Hittimopoja, painopehmoja ja kangasnaamioita

Joulun lahjalistalle nousee tänä vuonna muutakin kuin perinteisiä klassikoita. Asiantuntijat ennustavat hittilahjoiksi muun muassa flanellihousuja, painopehmoja ja lämpötuotteita. Myös suositut Schleich-hevoset, korealainen kosmetiikka ja paluun tehnyt kurkkumopo ovat tämän vuoden suosikkeja.

K-ryhmän tuoreen kyselyn mukaan suomalaisten joululahjabudjetit ovat tänä vuonna varsin maltillisia. Yleisin joululahjoihin käytettävä summa asettuu 101–200 euron välille (21 prosenttia vastaajista). 18 prosenttia vastaajista aikoo käyttää lahjoihin 51–100 euroa ja 17 prosenttia vastaajista 201–300 euroa. Joka neljännellä vastaajalla lahjabudjetti venyy yli 300 euron.

Myös toivotuimpien tavaralahjojen kärki on selvillä: ehdottomaksi ykköslahjaksi nousivat vaatteet, kengät ja asusteet, joita mieluisimpana piti 40 prosenttia vastaajista. Toiselle sijalle kipusivat kirjat (30 %) ja kolmannelle kodinkoneet ja elektroniikka (28 %). Myös pyyhkeet, liinavaatteet ja muut kodintekstiilit ovat haluttuja lahjoja, sillä niitä toivoi 27 prosenttia vastaajista.

Kenkien, laukkujen ja aluspukeutumisen valikoimapäällikkö Mari Kuvaja ennustaa, että pehmeisiin paketteihin valitaan tänä jouluna sekä aamutossuja että etenkin nuorten suosiossa olevia flanellihousuja.

– Meillä on tehty miesten mywear X-mas -kotitossuihin sama ruutukuosi kuin flanellihousuihin ja näistä saakin yhdisteltyä kivan kokonaisuuden. Yöasuista löytyy myös yhteensopivia, samaa kuosia olevia malleja vaikka koko perheelle.”

Vaatteiden valikoimapäällikkö Satu Yli-Viikari vinkkaa pehmeisiin paketteihin myös erilaisia neuleita.

– Neuleet lämmittävät saajaansa koko pitkän talven, ja niitä löytyy monissa eri materiaaleissa. Hyviä vaihtoehtoja ovat esimerkiksi mywearin Forest-neuletakki tai Lilli-kuvioneule.

Muun muassa leluista ja kirjoista vastaava valikoimapäällikkö Marjut Laukkanen nostaa hittilahjojen listalle monenlaista luettavaa.

– Aikuisten suosikeiksi nousevat todennäköisesti Satu Rämön Hildur-sarjan Tinna, Ilkka Remeksen Punarutto sekä maailman tunnetuimman jännityskirjailijan Dan Brownin Salaisuuksien salaisuus. Muita vinkkejä ovat Max Seeckin Petetty, Leena Lehtolaisen Lumileopardin sydän sekä dekkarikuningatar Camilla Läckbergin Itkijänainen. Lasten kirjoista nostaisin Mauri Kunnaksen Hurjan hauskan joulukirjan, tubettaja Venny Helénin Rambon Talli: Mahdoton unelma -osan sekä Aino Havukaisen ja Sami Toivosen Tatun ja Patun 14 outoa ongelmaa.

Leluista ja peleistä vahvoilla ovat muun muassa Vuoden peli 2025 -voittajat, halattavat jättipehmot sekä supersuositut Schleich-hevoset ja tarvikkeet.

– Schleich-tuotteet ovat heppafanin ykkösvalinta, myhomen pehmoista löytyy vaikka mitä ihania eläimiä, ja Hug-A-Lump-painopehmot taas ovat omiaan halittaviksi ja rauhoittamaan. Niissä on hiukan sama idea kuin painopeitoissa ja ne voivat auttaa esimerkiksi keskittymisessä tai nukahtamisessa. Yksi varma hitti on myös paluun tehnyt hauska lasten kurkkumopo, joka nousi ensin keräilyharvinaisuudeksi ja teki sitten paluun tuotantoon. Lisäksi ihastusta herättävät varmasti myös harvinaiset ja supersuositut yllätyspehmot Kimmon ja tällä viikolla osaan kaupoista saapuva Labubu, Laukkanen vinkkaa.

