Sasha Pepeljajevin uusi tanssiteos avaa Aurinkobaletin syksyn

Sasha Pepeljajev. Sasha Pepeljajev. Kuva: Marttiina Sairanen

Aurinkobaletin syksyn avaa Sasha Pepeljajevin uusi tanssiteos Someone like me. Ohjelmistossa jatkavat suositut Risto Räppääjä ja Nuudelipää sekä ruokateatteriteos Mikä Menu! – Eli sinappikaupungin menetetty maine.

– Sasha Pepeljajevilta voimme odottaa jälleen ainutlaatuista teosta, joka yllättää sekä yleisön että tekijätkin. Hienoa, että saimme Pepeljajevin meille koreografiksi jo yhdeksännen kerran! Risto Räppääjä ja Mikä Menu! taas olivat ensimmäisillä kierroksillaan erittäin suosittuja teoksia, joten haluamme tarjota jälleen syksyllä yleisölle mahdollisuuden päästä nauttimaan niistä, toiminnanjohtaja Sami Skantsi kertoo tiedotteessa.

Aurinkobaletin syksyn avaava ja ensi-iltansa Monitaidefestivaali Manifestissa 11. syyskuuta saava Sasha Pepeljajevin Someone like me on tanssiteos valinnoista – oman tien löytämisestä, sen pohtimisesta ja kyseenalaistamisesta. Teoksessa uppoudutaan illuusion maailmaan, eräänlaiseen peliin, jossa avatarimme toimii ja tanssii arvaamattomasti. Ja jos eksymme, ehkä voimme liikkeen kautta löytää jälleen oikean polun – pois ymmärrettävästä maailmasta kohti uusia ajatuksia ja tiloja, kohti ystävyyttä erilaisen ja vieraan kanssa. Esityksiä on 11.9.–11.10.

Koko perheen tanssiteatteriteos Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa näyttämölle lokakuussa! Teoksessa Riston ja Nellin ystävyys saa alkunsa. Tarinan teemana on ystävyys ja se, kuinka tärkeää on tuntea itsensä hyväksytyksi ja tärkeäksi. Teoksen koreografiasta vastaa Marjaterttu Willman. Esityksiä on 16.10.–8.11.

Illallispöytä on jälleen katettu kansainvälisessä ruokakongressissa! Ruokatoimittajia, kulinaristeja, herkkusuita – makuja ja mauttomuuksia. Yllätyksellinen illanvietto tanssittaa eteemme kulinaarisia käännekohtia Turun hämäräperäisessä ruokahistoriassa ja suurustaa soosin intohimoisilla ruokapuheilla ja -tansseilla. Laukkamakkaran synty – olisiko se voinut olla estettävissä?

Liisa Ruuskasen ja Johanna Keinäsen ruokateatteriesitys Mikä Menu! − Eli sinappikaupungin menetetty maine paljastaa turkulainen ruokahistorian salaiset kansiot. Pikkujouluohjelmaksi loistavasti sopiva elämys sisältää toisiinsa sekoittuvat esityksen ja illallisen. Esityksiä on 20.11.–20.12.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Susijahti on ok

Kirjoittaja pitää susijahtia hyvänä asiana.

Susijahti ok. Asun saaristossa ja metsään ei voi yksin lähteä ilman kaveria. Tämä on hyvä asia meille suomalaisille!

Kuningaspyton karkasi terraariostaan Raisiossa ja piiloutui patterin taakse

Noin 1,5 metrinen lemmikki kuningaspyton karannut terraariosta ja piiloutui asunnon patterin taakse Kunnaankadulla Raisiossa maanantaina illalla.

Työkeskus-toiminta siirtyy yhteiskunnalliseen yritykseen

Turun kaupunki on perustamassa yhteiskunnallisen yrityksen nykyisen Työkeskuksen toiminnan jatkajaksi. Yrityksen perustamista ja siihen liittyvää liikkeenluovutusta on selvitetty ja valmisteltu viime syksystä alkaen.

