Sibelius-museon laajentunut kokoelma aiheutti laajennuksen tulevaan juhlanäyttelyyn

Sanna Linjama-Mannermaa esittelee Sibelius-museon laajentunutta Sibelius-kokoelmaa. Sanna Linjama-Mannermaa esittelee Sibelius-museon laajentunutta Sibelius-kokoelmaa. Kuva: Ilkka Lappi

Sibelius-museon kokoelmat kasvoivat merkittävällä tavalla joulukuun alussa, kun Åbo Akademin säätiö hankki omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccinin säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman.

Uusi aineisto sisältää 239 kohdetta, muun muassa Jean Sibeliuksen käsin kirjoittamia kirjeitä ja nuotteja sekä Sibeliuksen signeeraamia valokuvia.

– Esimerkiksi kustantaja Robert Lienaun ja Sibeliuksen käymää kirjeenvaihtoa on aineistossa paljon. Kirjeenvaihto avaa kustantajan ja säveltäjän yhteistyötä merkittävällä tavalla, kertoo Sibelius-museon kokoelmaintendentti Sanna Linjama-Mannermaa.

– Lienaun vaikutus Sibeliuksen uraan oli sen vuoksi erityisen merkittävä, että hän oli Sibeliuksen ensimmäinen kansainvälinen kustantaja. Hänen kauttaan Sibelius lähti maailmalle, toteaa museojohtaja Teemu Kirjonen.

Sibeliuksen nimi kiinnostaa edelleen tutkijoita sekä Suomessa että maailmalla. Sibelius-museon kokoelmat vetävät tutkijoita säännöllisesti Turkuunkin, vaikka viimeisten vuosikymmenien aikana on tapahtunut selkeä muutos.

– Fyysiset vierailut ovat vähentyneet viimeisen reilun kymmenen vuoden aikana, koska aineistoja voi nykyään lähettää digitaalisesti, mutta kyllä meillä edelleen säännöllisesti käy ulkomailta tutkijoita. Sibelius-faneja, esimerkiksi ulkomaisia kapellimestareja, käy myös, Linjama-Mannermaa toteaa.

Sibelius-museon lisäksi toinen merkittävä Sibelius-aineiston keskittymä löytyy Kansalliskirjastosta Helsingistä. Linjama-Mannermaan mukaan Sibelus-aineistoa on myös siellä täällä maailmalla. Uudet, suuretkin, aineistolöydöt ovat siis mahdollisia.

– Esimerkiksi osa Sibeliuksen alkuperäisistä käsinkirjoittamista partituureista on vielä kadoksissa. Yksittäistä Sibelius-aineistoa liikkuu jonkin verran. Esimerkiksi Pieraccini kartutti kokoelmiaan huutokaupoissa. Sitten on kaikenlaista aineistoa, minkä Sibelius aikanaan lahjoitti tutuilleen. Ne ovat aikojen saatossa kulkeutuneet ties minne.

Sibelius-museo viettää vuonna 2026 satavuotisjuhlaansa. Suunnitelmissa on, että pientä osaa lahjoituksesta saataisiin hyödynnettyä jo sata vuotta musiikin jälkiä -juhlanäyttelyssä, joka avautuu tammikuun lopussa.

– Teemme juhlanäyttelyn sähköiseen aineistoon viime hetken lisäyksen. Sinne tulee jotain nähtäväksi tästä aineistosta. Pidemmän ajan suunnitelmissa on tuoda tätä aineistoa fyysisestikin nähtäville museoon, mutta se vaatii aineiston kuratointia ja turvallisuuteenkin liittyvää suunnittelua, Kirjonen kertoo.

Ilkka Lappi

13 pohjoismaisen säveltäjän kirjoittamat nuottirivit ovat osa kokoelmaa. 13 pohjoismaisen säveltäjän kirjoittamat nuottirivit ovat osa kokoelmaa. Kuva: Ilkka Lappi
Jean Sibeliuksen kirje vuodelta 1905. Jean Sibeliuksen kirje vuodelta 1905. Kuva: Ilkka Lappi
Aino Sibeliuksen lapsuuskuva päätyi myös Sibelius-museoon. Aino Sibeliuksen lapsuuskuva päätyi myös Sibelius-museoon. Kuva: Ilkka Lappi

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät

Pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa. Muutokset tulevat voimaan 8. tammikuuta.

Viking Glory siirtyy Turun iltalaivaksi Viking Gracen telakoinnin ajaksi

Viking Glory siirtyy tammikuussa iltavuoroon.

Viking Glory siirtyy tammikuussa iltavuoroon ja Gabriella tulee aamulähtöjen vierailevaksi tähdeksi Turku–Maarianhamina–Tukholma-reitillä. Laivat tuuraavat Viking Gracea, joka on telakalla ehostettavana.

Uusi ilmiö huijauspuheluissa – pankki kehottaa pysymään valppaana

Kalastelupuheluiden tahti on jatkunut kiivaana koko vuoden. Nordeassa on viime viikkojen aikana havaittu, että pankin nimissä soittavat rikolliset pyrkivät asentamaan uhrin laitteelle etähallintaohjelman.

