TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta. Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Pitkä ottelutauko antaa joukkueille aikaa kehittää peliään. Loppiaisen jälkeen pelejä on tiedossa runsaasti, pois lukien helmikuun alku, joten pelin kehittämiselle ei jää niin paljon aikaa.

Millaisista asetelmista turkulaisjoukkueet lähtevät kevätkauteen?

TPS on odotetusti keikkunut sarjan kärjessä pitkin syksyä. Rutiini on kovalla tasolla, joten voittoja on tullut yhtä lukuun ottamatta kaikista otteluista, vaikka Palloseuran sikermä on esittänyt säkenöivää pelaamista vain ajoittain.

Laatua kuitenkin riittää. MM-kisoissakin Suomea edustavat Jenna Saario, Emilia ja Olivia Pietilä muodostavat ytimen, jonka ympärille rakentuu vahva joukkue. Syksyn otteluissa runsaasti pisteitä tehnyt Veera Kuosmanen, Sofia Leino, Milla Granlund ja hyvin Jyväskylästä Turkuun kotiutunut Janella Järvinen ovat olleet vahvoja syksyn kuluessa.

Pureksittavaa kevätkautta kohti mustavalkoisessa leirissä kuitenkin riittää. Voitoista huolimatta Palloseuran pelaaminen on ollut poikkeuksellisen epätasaista, myös kärkipelaajien osalta. Haastetta löytyy myös sarjataulukosta, kun Classicin lisäksi myös SB-Pro on pysynyt TPS:n tahdissa.

FBC Loisto kohtaa vielä ennen joulua ÅIF:n, mutta vuotta joukkue vaihtaa korkeintaan sarjataulukon sijalla seitsemän. TPS:n tavoin myös Loiston syyskausi on sujunut isossa kuvassa suhteellisen odotetusti. F-liigan alemman kastin joukkueilta Loisto on napsinut pisteitä hyvällä prosentilla, mutta sarjan terävintä kärkeä vastaan taso ei ole riittänyt.

Tuttuun tapaan Loiston ryhmä on hyvin nuori. Noin puolet pelaa F-liigan pelien lisäksi junioreiden pelejä. Myös ruotsalaisluotsi Fredrik Olssonin puolustukseen nojaavan pelifilosofian omaksumisessa on ollut tekemistä syksyn mittaan.

Kevättä ajatellen Loiston keskeinen pelin kehityskohde on pallovarmuus. Pallonmenetykset ovat maksaneet maaleja ja pisteitä syksyn aikana. Olsson on myös painottanut hyökkäyspelaamisen kehittämistä ylipäätään. Sen suhteen joulukuun viikot ovat tärkeässä roolissa.

Yksi kiinnostava Loiston pelaaja kevätkaudella on Tuulia Lahti, joka yllättäen palasi Ruotsista Loiston riveihin marraskuun lopussa. Lahden oli tarkoitus pelata koko kausi Ruotsissa, mutta hyökkääjän rooli jäi syksyn mittaan odotettua pienemmäksi Storvretassa, joten Lahti ja seura päätyivät sopimuksen purkuun.

Lahti on aiempina vuosina ollut tärkeä palanen Loiston hyökkäystä, joten hänen paluunsa kotiin on iso palanen hyökkäyspelin kehittämisen suhteen.

Ilkka Lappi

Huono sisäilma voi muuttaa kenen tahansa elämän

Hengitysliiton tuoreen tilannekuvaselvityksen mukaan sisäilmasta oireilevien vointi monien muutosten Suomessa osoitti, etteivät huonon sisäilman tuottamat moninaiset ongelmat ole kadonneet.

Ekotorin Rautakadun toimipiste muuttaa Itäharjun Prisman viereen

Ekotorin Rautakadun toimipiste sulkee ovensa perjantaina 11. syyskuuta kello 19.