Tiistaina vietetään Kalakeittopäivää

Haukiwallenberg.

Helmikuun ruokaperinteisiin kuuluu kansallinen Kalakeittopäivä, jota vietetään tiistaina 3. helmikuuta. Päivän takana on Pro Kala ry ja päivän tavoitteen on saada soppakattilat porisemaan ympäri Suomen.

Ajoneuvojen siirtotaksaa korotetaan, siirtomaksua peritään jatkossa myös skuuteista

Ajoneuvojen siirtämisestä perittäviä maksuja esitetään korotettavaksi vastaamaan kustannustason nousua. Kaupunginhallitus hyväksyi esityksen, joka siirtyy kaupunginvaltuustolle.

Paraisilla rakennetaan avointa bisnesverkostoa

Paraisten kaupunginjohtaja Tom Simola vieraili bisnesverkoston kokouksessa.

BNI Pargas Archipelago kokoaa yhteen alueen yrityksiä, asiantuntijoita, toimijoita ja elinkeinoelämän vaikuttajia eri taustoista. Ryhmää rakentavat Johnny Orlavicius ja Sebastian Mattsson . Tavoitteena on vahvistaa paikallisia verkostoja ja tuoda ihmiset lähemmäs toisiaan tavalla, joka tukee arkea, yhteistyötä ja alueen elinvoimaa. Mukaan haetaan nyt uusia toimijoita perustajajäseniksi.

Ensirekisteröityjen henkilöautojen keskihintojen nousu tasaantunut – sähköautojen keskihinta laski

Vuosi on käynnistynyt henkilöautojen ensirekisteröintien osalta viime vuotta hieman hitaammin. Vuoden ensimmäisen kuukauden aikana tammikuussa ensirekisteröintiin 5 461 henkilöautoa eli 4,9 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden tammikuussa.

Tarkkaamattomuus ratissa iso riski – joka seitsemäs autoilija joutunut vaaratilanteeseen

Puhelin kannattaa laittaa hiljaiseen tilaan ja pois silmistä ajon ajaksi.

Puhelimen tai auton kosketusnäytön käyttö aiheutti vaaratilanteen joka seitsemäs autoilijalle viimeisen vuoden aikana. Liikenneturva muistuttaa, että katseen siirtyminen pois liikennetilanteesta on kaikkein riskialtteinta.

OmaKanta-sovellus muistuttaa nyt tehosterokotteista

OmaKanta-sovellus muistuttaa jatkossa kaikkia 25-, 45- ja 65-vuotiaita suomalaisia jäykkäkouristusrokotteen tehosteesta. Harvoin uusittavien rokotusten ottaminen unohtuu helposti.

Väitös: Suomalaisten suuryritysten muutoskyvykkyys monin paikoin heikkoa

Saara Karasvirta.

Suomalaisissa suuryrityksissä muutoksia johdetaan usein olemattomilla resursseilla ilman yhteisiä malleja tai pysyviä rakenteita, mikä osaltaan heikentää muutosten onnistumista ja organisaatioiden kykyä uudistua, osoittaa tuore väitöstutkimus.

Turun seudun urheiluakatemialle 325 000 euroa tukea opetus- ja kulttuuriministeriöltä

Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee urheiluakatemioita ja valmennuskeskuksia 4 235 000 eurolla. Avustuksilla kehitetään huippu-urheilun toimintaympäristöjä, vahvistetaan urheilijoiden kaksoisuran ja valmentautumisen edellytyksiä sekä edistetään huippu-urheiluosaamisen valtakunnallista kehittämistä. Avustus jaettiin 22 toimijalle.

Soiden ennallistaminen voi tuottaa ilmastoa viilentävää vaikutusta jo muutaman vuosikymmenen aikana

Ennallistetut metsäojitetut suot kehittyvät usein kuivahkoiksi mätäspintaisiksi suotyypeiksi, joilla metaanipäästöt ovat vähäisiä. Kuvan suoalueelle on kasvanut paksu uusi rahkasammalikko kahden vuosikymmenen aikana ennallistamisen jälkeen.

