Näin ensi vuoden verotuksen muutokset vaikuttavat palkansaajiin ja työnantajiin

Sähköautojen latausetu muuttuu veronalaiseksi. Sähköautojen latausetu muuttuu veronalaiseksi. Kuva: Jukka Vaso

Ensi vuoden verotukseen tulee merkittäviä muutoksia. Monen palkansaajan verotus kevenee, mutta samalla työntekijöiden työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeus poistuu ja sähköautojen latausetu muuttuu veronalaiseksi. Ensi vuodesta alkaen työnantaja saa korvata työntekijän oikeudenkäyntikulut verovapaasti. Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala kertoo ensi vuoden veromuutosten voittajat ja häviäjät.

Kaikkien palkansaajien ansiotulojen verotus kevenee vuoden alusta, kun hallituksen tekemät veronkevennykset tulevat voimaan. Vaikka palkkatulojen verotus kokonaisuutena keveneekin, työntekijöitä kirpaiseviakin veromuutoksia on luvassa. Työmarkkinajärjestöön kuuluva, pääsääntöisesti etätöitä tekevä työntekijä menettää kaksi verovähennysoikeuttaan ensi vuonna, kun jäsenmaksujen verovähennysoikeus ja työhuonevähennys poistuvat.

– Tämä ei ole järjetön muutos, mutta tuntuva. Sen sijaan työttömyyskassamaksut säilyvät jatkossakin vähennyskelpoisina, Viitala toteaa tiedotteessa.

Menettäjiin kuuluu myös sähköisestä työsuhdepolkupyörästä haaveillut tai omaa sähköautoaan työpaikalla lataileva työntekijä.

Sähköauton latausetu muuttuu veronalaiseksi luontoiseduksi vuoden alusta alkaen. Kun tähän asti sähköautojen lataus työnantajan latauspaikoilla on ollut verovapaata, tulee latauksesta nyt verotettavaa tuloa. Täyssähköauton latausedun raha-arvo on 30 euroa ja lataushybridin 20 euroa kuukaudessa.

– Työsuhdepolkupyörien verovapaus poistuu uusilta polkupyöräeduilta, joiden käyttöönotosta työnantaja ja työntekijä ovat sopineet 24. huhtikuuta tai sen jälkeen. Sen sijaan viimeistään 23. huhtikuuta työsuhdepolkupyöränsä tilanneet saavat pitää etunsa sopimuskauden loppuun asti, kunhan sopimukseen ei tehdä siirtymäkauden katkaisevia muutoksia, kuten sopimusosapuolen tai pyörän vaihdoksia, Viitala kertoo.

– Veromuutosten varma voittaja on työntekijä, joka työtehtäviään suorittaessaan joutuu oikeudenkäynnin tai muun riitamenettelyn osapuoleksi. Ensi vuodesta alkaen työnantaja voi kustantaa työntekijälleen oikeudellisen neuvonnan kuluja verovapaasti, kunhan laissa asetetut edellytykset täyttyvät, Viitala kertoo.

Verovapaa korvaaminen edellyttää muun muassa sitä, ettei työntekijä ole selkeästi mieltänyt toimintaansa lainvastaiseksi tekohetkellä. Tähän asti työnantajan maksamat neuvontakulut on oikeuskäytännön mukaan katsottu työntekijän veronalaiseksi palkkatuloksi, mitä on pidetty laajalti epäoikeudenmukaisena verokohteluna.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista poskiontelotulehdusta sairastavien elämänlaatua

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista polypoottista nenän sivuontelotulehdusta sairastavien potilaiden elämänlaatua, osoittaa Allergy -lehdessä julkaistu tutkimus. Potilaiden oireet vähenivät molemmissa ryhmissä niin paljon, että muutos oli kliinisesti merkittävä vielä kahden vuoden kuluttua leikkauksesta.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Varsinais-Suomen Yrittäjät: YEL-uudistuksen suunta oikea

Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jutta Wirén.