Kodintekniikasta, kodinkoneista ja urheiluvälineistä vastaava valikoimapäällikkö Mikko Saajakari nostaa esiin niin klassikoita kuin uutuuksia.

– Esimerkiksi Moccamasterin klassinen kahvinkeitin ja JBL:n kuulokkeet pitävät pintansa suosituimpien listalla. Hittipotentiaalia on myös hauskoissa, talven kylmillä lämmittävissä tuotteissa: Beurerilta löytyy Green planet -lämpöpeite, ja Silvergearilta sekä jalkojenlämmitin että rentoutusta ja lämpöä tarjoava niskahartiahieroja.

Kodintekstiilien ja sisustuksen puolelta valikoimapäällikkö Tuula Greus uskoo, että paketteihin kääritään esimerkiksi Marimekon Kuusikossa-sarjan lakanoita ja pyyhkeitä. Myös Joutsen-untuvapeitto ja -tyyny ovat toimivia klassikkolahjoja.

– Tämän joulun hitiksi ovat nousemassa myös Hemtex 24h:n flanellipussilakanasetit, joten pehmeä flanelli näkyy yöasujen lisäksi myös lakanoissa.

Taloustavaran, siivouksen ja kodinhoidon valikoimapäällikkö Sirpa Havusela uskoo, että Iittalan Teema-sarjan uudet yksinmyyntivärit savunharmaa ja lämmin beige löytyvät monen astiafanin lahjapaketista.

– Esimerkiksi yhdistämällä valkeaa Teemaa ja uusia värejä saa juhlapöydän ilmeen ja koko kattauksen näyttämään aivan uudelta.

Havusela vinkkaa hauskasta lahjasta, joka tuo kaikuja 90-luvulta.

– Omalla baaritarvikesetillä saa erittäin tyylikästä tunnelmaa kotikeittiöön. Meiltä löytyy esimerkiksi myhomen 5-osainen setti, joka sisältää shakerin, mittoja, baarilusikan, siivilän sekä jääpalapihdit.”

Kosmetiikan valikoimapäällikkö Tiina Linna uskoo, että joulun paketeista löytyy korealaisen kosmetiikan kasvonaamioita ja itse koottuja settejä.

– Lahjapakkaukset ovat ikisuosikkeja, sillä niiden kautta pääsee helposti testailemaan eri tuotteita. K-Beautyn puolelta taas ennustan lahjasuosikeiksi erilaisia kangasnaamioita, jotka ovat näppärä pikkumuistaminen. Yksi ihana idea on myös koota lahjapakkaus itse ja valita pieneen meikkipussukkaan muutama eri kosmetiikan tuote.

Kysely tuehtiin K-Kylä-asiakasyhteisössä lokakuussa. Vastaajamäärä oli 1 113, tulokset painotettu vastaamaan väestöä iän ja sukupuolen mukaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kulttuurirahasto myönsi 29 miljoonaa euroa tieteelle ja taiteelle – Varsinais-Suomeen useita suurapurahoja

Apurahoja haki lokakuussa ennätysmäärä tieteen, taiteen ja kulttuurin tekijöitä. Suomen Kulttuurirahasto myönsi yhteensä 784 apurahaa, yhteensä 29 miljoonaa euroa. Kulttuurirahasto myönsi hakukierroksen suurimman apurahan, 800 000 euroa, Kansallismuseon avausnäyttelyyn. Helsingin Töölössä sijaitseva Kansallismuseo avataan yleisölle uudistuneena ja laajentuneena keväällä 2027. Peruskorjattu, ikoninen päärakennus, JKMM Arkkitehtien suunnittelema pääosin maan alle sijoittuva monumentaalinen uudisosa sekä entistä avoimempi pihapuisto muodostavat ainutlaatuisen kulttuurikohteen.