Oona Salo aloittaa kauppiasuransa kolmella kaupalla Turussa ja Liedossa

Oona Salo.

Oona Salo , 26, ottaa keväällä haltuunsa kolme K-Marketia: Halinen Turussa sekä Ilmarinen ja Loukinainen Liedossa.

Reserviläisikä nousee 65 ikävuoteen

Reserviläisikä nousee 65 ikävuoteen vuoden alusta lähtien. Asevelvollinen kuuluu reserviin sotilasarvostaan riippumatta sen vuoden loppuun, jona hän täyttää 65 vuotta. Upseerit, joilla on everstin tai kommodorin tai niitä ylempi sotilasarvo, ovat asevelvollisia ilman yläikärajaa ja kuuluvat jatkossakin reserviin niin kauan kuin he ovat palveluskelpoisia.

Selvitys: Sähkösopimuksissa isoja eroja

Pörssisähkön hintaa on helppo seurata

Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) ja Energiaviraston tutkimuksessa tarkastellaan, miten sähkön hinta muodostuu, millaisia sopimuksia kuluttajille on tarjolla ja millaisia ongelmia kuluttajat ovat kohdanneet sähkösopimusten kanssa.

Luovutuspäivärahan määrä ja erityishoitorahan edellytykset muuttuvat

Eduskunta on hyväksynyt sairausvakuutuslain muutokset, jotka koskevat luovutuspäivärahan määrää ja erityishoitorahan myöntämisperusteita.

Paimion juhlavuosi päättyy ilotulitukseen ja valotaiteeseen

Paimio 700 -juhlavuoden vietto päättyy uudenvuodenaattona eli 31. joulukuuta, kun Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) järjestetään Valon aika – yhdessä kohti huomista -tapahtumakokonaisuus. Siihen sisältyy valotaideteoksia, juhlavuoden koostevideon ensiesityksiä, puheita sekä ilotulitus.

Erityisraskausrahan myöntämisen edellytykset muuttuvat

Eduskunta on päättänyt sairausvakuutuslakiin tulevista muutoksista. Lakimuutosten myötä erityisraskausrahan perusteena olevien vaaratekijöiden luetteloa täydennetään. Lisäksi erityisraskausrahaa voi jatkossa saada myös osittaisena. Muutokset tulevat voimaan 1. tammikuuta.

Asunnon ostokyky kohentunut selvästi, kauppamäärät palautumassa normaalille tasolle

Asuntojen hintojen ennakoidaan nousevan ensi vuonna kaksi prosenttia ja vuonna 2027 kolme prosenttia.

OP Pohjolan ekonomistit arvioivat asuntomarkkinoiden elpymisen jatkuvan verkkaisesti, kun kotitalouksien ostovoima vahvistuu. Asuntojen hintojen ennakoidaan nousevan ensi vuonna kaksi prosenttia ja vuonna 2027 kolme prosenttia.

Veropostista sähköistä, työhuonevähennys poistuu ja lahjaveron alaraja nousee

Tammikuun alussa tulee voimaan useita lakimuutoksia, joilla on vaikutusta monien suomalaisten verotukseen. Lisäksi veropostista tulee alkuvuoden kuluessa sähköistä henkilöille ja yrityksille, jotka käyttävät sähköisiä viranomaispalveluita.

Muutoksia sakkojen, liikennevirhemaksujen ja muiden seuraamusten maksamiseen vuodenvaihteessa

Sakko tai muu seuraamus tulee lainvoimaiseksi, kun siihen ei enää voi hakea muutosta valittamalla tai vaatimalla oikaisua.

Vuodenvaihteessa voimaan tulevan lakimuutoksen myötä poliisin määräämistä sakoista, liikennevirhemaksuista ja muista seuraamuksista poistuu kiinteä maksuaika. Kaikki seuraamukset ovat täytäntöönpanokelpoisia vasta lainvoimaisina. Seuraamuksen saajan kannalta tämä tarkoittaa, että maksuvelvollisuus alkaa vasta, kun sakko tai muu seuraamus tulee lainvoimaiseksi.

Henkilöauto pakeni poliisia Turusta Naantaliin ja takaisin – pysähtyi vasta piikkimattoon

Joulun aika on Lounais-Suomen poliisin mukaan ollut hälytystehtävissä mitattuna ja yleisilmeeltään suhteellisen normaali. Liikennemäärät ja myös poliisin liikenteeseen liittyvät tehtävät ovat jakautuneet useille päiville.

Kauppakamarikysely: Vientiyritysten odotukset tulevalle vuodelle myönteisimmät vuosiin

Kauppakamarien vientiyrityksille suunnattuun kyselyyn vastanneista yrityksistä 66 prosenttia odottaa viennin kasvavan vuonna 2026. Vuosi sitten vastaavaan aikaan kasvua seuraavalta vuodelta odotti 60 prosenttia vientiyrityksistä. Odotukset tulevasta vuodesta ovat positiivisimmat sitten vuoden 2022, jolloin vastaava kysymys esitettiin kyselyssä ensimmäisen kerran. Erityisesti Saksan miljardiluokan investointeihin infra-, digitalisaatio- ja puolustussektoreille asetetaan toiveita viennin ajuriksi myös Suomessa.

