Miksi Katariina Jagellonicalla on edelleen erityinen sija suomalaisten ja turkulaisten sydämissä?
Samppalinnan Kesäteatterin kesän menestysmusikaali JAGELLONICA! – Turun oma prinsessa on Niina Lahtisen käsikirjoittama, Jukka Nylundin säveltämä ja Petrus Kähkösen ohjaama komediallinen tulkinta Katariina Jagellonican ajasta Turussa. Mitä tällaisesta 1500-luvun uudelleenkäsittelystä ajattelee historiantutkija?
Taiteiden yön tekijätapaamisessa 14. elokuuta vieraana on dosentti Susanna Niiranen (Tampereen yliopisto), joka alustuksessaan valottaa, miksi Katariinalla on edelleen erityinen sija suomalaisten ja
turkulaisten sydämissä. Miksi juuri hän inspiroi niin Leinoa, Sibeliusta, Waltaria kuin Kekkostakin ja jaksaa innostaa edelleen? Lisäksi tapaamme nimiroolin esittäjä Kaisa Helan, joka kertoo näyttämöhahmon luomisesta.
Tilaisuus on maksuton ja avoin myös niille, jotka eivät ole tulossa katsomaan teosta tai ovat sen mahdollisesti jo aiemmin nähneet. Kahvio palvelee koko tapahtuman ajan.
Tapahtuma alkaa klo 16.30 ja kestää noin tunnin, minkä jälkeen illan esitystä katsomaan tulevat katsojat voivat jäädä teatterin alueelle odottamaan esityksen alkamista.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)