Runosmäessä palvelut kohdillaan

Runosmäki rakentui 1970-luvulla, joten monilla taloilla alkaa olla ikää yli 50 vuotta.

Runosmäki on hyvä lähiö asua. Impivaaran uimahalli on kivenheiton päässä, siellä on paljon toimintaa ja kävelyreittejä, kuntosali, jumppaa ja eläkeläisille monenlaista tekemistä. Yhdessä-yhdistyksessä on paljon toimintaa, digiopastusta yms.

Suomalaisten suuryritysten joukossa suurkasvajia

Suomen suuryrityskentässä on joukko suurkasvajia, jotka suunnittelevat investointeja ja tavoittelevat kasvua muita voimakkaammin, selviää OP Pohjolan suuryritystutkimuksesta.

Isännöinti tunnetaan huonosti nuorten ikäryhmässä

Naapuririitojen ratkominen, kiinteistöhuollon työt ja taloyhtiön pihojen kunnossapito. Nämä ovat keskeisempiä isännöitsijän työhön liittyviä suomalaisten väärinkäsityksiä, jotka ilmenevät Isännöintiliiton tuoreen kansalaiskyselyn tuloksista.

Rikosuhripäivystyksen asiakasmäärä kasvoi viime vuonna

Rikosuhripäivystyksen (RIKU) eri palveluissa oli viime vuonna 31 300 asiakasta, eli noin 500 enemmän kuin toissa vuonna. Kansainvälistä rikosuhriviikkoa vietetään 16.–22. helmikuuta.

WAM hakee kahvilayrittäjää kilpailutuksella

WAM hakee uutta kahvilayrittäjää. Cafe Wäinö sulkeutui syksyllä 2023, kun museon remontti aloitettiin.

Turun kaupunki etsii kahvilatoimijaa Aurajoen rannan paraatipaikalla sijaitsevaan uudistettuun WAM Turun kaupungin taidemuseoon. Museo avautuu yleisölle lokakuussa.

Suomen merialueille valmistellaan merkittävää määrää merituulivoimaa

Suomen uusiutuvien hanketilastojen mukaan Suomen ja Ahvenanmaan aluevesille on suunnitteilla 11 merituulivoimahanketta, joiden teho on noin 12,5 gigawattia (GW). Myös talousvyöhykkeelle on kiinnostusta ja yritykset valmistautuvat talousvyöhykkeen merituulivoima-alueiden kilpailutukseen. Merituulivoimahankkeet tarjoavat merkittävän mahdollisuuden lisätä Suomeen ennakoivaa, tasaista ja teollisuuden tarpeisiin soveltuvaa sähköntuotantoa.

Herpesvirusinfektio saa isäntäsolun tuman pehmenemään

Tuman pehmeneminen herpesvirus infektion aikana. (A) Atomivoimamikroskopia mittaus (AFM) (B) Kirkaskenttämikroskopia kuvia infektoiduista soluista AFM kärjen alla (C) Tuman jäykkyyden AFM analyysi infektoimattomissa ja infektoiduissa souluissa eri aikapisteissä infektion jälkeen.

Tuore kansainvälinen tutkimus on hyödyntänyt edistyneitä mikroskopiatekniikoita ja laskennallista mallinnusta ja selvittänyt, miksi virusinfektio muuttaa tuman rakennetta ja siihen kohdistuvia voimia.

Suomalaiset käyttivät viime vuonna aiempaa vähemmän itsehoitolääkkeitä

Pharmacan tuoreet lääkemarkkinatilastotiedot paljastavat, että viime vuonna Suomen kulutetuimmat lääkeaineet olivat sydän- ja verisuonitautien hoitoon tarkoitettuja. Suomen eniten käytetty lääke oli rosuvastatiini, jonka käyttötarkoitus on kolesterolin alentaminen ja sydän- ja verisuonisairauksien ehkäisy. Itsehoitolääkkeiden määrällinen kulutus on laskusuunnassa, ja niihin käytettiin myös aiempaa vähemmän rahaa: euromääräinen myynti jatkoi viime vuonna pienentymistään. Samaan aikaan kasvu reseptilääkkeiden myynnissä on jatkunut jo useita vuosia verkkaisesti, noin 2,8 prosentin vuosivauhtia.

