Kotikylän kasvot: Piknik James Bondin seurassa

Mira Tiinuksen alpakkapoikien laumaan kuuluu 12 voimakasluonteista yksilöä. Mira Tiinuksen alpakkapoikien laumaan kuuluu 12 voimakasluonteista yksilöä. Kuva: Mikael Laiho

Eväsretkestä tulee astetta jännittävämpi alpakkaorien kanssa

Tortinmäessä on tarjolla harvinaista herkkua. Siellä pääsee nauttimaan tunnelmallisesta ja yksityisestä piknik-hetkestä James Bondin ja Indiana Jonesin kanssa. Herrat tekevät itseään tykö, ja saattaapa tilanne mennä silittelynkin puolelle.

On syytä todeta, että kyse ei nyt ole lihaksikkaista seksisymboleista, vaan alpakkaoriista, jotka houkuttelevat lähelle pehmeine turkkeineen ja pitkine silmäripsineen. Jamesin ja Indianan lisäksi valikoimaa on yhteensä kahdentoista oriin verran.

Kun koronapandemia roihahti käyntiin ja rajoitukset pamahtivat kertaiskulla päälle, oli Mira Tiinuksella tiukka paikka. Jalkahoitajan palvelut oli laitettava rajoitusten vuoksi katkolle, ja jotain oli pakko keksiä – nopeasti.

– Päätin, että nyt pistän pojat töihin, Tiinus nauraa.

Tiinus yhdisti viisi silloista alpakkapoikaansa, pihalla seisovan kodan sekä korillisen eväitä. Alpakkabrunssi oli syntynyt, ja se iski konseptina saman tien kultasuoneen.

– Silloin oli vappu, ja laitoin aluksi Facebookiin ilmoituksen. Jo 45 minuutissa olin myynyt etkot, brunssin ja jatkot.

Alpakoiden seurassa on vietetty syntymäpäiviä, ensitreffejä, polttareita ja tyhy-päiviä. Brunssin lisäksi alpakoiden kanssa pääsee myös metsään kävelylle ja tänä vuonna ensimmäistä kertaa laitumelle piknikille.

Piknikiin kuuluu alpakkakuiskaajaksi kehittyneen Tiinuksen opastus eläintensä sielunmaisemaan. Opimme muun muassa, että alpakkalaumassa on tarkka hierarkia, ja tämän porukan bossman on Urho.

Meille teroitetaan, että alpakkaa ei saa koskaan lähestyä takaapäin, sillä palkkana siitä on kipakka potku. Opimme myös, että alpakka on maailman laumasidonnaisin eläin, ja se tarvitsee ainakin kaksi lajitoveriaan seurakseen voidakseen hyvin.

– Kun menen alpakan kanssa eläinlääkärille tai muulle keikalle, on aina otettava sille kaveri peesiin. Nämä ovat tosi stressiherkkiä yksinään, Tiinus kertoo.

Tästä yhdistävästä piirteestä huolimatta alpakoiden luonteissa on eroja. Myös Tiinuksen lauma sisältää värikkäitä yksilöitä laidasta laitaan. Rauhallinen bossman Urho on Tiinuksen apuna aina, kun lauman jäsenten kahnauksia pitää selvitellä, Indiana Jones ottaa eniten kontaktia vierailijoihin.

Raamikas Roope on lauman hysteerikko, joka huutaa heti, kun asiat eivät mene sen mielen mukaan.

– Sitten on meidän Rami, joka valittiin vuonna 2019 Suomen hienoimmaksi alpakaksi. Hänellä on noussut se vähän päähän, ja hän on ruvennut leveilemään. Oikeasti hän on kyllä ihan nössö, Tiinus nauraa.

On selvää, että Tiinus tuntee laumansa hyvin. Hän kertoo huomanneensa, että laumassa on syntynyt selviä ystävyyssuhteita eri yksilöiden välille, kun taas toiset eivät voi sietää toisiaan.

– Parhaita kaveruksia keskenään ovat esimerkiksi Baloo ja Moppe, James Bond ja Indiana Jones sekä Roope ja Paavo, Tiinus kertoo.

Aivan kuin todistaakseen Tiinuksen havainnot paikkansapitäviksi, ilmestyy Baloo samalla paikalle tarkistaakseen, onko Mopella kaikki hyvin.

Tiinuksen rakkaus alpakoihin syttyi jo vuonna 2005, jolloin hän päätti, että unelma omasta laumasta toteutuu vielä joskus. Yrittäjän rakkaus ja suojelunhalu omia alpakoita kohtaan on helppo huomata.

Vaikka vierailijat ovat Holvin alpakoiden luokse tervetulleita, haluaa Tiinus samalla pitää huolta laumansa hyvinvoinnista.

