Paimio 700 -juhlavuosi huipentuu valotaidetapahtumassa

Paimion juhlavuosi huipentuu joulun jälkeen. Paimion juhlavuosi huipentuu joulun jälkeen. Kuva: Paimion kaupunki

Paimiossa on juhlistettu 700-vuotista taivalta läpi vuoden kymmenillä erilaisilla ohjelmanumeroilla. Juhlavuosi huipentuu uudenvuodenaattona 31. joulukuuta Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) järjestettävään Valon aika – yhdessä kohti huomista -valotaidetapahtumaan.

Paimion urheilupuiston alppiruusupolku muuntuu uudenvuodenaattona pimeään aikaan kello 16–22 valotaidekokonaisuudeksi. Paimion kaupunki on kutsunut paikallisia yhteisöjä toteuttamaan oman valoteoksensa led-valoista, led-kynttilöistä tai vaikka heijastimista. Samana iltana upouudessa sisäliikuntahallissa näytetään useaan kertaan juhlavuoden huippuhetkistä koostettu taltiointivideo sekä nautitaan Paimion Yrittäjät ry:n perinteisestä ilotulitusnäytöksestä kello 18 urheilupuiston kentältä.

Uudenvuoden aaton odotettuihin tapahtumiin kuuluu myös Paimion Teatterin talvinäytöskauden näytelmän Aino A. ensi-ilta, joka esitetään Vistan näyttämöllä (Myllyhaantie 2). Jari Järvelän kirjoittaman romaanin pohjalta Kati Kaartinen on sovittanut elämänkertanäytelmän, jonka keskiössä on Aino Aalto – moderni ja lahjakas arkkitehti, joka on vaikuttanut vahvasti suomalaisen arkkitehtuurin ja muotoilun maailmassa yhdessä Alvar Aallon kanssa. Kaksikon kädenjälki näkyy vahvasti myös Paimion parantolassa. Paimion Teatterin esityksen ohjaa Johanna Parkkinen. Helmikuun alkupuolelle ulottuvan näytäntökauden aikana nähdään kaikkiaan 19 esitystä.

Juhlavuoden ohjelmaa suunnitellut ja koordinoinut Paimio 700 -juhlavuositoimikunta toivoo palautetta juhlavuoden onnistumisesta niin juhlavuoden ohjelmaa tuottaneilta tahoilta kuin yleisöltäkin. Kaksi erilaista kyselylomaketta on avoinna 2.12.–6.1.

Juhlavuotta on juhlavuositoimikunnan näkökulmasta värittänyt vahva yhteisöllisyys, mistä yhtenä esimerkkinä on oheisessa kuvassa näkyvä 700 isoäidinneliöstä koostuvan paimiolaisten yhteisen joulukuusen aikaansaaminen. Joulukuusi on esillä läpi joulukuun Paimion kirjastossa.

Saatuja vastauksia hyödynnetään erityisesti juhlavuoden loppuraporttia tehtäessä, mutta myös tulevaisuudessa järjestettäviä pienempiä juhlavuosihankkeita suunniteltaessa. Kyselylomakkeet avautuivat 2. joulukuuta osoitteeseen paimio.fi/paimio700.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Parlamentaarinen työryhmä asetettu pohtimaan kuntien tulevaisuutta

Valtioneuvoston yleisistunto on 26. helmikuuta asettanut parlamentaarisen kuntien tulevaisuutta käsittelevän työryhmän. Sen tavoitteena on muodostaa yhteistä kuvaa siitä, miten kuntaperusteinen järjestelmä pystyy kestävästi ja vaikuttavasti turvaamaan Suomen kuntalaisten toimivia palveluita myös tulevaisuudessa.

Liedon kirkossa Pergolesin Stabat Mater – konsertti myös marianpäivänä

Marian teema toistuu kahdessa konsertissa Liedon kirkossa.

Liedon kirkossa esitetään naistenpäivänä sunnuntaina 8. maaliskuuta kello 19 Giovanni Battista Pergolesin Stabat Mater , yksi barokin ajan tunnetuimmista hengellisistä sävellyksistä. Teos kuvaa Marian surua ristin juurella – äidin tuskaa oman poikansa kuoleman hetkellä. Pergolesin musiikissa kärsimys ja lohdutus kulkevat rinnakkain.