Meyer Turku julkistaa uuden nettonollapäästöisen laivakonseptin

Laivan elinkaaren hiilijalanjälkeä onnistuttiin pienentämään yli 90 prosenttia kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n vertailutasoon nähden.

Meyer Turun johtamassa AVATAR-hankkeessa kehitetty nettonollapäästöinen risteilyaluskonsepti on valmistunut. Projektissa saavutettiin asetettu päästövähennystavoite: laivan elinkaaren hiilijalanjälkeä onnistuttiin pienentämään yli 90 prosenttia kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n vertailutasoon nähden. Tulokset luovat edellytykset jatkaa kestävän laivanrakennuksen kehitys- ja innovaatiotyötä.

Ylioppilaskirjoitukset järjestetään alkuperäisen suunnitelman mukaisesti PUNT 2 -hallissa Paraisilla

Vesivahingosta kärsinyt Punt 2 -liikuntahalli on todettu turvalliseksi paikaksi järjestää ylioppilaskirjoitukset.

Paraisten yllioppilaskirjoitukset järjestetään PUNT 2 -hallissa. Vesivahingosta kärsinyt Punt 2 -liikuntahalli on todettu useissa teknisissä selvityksissä turvalliseksi paikaksi järjestää ylioppilaskirjoitukset. Hallin matto puretaan ja kirjoitukset järjestetään betonin päällä ennen uuden pinnoitteen asentamista.

Raisio Oyj:n liikevaihto laski, liiketulos kasvoi

Raisio Oyj:n liikevaihto oli loka–joulukuussa 55,2 (54,9) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 0,6 prosenttia. Vertailukelpoinen käyttökate oli 8,1 (7,7) miljoonaa euroa, mikä on 14,6 (14,0) prosenttia liikevaihdosta.

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja liikenteessä ennätysmäärä

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja tavattiin liikenteessä viime vuonna ennätysmäärä, yli 4 100 ajoneuvoa.

Liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja tavattiin liikenteessä viime vuonna ennätysmäärä, yli 4 100 ajoneuvoa. Kiinni jääneille voi rapsahtaa iso lisälasku sekä ajoneuvoveron että vakuutusmaksujen osalta. Ajoneuvo tulee ottaa takaisin liikennekäyttöön, ennen kuin sillä voi lähteä ajamaan.

Tuolitapahtumalla muistetaan pieniä syöpäsairaita

Suomessa sairastui viime vuonna syöpään 158 lasta ja menehtyi 20. Turun yliopistollisen keskussairaalan alueella sairastuneita oli 22 ja menehtyneitä yksi. Helmikuun 15. päivä vietetään kansainvälistä lasten syövän päivää.

Uusi menetelmä tehostaa nanohiukkasten hallintaa ja erottelua – lupaava työkalu lääketieteelliseen tutkimukseen

Kun hiukkasten koko putoaa alle muutaman sadan nanometrin, niiden käyttäytymistä alkaa hallita diffuusio eli hiukkasten satunnainen liike. Tällöin niihin kohdistuvat ohjaavat voimat heikkenevät ja erotustarkkuus romahtaa.

Nanokokoisten hiukkasten tutkimuksessa niiden tarkka hallinta ja erottelu on ollut vuosia biotekniikan pullonkaula. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, joka tehostaa hiukkasten erottelua ja puhdistusta. Lupaavaa menetelmää voidaan hyödyntää esimerkiksi syöpätutkimuksessa.

Korkokatteen supistuminen laski Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoittoa

Varsinais-Suomen Osuuspankin asema vahvistui viime vuonna alueellisesti merkittävänä ja vakavaraisena pankkina viime vuoden aikana. Korkokate supistui 89,7 miljoonaan euroon (105,7) ja pankin liikevoitto heikkeni 16,8 prosenttia vuoden takaisesta vertailuajankohdasta ja oli 72,3 miljoonaa euroa (86,9). Pankin nettopalkkiotuotot kasvoivat 1,7 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.