Turun Ekotori avaa 14. syyskuuta uuden myymälän Itäharjulla osoitteessa Kalevantie 39. Uusi tila korvaa Rautakadun toimipisteen, joka suljetaan perjantaina 11. syyskuuta kello 19. Rautakadun toimipiste palvelee

Poliisin oppitunneilla puhutaan väkivallasta

Lasten ja nuorten kokema henkinen ja fyysinen väkivalta näkyy poliisin arjessa päivittäin. Valtakunnallisilla online-oppitunneilla poliisit tulevat verkon välityksellä luokkahuoneisiin puhumaan väkivaltaan ja kiusaamiseen liittyvistä rikoksista ja niiden seurauksista.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus uusii syksyllä lisää putkisiltoja Varsinais-Suomessa

Tolppakallion putkisilta Raumalla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus toteutti alkuvuodesta yhdeksän putkisiltakohdetta. Syksyllä on tarkoitus toteuttaa vielä kolme kohdetta lisää. Toteutettavat kohteet olivat alkuperäisen aikataulun mukaan tarkoitus toteuttaa vuonna 2027, mutta aikataulua aikaistettiin muista hankkeista vapautuneiden määrärahojen hyödyntämisen vuoksi. Kaksivuotisessa urakassa vuodelle 2027 jää vielä kolme kohdetta, joissa on neljä uusittavaa siltaa.

Tekoälyn käyttö herättää opettajissa uteliaisuutta ja huolta, ohjeistus käyttöönottoon puuttuu

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin, millaisia tunteita ChatGPT herättää opettajissa. Myönteisiä ja kielteisiä tunteita raportoitiin lähes yhtä usein.

Mun Raisio -viikko juhlii viisivuotista taivaltaan

Killin markkinat.

Mun Raisio -tapahtumaviikko järjestetään tänä vuonna viidennen kerran. Vuonna 2021 ensimmäisen kerran järjestetty tapahtumaviikko syntyi Raision Vanhemmat ry:n aloitteesta, ja nykyisin kokonaisuuden koordinoinnista vastaa Raision kaupunki. Tapahtumaviikon ajatuksena on tehdä näkyväksi raisiolaista osaamista ja toimintaa ja tuoda ihmisiä yhteen tapahtumissa.

Silmänliikkeiden muutosten mittaaminen voi auttaa tunnistamaan alkavan muistisairauden

Silmänliikkeiden mittaaminen voisi auttaa tunnistamaan Alzheimerin taudin aikaisemmin, osoittaa lääketieteen lisensiaatti Sanna Hannosen väitöstutkimus. Hannonen väittelee Itä-Suomen yliopistossa 28. elokuuta.

Näyttelyn teokset syntyivät käsityöaktivismipajoissa

Hanna Väätäisen taidenäyttely Tanssimme kuuluu kauas on esillä Linnasmäen galleriassa 24.8.–29.10. Näyttelyn avajaiset ovat 24. elokuuta kello 16–18.

Varsinais-Suomi vaatii E18:ta ja Uudenkaupungin rataa valtion investointiohjelmaan

Varsinais-Suomen keskeiset vienti-, satama- ja lähijunayhteydet on tunnistettu valtion suunnitelmissa, mutta ne puuttuvat Väyläviraston tuoreesta investointiohjelmasta. Maakunnasta ohjelmaan mahtuu vain kourallinen pieniä tiehankkeita, vaikka alue vastaa 11 prosentista koko maan viennistä. Maakuntahallitus vaatii lausunnossaan rahoitusta kriittisille kohteille, kuten E18-tien jatkoparantamiselle, Uudenkaupungin radalle ja lähijunaliikenteen seisakkeille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Parannusta palvelutiskien ja allastilojen hygieniassa

Turun kaupungin ympäristöterveyden tämän kesän pintapuhtausprojekteissa selvitettiin myymälöiden palvelutiskien sekä yleisten allastilojen pintahygienian tasoa. Tulokset osoittavat, että palvelutiskien hygieniataso oli kokonaisuudessaan hyvä ja aiempia vuosia parempi. Allastiloissa pintapuhtaus on kohentunut vuosi vuodelta, mutta erityisesti suihkutilojen puhtaudessa on edelleen parannettavaa.

Pikkulotista kasvatettiin ihanteellisia ja uhrautuvia isänmaan palvelijoita, jotka halusivat antaa panoksensa maanpuolustukselle

Heli Teittisen Suomen historian väitöskirja tarkastetaan Turun yliopistolla perjantaina 28. elokuuta.

