Yritysten maksuhäiriömerkinnöissä 2020-luvun ennätys – myös konkurssimäärien kasvu jatkuu

Tuoreet maksuhäiriö- ja konkurssitilastot paljastavat huolestuttavan kehityksen suomalaisyritysten taloudellisessa tilanteessa vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Yritysten uudet maksuhäiriöt ja konkurssihakemukset ovat lisääntyneet merkittävästi edellisvuoteen verrattuna.

Kesäkuun lopussa jo yli 52 000 yrityksellä on maksuhäiriö, kun viime vuonna vuoden vastaavana ajankohtana maksuhäiriöitä oli noin 47 000 yrityksellä.

Trattaprotestien, eli yritysperinnässä käytettävien julkisuusuhkaisten maksukehotuksien, määrä kasvoi yli yhdeksän prosenttia viime vuoteen verrattuna.

Konkurssiin on asetettu tänä vuonna noin 1 700 yritystä, kun viime vuoden vastaavaan ajankohtaan mennessä konkurssiin oli asetettu 1600 yritystä. Vuonna 2024 konkurssiin asetettiin Suomessa yhteensä 3006 yritystä, mikä on toistaiseksi korkein määrä koko 2000-luvun aikana.

Konkurssihakemuksien määrä on kasvanut viime vuoteen verrattuna etenkin majoitus- ja ravintola-alalla (21 %) sekä tukku- ja vähittäiskaupan alalla (12 %).

– Kovin surkealta tämä tilanne valitettavasti vaikuttaa. Maksuhäiriömerkinnän saaneiden yritysten kokonaismäärä on korkeampi kuin vastaavalla jaksolla viime vuonna. Useissa tapauksissa maksuhäiriö ei ole yksittäinen poikkeus, vaan merkki pidempään jatkuneesta kannattavuusongelmasta. Talousvaikeuksien kasaantuminen näkyy konkreettisesti konkurssihakemusten ja yrityssaneerausten määrän kasvuna, huomauttaa Asiakastiedon yritysdataan perehtynyt tuoteomistaja Jaakko Nors tiedotteessa.

Konkurssiin asetettujen yritysten määrän kasvun lisäksi konkurssihakemusten määrä kasvoi selvästi. Vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana velalliset ovat jättäneet lähes 750 ja velkojat yli 1600 konkurssihakemusta. Myös yrityssaneerausta hakevien yritysten määrä oli nousussa. Tänä vuonna lähes 360 yritystä on hakeutunut yrityssaneeraukseen, kun viime vuonna kesäkuun loppuun mennessä saneeraukseen oli hakeutunut 270 yritystä.

– Yrityssaneeraukseen hakeutuvien yritysten määrän kasvu osoittaa, että yhä useampi yritys pyrkii välttämään konkurssin rakenteellisilla muutoksilla. Valitettavasti tämä viittaa pitkittyneisiin talousongelmiin sekä likviditeettiongelmien yleistymiseen. Samaan aikaan uusien trattaprotestien määrä kasvoi huomattavasti, mikä indikoi yritysten kasvavia maksuvaikeuksia ja heikentyvää maksukykyä myös lähitulevaisuudessa, arvioi Nors.

Riskialtteimmat toimialat ovat pysyneet samana viime vuoteen verrattuna. Kaikista tämän vuoden konkurssihakemuksista eniten hakemuksia on kohdistunut rakennusalalle (429), tukku- ja vähittäiskauppa-alalle (310) sekä majoitus- ja ravintola-alalle (229). Rakennusalan konkurssihakemukset ovat samalla tasolla viime vuoden kanssa, mutta erityisesti kuluttajakysynnästä riippuvaiset kaupan ala ja ravintola-ala ovat kärsineet tänä toimintaympäristön epävarmuudesta. Tukku- ja vähittäiskaupan alan konkurssihakemuksien määrä on kasvanut lähes 12 prosenttia viime vuodesta, ja majoitus- ja ravintola-alalla konkurssihakemuksia on tullut tänä vuonna peräti 21 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

Asiakastiedon kanssa Enento Groupiin kuuluvan ruotsalaisen yritys- ja luottotietoja tarjoavan UC:n mukaan konkurssien määrä väheni Ruotsissa kesäkuussa viisi prosenttia viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Myös Ruotsissa nähtiin viime vuonna 2000-luvun ennätys konkurssien määrässä.

