaan tulleeseen lakimuutokseen.

Vasemmistoliitto asetti uusia ehdokkaita

Opettaja Mervi Uusitalo-Heikkinen on yksi uusista ehdokkaista.

Varsinais-Suomen Vasemmistoliiton piirihallitus asetti tiistaina 9. kesäkuuta pidetyssä kokouksessaan neljä uutta ehdokasta eduskuntavaaleihin 2027. Piirihallitus katsoo, että nimetyt henkilöt tuovat listalle maakunnallisesti kattavaa edustusta.

Näköislehti

Kaupunki
Åbo Svenska Teaterin rakennus on ollut Turun ydinkeskustan keskeisiä maamerkkejä jo vajaan 200 vuoden ajan.
Grammersin rumpali Jussi Vuola.
Sig nykykuosissaan.
Valtteri Lehtinen on Saapasjalkakissa.
Sallamaari Tulvalehto.
Urheilu

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Daniel Forsberg kohtaa Magan taas

Daniel Forsberg.

Kuten Ice Cage 7:n jälkeisten tapahtumien jälkeen saattoi arvata, Turkuhallissa 19. syyskuuta Ice Cage 8:ssa nähdään Daniel Forsbergin ja Magamed Gadievin kohtaaminen thainyrkkeilyssä. Kaksikko otti yhteen jo vuosi sitten toukokuussa Ice Cage 4 -tapahtumassa Helsingissä. Tuolloin turkulainen Forsberg vei ottelun nimiinsä kokemuksensa turvin kaikin tuomariäänin. Pysyvätkö asetelmat ennallaan Forsbergin kotiyleisön edessä?

Turku Tuomiopäivä laajenee kauppatorille – Market Square Meltdownissa käsilläkävelypiruetteja

Adrian Mundwiler voitti Turku Tuomiopäivän 2022. Nyt hän palaa Turkuun.

Crossfit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä järjestetään 11.–13. kesäkuuta. Seitsemän vuoden jälkeen kilpailu siirtyy Kupittaan jäähalliin. Perinteinen ulkoilmatapahtuman henki pyritään säilyttämään ulos rakennettavalla fan zone -alueella.