– Kaikki tekeminen meillä tapahtuu alpakoiden ehdoilla. Täällä heidän aitauksessaan me olemme heidän kotonaan, ja he saavat toteuttaa itseään rauhassa. Vierailijat ovat vain kiva ja kiinnostava lisä, Tiinus painottaa.

Juulia Bernhardt

Teollisuus kasvun veturina

Teollisuuden tilaukset ovat olleet kasvussa. Kuva on Telesten tehtaalta vuodelta 2022.

Talous takkuaa mutta Elinkeinoelämän Keskusliiton (EK) tuorein suhdannebarometri lupailee jo hieman parempaa. Barometrin tuloksia Turussa esitellyt johtaja Sami Pakarinen EK:sta arvioi, että kyse ei ole enää siitä, lähteekö kasvu liikkeelle, vaan siitä kuinka vauhdikkaasti mennään eteenpäin.

Etäpäivätoimintaa kolmen hyvinvointialueen yhteistyöllä

Länsi-Uudenmaan, Pohjois-Karjalan, ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue tuottavat vammaispalvelujen etäpäivätoimintaa hyvinvointialuerajat ylittävällä yhteistyöllä. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (LUVN), Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) ja Pohjois-Karjalan hyvinvointialue – Siun sote ovat jatkaneet keväällä aloittamaansa onnistunutta yhteistyökokeilua, jossa vammaispalvelujen avoimeen etäpäivätoimintaan voi osallistua yli hyvinvointialuerajojen.

Petri Rainio Bravidan Turun yksikönjohtajaksi

Petri Rainio.

Bravidan Etelä- ja Varsinais-Suomen alueen Turun yksiköt saivat vahvistuksen, kun Petri Rainio aloitti Turun yksikönjohtajana syyskuussa. Rainiolla on pitkä työhistoria talotekniikan, rakentamisen ja konsultoinnin parissa. Hän on työskennellyt koko uransa erilaisissa urakoinnin, servicen ja suunnittelun tehtävissä, muun muassa asentajana, työnjohtajana, projektipäällikkönä ja yksikönjohtajana.

Nojatikkailla työskenneltiin yli kymmenen vuotta, kunnes työntekijä putosi ja loukkaantui vakavasti – työnantajalle sakot työturvallisuusrikoksesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 4. marraskuuta antamallaan tuomiolla katsonut työnantajana toimineen elinkeinoharjoittajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, kun huoltohenkilönä työskennellyt työntekijä kaatui lipunnoston yhteydessä nojatikkailta maahan.

Hyvää Suomesta -merkittyjen elintarvikkeiden kotimaisuus pysynyt korkeana

Hyvää Suomesta -merkityt tuotteet täyttävät tiukat raaka-aineiden kotimaisuuskriteerit, joiden perusteella kotimaisuusaste lasketaan. Lisäksi tuotteet on valmistettu ja pakattu Suomessa.

Hyvää Suomesta -merkittyyn ruokaan käytetään suuri osa suomalaisten ruoantuottajien tuottamista raaka-aineista ja vuosittaiset muutokset tuotteiden raaka-aineiden kotimaisuusasteissa ovat pysyneet vähäisinä. Reilulla kolmasosalla Hyvää Suomesta -merkityistä tuotteista raaka-aineiden kotimaisuusaste on sata prosenttia. Lisäksi kolmannes tuotteista on sellaisia, joiden kotimaisuusaste on lähellä sataa. Merkin käyttöön sallitun matalimman kotimaisuusasteen elintarvikkeita on vain muutama prosentti.

Taideakatemian yö esittelee Turun AMK:n opiskelijoiden taidetta ja esityksiä

Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemian opiskelijat avaavat jälleen ovensa ja sydämensä taiteelle, kun Taideakatemian yö valtaa Linnankadun kampuksen torstaina 6. marraskuuta kello 17–21.

Mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan

Mielenilmaus järjestetään Tapaaminen Turussa 1812 -teoksen luona.

Turussa järjestetään mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan lauantaina 8. marraskuuta kello 13–14 Tapaaminen Turussa 1812 -veistoksen luona (Läntinen rantakatu 1).

Furuholm: Potkulaki ei lisää työllisyyttä vaan ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas,) on huolissaan siitä, että hallitus tuo eduskuntaan jälleen kerran esityksen, joka ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa. Tällä kertaa kyse on henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta – toisin sanoen työsuhdeturvan purkamisesta. Eduskunta alkaa käsitellä Orpon hallituksen esitystä, jonka myötä irtisanomiselle ei tarvittaisi enää painavaa syytä.

Naantalin kaupunginhallitus esittää valtuustolle verojen säilyttämistä ennallaan

Naantalin kaupunginhallituksen puheenjohtajisto Reetta Tanila-Järvinen (vas.), Toni Forsblom (pj.) ja Kimmo Aho.