Ruotsissa rakennusalalla havaittiin merkittävä 24 prosenttia lasku konkurssien määrässä, kun taas hotelli- ja ravintola-alalla konkurssit kasvoivat prosentin. Vähittäiskaupassa konkurssit puolestaan lisääntyivät viisi prosenttia. Suomessakin talous on toipumassa taantumasta, mutta Suomen Pankin ennusteen mukaan talouskasvu on lähiaikoina silti vielä vaatimatonta, ja sitä hidastaa varsinkin investointien vähäisyys.

– Vaikka talous on osoittanut jo jonkin aikaa elpymisen merkkejä, riski maksuhäiriöiden ja konkurssien määrän kasvulle on edelleen olemassa. Talouden epävarmuustekijät – kuten kuluttajakysynnän ailahtelevuus – vaikuttavat edelleen yritysten toimintaympäristöön. Yritysten kannattaa nyt kiinnittää erityistä huomiota kassanhallintaan, maksukyvyn ennakointiin ja luottopolitiikan tarkentamiseen, suosittelee Nors.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Arktisen merijään minimilaajuus tavanomainen, mutta peittävyys tavallista pienempi

Arktisen merijään pienin laajuus on tänä vuonna ollut normaali, mutta maaliskuussa mitattu maksimilaajuus oli ennätyksellisen pieni. Euroopan puoleisella alueella jään peittävyys Pohjoisnavalle asti on ollut poikkeuksellisen pientä ja avoveden osuus tavallista suurempaa.

Lemmikit auttavat ratkaisemaan syövän arvoituksia

Samankaltaisuudet eläinten ja ihmisten välillä edistävät syöpätutkimusta.

Eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimus-podcast avaa tuoreimmassa jaksossa eläinten syöpätutkimuksen tuoreimpia kehitysaskelia. Koirien ja kissojen syöpäsairauksia tutkimalla saadaan arvokasta tietoa, jota voidaan hyödyntää myös ihmislääketieteessä.

Syyskuussa hukkui seitsemän ihmistä

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) median ja avoimien viranomaislähteiden perusteella keräämien ennakkotietojen mukaan syyskuussa hukkui seitsemän ihmistä. Kaksi hukkumista liittyi vesikulkuneuvolla liikkumiseen, yksi tapahtui veteen putoamisen seurauksena ja neljässä tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Turun kaupunki selvittää Impivaaran uimahallin osittaista avaamista

Turun kaupunki selvittää parhaillaan, olisiko remontissa olevassa Impivaarassa mahdollista avata 25 metrin uima-allas ja lasten altaat uimahallin käyttäjille jo ennen vuodenvaihdetta. Nyt etsitään ratkaisuja, joiden avulla työmaan rinnalla voitaisiin käyttää ainakin yhtä allasta. Järjestelyjen pitää olla turvallisia käyttäjille.

Kiertue tuo Antti Railion Martinkirkkoon

Antti Railio.

Antti Railion kiertue saapuu Martinkirkkoon perjantaina 9. lokakuuta kello 19. Kapellimestarina on tuottaja, säveltäjä, sovittaja ja pitkäaikainen Tangomarkkinoiden kapellimestari Mika Toivanen .

Raisio Oyj pestasi uusia johtajia

Tradenomi, kauppatieteiden kandidaatti Anni Palmio on toiminut 1. syyskuuta alkaen Raisio-konsernin yrityskaupoista vastaavana johtajana (M&A Director). Palmio raportoi 7. lokakuuta alkaen suoraan toimitusjohtaja Elli Siltalalle . Muutos vahvistaa yritysostojen roolia osana Raision kasvustrategian toteutusta ja tukee M&A-toiminnan tiivistä kytkentää konsernin strategiseen päätöksentekoon.