Varsinais-Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti hallituksen esitysluonnokseen yrittäjän eläkelain uudistamisesta. Aluejärjestö pitää pitkään odotettua uudistusta tarpeellisena ja katsoo sen parantavan yrittäjien valinnanvapautta sekä pienten yritysten asemaa. Korjattavaakin esityksessä on.

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

Nainen menehtyi rannalle Uittamolla elvytyksestä huolimatta

Ohikulkija havaitsi ihmisen kellumassa vedessä venelaiturilla Uittamolla tiistaina 15.45 ja ilmoitti siitä hätäkeskukseen.

Lastenaterian oheistuotteet poistuvat Hesburgerin tarjonnasta

Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat.

Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta. Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Opiskelijoiden velkaantumisen pitkäaikaisvaikutuksia tarkasteltava perusteellisemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriölle hallituksen esityksen luonnoksesta opintoetuuslaiksi ja eräiksi muiksi laeiksi. Lakiesityksen vaikutuksia koskevassa osiossa on tunnistettu olennaiset vaikutuslajit. Vaikutuksia on esimerkiksi arvioitu opiskelijan taloudelliseen asemaan, opintojen läpäisyyn ja velkaantumiseen, mutta vaikutusarviointeja tulee vielä konkretisoida.

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Vahdontiellä

Vahdontiellä tehdään kaivuutyötä Tiemestarinkadun ja Hitsarinkadun välillä 4.–12. elokuuta. Työmaan kohdalla on ajoittain yksi kaista suljettuna.

Valtaosa rattijuopumuksista kesä- ja heinäkuussa sekä viikonloppuöinä ja juhlapyhinä

Rattijuopumus on yksi vakavimmista liikenneturvallisuutta vaarantavista rikoksista, mutta poliisin näkökulmasta alkoholin ongelmakäyttö näkyy poliisin tehtävissä laajemminkin. Päihdehaitat ja päihtyneenä ajamiset korostuvat kesäaikaan.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Turun Nuorkauppakamari etsii ehdokkaita Turun Kehittäjä 2026 -kilpailuun

Turun Nuorkauppakamari etsii jälleen henkilöitä, yrityksiä, yhteisöjä, hankkeita ja tekoja, jotka ovat vaikuttaneet merkittävällä tavalla Turun kehitykseen. Ehdotuksia Turun Kehittäjä 2026 -tunnustuksen saajaksi voi jättää 8. elokuuta asti.

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää uudistetaan Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella.

Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20. heinäkuuta kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsija on Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia edellisvuodesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 808,3 miljoonaa euroa.

Markulantietä jyrsitään loppuviikko

Markulantietä jyrsitään Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 4.–7. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Elisa valmistautuu jo 6G-aikaan

Elisa kertoo vahvistaneensa tammi–kesäkuussa vahvistaneensa mobiiliverkon yhteyksiä Varsinais-Suomessa. Alkuvuodesta tehtiin myös uusi ennätys mobiiliverkon liikenteessä.

Varpunen jäi kiipeliin liesituulettimen hormiin Maskussa

Pieni varpunen jäi kiipeliin omakotitalon liesituulettimen hormiin Välikujalla Maskussa tiistaina aamupäivällä.

Poliisi pyytää havaintoja miehestä, joka on kateissa Turussa

Lounais-Suomen poliisi pyytää kansalaisilta havaintoja ja tietoja kadonneeksi ilmoitetusta viisikymppisestä miehestä. Hänen tiedetään liikkuneen torstaiaamuna Turussa, mutta tämän jälkeen miehestä ei ole havaintoja.

Turun pääkirjasto ottaa käyttöön robotit kirjojen kuljetuksessa

Robotti hakemassa kirjalaatikkoa lainauspisteeltä.

Turun kaupungin pääkirjaston palautus- ja lajitteluautomatiikan uusimisessa on päästy maaliviivalle. Pääkirjasto otti käyttöön kirjankuljetusrobotit 3. elokuuta. Jatkossa robotit hoitavat pääasiassa pääkirjaston sisäisen logistiikan, eli osastojen väliset aineistojen siirrot.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).