Katukaivot roskien kulkureitti mereen

Kaivonkansitarroilla kampanjoidaan muun muassa tumppiroskia vastaan. Kaivonkansitarroilla kampanjoidaan muun muassa tumppiroskia vastaan. Kuva: Veera Säilä

Kadulle heitetyt roskat, kuten tumpit ja nikotiinipussit, valuvat katukaivoista useimmiten puhdistamatta lähivesistöön ja sieltä aina Itämereen asti. Jotta katukaivojen kautta tapahtuva roskaantuminen saataisiin kuriin, merkitään kaivonkansia Korkeasaaresta Rovaniemelle asti suurilla ja näyttävillä kalatarroilla. Ilmiö on osa Pidä Saaristo Siistinä ry:n lanseeraamaa Mahanpuruja muovista -kampanjaa, joka järjestetään 18.–31. elokuuta.

Ihmiset heittävät kaduille ja katukaivoihin monenlaisia pieniä ja suuria roskia. Erityisen usein kaivoihin ja niiden ympärille pudotetaan tupakantumppeja, vaikka niiden filtterit ovat muovia, joihin on imeytynyt monia haitallisia kemikaaleja.

– Tumpeista vapautuu luontoon runsaasti myrkkyjä, kuten nikotiinia, tervaa ja raskasmetalleja, jotka imeytyvät järvi- ja meriveteen. Kaloille, vesieläimille ja vesieliöille nämä myrkyt ovat hengenvaarallisia, kertoo kampanjavastaava Kiia Palo Pidä Saaristo Siistinä ry:stä tiedotteessa.

– Nikotiinipussit puolestaan olivat yksi Suomen yleisimmistä rantaroskista vuonna 2023 vain kuukausia sen jälkeen, kun niiden myynti sallittiin.

Katukaivoissa ei useimmiten ole suodattimia, vaan vedet valuvat niistä pääsääntöisesti puhdistamatta lähimpään jokeen, järveen tai suoraan mereen. Kaivonkansien ympärille kiinnitetyt tarrat muistuttavat kidat ammollaan, ettei kaivo ole roskis.

– Haluamme herätellä ohikulkijoita ajattelemaan, että roskat päätyvät vesistöihin ihmistoiminnan seurauksena. Vuonna 2022 tehdyn kartoituksen perusteella suurin osa katukaivojen roskista on lähtöisin kuluttajilta.

Kaivonkansiin ujutettu ympäristöviesti tulee ihmistä lähelle

Melkein koko Suomi on Itämeren valuma-aluetta, sillä vain Koillis-Lapin vesistöt eivät laske kotimereemme. Siksi roska voi kulkeutua mereen kaukaa. Tänä vuonna Mahanpuruja muovista -kampanjaan osallistuu 24 kaupunkia, kuntaa ja organisaatiota Rovaniemeltä Helsinkiin.

– Kampanja leviää nyt maantieteellisesti laajemmalle kuin koskaan aiemmin, mikä on selvä merkki siitä, että kunnat ja kaupungit kokevat roskaantumisen vastaiset viestintäkampanjat tarpeellisiksi. Roskaantuminen on vuosikymmeniä kestäneestä valistustyöstä huolimatta edelleen ongelma, Palo kertoo.

Kampanjan valttikorttina Palo pitää sitä, että se tavoittaa sellaisia kohderyhmiä, joita perinteinen ympäristöviestintä ei usein tavoita.

– Kaivonkansitarrat tulevat ihmistä lähelle. Ne eivät kilpaile näkyvyydestä perinteisten mainosten tai muiden samankaltaisten kampanjoiden kanssa. Kampanja ei myöskään rajoitu vain sosiaaliseen mediaan.

Pohjois-Suomessa kaivonkansitarroja voi bongata Rovaniemeltä, Kemistä, Iistä ja Oulusta. Suomen länsirannikolta mukana kampanjassa ovat puolestaan Vaasa, Pori, Rauma, Naantali, Turku ja Salo. Kampanjan kalat ovat uiskennelleet myös Saarijärvelle, Jyväskylään, Tampereelle, Lempäälään, Riihimäelle, Lahteen, Kirkkonummelle ja Vihtiin.

Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen osallistuvat kampanjaan tuttuun tapaan Helsingin seudun ympäristöpalveluiden eli HSY:n koordinoimina, mutta tänä vuonna myös Korkeasaari kiinnittää veikeitä kalatarroja kaivoihinsa. Lisäksi tarroja on viime kesän tapaan voinut bongata Maarianhaminasta Åland hotels -hotellien edustoilta.

– Kampanjan animaatiovideo pyörii muun muassa pääkaupunkiseudun ja Tampereen joukkoliikennevälineiden diginäytöillä. Siinä kala hotkaisee kitaansa veteen päätyneen tumpin ja sylkäisee suustaan muistutuksen ”Ethän ruoki vesistöjä roskillasi!”, Palo kertoo.

Mahanpuruja muovista -kampanjan kaivonkansitarrat on valmistettu PVC-vapaasta materiaalista, ja ne voidaan kierrättää metallina käytön jälkeen. Kierrätysmateriaalin yhdistäminen roskaantumisen vastaiseen kampanjaan oli kenties yksi vaikutustekijä, kun Print&Median raati valitsi Mahanpuruja muovista -kaivonkansitarrat yhdeksi vuoden 2024 parhaista kotimaisista printtitoteutuksista.

– Raadin arvion mukaan tarrat ovat kekseliäs vaikuttamisen muoto tärkeälle asialle. Ne elävöittävät kaupunkiympäristöä, ja niiden erottuva ulkoasu kiinnittää myös lasten huomion, Palo kuvailee.

Maailmassa tuotetun jätteen määrän arvioidaan kasvavan jopa 70 prosenttia vuoteen 2050 mennessä, joten toimia roskaantumisen ehkäisemiseksi tarvitaan. Jätteen määrää ja syntymistä täytyy vähentää, mutta yhtä tärkeää on saada kaikki kierrätettävät materiaalit kiertoon ja uusiokäyttöön. Tämä ei kuitenkaan onnistu, jos roskia ei lajitella – tai jos ne heitetään maahan hapertumaan.

– Kadulle tai luontoon jätetty kierrätettävä roska on hukkaan heitetty resurssi. Kun viet roskat roskiin ja lajittelet ne huolellisesti, autat pitämään arvokkaat materiaalit kierrossa. Samalla yksinkertaisella teolla vähennät roskien aiheuttamia ympäristöhaittoja, Palo muistuttaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Moottoripyöräilijän havaittavuuden parantaminen voi ehkäistä onnettomuuksia

Pyörän hallintataitojen ja ennakoivan ajamisen lisäksi moottoripyöräilijän turvallisuuteen vaikuttaa keskeisesti näkyvyys – kuinka havaittava tämä on erityisesti muiden kuljettajien näkökulmasta.

Poliisi ja Liikenneturva kannustavat moottoripyöräilijöitä turvalliseen kauden aloitukseen. Motoristi voi itse torjua monet riskitekijät ennalta ajotavallaan sekä paikan ja varusteiden valinnoillaan. Myös kaikkien muiden tielläliikkujien on syytä valpastua moottoripyöräilykauden aloitukseen.

Poliisi vieraillut Lounais-Suomen kouluilla ja päiväkodeissa jo yli 200 kertaa tänä vuonna

Lounais-Suomen poliisi on tehnyt koulujen ja päiväkotien kanssa yhteistyötä alueen molemmissa maakunnissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Alkuvuoden aikana poliisi on jalkautunut kouluille ja päiväkodeille jo yli 200 kertaa.

Näköislehti

Urheilu

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.