Yritysten maksuhäiriömerkinnöissä 2020-luvun ennätys – myös konkurssimäärien kasvu jatkuu

Tuoreet maksuhäiriö- ja konkurssitilastot paljastavat huolestuttavan kehityksen suomalaisyritysten taloudellisessa tilanteessa vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Yritysten uudet maksuhäiriöt ja konkurssihakemukset ovat lisääntyneet merkittävästi edellisvuoteen verrattuna.

Kesäkuun lopussa jo yli 52 000 yrityksellä on maksuhäiriö, kun viime vuonna vuoden vastaavana ajankohtana maksuhäiriöitä oli noin 47 000 yrityksellä.

Trattaprotestien, eli yritysperinnässä käytettävien julkisuusuhkaisten maksukehotuksien, määrä kasvoi yli yhdeksän prosenttia viime vuoteen verrattuna.

Konkurssiin on asetettu tänä vuonna noin 1 700 yritystä, kun viime vuoden vastaavaan ajankohtaan mennessä konkurssiin oli asetettu 1600 yritystä. Vuonna 2024 konkurssiin asetettiin Suomessa yhteensä 3006 yritystä, mikä on toistaiseksi korkein määrä koko 2000-luvun aikana.

Konkurssihakemuksien määrä on kasvanut viime vuoteen verrattuna etenkin majoitus- ja ravintola-alalla (21 %) sekä tukku- ja vähittäiskaupan alalla (12 %).

– Kovin surkealta tämä tilanne valitettavasti vaikuttaa. Maksuhäiriömerkinnän saaneiden yritysten kokonaismäärä on korkeampi kuin vastaavalla jaksolla viime vuonna. Useissa tapauksissa maksuhäiriö ei ole yksittäinen poikkeus, vaan merkki pidempään jatkuneesta kannattavuusongelmasta. Talousvaikeuksien kasaantuminen näkyy konkreettisesti konkurssihakemusten ja yrityssaneerausten määrän kasvuna, huomauttaa Asiakastiedon yritysdataan perehtynyt tuoteomistaja Jaakko Nors tiedotteessa.

Konkurssiin asetettujen yritysten määrän kasvun lisäksi konkurssihakemusten määrä kasvoi selvästi. Vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana velalliset ovat jättäneet lähes 750 ja velkojat yli 1600 konkurssihakemusta. Myös yrityssaneerausta hakevien yritysten määrä oli nousussa. Tänä vuonna lähes 360 yritystä on hakeutunut yrityssaneeraukseen, kun viime vuonna kesäkuun loppuun mennessä saneeraukseen oli hakeutunut 270 yritystä.

– Yrityssaneeraukseen hakeutuvien yritysten määrän kasvu osoittaa, että yhä useampi yritys pyrkii välttämään konkurssin rakenteellisilla muutoksilla. Valitettavasti tämä viittaa pitkittyneisiin talousongelmiin sekä likviditeettiongelmien yleistymiseen. Samaan aikaan uusien trattaprotestien määrä kasvoi huomattavasti, mikä indikoi yritysten kasvavia maksuvaikeuksia ja heikentyvää maksukykyä myös lähitulevaisuudessa, arvioi Nors.

Riskialtteimmat toimialat ovat pysyneet samana viime vuoteen verrattuna. Kaikista tämän vuoden konkurssihakemuksista eniten hakemuksia on kohdistunut rakennusalalle (429), tukku- ja vähittäiskauppa-alalle (310) sekä majoitus- ja ravintola-alalle (229). Rakennusalan konkurssihakemukset ovat samalla tasolla viime vuoden kanssa, mutta erityisesti kuluttajakysynnästä riippuvaiset kaupan ala ja ravintola-ala ovat kärsineet tänä toimintaympäristön epävarmuudesta. Tukku- ja vähittäiskaupan alan konkurssihakemuksien määrä on kasvanut lähes 12 prosenttia viime vuodesta, ja majoitus- ja ravintola-alalla konkurssihakemuksia on tullut tänä vuonna peräti 21 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

Asiakastiedon kanssa Enento Groupiin kuuluvan ruotsalaisen yritys- ja luottotietoja tarjoavan UC:n mukaan konkurssien määrä väheni Ruotsissa kesäkuussa viisi prosenttia viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Myös Ruotsissa nähtiin viime vuonna 2000-luvun ennätys konkurssien määrässä.

