Linnateatterissa syksyllä uudenlaista ohjelmistoa

Kultatytöt Minna Kivelä, Manoel Pinto ja Leena Rousti. Kultatytöt Minna Kivelä, Manoel Pinto ja Leena Rousti. Kuva: Peter Sebastian

Linnateatterissa lokakuussa ensi-iltansa saava Encore Cabaret on show, joka yhdistää tanssin, laulun, teatterin ja hienostuneen illallisen kokonaisuudeksi. Illan menusta vastaa monessa liemessä keitetty huippukokki Antti Vahtera. Luvassa on myös uusi suomalainen komedia, stand up -huumoria, vierailuesityksiä ja musiikin täyttämiä iltoja.

Syksyn ensimmäinen ensi-ilta on nostalgian ja komedian koominen törmäys nimeltään Kultatytöt. Se valmistuu Linnateatteriin torstaina 4. syyskuuta.

”Maikki ja Anu”-TV-show oli 90-luvulla komedian kruununjalokivi, joka valloitti katsojat ja sai koko Suomen nauramaan. Nyt, kaikkien näiden vuosien jälkeen, Maikille (Minna Kivelä) ja Anulle (Leena Rousti) tarjotaan uusi mahdollisuus komediatähteyteen, kun Maikin siskonpoika, tv-tuottaja Osku Eerola (Manoel Pinto), tekee heille houkuttelevan tarjouksen.

Löytyykö Maikin ja Anun väliltä vielä se taika, joka teki heidän yhteisestä show’staan niin rakastetun? Vai tekevätkö näyttävän comebackin vain vuosikymmeniä hautuneet vanhat kaunat ja väärinymmärrykset, jotka odottavat kiehumispistettään?

– Olen saanut aivan loistavat näyttelijät työskentelemään kanssani. Yhdessä saamme luotua lavalle huumoria, kultaa ja elämänmakuista kimallusta, kehuu ohjaaja ja käsikirjoittaja Milko Lehto työryhmäänsä tiedotteessa.

Linnateatterin Encore Cabaret -spektaakkeli avautuu yleisölle ensimmäisen kerran perjantaina 24. lokakuuta.

Esityksen ohjaa ja koreografioi englantilaissyntyinen Chris Whittaker. Turkulainen teatteriyleisö tuntee hänet parhaiten Murha kahdelle -musiikkikomedian ohjaajana ja Samppalinnan kesäteatterin Jagellonica! -musikaalikomedian koreografina.

Linnateatterin lavalla laulavat ja tanssivat näyttelijät Davey Van Pas, Anna Karlsson, Ella Niinistö, Sara Soikkeli, Topias Keskitalo ja Salattujen Elämien Onni Taalasmaana tunnettu Emil Hallberg. Esityksen lavastuksen ja valosuunnittelun tekee Mika Haaranen.

Illan menusta vastaa Antti Vahtera yhdessä keittiöpäällikkö Teemu Rantasen kanssa. Vahtera tuli koko Suomelle tutuksi Kokkisodasta.

– Linnateatteri jatkaa kantaesityksillään tutulla ja rohkealla linjalla. Viime syksyn suosikki Raunistula saa jatkokseen komedian ja musiikin pyhän liiton. Tai oikeastaan se on nyt pyhä kolminaisuus, kun ruoka tulee siihen kaveriksi. Kaikki tämä – komedia, musiikki ja pöytiin tarjoiltu kolmen ruokalajin illallinen – se on jotain sellaista jota vain Linnateatteri voi tarjota, kuvailee Linnateatterin taiteellinen johtaja Jussi Vahvaselkä.

Kahden oman tuotannon lisäksi Linnateatterin ohjelmistossa nähdään tuttuun tapaan erilaisia vierailuesityksiä ja konsertteja.

Syksyn ensimmäiset vierailut nähdään jo syyskuussa. Stand up -koomikko Fredi Lilius kertoo perjantaina 5. syyskuuta miten hän on selviytynyt hengissä 52 vuotta ADHD:n kanssa esityksellään ADHD Supervoima. Mika Eirtovaaran ohjaama Hulvaton elokuvan historia käy perjantaina 12. syyskuuta läpi maailman elokuvahistorian huippuhetket Teemu Aromaan ja Hannes Suomisen johdolla. Musiikkia syyskuuhun tuo SUMU Big Band juhlistaessaan Paula Koivuniemen musiikillista perintöä lauantaina 27. syyskuuta kahdella Ikuinen nainen -konsertilla.