Ulosottolaitoksen Loimaan ja Paraisten toimipaikat lakkaavat vuodenvaihteessa

Ulosottolaitoksen Loimaan ja Paraisten toimipaikat lakkautetaan 1. tammikuuta. Jatkossa Loimaata ja Paraista lähin Ulosottolaitoksen toimipaikka on Turussa.

Viime joulukuussa ennätysmäärä kynttiläpaloja

Kynttilä- ja saunapaloissa nähdään piikki erityisesti jouluaattona.

Vuoden paloaltteimpia päiviä ovat jouluaatto, uudenvuodenaatto ja uudenvuodenpäivä. Kynttilät aiheuttivat ennätyksellisen määrän paloja viime vuoden joulukuussa aiempiin vuosiin verrattuna, selviää Ifin vahinkotilastoista yli kymmenen vuoden ajalta.

Loton potti jatkaa kasvuaan

Loton kierroksen 52/2025 oikea rivi on 5, 6, 7, 17, 20, 29, 33 sekä lisänumero 35. Plusnumeroksi arvottiin 19.

Kirjalansalmen vinoköysisillan pylonit lepäävät merenpohjaan valettujen kerrostalon kokoisten perustusten varassa

Kirjalansalmen ja Hessundinsalmen sillan uusimishanke on työllistänyt parhaimmillaan 160 ammattilaista kerrallaan. Hankkeelle on perehdytetty töihin 1 545 osaajaa. Työ jatkuu vielä vanhan Kirjalansalmen sillan purkuna.

Marraskuussa liikenteelle avatun Kirjalansalmen vinoköysisillan yli 80-metriset pylonit lepäävät massiivisten, merenpohjaan valettujen kerrostalon kokoisten pylonien perustusten varassa, eikä vastaavia vinoköysiasennuksia ole tehty Suomessa lähes 30 vuoteen. Samanlaista mittavaa siirtymäkohdan rakennetta, jossa teräs- ja teräsbetonipalkit yhdistyvät, ei ole Suomessa aiemmin toteutettu.

Urheilu

Åboraakkeli: Uusia askelmerkkejä salibandynaisille

TPS:aa edustavan Jenna Saarion maajoukkueura päättyi Ruotsi-voittoon.

Salibandyn naisten MM-kisoissa Suomen tavoite oli voittaa Ruotsi ja päättää länsinaapurin kultaputki. Suomi voitti Ruotsin ja ruotsalaisten kultaputki päättyi. Suomi ja Ruotsi kohtasivat pronssiottelussa, mikä ei kuulunut käsikirjoitukseen.

Estella Mattila ja Elvi Manninen jatkavat TPS:ssa

Elvi Mattila.

Turun Palloseura on kiinnittänyt Estella Mattilan ja Elvi Mannisen yksivuotisiin jatkosopimuksiin. Molemmilla pelaajilla on takanaan ensimmäinen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa. Manninen, 20, ja Mattila, 17, pystyvät pelaamaan niin keskikentällä kuin keskuspuolustajinakin.

ÅIFK uuden päävalmentajan hakuun

ÅIFK:n päävalmentaja Aku Kuusisto ei jatka joukkueessa.

ÅIFK:n käsipallojoukkueen päävalmentaja Aku Kuusisto ei jatka pestissään kuluvan kauden jälkeen. Kuusisto siirtyi toisen seuran valmennukseen. Kuluva kausi on Kuusiston viides kokonainen kausi ÅIFK:n peräsimessä. Hänen valmennusjaksollaan ÅIFK on panostanut erityisesti nuorten pelaajien kehittymiseen. Miesten Aktialiigassa ÅIFK on tällä hetkellä kahdeksan joukkueen joukossa seitsemäntenä.

Salma Koskelaiselle ikäluokkansa MM-hopeaa

Salma Koskelainen nousi hopeapallille,

Turkulainen 16-vuotias Salma Koskelainen osallistui Vilnassa Functional Fitness -urheilun MM-kisoihin 5.–7. joulukuuta ja otti ikäluokkansa MM-hopeaa.

Adeliina Laine jatkaa TPS-paidassa

Adeliina Laine.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskuspuolustaja Adeliina Laineen kanssa. 19-vuotias toppari aloittaa nyt neljännen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa.

Muodostelmaluistelijoiden Loppi-Ice-kilpailu jälleen Turkuhallissa

Loppi-Ive tuo Turkuhalliin tuhatkunta muodostelmaluistelijaa. Kuva on vuodelta 2024.

Perinteinen Loppi-Ice-muodostelmaluistelukilpailu luistellaan 11. tammikuuta kello10–18 Gatorade Centerissä jo kymmenennen kerran.