Liikennekuolemat 2000-luvun alimmalla tasolla – nuoret korostuvat matkustajakuolemissa

Liikennekuolemat vähenivät ennätyksellisen alas vuonna 2025, mutta nuorten matkustajien kuolemat nousivat huolestuttavasti, kertoo OTI:n ennakkoraportti.

Kuolemaan johtaneiden tieliikenneonnettomuuksien määrä laski viime vuonna 2000-luvun matalimmalle tasolle. Vaikka myös nuorten kuljettajien aiheuttamat onnettomuudet vähenivät, suuri osa matkustajina kuolleista oli alle 25-vuotiaita.

Turun kaupunki jakaa 1,4 miljoonaa euroa hyvinvointia ja terveyttä edistävään toimintaan

Turun kaupunki pitää hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen avustusten kokonaismäärärahan edellisten vuosien tasolla. Kaupungin hyvinvoinnin yhteisvaikuttava toimikunta päätti kokouksessaan 10. helmikuuta jakaa yhteensä 1 419 700 euroa 143 turkulaiselle yhdistykselle.

Näköislehti

Urheilu

Iina Maria Pienimäki Seinäjoelta TPS:ään

Iina Maria Pienimäki.

TPS:n jalkapallonaiset saivat vahvistuksen ensi kauden keskikentälle, kun SJK:n organisaatiossa viime kaudella pelannut Iina Maria Pienimäki teki sopimuksen Palloseuran kanssa. Alkujaan Pienimäki on lähtöisin Kemistä.

Palloiluhallin tulevaisuuden alustaa selvitetään kevään aikana

Salibandy käyttää Kupittaan palloiluhallia neljän pääsarjajoukkueen voimin. Kaupunki tekee kevään aikana selvityksiä, olisiko aika vaihtaa palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon.

Turun kaupunki selvittää mahdollisuutta vaihtaa Kupittaan palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon. Selvityksiä asian tiimoilta tehdään kevään aikana. Mahdollisten muutostöiden aikataulu selviää myöhemmin, jos vaihtamiseen päädytään.

Topparilupaus Axel Sandler sinimustaan paitaan

Axel Sandler.

FC Inter ja ruotsalaisseura AIK ovat sopineet Suomen U19-maajoukkuetoppari Axel Sandlerin siirrosta Interiin. Puolustajan sopimus Interin kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027 ja sisältää seuran option kaudesta 2028.

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin kutsuttiin Minihuuhkajiin

Rasmus Mendolin (keskellä).

FC Interin Nestori Meltoranta ja Rasmus Mendolin on valittu alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkueeseen. Minihuuhkajat matkustaa helmikuussa Portugalin turnaukseen. Suomi kohtaa 13. helmikuuta Saksan, 15. helmikuuta Portugalin ja 18. helmikuuta Espanjan.

Kaksimetrinen Elmo Henriksson TPS:n maalinsuulle

Elmo Henriksson.

Huhtikuussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa maalivahtiosastoaan. TPS on kiinnittänyt riveihinsä 22-vuotiaan Elmo Henrikssonin . Sopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n Veera Kuosmanen odottaa kaikkien aikojen salibandykevättä

Veera Kuosmanen nauttii, kun saa pelata paljon.

Kun palkintokaapista neljän edellisen kauden ajalta löytyy kolme mestaruutta ja yksi hopea, on selvää, että F-liigan naisten runkosarjassa jokainen ottelu ei ole maksimaalinen haaste. TPS:ssä usein harjoitukset ovatkin pelaajille kovempi testi kuin sarjapeli. Joukkueen kärkipelaajiin kuuluvan Veera Kuosmasen mukaan motivaation etsiminen ei kuitenkaan ole TPS:ssä ongelma, vaikka useassa pelissä rutiinisuoritus riittää sarjapisteisiin.