Lotosta kolme täysosumaa – seitsemän oikein -tuloksilla voitettiin 1,3 miljoonan euron potit

Loton kierroksen 9/2026 arvonnassa löytyi kolme täysosumaa, joilla voitti 1,3 miljoonaa euroa.

Lisää väestönsuojia Turkuun

Yleisiä väestönsuojia, joista viranomaiset vastaavat, on yleensä vain suurimmissa kaupungeissa, mutta Turussa ei ole. Taloyhtiöillä on väestönsuojat, eli asuin -ja liikekiinteistöjen asukkaat ja asiakkaat menevät niihin, mutta me omakotiasukkaat olemme täysinvaarassa, jos sota syttyy. Se on epäoikeudenmukaista.

Lietetyhjennysmaksuihin esitetään muutoksia saaristo-olosuhteiden vuoksi

Jätetaksaan ehdotetaan uutta lietetyhjennysten vyöhykemaksua tietyille saaristoalueille. Syynä on kuljetusten pidempi matka-aika ja korkeammat kuljetuskustannukset. Mielipiteitä jätetaksaluonnoksesta voi esittää 23. maaliskuuta asti.

Myssyfarmin toiminta päättyy, varastossa loppuunmyynti

Anna Rauhansuu.

Pöytyäläisen Myssyfarmin tarinasta kirjoitetaan nyt viimeinen luku. Myssy brändinä täytti tammikuussa 20 vuotta. Tästä päivästä alkaa varaston loppuunmyynti.

Sofia Virta: Vihreät ovat portinvartija sille, mihin suuntaan Suomi kääntyy vuonna 2027

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan kevään 2027 eduskuntavaaleissa ratkaistaan, haluavatko suomalaiset jatkaa nykyistä linjaa vai valita toisen suunnan.

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa koraaneja eri kielillä

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa on esillä Koraaninäyttely 3.–14. maaliskuuta. Näyttely koostuu erikielisistä Koraaneista. Näyttely on osa kirjaston satakielikuukautta, jolloin juhlitaan äidinkieliä ja kielien monimuotoisuutta.

Kaarinassa vakava väkivaltarikos, uhrilla teräaseella aiheutettu vamma

Lounais-Suomen poliisilaitos tutkii Kaarinassa lauantaina 28. helmikuuta aamulla tapahtunutta väkivallantekoa epäiltynä tapon yrityksenä.

Maagisia olentoja ja naistenpäivän konsertti Kaarina-talolla

Cienna eli Kaisa Leskinen ja Senni Eskelinen.

Kaarina-talon valtaavat torstaina 5. maaliskuuta erilaiset maagiset olennot. Maagisten olentojen ilta on suunnattu erityisesti alakouluikäisille ja perheille. Ohjelmassa on teemaan sopivaa askartelua, taikaolentosuunnistus sekä muuta tekemistä.

Blooming Skanssi -muotinäytös näyttää kevään trendit

Kauppakeskus Skanssin perinteistä Skanssiaiset-tapahtumaa vietetään keskiviikosta sunnuntaihin 4.–8. maaliskuuta.

Tallink Gruppin uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Peep Jalakas

Tallink Gruppin hallintoneuvosto on nimittänyt Peep Jalakasin konsernin uudeksi toimitusjohtajaksi ja johtoryhmän uudeksi puheenjohtajaksi. Hänen toimikautensa alkaa 6. huhtikuuta ja kestää kolme vuotta. Tallink Silja Oy:n toimitusjohtaja Margus Schults eroaa konsernin hallituksesta talousjohtajan tehtävästä 27. helmikuuta alkaen, mutta jatkaa työskentelyä Tallink Silja Oy:n toimitusjohtajana Suomessa.

Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki.

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Pk-yritysten taloustilanne notkahti alkuvuonna – näkymät varovaisesti paranemassa

Pk-yritysten taloustilanne heikkeni alkuvuonna, kertoo tuore Yrittäjägallup. Pienimmät yritykset ovat ahtaimmalla, sillä yksinyrittäjät ja alle viiden hengen yritykset kokevat tilanteensa selvästi muita heikommaksi.