Naantalin kaupunginhallitus käsitteli maanantaina talousarvion vuodelle 2026. Hallitus esittää 10. marraskuuta kokoontuvalle valtuustolle, että kunnallisveroprosentti ja kiinteistövero pysyvät ennallaan. Kaupunki varautuu lainataakan kasvuun ja sopeuttamisohjelman tekemiseen.

Bergqvist: Kuntien pitkäaikaistyöttömistä maksamia sakkomaksuja tulisi vähentää

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist katsoo, että niin sanottuja pitkäaikaistyöttömistä kunnille määrättyjä sakkomaksuja tulisi väliaikaisesti alentaa, jotta rahat voitaisiin sen sijaan käyttää työllisyyspalvelujen kehittämiseen.

Raitiotie kiinnostaa Turussa – suunnitelmiin tutustui lähes 15 000 henkilöä

Tilaisuuksiin osallistui yhteensä noin 2 500 henkeä muun muassa pääkirjastossa.

Turun raitiotien alustavat katusuunnitelmat julkaistiin syyskuussa. Suunnitelmia sai kommentoida karttapohjaisessa kyselyssä ja niitä esiteltiin lukuisissa tilaisuuksissa. Kaupunkilaisten antamia palautteita hyödynnetään suunnitelmien viimeistelyssä, mikäli kaupunginvaltuusto päättää, että raitiotie rakennetaan Turkuun. Kyselyssä ja Turun Raitiotieallianssin järjestämissä tilaisuuksissa suunnitelmiin tutustui lähes 15 000 henkilöä.

Timo Ketonen juhlapuhuja Turun Svenska dagen -juhlassa

Ruotsalaisuuden päivää vietetään perinteisesti 6. marraskuuta kello 18. Myös Turussa päivää juhlistetaan näyttävästi Åbo Svenska Teaterissa järjestettävällä juhlalla. Tämän vuoden juhlapuhujana on yrittäjä ja hallitusammattilainen Timo Ketonen , TS-yhtymä Oy:n hallituksen puheenjohtaja ja A´Pelago Experience Ab:n toinen perustaja.

Turku Rock Academy coveroi Lordia

Eliina Rantakallio tähdittää kauhuteemaista musiikkivideota.

Turku Rock Academyn tuoreimman yhteistyön tuloksena syntyi Lordi-cover ja musiikkivideo Believe Me . Turkulaisen bändivalmennuksen käsittelyssä hirviörockin jättiläinen Lordi kohtaa nuoren muusikkosukupolven.

Åbo Akademin rehtorin virkaan 11 hakijaa

Åbo Akademi on käynnistänyt uuden rehtorin valintaprosessin. Hakuaika päättyi 2. marraskuuta. Määräaikaan mennessä 11 henkilöä oli jättänyt hakemuksensa. Uuden rehtorin toimikausi on 1.8.2026−31.7.2030.

Hannu Salmen Frans Leijon kamppailee tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnosta

Turun yliopiston kulttuurihistorian professori Hannu Salmi on Frans Leijonin veljen pojanpoika.

Tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnosta kilpailee tänä vuonna seuraavat kuusi teosta: Mia Jussinniemen Ella Tobin – Amfetamiinikauppias (Johnny Kniga), Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä (Tammi), Rami Mäkisen ja Matti Rämön Oikeusmurha. Kuinka järjestelmä tuhosi Auerin perheen (Otava), Jenni Räinän Veden ajat. Matka läpi muuttuneen maiseman (Like), Hannu Salmen Frans Leijon. Kuurosokean ihmeellinen elämä (Otava) sekä Paavo Teittisen Pitkä vuoro. Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus).

Ajopiirturirikkomusten määrä lisääntyi kolmanneksella

Poliisi valvoi tehostetusti raskasta liikennettä koko maassa viime viikon maanantaista perjantaihin 27.–31. lokakuuta. Valvontaa tehtiin yhteistyössä Tullin ja Rajavartiolaitoksen kanssa (PTR-yhteistyö).

Maisemat kuvastavat tunnetiloja

Marianne Saarenvirran näyttely Omakuvan kerrontaa on esillä Space 81 -tilassa (Stålarminkatu 15) 4.– 15. marraskuuta.

Potilaaseen kohdistuvia pakkotoimia pyritään vähentämään mielenterveyshoidossa osaamista kehittämällä

Uusi pohjoismainen verkosto kehittää sosiaali- ja terveysalan koulutusta tarjoaville korkeakouluille yhteisen opintojakson, jonka ytimessä on potilaaseen kohdistuvien pakkotoimien ennaltaehkäisy mielenterveyshoidossa.

Urheilu

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.