Maksuhäiriöisten määrän kasvu hidastui, mutta maksuhäiriöisiä yhä lähes ennätysmäärä

Syyskuun lopussa Suomessa oli 388 600 henkilöä, joilla on vähintään yksi maksuhäiriömerkintä. Määrä kasvoi heinä–syyskuussa 1 300 henkilöllä.

Valkonen: Veronkorotukset eivät ole taloudellinen pakko vaan poliittinen valinta

Valtiovarainministeriön (VM) tuore virkapuheenvuoro osoittaa, että Suomen julkinen talous on mahdollista saada kestävälle uralle määrätietoisilla päätöksillä. Kansanedustaja, finanssipoliittisen parlamentaarisen työryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen (kok.) kiittää valtiovarainministeriötä ratkaisukeskeisestä ja eteenpäin katsovasta puheenvuorosta.

Naisen sisäistä maisemaa mytologisena ja ruumiillisena tilana

Riverrun on esi-illassa Barker-teatterilla.

Tanssitaiteilija Annamari Keskisen ja työryhmän teoksen Riverrun ensi-ilta on keskiviikkona 7. lokakuuta kello 19 Barker-teatterilla, Turun vapaan taiteen näyttämöllä.

Keliakiaa sairastavat 16–17-vuotiaat saavat oikeuden lapsen perusvammaistukeen, erityishoitorahan ikäraja nousee

Eduskunta on hyväksynyt muutokset erityishoitorahaan ja vammaisetuuksiin. Vuoden 2027 alusta myös 16–17-vuotias keliakiaa tai ihokeliakiaa sairastava nuori voi saada lapsen perusvammaistukea. Samalla erityishoitorahan ikäraja nousee 18 vuoteen. Lisäksi vammaisetuuksien hakemista ja myöntämistä koskevia säännöksiä täsmennetään.

Tutkijat selvittävät, miten käärmeet menettivät raajansa

Laskennallisen lääketieteen professori Laura Elo johtaa Turun yliopiston tutkimusryhmää kansainvälisessä hankkeessa, jossa selvitetään käärmeiden raajattomuuden syitä.

Käärmeet eivät ole aina olleet jalattomia, vaan ne ovat menettäneet raajansa evoluution myötä. Turun yliopiston professori Laura Elo on mukana kansainvälisessä tutkimuksessa, jossa selvitetään käärmeiden raajattomuuden syitä.

Aki Lindén: Hallitus haluaa lääkäreistä poliisin ilmiantajia

Eduskunta aloitti tiistaina hallituksen asiakastietolakia koskevan esityksen käsittelyn. Lääkärikansanedustaja Aki Lindén (sd.) pitää lakia pöyristyttävänä terveydenhuollon henkilöstön aseman kannalta. Laki vaarantaa Lindénin mukaan terveydenhuollon ammattilaisten puolueettomuuden.

Kupittaan luistelumadon asfaltti uusitaan

Luistelumato saa uuden asfalttipinnan.

Kupittaan suositun luistelumadon asfaltti korjataan. Työ alkavat tällä viikolla. Urakka valmistuu joulukuun alkuun mennessä.

Elina Hiltunen poistettiin Turun Mikaelin Sininen Polku -valitsijayhdistyksen seurakuntavaalilistalta

Kokoomustaustainen Turun Mikaelin Sinisellä polulla -valitsijayhdistys kiistää, että se olisi pyrkinyt estämään ehdokkaan osallistumisen seurakuntavaaleihin. Valitsijayhdistyksen mukaan tarkoituksena ei ole ollut estää kenenkään osallistumista seurakuntavaaleihin tai rajoittaa ehdokkuutta. Valitsijayhdistyksen enemmistö katsoi kuitenkin, ettei Elina Hiltunen kokoomuksesta eroamisensa jälkeen enää kuulu Sinisen Polun ehdokaslistalle. Asiamies toimi ehdokasasettelua valmistellessaan tämän kannan mukaisesti.