Linnateatterissa vierailevat Tomi Haustolan stand up -show Ystävyysottelu perjantaina 10. lokakuuta ja Saikkua, kiitos! -komediatrilogian huippuhetket tarjoileva Best of Saikkua, kiitos! -esitys lauantaina 11. lokakuuta ja keskiviikkona 12. marraskuuta.

Marraskuussa Linnateatterissa vierailevat rocklegenda Michael Monroe soolokeikallaan torstaina 6. marraskuuta sekä Love Boat -komedia torstaina 13. marraskuuta. Syksyn viimeinen vierailu on keskiikkona 3. joulukuuta, jolloin lavalle nousee Litku Klemetti. Konsertti juhlistaa yhtyeen kymmenvuotista uraa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Poliisin tietoon entistä enemmän alaikäisten tekemäksi epäiltyjä seksuaalirikoksia

Poliisin tietoon tulleiden alaikäisten tekemäksi epäiltyjen seksuaalirikosten määrä on kasvanut voimakkaasti. Poliisihallituksen vuoden 2025 tilastojen mukaan alle 15-vuotiaiden tekemäksi epäiltyjen rikollisten tekojen määrä on viidessä vuodessa kasvanut 78 prosenttia ja 15–17-vuotiaiden 63 prosenttia.

Elokuvatrilogia näyttelyn aiheena Kriittisessä Galleriassa

Stillkuva elokuvasta Thirst, 2022.

Kriittinen Galleria kutsui Kristina Normanin esittämään Orchidelirium -elokuvatrilogiansa näyttelyn muodossa. Trilogia on tilausteos, jonka Norman teki Venetsian 59. Biennaalin Viron paviljonkia varten vuonna 2022.

Turun yliopistolla yli sata hakukohdetta tarjolla korkeakoulujen yhteishaussa

Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku suomen- ja ruotsinkielisiin koulutuksiin on käynnissä opintopolku.fi-palvelussa 10.–24. maaliskuuta. Turun yliopistolla on yhteishaussa tarjolla yhteensä 107 hakukohdetta.

Kaarinan läntisen ohikulkutien rakentaminen alkaa

Kaarinan läntinen ohikulkutie (Mt 180 Kurkela–Kuusisto-hanke) siirtyy maaliskuun puolessa välissä suunnitteluvaiheesta toteutusvaiheeseen. Rakennustyöt alkavat.

Turun pormestari Piia Elo osallistuu kiinteistöalan MIPIM 2026 -messuille Cannesissa

Turun pormestari Piia Elo (sd.) on mukana maailman suurimmassa kiinteistöalan MIPIM-messutapahtumassa Cannesissa, Ranskassa 10.–12. maaliskuuta. Matkansa aikana pormestari osallistuu pyöreän pöydän keskusteluihin sekä useisiin tapaamisiin kaupunkien johtajien, kiinteistöalan sijoittajien ja kansainvälisen median kanssa. Tavoitteena on uusien sijoittaja- ja yhteistyökumppanien kartoittaminen Turun kasvun tukemiseksi sekä kaupungin kansainvälisen tunnettuuden lisääminen.

Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä tehdään kaukolämpötyötä, ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyötä tehdään Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 11.3.–10.4. Risteysalueella on ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa on kääntyminen Auransillan suuntaan estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa on vain yksi ajokaista käytössä. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Helmikuu Länsi-Euroopassa poikkeuksellisen sateinen – maailmanlaajuisesti helmikuu viidenneksi lämpimin

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan helmikuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian viidenneksi lämpimin. Länsi-Euroopassa koettiin poikkeuksellisen runsaita sateita ja laajoja tulvia, ja arktisen merijään laajuus oli helmikuussa mittaushistorian kolmanneksi pienin.

EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön

Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Näköislehti

Urheilu

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.