Paraisten stand up -syksy käyntiin syyskuun alussa

Ursula Herlin. Ursula Herlin.

Paraisten stand up -syksy avataan perjantaina 5. syyskuuta, kun Puntin Kulttuurisalissa nähdään neljän koomikon suomenkielinen esitys. 17. syyskuuta Paraisille saapuu Ruotsin suosituimpiin kuuluva koomikko Magnus Betnér, ja loppusyksystä yleisön naurattajaksi saapuu vielä satiirikko Alfred Backa, joka esiintyy Puntissa.

Betnér ja Backa esiintyvät ruotsiksi, mutta 5. syyskuuta ilta on kokonaan suomeksi. Silloin lavalla nähdään Mikko Vaismaa, Ursula Herlin, Laura Haimila sekä Paraisten oma Anders Helenius.

– Sain mielestäni kasaan hienon kattauksen erilaisia koomikoita – ja kaikki lisäksi erittäin hauskoja, mikä tietysti auttaa kun on stand upista kyse, tuottajana häärivä Helenius naurahtaa.

Mikko Vaismaa on yksi Suomen ahkerimmin keikkailevista koomikoista. Jyväskyläläisellä Vaismaalla on ilmiömäinen kyky ottaa yleisö haltuun, ja hänen esityksensä syntyvät usein tiiviissä vuorovaikutuksessa yleisön kanssa. – Mistään roastista ei kuitenkaan ole kyse. Mikko on ehkä kiltimpiä ihmisiä, joita tunnen – hänen stand upinsa on aina hyvin lämminhenkistä, vaikka sitä nauraakin katkeakseen, Helenius toteaa tiedotteessa.

Monelle Ursula Herlin on tuttu samasta maailmasta kuin Heleniuskin, eli Ylen uutissatiiriohjelmista Noin viikon studio ja Kovan viikon ilta, joissa molemmat ovat olleet käsikirjoittajina. Stand upissa lohjalainen futisäiti löytää arkisista tilanteista täysin uudenlaisia ja hervottomia näkökulmia.

– Uskon, että meillä molemmilla on vähän sama ote: satiiri kyllä pilkahtaa myös stand upissa, vaikka päivänpolitiikka ei lavalle usein eksykään, Helenius sanoo.

Laura Haimila, joka on monille tuttu Kerhotalo-podcastista, on verrattain uusi tuttavuus Suomen stand up -lavoilla, mutta on lyhyessä ajassa valloittanut yleisöt. Hän tuo lavalle oman ainutlaatuisen ja välillä hämmentävän elämänsä, jossa kiusalliset tilanteet, lesbous ja äitisuhteet saavat ratkiriemukkaan koomisen käsittelyn.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Viime vuosi mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

Copernicus-ilmastopalvelun mukaan vuosi 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin. Kolmen vuoden jakson keskilämpötila ylitti 1,5 asteen tason ensimmäistä kertaa. Merien luontainen lämpötilavaihtelu Tyynellämerellä selittää vuosien välistä vaihtelua.

Saariston Rengastie täyttää 30 vuotta

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen tunnetuimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie tarjoilee 250 kilometriä elämyksiä: luontoa, saaristotunnelmaa, maukasta ruokaa ja monipuolisia aktiviteetteja. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Kelan kirjeet jatkossa vain OmaKelaan

Kela toimittaa päätökset ja kirjeet vain OmaKelaan 15. tammikuuta alkaen. Paperipostia saa jatkossa asiakkaat, jotka eivät käytä OmaKelaa.

Ilmastopaneelin ja Luontopaneelin raportti: Sekä ilmasto- että luontotavoitteet edellyttävät hakkuiden maltillistamista

Lahopuun keskimääräinen vuotuinen lisäys ja metsien keskimääräinen vuotuinen kokonaishiilitase eri suojelu- ja hakkuutasojen yhdistelmillä 50 vuoden tarkastelujaksolla Suomen nykyisin talouskäytössä olevien metsämaan metsien pinta-alalla.

Suomen ilmastopaneelin ja Suomen Luontopaneelin tuore yhteisraportti osoittaa, että Suomen ilmasto- ja luontotavoitteiden samanaikainen saavuttaminen ei ole mahdollista viime vuosien noin 73 miljoonan kuutiometrin vuotuisella hakkuumäärällä. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää hakkuiden maltillistamista sekä tiukasti suojeltujen metsämaan metsien määrän merkittävää kasvattamista.

