Valon polku valaisee jälleen kaupunkia joulukuun ensimmäisenä viikonloppuna

David Ram, Lotus Pods. David Ram, Lotus Pods. Kuva: Turun kaupunki

Valon polku -valotapahtuma tuo jälleen piristystä pimeisiin iltoihin 4.–7. joulukuuta. Viidettä kertaa järjestettävä, suuren suosion kerännyt kansainvälinen valotapahtuma kerää vuosittain kaduille noin 200 000 tapahtumakävijää.

Valon polun reitti johdattaa kulkijansa tänä vuonna Tuomiokirkolta Kauppatorin kautta aina satamanostureiden luokse kahdentoista valokokonaisuuden kautta. Kaikki kohteet ovat nähtävissä torstaista sunnuntaihin 4.–7. joulukuuta kello 16–21 sekä lisäksi sunnuntaiaamuna 7. joulukuuta kello 8–10.

– Tänä vuonna mukana on keskenään hyvin erilaisia ja toisiaan tasapainottavia teoksia. Mukaan mahtuu niin leikkisyyttä, voimaa kuin minimalismiakin. Jokiranta tapahtumaympäristönä sitoo kokonaisuutta yhteen ja tarjoaa tapahtumalle upeat puitteet, sanoo tapahtuman taiteellinen johtaja Kari Kola tiedotteessa.

Teosten ihailun lomassa voi myös pysähtyä katsomaan oheisohjelmaa ja nauttia reitin varrelta löytyvästä runsaasta ruoka- ja juomatarjonnasta. Valaistuksia pääsee tänä vuonna ihastelemaan ensimmäistä kertaa myös aamutuimaan sunnuntaina 7. joulukuuta kello 8–10 järjestettävänä Valoaamuna.

– Valojen ihailun ohella voi pistäytyä myös aamukahville tai Valon polku -brunssille ravintoloissa, jotka avaavat ovensa erityisesti aamuvirkkuja kävijöitä varten, tapahtuman tuottaja Minna Heiniö.

Yökulkijoille on tarjolla vuoden valoisin liikuntatapahtuma Lightfest Run, joka valaisee Aurajoen rannat itsenäisyyspäivän aattona 5. joulukuuta. Lähtö tapahtuu Tuomiokirkon edestä illalla kello 22 ja noin seitsemän kilometrin mittainen reitti kulkee Aurajoen rantoja pitkin Turun linnalle ja takaisin. Tapahtumaan voi osallistua juosten tai kävellen.

Hollantilaisen Bas Kemperin teosidea on syntynyt Aurajoen veden heijastuksista ja kulttuurihistoriallisesta telakkamiljööstä. Aurajoen suun satamanostureihin rakentuva teos Shifting Cranes on uusi ja ainutkertainen Turkua varten luotu valotaideteos.

Toinen Valon polkua varten erityisesti suunniteltu kokonaisuus löytyy funikulaarin vierestä, Kakolanpuistosta. Antti Kulmalan Serpentiini-teos kiinnittyy Kakolan jylhää rinnettä halkovan historiallisen serpentiinitien muotokieleen valon keinoin. Kakolanpuistosta matka jatkuu kohti Hotel Kakolaa, jonka erityisvalaistuksen toteuttaa Rajupaja.

Kulttuuritehdas Manilla tuo tapahtumaan Juha Rouhikosken Swan Song -teoksen. Teos perustuu suomalaiseen kansanperinteeseen ja Tuonelan joutsenen tarinaan. Teos ottaa vaikutteita niin Kalevalasta kuin Jean Sibeliuksen saman nimisestä teoksesta. Swan Song on virtuaalinen lisätyn todellisuuden taideteos, jota katsotaan älylaitteella TARINA-nimisen sovelluksen kautta.

Tämän vuoden suurin kokonaisuus tulee Ranskasta Paradedesignilta. Taiteilija Ghislaine Coudertin luomus koostuu kolmesta hyvin erilaisesta teoksesta. Ephemeral Gardenin (Hetkellinen puutarha) runollinen satumaailma nousee kukoistukseensa illan hämärtyessä, kun pimeys paljastaa korkealle kohoavat unenomaiset valoveistokset. Aurajoen rantaa vartioivat jättimeduusat ja Tuomiokirkonpuistossa Labyrinth of Light kutsuu vaellukselle merenalaisen valometsän sydämeen.

Runsaiden ja värikylläisten teosten vastakohtana nähdään minimalistisempaan estetiikkaan nojaavia teoksia. Saksalaisen Martin Hesselmeierin pendule lunaire -valoveistoksessa heilurimaisesti liikkuva valo näyttää katsojalleen, kuinka kauan valolta kestää matkata maasta kuuhun ja takaisin. Ruotsalaisen Aleksandra Stratimirovicin Hope-teos nostaa Nobel-voittaja Malala Yousafzain sanoin esille ajankohtaisen kysymyksen sodankäynnin mielekkyydestä. Taiteilijan mukaan teos ilmentää ihmisten jaettua kaipuuta oikeudenmukaisuuteen, rauhaan ja toivoon.