Kallen Kantapöytä tekee comebackin yleisötapahtumana kaupunginteatterissa ja Auran Aaltojen podcastina

Kalle Talonen.

Pitkän linjan turkulaisen radioäänen Kalle Talosen keskusteluohjelma Kallen Kantapöytä saa uuden kodin elävän yleisön edessä Turun kaupunginteatterissa. Kantapöytä kuullaan myös podcastina sekä lyhyempinä pätkinä Auran Aaltojen radiolähetyksissä. Ensimmäinen Kallen Kantapöytä on luvassa kaupunginteatterin yleisölämpiössä keskiviikkona 4. maaliskuuta kello 17.

Maantietunneleissa yhä vaaratilanteita

Maantietunneleissa on yhä vaaratilanteita väärään suuntaan ajamisten, peruutusten sekä pysähtyneiden ajoneuvojen takia. Fintrafficin tuore kartoitus tarkasteli maamme viiden vilkasliikenteisen tunnelin liikenteen eri häiriötilanteita. Mitkä ovat turvallisen tunneliajamisen keskeiset tekijät, ja miten jokainen voi omalla toiminnallaan varmistaa tunneliliikenteen sujuvuuden ja turvallisuuden?

Retkeilyvinkkikirjasta uudistettu painos

Kirjan kansikuvassa ovat Tuskaretkien puheenjohtaja Arttu Eteläpelto ja Tuutti-koira, Tero Kramsu ja Helena Pelkonen.

Turkulaisen eräoppaan ja tietokirjailija Olli Järvenkylän suositusta Suuresta Retkeilyvinkkikirjasta on otettu uudistettu painos. Uudessa painoksessa sivumäärä kasvaa lähes viidelläkymmenellä. Kilonpainoisessa

Eurojackpotin päävoitto Saksaan – Suomeen suurvoitto

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 9/2026) löytyi yksi täysosuma, jolla 74,8 miljoonan potti matkasi Saksaan. Myös Suomeen osui yksi illan suurimmista voitoista.

Näköislehti

Urheilu

Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki.

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Viki Savonen tuli Savosta Turkuun etsimään tulevaisuuden timantteja

Alle 20-vuotiaana Interiin tullut Axel Kouame on esimerkki nuoresta pelaajasta, josta oli Interille iloa ja joka jatkoi Interistä kovempiin sarjoihin.

Inter sai alkavaan jalkapallokauteen mielenkiintoisen vahvistuksen pelikentän ulkopuolelle, kun Viki Savonen aloitti vuodenvaihteessa työt Turussa pelaajatarkkailun päällikkönä. Kuopiolaislähtöistä Savosta pidetään yhtenä keskeisenä taustatekijänä KuPSin viime vuosien menestyksessä.

TPS sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua

Keskikenttäpelaaja Timo Zaal on yksi TPS:n uusista hankinnoista.

Turun Palloseura on sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua. Veikkausliigan kauteen valmistautuva TPS-miehistö kohtaa harjoitusotteluissa Veikkausliiga-joukkueet SJK:n ja VPS:n sekä Ykkösliiga-joukkueet EIF:n ja PK-35:n.

Porali lopettaa peliuransa, Ignatov jatkaa

Sanna Porali.

TPS:n pitkäaikainen luottopelaaja ja kapteeni Sanna Porali on päättänyt lopettaa pelaajauransa – ainakin toistaiseksi.

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.

Åboraakkeli: Kumpi nousee viivan päälle?

Lentopallon miesten Mestaruusliigan runkosarjan kääntyessä loppusuoralleen Varsinais-Suomessa riittää mielenkiintoa molemmissa päissä sarjataulukkoa. Loimaalla Hurrikaani porskuttaa vakuuttavasti kohti runkosarjan voittoa. Loimaalla voidaan suunnata luottavaisin mielin kohti pudotuspelejä, joissa tavoitteena on kirkastaa viime kevään hopea kullaksi.