Seurakunnat mukana Turun Taiteiden yössä
Turun Taiteiden yötä vietetään 14. elokuuta ympäri kaupunkia tänä vuonna jo 36. kertaa. Ohjelmistoon tuovat oman lisänsä seurakunnat, joiden järjestämissä tapahtumissa pääsee hiljentymään kulttuurin äärellä, nauttimaan musiikista, yhdessäolosta ja vaikka otattamaan itsestään potrettikuvan ammattivalokuvaajalla.
Åbo svenska församling tarjoaa Taiteiden yönä tekemistä koko perheelle. Kello 17 alkaen Piispankatu 15:ssa, ravintolan Gräddan luona voi tavata seurakunnan työntekijöitä ja herkutella popcornilla jutustelun lomassa. Paikalle on keskittynyt Taiteiden yön ruotsinkielinen ohjelma, joten mukana häärii muitakin.
Kello 18–19.30 Åbo svenska församling järjestää Tuomiokirkossa lapsille leikkimielisen hiirijahdin, johon myös suomenkieliset lapset voivat osallistua.
– Hiirijahti tutustuttaa lapset Tuomiokirkkoon ja samalla lapsilla on hauskaa, kun he saavat etsiä hiiriä kaikkialta kirkon hämystä. Vähän aktiviteettiä ja myös vähän Sherlock Holmesia, vihjaa pastori Maria Wikstedt tiedotteessa.
Hiiret löydettyään jokainen saa pienen yllätyspalkinnon. Hiirijahdin lisäksi Tuomiokirkon Agricolan kappelissa on valokuvausseinä ja värityskuvia lapsille.
Seurakuntien perheneuvonta järjestää kirkon pihamaalla mahdollisuuden maksuttomaan potrettikuvaukseen kello 18–20. Sateen sattuessa kuvaukset pidetään kirkon sisätiloissa.
Kirkossa Taiteiden yö jatkuu aina kello 23:een asti. Kello 20 alkaen kirkon lattialle rakentuu koko illan ajan kivikuvio, johon jokainen voi osallistua. Kirkossa on myös pisteitä, joilla voi pysähtyä ja hiljentyä, ja alttarilla pääsee siunattavaksi. Illan päättää kello 22 alkava Christina Leen sellokonsertti.
Yksinasuvia kutsutaan kello 18.30–20 Katedraalikoulun pihalle Suurtorin läheisyyteen viettämään aikaa yhdessä. Musiikillisen pihan iloisesta menosta vastaa Happy Days Combo -bändi, joka soittaa suosittuja kappaleita eri vuosikymmeniltä. Luvassa on myös pihapelejä ja vinkkejä erilaisesta yksinasuville suunnatusta toiminnasta. Elokuisen illan voi halutessaan kruunata ottamalla mukaan piknik-eväät. Tapahtumaa ovat toteuttamassa Tuomiokirkkoseurakunnan kanssa Turun kaupunki, Yksinasuvat ry, Auralan Setlementti ja SPR:n Terveyspiste.
Martinkirkossa pääsee kokemaan urkumusiikin helmiä, kun ilmoille kajahtaa kello 18–21.30 aikaisemmilta vuosilta suosittu Urkumaraton. Maratonissa kuullaan urkumusiikkia laidasta laitaan, varhaisbarokista nykypäivään. Konserttiin voi piipahtaa vain hetkeksi tai sitä voi tulla kuuntelemaan vaikka koko illan ajaksi.
Urkumaratonissa esiintyy sekä urkumusiikin opiskelijoita että kokeneita taiteilijoita, mikä tuo ohjelmaan virkistävää vaihtelua ja monipuolista tulkintaa. Esiintyjinä ovat Fiona Chow, Viljo Harju, Maiju Laurila, Anton Seppänen, Julia Tamminen, Jaakko Tyni ja Timo Ustjugov.
– Urkumaratonin sydämenä soivat Martinkirkon urut – yksi maamme huippusoittimista – , jonka maaginen sointi täyttää kirkon holvit ja luo tapahtumaan erityisen tunnelman. Martinkirkon tilaan sulautuva musiikki tarjoaa hetken hengähdyksen, syvyyttä ja yhteyttä taiteeseen, jota harvoin kuulee näin intensiivisessä muodossa, kuvailee Julia Tamminen.
Piikkiön kirkossa pääsee aistimaan kulttuuria musiikin muodossa. Kirkossa kuullaan kello 18 alkaen elokuvamusiikin taikaa uruilla esitettynä, kun kanttori Tiina Ilonen soittaa rakastettuja säveliä valkokankaalta ja TV-ruudulta. Luvassa on musiikkia ja tunnareita elokuvista Star Wars, Indiana Jones ja James Bond sekä TV-sarjoista Frendit, Game of Thrones ja Salatut elämät.
Ilonen kertoo, että ohjelma on koottu yleisön toiveiden pohjalta ja tarjoaa monipuolisen konserttielämyksen kaikenikäisille. Urkujensoittoa voi seurata screeniltä. Halutessaan voi myös pukeutua elokuvan tai TV-sarjan hahmoksi tunnelman huipentamiseksi.
Kirkon ovet avataan kello 17. Sään salliessa Piikkiön urkuyhdistys myy kahvia ja pientä purtavaa pihalla ennen konserttia.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)