Valon polun kaukaisimmat taitelijavieraat saapuvat tänä vuonna Japanista. SPEKTRA ja ETERNAL Art Space -kollektiivien luoma ääni- ja valotaideinstallaatio Emmisivescpapes levittäytyy Barkerinpuistoon. Teosta voi ihailla sen ulkopuolelta, mutta myös sen sisälle pääsee kävelemään.

Valon polun reitti koukkaa tänä vuonna Kauppatorille, jossa on mahdollista nousta valokarusellin kyytiin. Itävaltalaisen David Ramin Lotus pods koostuu kolmesta kapselinmuotoisesta valoveistoksesta, joiden sisään mahtuu kerrallaan neljä ihmistä. Interaktiivisen teoksen väri- ja äänimaailma muuttuu osallistujien liikkeiden myötä.

Aurajoen rannassa Teatterisilta muuttuu Turun kaupunginteatterin käsissä Oopperasillaksi. Mahagonnyn kaupungin nousu ja tuho -oopperasta innoituksensa saaneen sillan teemavalaistuksen on suunnitellut Jani Uljas.

Valon polun kaikki tiedot päivittyvät sivuille turku.fi/valonpolku. Tapahtuman reitti, kausivalaistuskohteet sekä mukana olevat ravintolat ja kahvilat julkaitaan myös Citynomadi-karttapalvelussa reittinimellä Valon polku.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Algoritmeihin perustuva ennakoiva poliisitoiminta herättää huolta, kertoo tuore tutkimus

Carlo Gatti.

Rikosten tapahtumapaikkoja tai mahdollisia tekijöitä voidaan ennakoida algoritmeihin perustuvien ennusteiden avulla. Turun yliopiston väitöskirjatutkija Carlo Gatti selvitti ennakoivan poliisitoiminnan oikeutusta sekä käyttöä kotimaassaan Italiassa. Tekoälyä hyödyntävästä rikosten ehkäisystä ollaan kiinnostuneita myös Suomessa.

Miten puhumme lippukassalla Ruotsissa ja Suomessa?

Turun Göteborg-seura – Göteborgsföreningen i Åbo on julkaissut uuden Turun ja Göteborgin välistä yhteistyötä esittelevän kaksikielisen kirjan Ystävyyttä ajan hengessä – Med vänskap i tiden . Kyseessä ei ole historiikki, vaan kokoelma turkulaisten ja göteborgilaisten eri aikoina ja elämänaloilla tapahtuneista kohtaamisista.

Naantalissa avautuu uusi Tokmanni-myymälä

Suomen toinen Spar-kauppa avautui Tokmannin yhteyteen lokakuussa Maskussa.

Tokmanni avaa myymälän Naantalissa torstaina 6. marraskuuta kello 8. Myymäläavajaiset ovat Tokmannin kolmannet maakunnassa tänä syksynä, sillä uutta Tokmanni-myymälää juhlistettiin Kemiönsaaressa syyskuussa ja uutta Eurospar-supermarketia saman katon alla Tokmanni-myymälän kanssa Maskussa lokakuussa.

Harkitsetko renkaiden ostamista käytettyinä – vanteissa voi piillä salakavala riski

Käytettyjä renkaita ostettaessa monelta saattaa unohtua tarkistaa myös vanteiden kunto. Liian kuluneet tai omaan autoon sopimattomat renkaat ja vaurioituneet vanteet ovat turvallisuusriski.

Valon polku valaisee jälleen kaupunkia joulukuun ensimmäisenä viikonloppuna

David Ram, Lotus Pods.

Valon polku -valotapahtuma tuo jälleen piristystä pimeisiin iltoihin 4.–7. joulukuuta. Viidettä kertaa järjestettävä, suuren suosion kerännyt kansainvälinen valotapahtuma kerää vuosittain kaduille noin 200 000 tapahtumakävijää.

Osa töihin haluavista ei hae niitä – sopivien töiden puuttuminen yleistynyt hieman

Työttömien määrä on kahden viime vuoden aikana kasvanut. Sen sijaan pitkälti ennallaan on pysynyt sellaisten 15–74-vuotiaiden joukko, jotka haluaisivat työtä mutta eivät etsi sitä. Yleisimmät syyt olla etsimättä ovat opiskelu, sairaus tai vamma sekä se, ettei sopivia töitä ole saatavilla.

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

HKFoods liikevaihto supistui mutta liiketulos kasvoi

HKFoodsin kannattavuus kasvoi vuoden kolmannella neljänneksellä. Vertailukelpoisen liiketuloksen kasvu jatkui, ja se oli vertailukautta parempi. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos kasvoi.

Kliininen silmä Leena Viikarille työstä geriatristen potilaiden parhaaksi

Kliinisellä silmällä palkittu Laura Viikari.