Lotta Svärdin tyttötyö alkoi sisäpoliittisesti levottomaan aikaan 1930-luvun alussa. Pikkulotat olivat 8–16-vuotiaita tyttöjä, ja he siirtyivät 17-vuotiaina aikuisiin lottiin.

43 työtöntä töihin seurakuntayhtymälle Täsmänä-hankkeen kautta

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä on tarjonnut työ- tai työkokeilupaikan 43 pitkäaikaistyöttömälle Täsmänä – tukea työpoluille -hankkeen kautta viimeisen vuoden aikana. Työ- ja työkokeilupaikkoja on löytynyt erityisesti Varikko-kohtaamispaikoista mutta myös mm. keskuskeittiöltä, hautausmailta, hallinnosta, vaateapu Karderoopista sekä lapsi- ja perhetyöstä.

Maskun kunta juhlistaa Yhdenvertaisuusviikkoa sateenkaariliputuksella

Sateenkaariliput liehuvat Maskun kunnantalolla neljättä kertaa.

Maskun kunta on nostanut sateenkaariliput kunnantalon salkoihin Yhdenvertaisuusviikon ajaksi. Liputuksella kunta haluaa ilmaista sitoutumisensa yhdenvertaisuuteen, osallisuuteen ja kaikkien ihmisten tasapuoliseen kohteluun.

Ilmastonmuutos koettelee hengitystä – helle ja maastopalot pahentavat astmaa

Helleaallot ja laajat maastopalot Euroopassa muistuttavat, että ilmastonmuutos on myös terveyskysymys. Ilmastonmuutos lisää astman riskiä ja kuormittaa erityisesti hengityselinsairauksia sairastavia, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto.

TFO:n maksuton kävelykonsertti vie Konserttitalolta Fuugan kulmille

TFO jättää Konserttitalon.

Turun filharmoninen orkesteri kutsuu kaupunkilaiset mukaan maksuttomaan kävelykonserttitapahtumaan keskiviikkona 26. elokuuta kello 16.30–20. Usean konsertin Soittaen Fuugaan! -kokonaisuus johdattelee yleisön kohti musiikkitalo Fuugaa.

Uudet kartat auttavat varautumaan ilmastoriskeihin Varsinais-Suomessa

Lounaistiedon karttapalveluun kootut aineistot tukevat kuntien ja yritysten työtä, kun tulviin, kuumuuteen, maaperään ja pohjavesiin liittyviä riskejä huomioidaan suunnittelussa, rakentamisessa ja varautumisessa.

Kaupunkien valkoposkihanhilla poikasia vähemmän kuin viime vuonna

Valkoposkihanhia Vuosaaressa.

Kaupungeissa pesivien valkoposkihanhien määrä pysyi vakaana, mutta poikasia havaittiin vähemmän kuin viime vuonna.

Näköislehti

Urheilu

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.

Otteluanalyysi: Elmo Henriksson torjui vajaamiehiselle TPS:lle pisteen kuumassa derbyssä

Elmo Henrikssonin torjunnat toivat poisteen TPS:lle.

Sekä TPS että Inter olisi tarvinnut voiton jalkapalloilun Veikkausliigan kauden toisesta paikalliskamppailusta. TPS tarvitsee pisteitä, sillä se tavoittelee yhä paikkaa ylemmästä loppusarjasta eli Mestaruussarjasta. KuPS hävisi kotonaan yllättäen jumbo IFK Mariehamnille ja Inter olisi päässyt voitolla kuopiolaisten kantaan. Kumpikaan ei voittoa saanut, sillä ajoittain kuumaksi käynyt derby päättyi maalittomana 0–0.

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.

Gambialaispuolustaja Abdoulie Tamba Ruotsista lainalle TPS:aan

Abdoulie Tamba.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkue vahvistaa puolustustaan. Abdoulie Tamba siirtyy turkulaisseuran riveihin loppukauden kattavalla lainasopimuksella IFK Norrköpingin joukkueesta. Tamba, 20, pystyy pelaamaan niin keskuspuolustajana kuin vasempana laitapuolustajanakin.

Puukkokatsomo: Katse Losiin olympia-altaaseen

Aliisa Soini.

Viime viikolla käytiin yleisurheilun EM-kisojen lisäksi myös toiset EM-kisat, kun uimarit ratkoivat paremmuuksia Pariisissa.