Tuoreen tutkimuksen mukaan soiden ennallistaminen voi tuottaa ilmastohyötyä jo muutamien vuosikymmenten aikaskaalassa. Suomessa on ennallistettu noin 60 000 hehtaaria metsäojitettuja soita. Niistä suuri osa on ravinneköyhiä ja happamia soita, joilla puun kasvu on usein heikkoa. Näissä tapauksissa suokasvillisuutta säilyy elinvoimaisena ja ennallistaminen käynnistää nopean kehityksen, johon kuuluu paksun rahkasammalpatjan muodostuminen. Se sitoo hiiltä ja vähentää suon metaanipäästöä.

Rintasyöpä yleisin syöpä suomalaisnaisilla

Keskiviikkona 4. helmikuuta vietetään jälleen maailman syöpäpäivää. Suomessa rintasyöpä on naisten yleisin syöpäsairaus.

Arppa ja Seinamo Sey Kesärauhan esiintyjäkaartiin

Arppa esiintyy Linnanpuistossa sunnuntaina 14. kesäkuuta 8-pack-kokoonpanonsa kera.

Kesärauha juhlitaan 12.–14. kesäkuuta Linnanpuistossa. Kesärauhan kävijätutkimuksen toivotuimpiin kansainvälisiin artisteihin lukeutuu vuosi toisensa jälkeen ruotsalainen laulajatähti Seinabo Sey . Kriitikoiden ylistämä ja Ruotsin Grammis-palkinnoilla soundistaan palkittu artisti tähdittää Kesärauhan avauspäivää perjantaita. Younger -kappaleellaan kansainväliseksi ilmiöksi noussut Seinabo Sey yhdistelee tuotannossaan soulia ja poppia.

Kela-taksien kilpailutus käynnistyy koko maassa

Kela on käynnistänyt sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen ja -palveluiden kilpailutuksen koko maassa. Hankintailmoitukset on julkaistu 2. helmikuuta. Uusien sopimusten mukainen palvelu alkaa 1.1.2027.

Verenluovutusta Åbo Svenska Teaterin Päänäyttämöllä 5. helmikuuta

Teatterin ja Veripalvelun yhteistyö käynnistyi vuonna 2017.

Veripalvelu järjestää verenluovutustilaisuuden yhteistyössä Åbo Svenska Teaterin (ÅST) kanssa torstaina 5. helmikuuta kello 12–18. Verenluovutus toteutetaan yhdessä Turun seudun opiskelijajärjestöjen kanssa.

Tammikuu oli kylmä, vähäsateinen ja melko pilvinen

Lapissa oli tuntureita lukuun ottamatta harvinaisen kylmää: viimeksi kylmempi tammikuu koettiin lähes 40 vuotta sitten.

Talvilomaviikolla sukelletaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan

Talvilomaviikolla voi luistella tekojäillä ja luonnonjäillä.

Turussa lapset ja nuoret pääsevät talvilomaviikolla sukeltautumaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan. Ohjelmassa on hyönteisaiheisia työpajoja, luistelua, uimista, sanataidetehtäviä, museoseikkailuja sekä nuorten omia tapahtumia. Iloa ja tekemistä riittää viikon jokaiselle lomapäivälle.

Näköislehti

Urheilu

Osku Laukkasen ei tarvitse etsiä latausta olympialaisten selostamiseen

Osku Laukkasen parhaat olympiamuistot ovat kisoista, joissa hän on ollut paikan päällä. – Matkat eksoottisiin kohteisiin ovat olleet mahtavia elämänkokemuksia jo reissun itsensä takia.

Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtori Osku Laukkanen puhkuu intoa, vaikka ulkona eletään harmaata ja sumuista tammikuuta. Syy ei tällä kertaa löydy koulutuspolitiikan kiemuroista vaan 6. helmikuuta Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa pidettävistä talviolympialaisista.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.