Poliisi epäilee Auran kuivuripaloa tahallaan sytytetyksi – yksi nuori otettu kiinni

Viranomaiset saivat ilmoituksen viljankuivaamon tulipalosta Aurassa tiistaina hieman ennen kello iltakymmentä. Keskustassa Oikokujalla sijaitseva viljankuivaamo viljasiiloineen paloi täydellisesti maan tasalle. Tulipalosta ei aiheutunut henkilövahinkoja.

Suomen vanhin koulu täyttää 750 vuotta

Katedralskolan juhlii koko vuoden.

Katedralskolan, Suomen vanhin koulu, viettää 750-vuotisjuhlaa vuonna 2026. Juhlavuosi käynnistyy 14. tammikuuta juhlamuistolaatan paljastamisella ja opiskelijoiden musikaaliesityksellä. Juhlaa huomioidaan koko vuoden ajan.

Turku tutki asukastyytyväisyyttä uusilla asuinalueilla – asukkaat pääosin tyytyväisiä, muuta parannettavaakin on

Turku selvitti viiden uuden asuinalueen asukkaiden tyytyväisyyttä. Kirje- ja online-kyselyllä haastateltiin asukkaita Telakkarannasta, Linnanfältistä, Pääskyvuoresta, Hirvensalosta ja Vakiniitusta. Turkuun on rakentunut vauhdilla uusia asuinalueita viimeisen vuosikymmenen aikana.

Kalle Myllymaa TPS:n hyökkäykseen loppukaudeksi

Kalle Myllymaa.

HC TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen suomalaiskeskushyökkääjä Kalle Myllymaan kanssa. Sopimus sisältää TPS:n option myös ensi kaudesta. 23-vuotias, 178-senttinen ja 80-kiloinen vasemmalta laukova hyökkääjä siirtyy TPS-paitaan Ranskan pääsarjasta, Ligue Magnusissa pelaavasta Spartiates de Marseillesta.

Kuivuri paloi Aurassa

Aurassa paloi tiistaina illalla noin 550 neliöinen kuivurirakennus Oikokujalla. Palosta levisi Auran keskustan suuntaan savua.

Valkeavuoren kampukselle valmistunut taidekokonaisuus vie ajatukset avaruuden ja mielikuvituksen syvyyksiin

Jan-Erik Andersson.

Valkeavuoren uudelle kampukselle Kaarinan keskustaan on valmistunut kuvataiteilija ja kuvataiteen tohtori Jan-Erik Anderssonin moniosainen teos Avaruus ja mielikuvitus. Kampuksen sisätiloihin levittäytyvä teoskokonaisuus on saanut inspiraationsa Kaarinassa sijaitsevasta Tuorlan observatoriosta. Teoskokonaisuus ruokkii oppilaiden mielikuvitusta ja osoittaa, että elämässä asiat voi tehdä ja nähdä monella eri tavalla.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 33 miljoonaan euroon – Suomeen 232 000 euron voitto

Eurojackpotin tiistai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Perjantaina pelin potti nousee noin 33 miljoonaan euroon. Suomeen osui tiistaina yksi 232 000 euron voitto sekä kolme 71 000 euron voittoa.

Pääkirjoitus: Kafkamainen tarina

Anneli Auer käräjäoikeudessa viime joulukuussa.

Anneli Auer ja Jens Ihle (aikaisemmin Kukka) ovat Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa syytteessä seksuaalirikoksista. Syytettä on käsitelty viime syksystä alkaen. Toista kertaa, sillä korkein oikeus purki aiemman tuomion joulukuussa 2024 ja palautti asian käräjäoikeuden käsiteltäväksi.

Näin estät vesiputkien jäätymisen

Haljennut putki voi johtaa jopa kymmenien tuhansien eurojen korjauskustannuksiin.

Jäätyneet vesiputket voivat aiheuttaa merkittäviä vesivahinkoja, jotka ilmenevät usein vasta säiden lauhtuessa. Haljennut putki voi johtaa jopa kymmenien tuhansien eurojen korjauskustannuksiin.

Poliisin online-oppitunnit jatkuvat

Poliisin valtakunnallinen Koulu25-ryhmä jatkaa tänä vuonna työtään. Luvassa on enemmän online-oppitunteja, lisää kouluille suunnattua laillisuuskasvatusmateriaalia sekä rikosaiheita käsittelevä podcast.