Turun yliopiston lääketieteellinen tiedekunta jakoi vuoden tunnustuspalkinnot Turun Lääketiedepäivien avajaisissa tiistaina 4. marraskuuta. Dosentti, geriatrian erikoislääkäri Laura Viikari sai vuoden 2025 Kliinisen silmän, ja Vuoden opetusteko 2025 -palkinto myönnettiin korva-, nenä- ja kurkkutautien oppiaineen työryhmälle, johon kuuluu LT, EL Jaakko Piitulainen , LT, EL Lotta Ivaska , EL Satu Rantanen , EL Sampo Mäkinen , fysioterapeutti Vilma Lehtinen , audionomi Sanna Karhu ja audionomi Heli Lehtinen .

Raision Kuloistenniityn rivitalotonttien tontinluovutuskilpailun voittajat valittu

Raision Kuloistenniityn rivitalotonttien tontinluovutuskilpailun voittajat on valittu. Kilpailussa oli jaossa neljä rivitalokorttelia, joista arviointiryhmä päätti valita voittajaehdotukset kahdelle kohteelle. Kaksi muuta korttelia ehdotetaan otettavaksi uudelleentarkasteluun niissä havaittujen suunnitteluhaasteiden vuoksi esimerkiksi kaavamuutoksen yhteydessä toteutettavan suunnittelukilpailun kautta.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Juhana Herttuan puistokadulla

Juhana Herttuan puistokadulla tehdään kaukolämpötyötä 5.–7. marraskuuta Satamakadun ja Kuljetuskadun välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä Pansiontien suuntaan ajettaessa.

Eurojackpotissa perjantaina jaossa 53 miljoonaa, Jokerista 40 000 euron voitto Paimioon

Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten perjantaina on jaossa noin 53 miljoonan päävoitto.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Ratapihankadulla

Ratapihankatu 20:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 5.–7. marraskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä sataman suuntaan ajettaessa.

Etäpäivätoimintaa kolmen hyvinvointialueen yhteistyöllä

Länsi-Uudenmaan, Pohjois-Karjalan, ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue tuottavat vammaispalvelujen etäpäivätoimintaa hyvinvointialuerajat ylittävällä yhteistyöllä. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (LUVN), Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) ja Pohjois-Karjalan hyvinvointialue – Siun sote ovat jatkaneet keväällä aloittamaansa onnistunutta yhteistyökokeilua, jossa vammaispalvelujen avoimeen etäpäivätoimintaan voi osallistua yli hyvinvointialuerajojen.

Petri Rainio Bravidan Turun yksikönjohtajaksi

Petri Rainio.

Bravidan Etelä- ja Varsinais-Suomen alueen Turun yksiköt saivat vahvistuksen, kun Petri Rainio aloitti Turun yksikönjohtajana syyskuussa. Rainiolla on pitkä työhistoria talotekniikan, rakentamisen ja konsultoinnin parissa. Hän on työskennellyt koko uransa erilaisissa urakoinnin, servicen ja suunnittelun tehtävissä, muun muassa asentajana, työnjohtajana, projektipäällikkönä ja yksikönjohtajana.

Nojatikkailla työskenneltiin yli kymmenen vuotta, kunnes työntekijä putosi ja loukkaantui vakavasti – työnantajalle sakot työturvallisuusrikoksesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 4. marraskuuta antamallaan tuomiolla katsonut työnantajana toimineen elinkeinoharjoittajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, kun huoltohenkilönä työskennellyt työntekijä kaatui lipunnoston yhteydessä nojatikkailta maahan.

Hyvää Suomesta -merkittyjen elintarvikkeiden kotimaisuus pysynyt korkeana

Hyvää Suomesta -merkityt tuotteet täyttävät tiukat raaka-aineiden kotimaisuuskriteerit, joiden perusteella kotimaisuusaste lasketaan. Lisäksi tuotteet on valmistettu ja pakattu Suomessa.

Hyvää Suomesta -merkittyyn ruokaan käytetään suuri osa suomalaisten ruoantuottajien tuottamista raaka-aineista ja vuosittaiset muutokset tuotteiden raaka-aineiden kotimaisuusasteissa ovat pysyneet vähäisinä. Reilulla kolmasosalla Hyvää Suomesta -merkityistä tuotteista raaka-aineiden kotimaisuusaste on sata prosenttia. Lisäksi kolmannes tuotteista on sellaisia, joiden kotimaisuusaste on lähellä sataa. Merkin käyttöön sallitun matalimman kotimaisuusasteen elintarvikkeita on vain muutama prosentti.

Taideakatemian yö esittelee Turun AMK:n opiskelijoiden taidetta ja esityksiä

Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemian opiskelijat avaavat jälleen ovensa ja sydämensä taiteelle, kun Taideakatemian yö valtaa Linnankadun kampuksen torstaina 6. marraskuuta kello 17–21.

Urheilu

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.