Turun Kesäteatterissa uusi tulkinta Saapasjalkakissasta

Aino Honkanen, Seppo Honkonen, Anna Ranta, Miia Wakonen, Eedi Roisko, Valtteri Lehtinen ja Sami Lalou. Aino Honkanen, Seppo Honkonen, Anna Ranta, Miia Wakonen, Eedi Roisko, Valtteri Lehtinen ja Sami Lalou. Kuva: Frans Rinne

Turun Kesäteatteri esittää ensi kesänä uuden tulkinnan sadusta Saapasjalkakissa. Satuseikkailun dramatisoi ja ohjaa Seppo Honkonen ja musiikin säveltää Kari Mäkiranta.

Saapasjalkakissa ystävineen tempaisee katsojat mukaansa vauhdikkaalle matkalle satumaailman joukon johdattamana. Katsojat kohtaavat rohkeita sankareita ja ovelia konnia, kauniita prinsessoja ja kahjoja kruunupäitä, laulavia ja tanssivia eläimiä – sekä tietenkin sadusta kuuluisan lohikäärmeen. Ikäsuositus on 3-vuotiaista alkaen – yläikärajaa ei ole.

Saapasjalkakissana lavan valloittaa Syke- ja Up-sarjoista tuttu näyttelijä Valtteri Lehtinen, joka ihastutti kesällä 2016 Vartiovuorella Vaahteramäen Eemelinä. Lehtinen on esiintyvä näyttelijä, juontaja ja podcast-host. Häntä on nähty tv-työn ohella eri teattereissa sekä Gimme Abba! -shown toisena solistina. Hänet nähdään myös marraskuussa elokuvateattereissa ensi-iltansa saavassa Kipinöitä yössä -elokuvassa.

– Olen kaivannut Vartsikalle siitä asti kun sieltä viimeksi lähdin. Kesäni siellä oli elämäni paras, enkä aseta yhtään vähempää odotuksia tälle toiselle! Tv-studion hämärästä kesäteatterin lavalle ja teatteria janoavan yleisön eteen ponnistaminen tuntuu taas riemukkaalta. Viime kesän Herttakuningatar, Syke-kollegani Helmi-Leena Nummela, kehui Vartsikan tunnelman maasta taivaisiin. Malttamattomana odotan taas omaa vuoroani, juuri tällä mainiolla porukalla ja esityksellä.

Kissan ovelana vastustajana, Velhona, nähdään näyttelijä Sami Lalou, joka on kerännyt suurta kiitosta Turun kaupunginteatterin näytelmissä Macbeth, Hildur ja Päällikkö. Ennen Turkua Lalou oli Oulun teatterissa kiinnityksellä. Lalou on tehnyt myös tv- ja elokuvatöitä, mm. epäonnisena sulhasena suositussa M/S Romantic -sarjassa sekä Omenavarkaat-elokuvassa, joka toi ensemble-Jussin. Tämä on hänen ensimmäinen kesänsä Vartiovuorella.

– Koko perheen teatteri on tietyllä tavalla tärkein teatterimuoto. Se on tapa toivottaa uusi sukupolvi tervetulleeksi teatterin maailmaan. Mitä minuun tulee... pahikset ovat aina olleet lähimpänä sydäntä.

Turun Kesäteatteriin palaavat myös näyttelijä Anna Ranta (Kolme iloista rosvoa 2024) sekä näyttelijä-ohjaaja Samu Loijas (Kolme iloista rosvoa, ohjaus). Joukkoa värittävät Vartiovuorelta tutut lavalahjakkuudet Eedi Roisko, Miia Wakonen ja Aino Honkanen. Ensemblen muodostavat Vilja Aavikko, Helmi Henell, Iida Honkanen, Aaron Kalliola, Kauko Luttinen, Aapeli Mäkiranta ja Ilona Petäjä.

– Veikkaan, että aika harva on allerginen tälle kissalle! Tuntuu ihanalta kirjoittaa ja ohjata Suomen vanhimmalle kesänäyttämölle! ”Kissa” on jo pitkään raapinut lahjettani vaatien omaa näytelmää, ja nyt se saa itse kertoa tarinansa. Katsotaan, osaako se käyttäytyä – ainakin kirjoittaessa se ehdottelee niin hauskoja juttuja, että on vaikea olla nauramatta, ohjaaja Honkonen kuvailee.

Honkonen tunnetaan monista ohjaustöistään ja dramatisoinneistaan muiden muassa Kemin, Jyväskylän, Kouvolan, Joensuun ja Vantaan teattereissa. Hän on tehnyt myös lavastuksia. Honkonen vierailee ensi kertaa

Sävellys on Kari Mäkirannan, lavastus Niina Sunin, pukusuunnittelu Suvi-Tuuli Höglundin sekä maskeeraus ja kampaus Alisa Oksasen. Nukkehahmot ja tarpeisto ovat Pia Kaleniuksen, koreografia Venla Viisasen. Äänisuunnittelusta vastaa Mikko M. Koskinen. Ohjaajan assistentti on Helka Tanskanen. Graafinen suunnittelu on Juha Teurin, valokuvaus Frans Rinteen. Markkinointivastuu on Linda Valtosen, tuotantovastuu Eeva Roiskon.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aivovammojen tärkein hoito on niiden ehkäisy

Vaikka kypärä ei estä kaikkia vammoja tai onnettomuuksia, se pienentää merkittävästi vakavien seurausten riskiä.

Pyöräilykypärä on pyöräilijän tärkeä varuste, joka suojaa päätä onnettomuustilanteessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan enemmistö ei suostu ajamaan polkupyörää ilman kypärää. Liikenneturvan seurantojen** mukaan enemmistö myös käyttää sitä. Paina kypärä päähän myös sähköpotkulautaa ajaessa.

LiikU Haastepyöräily -kampanja starttaa vappuna

LiikU Haastepyöräily -kampanja kannustaa kaikenikäisiä ja -tasoisia lounaissuomalaisia valitsemaan pyörän yhä useammin arjen kulkuvälineeksi. Kampanjaa on järjestetty Satakunnassa jo yli 30 vuoden ajan ja Varsinais-Suomessa yli 20 vuotta. Viimeisen kymmenen vuoden aikana kampanjassa on poljettu yhteensä yli 22 miljoonaa kilometriä.

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Näköislehti

Urheilu

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.