Vuoden luonnontuotteiksi vadelma, sikurirousku ja keto-orvokki

Vadelma (Rubus idaeus) kutsutaan myös vatuksi, vaapukaksi ja vaaraimeksi.

Arktiset Aromit ja Marttaliitto ovat valinneet vuoden luonnontuotteet marjojen, sienten ja yrttien joukosta. Vuoden 2026 luonnontuotteet ovat vadelma, sikurirousku ja keto-orvokki.

Maahanmuuttotaustaisten oppilaiden suomen ja ruotsin osaamista halutaan vahvistaa

Hallitus vahvistaa perusopetuksen maahanmuuttotaustaisten oppilaiden suomen ja ruotsin kielen oppimista monin tavoin. Toimenpidekokonaisuuteen sisältyy valmistavan opetuksen lisäopetus, suomi/ruotsi toisena kielenä ja kirjallisuus -oppimäärän kehitystoimet sekä lisäresursoinnit suomen ja ruotsin kielen opetuksen viikkotuntimäärään, opetuskielen tukiopetukseen sekä tasa-arvoavustukset.

Kysely: Työlaitteet voivat pyöriä kotona monen kädessä

LähiTapiolan kyselyn mukaan puolet suomalaisista antaa toisten ainakin joskus käyttää omia työlaitteitaan. Myös työtunnusten käytössä työ- ja vapaa-aika saattavat sekoittua. Kyselyssä selvitettiin suomalaisten tietoturvakäytäntöjä niissä hetkissä, kun työ- ja yksityiselämä kohtaavat. Työpaikalla saatamme olla hyvinkin tarkkoja laitteiden ja ohjelmien käytössä, mutta kotoisassa ympäristössä valppaus saattaa herpaantua.

Koulukadun päiväkoti muuttaa Herttuankulmaan torstaina – lasten ruokahuolto järjestyi ennätysajassa

Koulukadun päiväkotia ei voi ilkivallan vuoksi enää käyttää. Lapset muuttavat Herttuankulman päiväkotiin jo torstaina, jolloin ruokahuolto on saatu järjestymään.

Näköislehti

Urheilu

Kalle Myllymaa TPS:n hyökkäykseen loppukaudeksi

Kalle Myllymaa.

HC TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen suomalaiskeskushyökkääjä Kalle Myllymaan kanssa. Sopimus sisältää TPS:n option myös ensi kaudesta. 23-vuotias, 178-senttinen ja 80-kiloinen vasemmalta laukova hyökkääjä siirtyy TPS-paitaan Ranskan pääsarjasta, Ligue Magnusissa pelaavasta Spartiates de Marseillesta.

Jorge Marugán TPS:n jalkapallomiehistön maalivahtivalmentajaksi

Jorge Marugán.

Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen uutena maalivahtivalmentajana on aloittanut Jorge Marugán , 38. Espanjalaisvalmentajan sopimus TPS:n kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027.

Roller derbyn kevätkausi alkaa Kupittaalla

Turun roller derby -seura Dirty River Roller Derby järjestää kauden ainoan SM-runkosarjan turnauksensa sunnuntaina 18. tammikuuta.

Kupittaan palloiluhallin täyttää sunnuntaina 18. tammikuuta rullaluistinten kolina, kun Turun roller derby -seura Dirty River Roller Derby järjestää kauden ainoan SM-runkosarjan turnauksensa.

Pau Juvanteny PK-35:sta TPS:aan

Pau Juvanteny.

Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun espanjalainen Pau Juvanteny liittyy joukkueen vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella. Juvanteny, 25, siirtyy TPS:ään Ykkösliigaa pelaavasta PK-35:stä.

Pekka Virralle viisivuotinen sopimus Tuto Hockeyn kanssa

Pekka Virta.

Tuto Hockey on sitouttanut urheilutoimenjohtaja Pekka Virran viisivuotisella 3+2-mallisella sopimuksella. Seura on jatkanut myös päävalmentaja Samuli Marjetan sopimusta kauteen 2027–28 asti sekä vahvistanut tulevien kausien pelaajarunkoa useilla jatkosopimuksilla.

Rene Nummelin Tuton paitaan

Rene Nummelin (takana) vaihtaa Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut puolustaja Rene Nummelinin kanssa sopimuksen, joka kattaa käynnissä olevan kauden sekä kauden 2026–27.