Ruotsissa rakennusalalla havaittiin merkittävä 24 prosenttia lasku konkurssien määrässä, kun taas hotelli- ja ravintola-alalla konkurssit kasvoivat prosentin. Vähittäiskaupassa konkurssit puolestaan lisääntyivät viisi prosenttia. Suomessakin talous on toipumassa taantumasta, mutta Suomen Pankin ennusteen mukaan talouskasvu on lähiaikoina silti vielä vaatimatonta, ja sitä hidastaa varsinkin investointien vähäisyys.

– Vaikka talous on osoittanut jo jonkin aikaa elpymisen merkkejä, riski maksuhäiriöiden ja konkurssien määrän kasvulle on edelleen olemassa. Talouden epävarmuustekijät – kuten kuluttajakysynnän ailahtelevuus – vaikuttavat edelleen yritysten toimintaympäristöön. Yritysten kannattaa nyt kiinnittää erityistä huomiota kassanhallintaan, maksukyvyn ennakointiin ja luottopolitiikan tarkentamiseen, suosittelee Nors.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Raision kirjaston asukasilloissa tavataan viranhaltijoita

Eero Vainio.

Raision kaupunginjohtaja Eero Vainio on vieraana Raision kaupunginkirjaston ensimmäisessä asukasillassa torstaina 11. syyskuuta kello 17.30.

Kauppakeskusten myynti ja kävijämäärä kasvoivat vuoden toisella neljänneksellä

Kauppakeskusten kokonaismyynti kääntyi nimellisesti 1,6 prosentin kasvuun vuoden toisella neljänneksellä viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Inflaatiokorjattuna myynti kasvoi 1,2 prosenttia. Kasvu oli ripeintä huhtikuussa, mutta myös touko- ja kesäkuun kokonaismyynti ylitti vuoden 2024 vastaavien kuukausien tason.

Tekstiilitaide ilmentää tietoa Galleria Askissa

Riikka Kupsala kokeilee valmistamansa kolmiulotteisen pylvään painoa työhuoneellaan.

Turkulaisen kuvataiteilija Riikka Kupsalan tekstiiliteokset käsittelevät henkilökohtaista tietoa pukeutumisesta ja vaatteista. Teokset ovat nähtävillä Kuluttavat kuteet -näyttelyssä Galleria Askissa 12.–23. syyskuuta.

Pimeässä hohtava panssarisiimalevä loppukesän ilmiö

Viime päivinä eri puolilta rannikkoa on tullut kyselyjä sinertävästä hohdosta veden pinnassa. Kyseessä on yksisoluisen mikrolevän Alexandrium ostenfeldii aiheuttama ilmiö. Tämä myrkyllinen panssarisiimalevä hohtaa runsaana esiintyessään pimeässä sinertävänä, sillä se tuottaa bioluminesenssia. Päivänvalossa vesi voi näyttää punertavan ruskealta.

Suomen historian jännät naiset Sopukan syksyn esitysten yleisömagneetti

Suomen historian jännät naiset myi jo etukäteen loppuun kaikki kymmenen näytöstään Sopukassa.

Kaupunginteatterin vapaan kentän yhteistyöareenana toimivan Sopukka-näyttämön ohjelmistoon kuuluu tänä syksynä useita esityksiä: Suomen historian jännät naiset , Pete Poskiparran Miraakkeli ja Jore Marjarannan tähdittämä uutuusdraama Mä aion elää . Näiden lisäksi 31. joulukuuta saa ensi-iltansa musiikkiteatteriesitys Kirka – This Time It´s Personal .

Ilveskanta vahvassa kasvussa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan ilveskanta on vahvassa kasvussa. Kanta on vahvistunut kaikkialla Suomessa.

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Leveän hampaisa hymy

Ottilia Roosin näyttelyssä on virnuilevia ruukkuja.

Galleria Jäniksen valtaa hilpeä ja eriskummallinen tunnelma, kun hymyilevät kukkaruukut ilmestyvät ikkunagalleriaan. Virnuilevat ruukut ovat samaan aikaan iloisia kun jollain tapaa häiritseviä. Tietävätkö ne jotakin?

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.