Hirvensalon puistotien ja Vähäheikkiläntien risteyksessä käytössä vain yksi ajokaista kaikissa ajosuunnissa

Hirvensalon puistotien ja Vähäheikkiläntien risteyksessä rakennetaan katua. Käytössä on vain yksi ajokaista kaikissa ajosuunnissa.

Sadon määrä hyvä, mutta syksyn sateet vaikeuttivat korjuuta

Kasvukausi oli Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa vaihteleva. Kasvukauden aikana koettiin sekä kuivia että hyvin märkiä jaksoja, ja erot lohkojen välillä olivat suuria. Kesällä kasvustot kehittyivät monin paikoin hyvin, mutta syksyn sateet muuttivat korjuuolosuhteita nopeasti. Lopulta sää vaikeutti sekä sadonkorjuuta että syyskylvöjä.

Rettigin kuvataiteilijat ry:llä näyttely Liedon kaupungintalolla

Minna Poikonen, Postponed, 2024, vesiohenteiset öljyvärit, 27 x 56 cm.

Turun Taiteen talolla toimiva Rettigin kuvataiteilijat -yhdistyksen näyttelyproomu on jo aiemmin pysähtynyt Brysselissä ja Tukholmassa. Nyt keula käännetään Turusta omaa maakuntaa kohti, Aurajoen yläjuoksun suuntaan.

Eurojackpotissa perjantaina 120 miljoonan euron megapotti

Eurojackpotin tiistain arvonnasta kierroksella 41/2026 ei löytynyt täysosumia. Perjantaina tarjolla on jälleen 120 miljoonan euron megapotti.

Näköislehti

Urheilu

Liigaseuran urheilumenestys määrittää jatkossa sen talouden – seurojen väliset tuloerot kasvavat

Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura putoaa alempaan sarjaan.

Konsulttiyhtiö EY:n Liigaraportin mukaan meneillään oleva kausi on yksi suomalaisen huippujääkiekon merkittävimmistä murroskohdista vuosikymmeniin. Sarjajärjestelmän uudistuminen, ylempään ja alempaan sarjaan valmistautuminen sekä Jokerien paluu pääsarjaan tekevät alkaneesta kaudesta 2026–27 poikkeuksellisen mielenkiintoisen. Kasvaneet pelaajabudjetit ja Liigan seurojen määrän sekä runkosarjan ottelumäärän kasvu nostavat myös joukkueiden taloudellista riskiä erityisesti tilanteessa, jossa seura tippuu alempaan sarjaan. Muutokset seurojen tulonmuodostuksessa tulevat johtamaan entistä suurempiin tuloeroihin.

Sirkusottelut avasivat ovet isoon kiinnostukseen

Ottelunsa Turun Ice Cage 8 -illassa voittanut Sani Brännfors on eräs lupaavimpia suomalaisia vapaaottelijoita. Hänen tekemisestään on sirkustelu kaukana.

Kamppailu-urheilussa , erityisesti vapaaottelussa, on eletty viime vuodet vahvaa buumia. Kotimaiset promootiot, Ice Cage ja IFN etunenässä, ovat järjestäneet tapahtumiaan jäähalleissa ja pienemmätkin organisaatiot, kuten turkulainen Hamara, on vetänyt tapahtumiinsa hyvin väkeä.

Salon Vilpas pelaa Turussa Mestarien liigaa

Salon Vilpas on hallitseva Suomen mestari

Koripallon Mestarien liigaan selviytynyt Salon Vilpas pelaa kotiottelunsa Kupittaan palloiluhallissa, jossa on suurempi katsojakapasiteetti kuin Salossa. Mestarien liigan lohkovaiheessa Vilpas saa vastaansa AEK BC Ateenan, Falco KC Szombathely Unkarista ja Windrose Giants Antwerpin Belgiasta. Kuuden ottelun lohkovaihe käynnistyy vierasottelulla Ateenassa 7. lokakuuta. Ensimmäinen kotiottelu on marraskuun alussa.

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.